Silivri Gezilecek Yerler

Konum olarak İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Silivri ilçesi, Marmara Denizi kıyısındadır ve şehir merkezine oldukça uzak bir konumdadır. 

Tekirdağ il sınırında bulunan Silivri, toplamda 8 mahalleden ve 18 köyden oluşmaktadır. İlçenin nüfusunun İstanbul genelindeki payı yaklaşık yüzde birdir. Yine de Silivri; Şile, Çatalca ya da Adalar ilçelerinden daha kalabalıktır. 

Diğer yandan Silivri, özellikle yaz aylarında İstanbul’un en kalabalık semtlerinden biri haline gelmektedir. 45 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan ilçe, İstanbullular için popüler yazlık beldelerden biridir. 

Silivri'de uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Silivri otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Silivri Sahili

Silivri Sahili Silivri Sahili

Silivri ilçesinde Piri Mehmet Paşa Mahallesi mevkiinde bulunan Silivri Sahili, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalıktır. 

Yılın her mevsimi restoran, kafe ve parkları ile aileler ve gençler tarafından tercih edilen Silivri Sahili, lezzetli yemekler, keyifli bir plaj ve muhteşem bir manzara için tercih edebileceğiniz bir lokasyondur. 

Şehir içindeki en keyifli sahillerden biri olarak gösterilen Silivri Sahili, özellikle sıcak havalarda, bir Bodrum ya da Çeşme plajından çok da farklı olmamaktadır. 

Silivri Sahili’ne geldiğinizde, denize girmenin ve keyifli manzaranın tadını çıkarmanın dışında, meşhur taze balıklarının tadına bakmayı da ihmal etmeyin. 


Silivri Kalesi

Silivri Kale Parkı Silivri Kale Parkı

Silivri Kalesi’nin tarihi ve kimler tarafından yapıldığı ile ilgili kesin bir kayıt yoktur; ancak, kalenin bölgenin kuruluş dönemlerinde inşa edildiği tahmin edilmektedir. 

15. yüzyılda yaşanan büyük bir depremin ardından büyük oranda zarar gören kale, daha sonraları II. Bayezid döneminde onarımdan geçmiştir. Eski önemini kaybetmesinin ardından, onarım çalışmalarına devam edilmemiştir. Bölge tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan bu kale, Silivri gezilecek yerler planlamanıza ekleyebileceğiniz yerler arasında gösterilmektedir.

100 bin metrekarenin üzerinde bir alanı kaplayan Silivri Kalesi’nin kuzey ve güney kapılarına ek olarak Batı cephesinde de bir sur bulunmaktadır ancak o, günümüze kadar ulaşamamıştır. 

Tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için İstanbul otelleri adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Gümüşyaka Plajı

Gümüşyaka Plajı Gümüşyaka Plajı

Silivri ilçesinde Gümüşyaka Merkez Mahallesi’nde bulunan Gümüşyaka Plajı; kumu, denizi ve manzarası ile keyifli bir ortam sunmaktadır. 

Sıcak bir yaz gününde, şehir içinde olmak ve aynı zamanda deniz kenarında güneşlenmek ve denizin tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz Gümüşyaka Plajı, bölgedeki en canlı sahillerden biridir. Bölge için oldukça önemli bir yere sahip olan bu plaj, sahil kenarında güzel bir gün geçirmeniz için de ideal konumdadır. Konaklama açısından da diğer yerlere göre daha çok otel ve pansiyona sahip olan bu bölge, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun bir ilgiye maruz kalmaktadır. Silivri gezilecek yerler planlamanızda mutlaka bulunması gereken bu plaj, hem ekonomik açıdan uygun bir yer olup hem de seyahat konusunda kısıtlama yaşatmayacak bir konumda bulunmaktadır. 

Burası, bir halk plajı olduğundan giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 

Yaz aylarında, yazlıkçıların da gelmesi ile oldukça kalabalık olmaktadır. 


Silivri Pazarı

Semt Pazarı Semt Pazarı

Silivri ilçesinde, büyük alışveriş merkezlerinden sıkılan yerliler ve ziyaretçiler için, haftanın belirli günlerinde kurulan semt pazarları bulunmaktadır. 

Silivri’de; Pazartesi günleri Fatih Mahallesi ve ilçe merkezinde, Salı günleri Büyükçavuşlu Mahallesi’nde, Çarşamba günleri Gümüşyaka'da, Perşembe günleri Yeni Mahalle’de, Cuma günleri Mimar Sinan Mahallesi’nde ve hafta sonları Selimpaşa ve Mimar Sinan mahallelerinde halk pazarı kurulmaktadır. 

Diğer birçok pazara göre daha uygun olduğu ifade edilen pazar, sadece haftanın bir günü değil; haftanın her günü belirli bölgelerde olmak şartıyla açılıp hizmet vermektedir.

Silivri'de doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Silivri gezi rehberi sayfasında listeledi.

 


Sinekli Gölü

Sinekli Gölü Sinekli Gölü

Piknik, kamp ve balık tutma alanı olarak tercih edilen Sinekli Gölü, Silivri’nin popüler bölgelerinden biridir. 

Silivri halkının genellikle piknik yapmak için tercih ettikleri Sinekli Gölü, İstanbul’dan gelen ziyaretçilerin de sıkça ziyaret ettikleri yerlerden biridir. Hem İstanbul hem de Silivri için önemli bir yere sahip olan bu göl, gezi planlamalarınızda da var olması gereken yerler arasındadır. İster ilk ister son tercih olarak düşünebileceğiniz bu bölge, ailenizle birlikte de gezilecek yerler listesine ekleyip güzel bir gün geçirme fırsatı yakalayacağınız bölgelerden biridir.

Silivri’nin huzurlu havası eşliğinde keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bu göl; doğanın içinde huzur bulmak ve oksijene doymak için tercih edebileceğiniz bir bölgedir. Keyifli manzarası ve etrafta piknik yapan aileleri ile Sinekli Gölü’ne geldiğinizde, dilerseniz balık tutabilir, kamp yapabilir ya da doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. 

Burada, voleybol sahası ve çocuklar için oyun alanları da bulunmaktadır. Sinekli Gölü, Silivri’nin Sinekli Köyü mevkiindedir.


Silivri Çarşı

Silivri Çarşı Silivri Çarşı

Silivri ilçesinin merkezinde, Piri Mehmet Paşa mevkiinde bulunan Silivri Çarşı, kendinizi sakin bir Ege kasabasında hissedeceğiniz, şehir merkezinden uzakta keyifli bir yerdir. 

Eski ve tarihi esnafları ile küçük ve şirin bir çarşı olarak gösterilen Silivri Çarşı’nın yanı başında keyifli bir deniz manzarası da bulunmaktadır. 

Giyim, aksesuar, hediyelik eşya mağazalarının yer aldığı çarşıya geldiğinizde, sevdikleriniz ve kendiniz için alışveriş yapabilirsiniz. 


Selimpaşa Liman

Selimpaşa Limanı Selimpaşa Limanı

Silivri’de Selimpaşa Merkez Mahallesi’nde bulunan Selimpaşa Limanı, Silivri’nin turistik yerlerinden biridir. 

Keyifli bir manzara ve manzaraya eşlik eden keyifli restoranların etrafında yer aldığı Selimpaşa Liman, balık restoranları ile de tercih edilmektedir. İlk olarak bölgede fazla sayıda olan ve kalitesi hizmetiyle de gezilecek yerler arasında gösterilen restoranları ziyaret edip, yemeklerinden tatmanız önerilmektedir.

Selimpaşa Limanı’na geldiğinizde, burada taze balıkların, muhteşem İstanbul manzarasının ve rakının tadını çıkarmadan geri dönmemelisiniz. 

İstanbul’a doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için İstanbul gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Klassis Golf Club

Klassis Golf Club Klassis Golf Club

Silivri’de Seymen Mahallesi mevkiinde bulunan Klassis Golf Club, 1990’lı yıllardan bu yana hizmet vermektedir. 

Golf oynamak, eğitim almak ve keyifli ortamlarda vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz Klassis Golf Club, doğa severlerin de tercih edebileceği yerler arasındadır. 

Konaklama seçeneğinin de bulunduğu tesis, iş amaçlı konaklamalarda da tercih edilmektedir. 

Denize oldukça yakın konumda bulunan Klassis Golf Club’da, golf aktivitelerinin yanı sıra güzel bir havuz da bulunmaktadır. 


Masal Köy

Masal Köy Masal Köy

Silivri’de Sancaktepe Mahallesi mevkiinde bulunan Masal Köy, kahvaltı restoranı ve hayvanat bahçesi konsepti ile hizmet vermektedir. 

Yemyeşil bahçesinde bulnan hamakları, piknik masaları ve bungalov restoranları ile size keyifli ortamlar vaat eden Masal Köy, doğada olmak ve doğal hayatı deneyimlemek için tercih edebileceğiniz yerler arasındadır. 

Haftanın her günü 08:00 ile 21:00 saatleri arasında hizmet veren tesis, doğada keyifli birer köy kahvaltısı olanağı da sunmaktadır. 

Burada, iki kişilik kahvaltı için ortalama 120 TL ödemeniz gerekmektedir. 

Tesisin içerisinde ayrıca; tavşanlar, kuşlar, eşek, kümes hayvanları ve atlar da bulunmaktadır. 

Silivri'de doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Silivri 5 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Ayçiçek Tarlaları

Ayçiçeği Tarlaları Ayçiçeği Tarlaları

Silivri denince akla ilk gelen şeylerden biri, büyük ayçiçek tarlalarıdır. 

Eşsiz manzarası ve muhteşem atmosferi ile Silivri’de görülmesi gereken yerlerden biri olduğu ifade edilen tarlalar; sarı ile yeşili buluşturan, kendinizi doğanın içinde hissedebileceğiniz bölgelerdendir. Son derece güzel bir görüntüye sahip olup, manzara fotoğrafları çekme konusunda da idealdir.


Silivri Kavaklı Piknik Alanı

Silivri Kavaklı Piknik Alanı Silivri Kavaklı Piknik Alanı

Silivri ilçesinde Selimpaşa Merkez Mahallesi mevkiinde bulunan Kavaklı Piknik Alanı, piknik yapmak isteyen Silivri halkının en popüler duraklarından biridir. 

İstanbul gezinizde geldiğiniz Silivri’de, doğa ile iç içe olmak ve keyifli birer piknik deneyimi yaşamak isterseniz, siz de Kavaklı Piknik Alanı’nı tercih edebilirsiniz. 

Silivri Kavaklı Piknik Alanı’na geldiğinizde; piknik ya da mangal yapabilir, semaverde çay içebilir ve doğa ile iç içe olabilirsiniz. 

Kendin pişir kendin ye olanağı sunan tesis, çocuklu aileler için oldukça uygundur.


Silivri Yakınında Görmek İsteyebileceğiniz Önemli Yerler

İstanbul’un hem yerleşim yerleri hem de yaz tatillerinin tercih edilen ilçeleri arasında gösterilen Silivri, kıyı şeridi ve eğlence mekanları ile dikkat çekmektedir. İstanbul’un nispeten sakin ilçeleri arasında yer alan Silivri’de keşfedebileceğiniz gezilecek yerlerin yanı sıra, ilçenin çevresinde de günübirlik şekilde gezebileceğiniz pek çok nokta yer almaktadır.


Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Mimar Sinan’ın eserleri arasında bulunan 10 köprüden biri olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Marmara Denizi ile Büyükçekmece arasındadır. Tarihi dokusu ve sunduğu huzur dolu manzara ile dikkat çeken köprüyü, Büyükçekmece’yi ziyaretiniz sırasında görebilirsiniz. Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Silivri ilçe merkezi arası mesafe yaklaşık 30 km’dir.

Silivri'de merkezi noktalarda yakın olan havuzlu otellerin listesini Silivri havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Büyükçekmece Gölü

Büyükçekmece Gölü Büyükçekmece Gölü

Çatalca ve Büyükçekmece ilçeleri arasında bulunan Büyükçekmece Gölü, yoğun iş temposundan ve şehrin kalabalığından bunalan şehir halkına huzur dolu birer ortam sunmaktadır. Doğanın cömert davrandığı noktalar arasında yer almasının yanı sıra Büyükçekmece Gölü, çevresinde bulunan tarihi yapılarla da dikkat çekmektedir. Büyükçekmece Gölü, Silivri ilçe merkezi arası mesafe yaklaşık olarak 30 km’dir.


Mübadele Müzesi

Mübadele Müzesi Mübadele Müzesi

Silivri çevresinde gezilecek yerler arasında dikkat çeken bir diğer nokta ise Mübadele Müzesi olmaktadır. Ülkemizde mübadeleyi anlatan ilk müze olma özelliğini taşıyan Mübadele Müzesi, Silivri ilçe merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır.


Çilingöz Plajı

Çilingöz Plajı Çilingöz Plajı

İstanbul’da denize girilebilecek en güzel yerlerden biri olan Çilingöz Plajı, Silivri’nin komşu ilçesi Çatalca sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozulmamış doğası ve berrak denizi ile dikkat çeken Çilingöz Plajı, Silivri ilçe merkezine yaklaşık olarak 60 km mesafede yer almaktadır.