Sarıyer Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Garipçe, Rumeli Feneri, Yeniköy, Kilyos gibi İstanbul’un turistik bölgelerini içinde barındıran Sarıyer; Beykoz’un tam karşısında, Boğaz’ın Avrupa kıyısında yer almaktadır. 

Eyüp, Şişli ve Beşiktaş ilçeleri ile komşu olan Sarıyer; Ortaköy, Taksim, Beşiktaş gibi şehrin turistik bölgelerine de yakın bir konumda bulunmaktadır.

Sarıyer'de tarihi ve turistik mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Sarıyer oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Denizyolu ile Sarıyer’e Ulaşım

İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakası kıyısında yer alan ilçelerden biri olan Sarıyer’e denizyolu ile ulaşım mümkündür. 

Sarıyer’e vapur ile gitmek isterseniz; Kadıköy- Sarıyer, Sarıyer-Rumeli Kavağı- Anadolu Kavağı ve Rumeli Kavağı- Eminönü vapur hatlarını tercih edebilirsiniz. 

Kadıköy- Sarıyer vapur hattı; Kadıköy, Beşiktaş, İstinye ve Sarıyer vapur iskelelerine ulaşım sağlamaktadır. 

Bu hat; Eski Kadıköy İskelesi’nden kalkmakta ve seferler günde 1-2 kez gerçekleşmektedir. 

Sarıyer-Rumeli Kavağı- Anadolu Kavağı vapur hattı; 06:40 ile 22:45 saatleri arasında düzenlenmektedir. 

Rumeli Kavağı- Eminönü vapur hattı; Rumeli Kavağı, Sarıyer, İstinye, Emirgan, Arnavutköy, Beşiktaş’a uğrayarak Eminönü’ne ulaşmaktadır. 

Bu hat; 07:20 ile 18:30 saatleri arasında düzenlenmektedir. 

Sarıyer’e vapur ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, ortalama 6 TL ödeyerek; vapur iskelelerinde yer alan akbil dolum makinelerinden tek geçiş kartları satın alabilirsiniz.

Sarıyer'de manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Sarıyer'de gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Karayolu ile Sarıyer’e Ulaşım

Sarıyer ilçesine karayolu ile ulaşım seçenekleri; otobüs, minibüs, dolmuş ve taksi ile ulaşımdır. 

Sarıyer’e otobüs ile gitmek isterseniz; 40B, 25A, 41C, 150, 152, 151, 25E, 59RS, 42KT, 25G, 42T, 22, 22RE, 40T, 42HM, 

İlçeye otobüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgeler; Beşiktaş, Hacıosman, Ayazağa, Rumeli Feneri, Beşiktaş, Zekeriyaköy, Kilyos, Kabataş, Taksim bölgeleridir. 

Otobüs ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. İstanbul Kart’ınız yoksa, akbil dolum makinelerinden ortalama 6 TL ödeyerek tek seferlik geçiş sağlayan kartlardan satın alabilirsiniz. 

Sarıyer’e karayolu ile ulaşımda tercih edebileceğiniz seçeneklerden biri de minibüs ile ulaşımdır. 

Sarıyer’e minibüs ile gitmek isterseniz; Sarıyer- Beşiktaş, Sarıyer- Bahçeköy, Sarıyer-Rumeli Kavağı, Sarıyer- Sarıdağüstü ve Sarıyer Kaymakamlık Koç Üniversitesi minibüslerini tercih edebilirsiniz. 

Sarıyer- Beşiktaş minibüs hattı, Beşiktaş meydandan kalkarak; Yıldız Teknik Üniversitesi, Zincirlikuyu, Levent, 4. Levent, Maslak, Hacıosman, Büyükdere, Hacıosman Meydanı ve Taşkıran Caddesi’nden geçerek Eski Kilyos Yolu’na kadar gitmektedir. 

Diğer minibüs hatları, Sarıyer ilçesi sınırları içerisinde ulaşım sağlamaktadır. 

Sarıyer’e minibüs ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve nakit ödeme kabul edilmektedir. 

Sarıyer’e karayolu ile gitmek için, sarı dolmuşları da tercih edebilirsiniz. 

Sarıyer’e ulaşım sağlayan dolmuş hatları; Taksim- Sarıyer, Hacıosman- Sarıyer, Beşiktaş- Sarıyer ve Taksim- Sarıyer dolmuşlarıdır. 

Sarıyer’e dolmuş ile ulaşım ücreti ortalama 4 TL ile 8 TL arasında değişiklik göstermekte ve nakit ödeme kabul edilmektedir.

Sarıyer'de sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Sarıyer gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Sarıyer’e En Yakın Havalimanı

Sarıyer ilçesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı arası mesafe ortalama 55 km’dir ve karayolu ile yapacağınız yolculuk ortalama 60 dakika sürmektedir. 

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sarıyer’e gitmek isterseniz; önce Havataş araçlarını kullanarak Beşiktaş ya da Taksim’e ve oradan Sarıyer’e giden otobüs, minibüs ya da dolmuş hatlarına aktarma yaparak Sarıyer’e ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Havataş ile ulaşım ücreti ortalama 10-15 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz; önce Kadıköy- Tavşantepe metro hattını kullanarak Kadıköy Rıhtım’a gelebilir ve oradan Kadıköy- Sarıyer vapur hatlarını kullanarak Sarıyer’e ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Metro ve vapur ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Sarıyer'de kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Sarıyer lüks oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Metro ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer ilçesine metro ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. 

Sarıyer’e metro bağlantısını kullanarak gitmek isterseniz; M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattını kullanarak aktarma yapabilirsiniz. 

Bu hat; Yenikapı, Haliç, Taksim, Şişli, Gayrettepe, Levent, Seyrantepe, Ayazağa bölgelerinden geçerek Hacıosman’a ulaşmaktadır. 

Bu hattı kullanacaksanız, son durak olan Hacıosman durağında inmeniz gerekmektedir. 

Hacıosman metro durağında indikten sonra 25 no’lu Hacıosman Metro / Sarıyer- Havantepe İETT hattına aktarma yaparak ilçenin merkezine ve semtlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Metro ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve metroyu kullanabilmek için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, tek geçiş hakkı tanıyan kartlardan ortalama 6 TL ödeyerek satın alabilirsiniz.


Metrobüs ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs ile Sarıyer ilçesine doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. 

Anadolu yakasından ya da Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece, Florya, Yenibosna, Merter, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Bayrampaşa, Halıcıoğlu, Mecidiyeköy ve Çağlayan gibi bölgelerden geliyorsanız; metrobüs bağlantısını kullanarak Sarıyer’e aktarma yapabilirsiniz. 

Metrobüs ile Sarıyer’e gitmek için, Metrobüs’ün Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu duraklarında inmeniz gerekmektedir. 

Buradan M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattının; Şişli- Mecidiyeköy ya da Gayrettepe duraklarına aktarma yaparak Hacıosman durağında inmeniz gerekmektedir. 

Hacıosman durağında indikten sonra; 25 no’lu Hacıosman- Sarıyer İETT hattına ya da Sarıyer-Hacıosman- Beşiktaş minibüs hattına aktarma yapmanız gerekmektedir. 

Metrobüs ile ulaşım ücreti ortalama 3.80 TL’dir ve İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Sarıyer'de lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivitelere imkan veren Sarıyer 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Taksi ile Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’da taksi açılış ücreti ortalama 4 TL’dir ve km başına ortalama 2.5 TL şeklinde hesaplanmaktadır. 

Sarıyer’e taksi ile ulaşım sağlayacaksanız; Beşiktaş, Şişli, Kağıthane ve Eyüp gibi çevre ilçelerden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Beşiktaş merkez ile Sarıyer merkez arası ortalama 15 km’dir. İki mesafe arası taksi ücreti ortalama 40 TL’dir ve yolculuk ortalama 25-30 dakika sürmektedir. 

Kağıthane merkez ile Sarıyer merkez arası ortalama 15 km’dir ve iki mesafe arası taksi yolculuğunun ücreti ortalama 40 TL’dir. 

Eyüp merkez ile Sarıyer merkez arası ortalama 20 km’dir. İki mesafe arası taksi ile ulaşım ücreti ortalama 50 TL’dir ve yolculuk ortalama 35 dakika sürmektedir. 

Anadolu yakasından Sarıyer’e taksi ile gelmek isterseniz; Kadıköy ile Sarıyer merkez arası ulaşım ücreti ortalama 80 TL ve Üsküdar ile Sarıyer arası ulaşım ortalama 60 TL’dir.