Sarıyer'de Yapılacaklar

İstanbul Boğazı’nın sahil kıyısında, Bebek’ten yalnızca 12 km uzaklıkta yer alan Sarıyer; adıyla özdeşleşen böreği, muhallebisi, sahil kıyısında ve balık pazarında yer alan balık restoranları ile yemek denince İstanbul’daki en iyi duraklardan biridir. 

Muhteşem Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu’nda farklı bitki türlerini görebilir, kültür ve sanat merkezlerinde sergilere katılabilir, Osmanlı döneminden kalma köşklerini ziyaret edebilir, küçük köylerinde köy hayatını deneyimleyebilir ya da Kilyos’un plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Sahilinden merkezine, caddelerinden ara sokaklarına Sarıyer’de yapılacak çok fazla şey bulabilir; İstanbul seyahatinizde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sarıyer'de tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Sarıyer otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Taze Balıkların Adresinden Balık Alın: Sarıyer Balıkçılar Çarşısı

Sarıyer Balıkçılar Çarşısı Esnafı Sarıyer Balıkçılar Çarşısı Esnafı

Sarıyer Balıkçılar Çarşısı; İstanbul’un en büyük balık pazarlarından biridir. 

Taptaze balıkların ve deniz mahsullerinin bulunduğu tezgahlar ve taptaze, ızgara balıkların tadına bakabileceğiniz balık restoranları bulabileceğiniz Sarıyer Balıkçılar Çarşısı, haftanın her günü 07:00 ile 20:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

20’ye yakın balık tezgahının bulunduğu pazarda gezerken, pek çok ünlü isimle de karşılaşmanız mümkün. 

Lezzetli hamsilerin, çipuranın, mezgit ve diğer balıkların yanında burada diğer deniz mahsullerini de bulabilirsiniz. 

Pazarın içerisinde ayrıca; Menekşe Balıkevi ve Alioğlu Balıkçısı gibi balık restoranları da bulunmaktadır.


Sarıyer Lezzetlerin Keşfedin: Sarıyer’in Meşhur Böreği ve Muhallebisi

Eşsiz Lezzetiyle Sarıyer Böreği Eşsiz Lezzetiyle Sarıyer Böreği

Sarıyer’in en meşhur lezzetleri böreği ve muhallebisidir. Bu iki lezzet, Sarıyer’e geldiğinizde, tadına bakmadan geri dönmemeniz gereken lezzetlerdir. 

Sarıyer’de börek, ilçenin merkezindeki Meşhur Sarıyer Börekçisi’nde yenmelidir. 

Geçmişten gelen börek lezzetini günümüze kadar taşıyan ve 1800’lü yıllardan bu yana hizmet veren Meşhur Sarıyer Börekçisi; otantik ve ayrıca deniz manzarası bulunan bir mekandır. 

05:00 ile 00:00 saatleri arasında hizmet veren Sarıyer Börekçisi’nde böreğin porsiyon fiyatı ortalama 10 TL’dir. 

Sarıyer’de mutlaka tadına bakılması gereken lezzetlerden biri de muhallebidir. Sarıyer’de muhallebi denince akla gelen ilk yer ise Tarihi Sarıyer Muhallebicisi’dir. 

Tavuk göğsü, kazandibi, keşkül, muhallebi, krem şokella, sütlaç, aşure ve trileçe gibi tatlıların yer aldığı zengin tatlı menülerinde ayrıca kıymalı börek ve su böreği gibi lezzetler de bulunmaktadır.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz İstanbul otel fiyatları seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Taze ve Organik Ürünlerin Tadını Çıkarın: Sarıyer Köylü Pazarı

Sarıyer Köylü Pazarı Esnafı Sarıyer Köylü Pazarı Esnafı

İstanbul’un organik pazarlarından biri olan Sarıyer Köylü Pazarı; ilçe merkezinde, Pazartesi günleri kurulmaktadır. 

08:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet veren Sarıyer Köylü Pazarı, “Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı” sloganı İstanbulluları ve şehri ziyarete gelenleri davet etmektedir. 

Köylülerin aracı olmadan satış yaptığı organik pazar; taze sebze ve meyvelerin, organik yumurtanın, organik reçellerin, doğal tereyağın ve doğal ürünlerin en iyi adreslerinden biridir. 

Köylülerin bahçe ve tarlalarından gelen organik sebze ve meyveler, tezgahlarda yan yana dizilerek görsel bir şölen sunmaktadır. 

Bir Pazartesi günü Sarıyer’i gezme fırsatı bulursanız, organik ürünlerin satışa sunulduğu Sarıyer Köylü Pazarı’nı da ziyaret edebilirsiniz.


Manzarasız Bir Kahvaltı Olmaz Diyenler İçin: Sarıyer’de Boğaz’a Karşı Kahvaltı

Boğaz Manzaralı Kahvaltı Boğaz Manzaralı Kahvaltı

İstanbul Boğazı’nın en güzel konumlarından birinde, Bebek ile yan yana bulunan Sarıyer; deniz manzaralı kahvaltı yapmak isteyenler için şehirdeki en iyi duraklardan biridir. 

Sarıyer sahilinde dizilmiş ya da doğa ile iç içe olabileceğiniz alanlarında yer alan çok sayıda restoranda; günün erken saatlerinden başlayarak serpme kahvaltı, açık büfe kahvaltı ya da köy kahvaltısının tadını çıkarabilirsiniz. 

Göze Teras Cafe, Emirgan Sütiş, Fuat Paşa Yalısı, Grande Molo Cafe & Restaurant, Seyru Sefa ve İskele Can Restaurant Cafe; Sarıyer’de Boğaz manzarası eşliğinde keyifli kahvaltının tadını çıkarabileceğiniz yerlerden bazılarıdır.


Tertemiz Havası ile Keşfedilmesi Gereken Yerlerden: Garipçe Köyü

Sarıyer Garipçe Köyü Sarıyer Garipçe Köyü

Garipçe Köyü; İstanbul’da doğal dokusunu korumaya başaran, temiz havası ve huzurlu atmosferi ile oldukça keyifli bir köydür. 

Doğu Karadeniz’in sahilindeki köyleri anımsatan ve yeşille maviyi buluşturan Garipçe Köyü; İstanbul’un kuzey kesiminde, Sarıyer’e bağlı bir köydür. 

500 kişi civarındaki nüfusu ve yaklaşık 100 konutu ile küçük ve huzurlu bir köy hayatı sunmaktadır. 

İstanbulluların hem şehir içinde olmak hem de köy havası solumak için günübirlik ziyaret ettiği bir köy olan Garipçe Köyü, şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin de köy hayatını deneyimlemek için tercih ettikleri yerlerden biridir. 

Yarı ahşap evleri ile kendinizi küçük bir Karadeniz köyünde hissedeceğiniz Garipçe Köyü; Karadeniz sahili ile Boğaz’ın buluştuğu noktada yer alır. 

Burada; doğal köy hayatının yanı sıra deniz manzarasının keyfini çıkarabilir ve köydeki şirin evlerin bulunduğu sokaklarda gezebilirsiniz. Ayrıca, sahilinde yer alan balık restoranlarında da lezzetli ve taptaze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Sarıyer'deki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Sarıyer'de gezilecek yerler yazısında listeledi.


Tarihin İzlerini Taşıyan Yapı: Rumeli Feneri

Rumeli Feneri Manzarası Rumeli Feneri Manzarası

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz sahili ile buluştuğu noktada, İstanbul’un kuzey ucunda yer alan Rumeli Feneri, 1830 yılında açılmış ve pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş bir fenerdir. 

Büyüleyici limanı ve muhteşem Boğaz manzarası ile Rumeli Feneri, Rumeli Hisarı’nın ünlü kalesinin tam karşısında yer almaktadır. 

İstanbul Boğazı’nın büyüleyici bir manzarasını sunan konumu ile Rumeli Feneri’ne geldiğinizde, sunduğu huzurlu manzarada rahatlayabilirsiniz. 

Rumeli Feneri; şehri seyre dalmak ve ciğerlere bolca oksijen depolamak için de harika bir yerdir.


Şehir Manzarası: Duatepe Parkı

Duatepe Parkı Manzarası Duatepe Parkı Manzarası

Muhteşem bir şehir ve Boğaz manzarasını buluşturan konumu ile Sarıyer’de en keyifli ve en huzurlu noktalardan biri olan Duatepe Parkı; İstanbul’a gelen ziyaretçiler için bol bol fotoğraf çekebilecekleri bir atmosfer sunmaktadır. 

Sarıyer’de Rumeli Hisarüstü’nde yer alan Duatepe Parkı; manzarası ile pek çok Türk filminin de çekildiği yerdir. 

Gündüzleri Boğaz’ın rüzgarı ile esen ve akşamları köprünün ışıkları ile aydınlanan Duatepe Parkı’nın iç kısımlarında banklar bulmak mümkün; ancak manzaranın olduğu kısımda oturmak isterseniz, kendi kamp sandalyenizi getirebilirsiniz.

Sarıyer'de tatile çıkmadan önce etkinlik ve festivallerin tamamını görmek için Sarıyer gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Geçmişimize Adım Adım Giden Eserler: Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sarıyer’in Emirgan semtinde bulunan Sakıp Sabancı Müzesi; İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken müzelerden biridir. 

Muhteşem Osmanlı el yazmaları ve kaligrafilerini görebileceğiniz bir koleksiyonun yanı sıra, sergileri ile de ünlü olan Sakıp Sabancı Müzesi, burada düzenlenen çeşitli konser ve etkinlikler ile de çok yönlü bir müze ortamı sunmaktadır. 

1 Ocak ve bayram günlerinde kapalı olan Sakıp Sabancı Müzesi’ni; Pazartesi günleri hariç 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Müzeye giriş ücreti; yetişkinler için ortalama 30 TL ve öğrenciler için ortalama 5 TL’dir.

Sarıyer dışında İstanbul'un tüm turistik ve tarihi mekanlarını İstanbul gezi rehberi sayfasından inceleyebilirsiniz.


Günübirlik Tatilin Adresi: Marmaracık Koyu

Doğa Harikası Marmaracık Koyu Doğa Harikası Marmaracık Koyu 

Sarıyer’de Rumeli Feneri köyünde yer alan Marmaracık Koyu; Karadeniz kıyısındaki konumu ve doğal güzelliği ile mavi ile yeşili buluşturan huzurlu ve sakin bir yerdir. 

İstanbul yerlilerinin günübirlik tatil kaçamağı için tercih ettikleri Marmaracık Koyu’nda; denize girebileceğiniz plaj alanları, deniz manzarası eşliğinde piknik yapabileceğiniz piknik alanları ayrıca kır evleri, çocuk parkları restoran ve büfeler de bulunmaktadır. 

Şimdilerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gençlik Kampı olarak işletilen bu koyda; okçuluk, doğa yürüyüşü alanları ve doğa sporları gibi olanaklar da mevcuttur.

Sarıyer'de kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Sarıyer 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Araba Sevdalıları: Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Türkiye’deki en önemli otomobil müzelerinden biri olan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi; Sarıyer’in Ferahevler mahallesinde yer almaktadır. 

Cumartesi günleri 11:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müzede, 20. Yüzyılın klasikleşmiş arabaları sergilenmektedir. 

Arabalara ilgi duyuyorsanız ya da otomobil tarihine damga vurmuş araba modellerine biraz daha yakından bakmak isterseniz Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

Müze; klasik otomobillerinin yanı sıra çalan nostaljik müzikleri ve konsepti ile de sizi 80’li yıllara götürmektedir. 

Müzeyi ziyaret ücreti ortalama 5 TL’dir.


Doğa ile İç İçe Bir Gün İçin: Emirgan Korusu

Doğa Harikası Emirgan Korosu Doğa Harikası Emirgan Korosu

Çam ağaçlarının, selvi, söğüt, ıhlamur ve daha pek çok ağacın bulunduğu keyifli atmosferi ile Emirgan Parkı; İstanbul’un en iyi parklarından biridir. 

Emirgan Korusu’na girdiğinizde sizi; keyifli bir gölet, şelalenin sesi, kuşların fısıltısı ve düzinelerce farklı renge boyanmış bir bahçe karşılamaktadır. 

Hem mekan çeşitliliği hem de etkinlikler açısından oldukça zengin bir atmosfere sahip olan Emirgan Korusu; göleti ve şelale havuzunun yanında mesire alanı, çocuk oyun parkları, gözlem terası, lale müzesi, mescidi, kafeleri ve içerisindeki tarihi köşkleri ile Sarıyer’de mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Belediye tarafından işletilen bir restorana sahip olan Emirgan Korusu köşkleri; kahvaltıdan akşam yemeğine, uygun fiyatlı ve lezzetli yemek seçenekleri sunmaktadır. 

Sarıyer'de kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Sarıyer butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yazları Denizin Tadını Çıkarın: Kilyos Plajları

İstanbul Kilyon Plajı İstanbul Kilyon Plajı

İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısında Sarıyer’e bağlı bir yerleşim yeri olan Kilyos, İstanbul’da günübirlik tatil denince ilk akla gelen rotalardan biridir. 

Şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Kilyos; güzel havalarda, özellikle de hafta sonları oldukça ilgi gören plajları ile ünlüdür. 

Kilyos; genellikle arabalar ve piknik yapmak ya da denize girmek için gelen insanlar ile doludur. Kilyos’un denizi ve plajları genellikle temizdir, sahili ince kumludur ancak rüzgarlı bir günde, sert dalgalarında yüzmek tehlikeli olabilir. 

Butik otel ve pansiyonları, kamp tesisleri ve çadır alanlarının bulunduğu Kilyos’un sahilinde, eğlence kulübü ve barlara da rastlayabilirsiniz. 

Solar, Uzunya ve Burç plajları, Kilyos’ta en çok tercih edilen plajlardır. Burada plaja giriş ücreti, ortalama 40 ile 60 TL arasında değişiklik göstermektedir.