Safranbolu'da Yapılacaklar

Safranbolu hem tarihiyle hem doğal güzellikleriyle yapılması gereken birçok aktiviteyi içinde barındırmaktadır. İlçe sonbahar ve kış aylarında diğer aylara göre daha kalabalık olmakta özellikle sonbahar ayında turist sayısı maksimum seviyeye çıkmaktadır.

Safranbolu hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi konumundadır. Bunun sebebi ise onlarca farklı medeniyetin rüzgârıyla harmanlanan geleneksel sokakları, evleri, hanları, hamamları vb. bulunmasıdır.

Safranbolu’da kesinlikle yapılması gereken aktivitelerin ilk sırasında geleneksel ve tarihi evlerini gezmek yer almalıdır. Bunun dışında doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir ilçedir. Mağaraları, kanyonları oldukça eşsiz manzaralara sahiptir.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Safranbolu'da yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Safranbolu oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Özel Bir Lezzet Deneyimi: Safran

Safran Safran

Safranbolu’ya da ismini veren Safran bitkisi bu bölgede oldukça popüler bir bitkidir. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan Safran, ilçenin yöresel mutfağına lezzet katarken, lokumu ise hem tatmak hem de satın almak için en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. 

Tüm dünya üzerinde bu faydalarından dolayı son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş ve sadece bu bitkiye ulaşabilmek için yabancı turistlerin de bu bölgeye geldiği görülmüştür.

Safran Sabunu ise şehrin dikkat çeken hediyelik ürünlerinden biridir. 

Safranbolu'da eski tarihi yapıları ve görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için Safranbolu'da gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Geleneksel Evleri Ziyaret Edin: Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri Safranbolu Evleri

Safranbolu denince akla ilk gelen tarihi evlerdir. Safranbolu ve Osmanlı mimarisini içinde barındıran sokaklarda ziyaretçileri hem tarihi bir deneyim hem de huzur dolu anlar beklemektedir.

Bu geziler konuklara birçok farklı kültürün etkisini yakından gözlemleme, bu kültürler hakkında çeşitli bilgiler edinme ve yaşam tarzlarına yakından şahit olma olanağı sunmaktadır. 

Safranbolu’nun tarihi evlerinden bazıları ise restore edilerek Gezi Evi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kaymakamlar Gezi Evi ve Mümtazlar Gezi Evi, ilçenin köklü tarihi, mimarisi ve kültürü hakkında fikir sahibi olabileceğiniz en güzel gezi noktalarıdır. Bu evlere giriş ücretleri 2 – 3 TL’dir. 

Safranbolu'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Safranbolu gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Kanyon Havası ve Seyir Terasının Tadını Çıkartın: Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri Tokatlı Kanyonu’nda yürüyüş yapmaktır. Tokatlı Köyü yakınlarında bulunan kanyonda yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Yürüyüş parkurlarında doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, seyir terasında hem nefes kesen manzaraya tanıklık edebilir hem de bu anı ölümsüzleştirmek için birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. 

Kanyona ulaşım için Safranbolu ilçe merkezinden Tokatlı Köyü’ne giden otobüsler hizmet vermektedir. Tokatlı Kanyonu’na giriş ücreti 3 TL’dir. 

Safranbolu'da birçok eğlenceli aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Safranbolu tatil otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


En Güzel Manzara Fotoğraflarını Çekmek İsteyenlere: Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi Hıdırlık Tepesi

Orhan Gazi Dönemi’nde yaşamış kumandanlardan Hıdır Bey’in türbesine ev sahipliği yapan Hıdırlık Tepesi, Safranbolu’nun pitoresk manzarasını izleyip, birbirinden özel fotoğraf kareleri yakalayacağınız en popüler yerdir. 

Tatiliniz sırasında Hıdırlık Tepesi’ne çıkarak mutlaka bu eşsiz manzarayı deneyimlemeniz önerilmektedir. 

Safranbolu'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Safranbolu aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Hem Tarih Gezisi Hem Alışveriş: Safranbolu Eski Çarşı

Tarihi Eski Çarşı Tarihi Eski Çarşı

Safranbolu’dan ayrılacağınız zaman yanınıza hatıra ürünler almak istiyorsanız Eski Çarşı’yı ziyaret etmeniz önerilmektedir. Eski çarşının yanı sıra Lonca çarşısı ve Lonca Çarşısı içerisinde bulunan Demirciler Çarşısı’na da uğrayabilirsiniz.

Eski Çarşı’nın en popüler hediyelik ürünleri kuşkusuz Safranbolu Evi maketleri olurken, meşhur Safranbolu lokumu başta olmak üzere pek çok yöresel ürünü burada bulmanız mümkündür. Lonca Çarşısı ise el yapımı ayakkabıları ile öne çıkmaktadır. 

Hediyelik eşyaların ücreti boyutlarına ve kalitesine göre değişmekte ve ortalama 25 - 150 TL arasındadır.