Sarıyer'e Ulaşım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sarıyer; İstanbul Boğazı’nın hemen yanında, mesire alanları, yeşil tepeleri, deniz manzarası, Boğaz havası ve sahildeki balık restoranları ve tarihi yalıları ile ünlü, büyük bir ilçedir.

Birbirinden güzel, tarihi ve sevimli yalıları vardır ve bunlar arasında Sadberk Hanım Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Beyaz Köşk ve Pembe Köşk yer almaktadır.

Rumeli Hisarı ve Rumeli Feneri de dahil olmak üzere, buradaki her yapı görülmeye değerdir ve Sarıyer’e geldiğinizde yapacak çok fazla şey vardır.

Bebek sahilinin güneyinden Karadeniz sahiline kadar uzanan Sarıyer ilçesi, İstanbul’da en tarihi ilçelerden biridir.

Tarihe tanıklık etmek, sahilinde lezzetli balıkların tadını çıkarmak, küçük köylerinde köy hayatı yaşamak, doğa ile iç içe olmak, deniz havası solumak ya da Kilyos’ta birbirinden güzel plajlarda denizin ve güneşin tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz Sarıyer’e ulaşım seçeneği diğer merkezi ilçelere göre daha sınırlı olsa da vapur iskelesinin bulunması ve Metro bağlantısına yakın bir konumda bulunması, Sarıyer’e ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Sarıyer'de tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Sarıyer oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Sarıyer’e Toplu Taşıma Araçları ile Ulaşım

Otobüs ve Minibüs ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer ilçesine otobüs ile gitmek isterseniz; Sarıyer’in merkezine ve semtlerine ulaşım sağlayan İETT hatlarını tercih edebilirsiniz.

59RS no’lu Sarıyer- Rumeli Hisarüstü, 41C Sarıyer- Ayazağa, 42KT Sarıyer- Kocataş, 25E Sarıyer- Kabataş, 150 Hacıosman Metro- Rumeli Feneri, 40B Sarıyer- Beşiktaş, 151 Hacıosman Metro- Kilyos, 41 Sarıyer- 4. Levent Metro hatları, Sarıyer’e ulaşım sağlayabileceğiniz İETT otobüs hatlarıdır.

Sarıyer’e minibüs ile gitmek isterseniz; Sarıyer-İstinye- 4. Levent, Sarıyer- Beşiktaş, Sarıyer- Bahçeköy minibüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Sarıyer’de, Sarıyer’in semtleri arasında ulaşım sağlayan minibüs hatları da bulunmaktadır.

Minibüs ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve nakit ödeme kabul edilmektedir.

İstanbul'daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri İstanbul otel sayfamızda listeledik.


Vapur ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Avrupa kıyısında bir sahil bölgesi olan Sarıyer’de, vapur ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmaktadır.

Sarıyer’e vapur ile ulaşım sağlayabileceğiniz hatlar; Rumeli Kavağı- Eminönü, Beşiktaş- Sarıyer, Sarıyer- Anadolu Kavağı, Sarıyer- Kadıköy ve Rumeli Kavağı- Anadolu Kavağı hatları’dır.

Rumeli Kavağı- Eminönü vapur seferleri; 07:20 ile 18:30 saatleri arasında gerçekleşmektedir ve hat Rumeli Kavağı’ndan kalkarak Sarıyer, İstinye, Emirgan, Arnavutköy ve Beşiktaş’a uğrayarak Eminönü’ne ulaşmaktadır.

Beşiktaş- Sarıyer vapur seferleri; 08:15 ile 20:15 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Sarıyer- Anadolu Kavağı vapur seferleri; 07:15 ile 23:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir ve hat Sarıyer, Rumeli Kavağı ve Anadolu Kavağı arasında ulaşım sağlamaktadır.

Sarıyer- Kadıköy vapur seferleri günde 1 kez, sabah saaterinde gerçekleşmektedir ve hat eski Kadıköy iskelesinden kalkmaktadır. Bu hat; Kadıköy’den kalkarak Beşiktaş ve İstinye’den sonra Sarıyer’e ulaşım sağlamaktadır.

İstanbul’da vapur ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve nakit ödeme kabul edilmemektedir. İstanbul Kart’ınız yoksa, vapur iskelelerinde yer alan akbil dolum makinelerinden tek geçişli İstanbul Kart’lardan satın alabilirsiniz. Ücreti ortalama 6 TL’dir.

Sarıyer’e Raylı Sistemler ile Ulaşım

Metro ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer’e metro ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

Metro ile ulaşım seçeneğini tercih etmek isterseniz; M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattını kullanabilirsiniz.

Bu hattı kullanarak, Hacıosman durağında indikten sonra; 25 no’lu Hacıosman Metro/ Sarıyer İETT hattına ya da buradan Sarıyer’e giden minibüslere aktarma yapabilirsiniz.

Hacıosman metro durağı ile Sarıyer arası mesafe yaklaşık 5 km’dir ve iki mesafe arası ulaşım ortalama 10 dakika sürmektedir.

Yine aynı metro hattını kullanarak 4. Levent metro durağında inebilir ve buradan 41 no’lu Sarıyer- 4. Levent Metro İETT hattına aktarma yaparak Sarıyer’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’da metro ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve nakit ödeme kabul edilmemektedir.

İstanbul Kart’ınız yoksa, metro istasyonlarında yer alan akbil dolum makinelerinden tek geçiş kartlarından satın alabilirsiniz. Bu kartın fiyatı ortalama 6 TL’dir.

Yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için özel olarak hazırladığımız Sarıyer'de gezilecek yerler yazısını mutlaka inceleyiniz.


Marmaray ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer ilçesine Marmaray ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

Sarıyer’e Marmaray bağlantısını kullanarak gitmek isterseniz; Marmaray Yenikapı istasyonunda indikten sonra M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattına aktarma yapmanız ve burada, Hacıosman metro durağında indikten sonra Sarıyer otobüs ya da minibüslerine aktarma yapmanız gerekmektedir.

Sirkeci Marmaray durağında inerseniz, kısa bir yürüyüş mesafesinin ardından Eminönü vapur iskelesine ulaşarak; Rumeli Kavağı- Eminönü vapur hattına aktarma yapabilir ve Sarıyer’e ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da Marmaray ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Sarıyer'de tekne turu, antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Sarıyer gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Metrobüs ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer ilçesine metrobüs ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

Metrobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz; Şişli- Gayrettepe metrobüs durağında indikten sonra, M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattına aktarma yapmanız ve Hacıosman metro durağında indikten sonra Sarıyer otobüs ve minibüslerine aktarma yapmanız gerekmektedir.

İstanbul’da metrobüs ile ulaşım ücreti ortalama 3.80 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

İstanbul'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak İstanbul gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Tramvay ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer’e tramvay ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

Tramvay ile ulaşım sağlamak isterseniz; T1 Kabataş- Bağcılar hattını kullanmanız gerekmektedir.

Bu hat ile, Kabataş tramvay durağında indikten sonra 25E no’lu Kabataş- Sarıyer İETT hattına aktarma yapmanız gerekmektedir.

Tramvay ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.


Sarıyer - Beşiktaş Arası Ulaşım

Beşiktaş, konum olarak Sarıyer’e oldukça yakın bir konumdadır ve Beşiktaş merkez ile Sarıyer merkez arası mesafe 15 km’dir.

Sarıyer ile Beşiktaş arası ulaşımda tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri; Sarıyer- Beşiktaş vapuru, Sarıyer- Beşiktaş minibüsleri ve 40 B no’lu Sarıyer- Beşiktaş İETT hattı’dır.

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Sarıyer butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Sarıyer- Anadolu Yakası Ulaşım

Anadolu yakasındaysanız, Sarıyer’e en kolay ulaşım seçeneği vapur ile ulaşım olacaktır.

Sarıyer’e vapur ile gitmek isterseniz Sarıyer- Kadıköy vapur hattını tercih edebilirsiniz.

Anadolu yakasından Sarıyer’e ulaşım sağlamak için; metrobüs hattını kullanabilir ve Mecidiyeköy metrobüs durağında indikten sonra M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattına aktarma yapmanız gerekmektedir.

Sarıyer ile Anadolu yakası ulaşımda ayrıca dilerseniz; Çubuklu- İstinye arabalı vapur hattını da kullanabilirsiniz.

Beykoz ile Sarıyer arası ulaşımı 10 dakikaya indiren arabalı vapur seferleri; 06:40 ile 15:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir ve arabalı vapur ile ulaşım ücreti araç için ortalama 7 TL ve ek yolcu için ortalama 4 TL’dir.


Sarıyer’deki Otobüs Durakları

Sarıyer ilçesindeki otobüs durakları; Sarıyer, Yusuf Ziya Stadı, Hüseyin Kalkavan Lisesi, Şehit Mithat Yılmaz Caddesi, Sarıyer Merkez, Kocataş Sahil, Sefaret, Beyaz Park, Büyükdere Mahallesi, Büyükdere, Balıkçılar Çarşısı, Mehmet İpgin, Sedat Kent, Çayırbaşı, Kefeliköy, Kireç Burnu, Tabya Altı, Marmara Üniversitesi, Tarabya İskelesi, Tarabya, Sahil Yolu, Sayfiye, Konsolosluk.

Sarıyer'de merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Sarıyer jakuzili oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Sarıyer’e Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sarıyer, şehir merkezine uzak bir konumda olduğundan, özellikle Anadolu yakasından gidecekseniz, vapur ile ulaşım seçeneğini tercih edebilirsiniz. 

Anadolu yakasından Sarıyer’e ulaşım sağlamak isterseniz, Kadıköy- Sarıyer vapur hattını kullanabilirsiniz. 

Bu hat; sabahın erken saatlerinde ve akşam 18:00 civarında günde 2 kez hareket etmektedir. 

Güncel sefer saatleri için Şehir Hatları resmi internet adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Avrupa yakasından Sarıyer’e en hızlı ulaşım seçeneği ise M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattıdır. Bu hat ile ortalama 25 dakikalık yolculuk ile şehir merkezinden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.