Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Karabük ilinin Safranbolu ilçesi hem tarihsel olarak hem de doğal güzellikler yönünden zengin bir ilçedir. Safranbolu’ya gideceğiniz zaman bu yerleri not defterinize ekleyerek dolu dolu bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.

İlçede mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Safranbolu Evleri, Tokatlı Kanyonu içerisinde bulunan Kristal Teras, Yörük Köyü, Bulak Mencilis Mağarası, Hıdırlık Tepesi, Eski Çarşı gibi yerler bulunmaktadır.

Safranbolu'da tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Safranbolu otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri’nin tarihi 18. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Her bir ev adeta bir sanat eseri niteliğinde tasarlanmış ve birçoğu koruma altına alınmıştır. Safranbolu’ya geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler listesinin başında bu evler bulunmaktadır. 

Her bir ev ahşap mimarisiyle ve birbirlerinin manzarasına engel olmadan inşa edilmiş sanat eserleridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Safranbolu Evleri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde sayıları yaklaşık olarak 2000 civarındadır. Safranbolu gezilecek yerler düşünüldüğünde oldukça zengin bir ilçe olmasıyla birlikte bölgede bulunan yapılar da kendine has ve bir o kadar güzeldir. Özellikle Safranbolu Evleri, Cinci Han Hotel ya da türevi oldukça güzel oteller olsa da buraya gelen ziyaretçilerin daha çok tercih ettikleri konut seçeneğidir.

Evleri incelediğiniz zaman çeşitli dönemlerde ve medeniyetlerdeki aile yapısı, iklim özellikleri ve medeniyetlerin zenginliği hakkında bilgiler edinilmektedir.

Karabük'te gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Karabük otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi Hıdırlık Tepesi

Şehirleri yüksekten sevenler için ilçenin en gözde gezi duraklarından biri Hıdırlık Tepesi’dir. Safranbolu’yu gezdikten sonra uğrayabileceğiniz bu güzel tepe, şehrin panoramik manzarasını izleme olanağı sunmaktadır. 

Safranbolu’ya Kastamonu tarafından giriş yapıyorsanız Hıdırlık Tepesi şehrin girişindeki tepede bulunmaktadır. Şehrin en güzel fotoğrafları genellikle burada çekilmektedir. Hıdırlık Tepesi, muhteşem bir manzaranın yanı sıra bölgeye dair görülmesi gereken her şeyin size en iyi şekilde aktarılmasını da sağlamaktadır. Safranbolu gezilecek yerler düşünüldüğünde bu tepe olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Safranbolu'da muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Safranbolu gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Yörük Köyü

Yörük Köyü Yörük Köyü

Yörük Köyü, Karabük ile Safranbolu yolu arasında bulunmaktadır. Bu köye yöredeki halk “Küçük Safranbolu” demektedir. Bu benzetmenin nedeni köyün içinde bulunan ahşap mimariye sahip ve tarihi evlerdir. 

Safranbolu merkeze yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta olan bu köy bir açık hava müzesi durumunda olup 1996 yılında korumaya alınmıştır. 300 yıllık geçmişi olduğu düşünülen köye gittiğiniz zaman mutlaka Sipahioğlu Konağı’na uğramanız önerilmektedir. Esrarengiz bir yer olduğu ve bazı ekstra durumların yıllar içerisinde yaşandığı da rivayetler arasındadır. Gezilecek yerler arasında farklı bir yer olup seyir zevki var olan bir ortama sahip olduğu da ifade edilmektedir. Köyü gezerken önce eski olan tarihi evleri gezebilir son olarak da yeni yapılan ortama uygun ve farklı mimariye sahip evleri inceleyebilirsiniz.

Bölge halkı oldukça misafirperver olup Safranbolu'nun hemen her yerinde kapılarını ziyaretçilere açmaktadırlar.


Kristal Teras

Kristal Teras Kristal Teras

Türkiye’de sadece Safranbolu’da bulunan Kristal Teras ile Tokatlı Kanyonu’nu nefes kesen manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Yüksekliği 80 metre olan ve kırılmaz camdan yapılmış bu terasın üzerinde gezi sırasında konuklar kendilerini gökyüzünde yürüyormuş gibi hissetmektedir. 

Fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçilerin de ilçedeki uğrak noktalarından biri olan Kristal Teras’a giriş ücreti 7 TL’dir. Muhteşem bir görüntüye sahip olan bu teras Safranbolu'da gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmesi gereken aynı zamanda da toplu olarak ziyaret edip birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir bölgedir. Özellikle Eylül ve Ekim aylarında hem hava koşulları hem de yeşilin bambaşka bir hal almasıyla çok daha güzel görüntülere sahip olabilirsiniz. Hem kültürel hem de turistik bir seyahat için şiddetle tavsiye edilen yerlerden biridir.

Kristal Teras Tokatlı Kanyonu'nu ayaklarınızın altına sermekle kalmayıp bol bol çekim yapmanıza da aracı olacaktır.

Safranbolu dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Karabük gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


İncekaya Su Kemeri ve İncekaya Kanyonu

İncekaya Su Kemeri İncekaya Su Kemeri

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan İncekaya Su Kemeri, Safranbolu’nun su ihtiyacını gidermek amacıyla inşa edilmiştir. Bu tarihi yapının da içinde bulunduğu kanyon ise muhteşem doğa manzarası ve yürüyüş parkurları ile dikkat çekmektedir. 

Kanyon içerisinde yer alan Cam Teras ise ziyaretçilerine eşsiz bir doğa manzarası sunmaktadır. Özellikle Cam Teras, Safranbolu'daki gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken ve gidip görülmesi gereken bölgelerden biridir.

İncekaya Kanyonu giriş ücreti 3 TL’dir. 


Cinci Hanı ve Hamamı

Cinci Hanı ve Hamamı Cinci Hanı ve Hamamı

Cinci Hanı ve Hamamı, Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde otel olarak hizmet veren tarihi yapı 2 katlı olup içerisinde 63 oda bulunmaktadır. Tarihi eski çarşı içerisinde yer alan tarihi yapının üst katında ise kafeler hizmet vermektedir. 

374 yıllık bu tarihi yapı, Safranbolu’nun tarihi ile büyüleyen en özel gezi noktalarından biridir. Geleneksel mimarilere ve mekanlara önem veren kişilerin Safranbolu gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken bölgelerdendir. Tarihi bir yapı oluşunun yanı sıra oldukça büyük bir alana da sahiptir. Cinci Hamamı dışında aynı işletmenin otelini ya da restoranını denemek isterseniz Cinci Han doğru tercihlerden biri olacaktır.


Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi ilçenin en çok ziyaret edilen müzesi olma özelliğine sahiptir. Eskiden Hükümet Konağı olarak kullanılan yapı 2006 yılında restore edilerek müze haline getirilmiştir. Safranbolu Kalesi olarak isimlendirilen bölge içerisinde bulunmaktadır.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’nde Safranbolu’ya ait her türlü tarihi bilgi, belge ve fotoğraf sergilenmektedir. Tüm tarihi eserler kronolojik sıraya göre listelenmiştir. Ayrıca müzenin zemin katında Safranbolu ilçesinde üretilen el işçiliği ürünleri yer almaktadır. Müzenin avlusunda Anadolu’nun ilk saat kulesi bulunmaktadır. Tarihi eserlere merak duyanlar için Safranbolu gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir müzedir. Kültür bakanlığı tarafından da tarihi yerler Safranbolu açısından düşünülmüş ve bu konuda çevre ilçelere göre çok daha zengin bir içeriğe sahip olduğu belirtilmiştir. 

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın tüm günlerinde mesai saatleri içerisinde ziyarete açık olup, giriş ücreti 3 TL’dir. 

Safranbolu'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Safranbolu balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Eski Çarşı

Tarihi Eski Çarşı Tarihi Eski Çarşı

Safranbolu ilçesinde bulunan Eski Çarşı, ilçenin tarihi değerlerini ziyaretçilerine sunan, görülmeye değer bir noktadır. Bu çarşıda gezinti yaparken sevdiğiniz insanlara hatıra olarak alabileceğiniz birçok hediye bulmanız mümkündür. Bu hediyeler arasında Safranbolu evlerinin maketleri ilgi çekmektedir. 

Tarihsel özellikleri sebebiyle Eski Çarşı, binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle Japonya’dan gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Safranbolu'ya gelip de tarihi çarşısına uğramadan geziyi bitirmek söz konusu olmamaktadır. Gezilecek yerler arasında olan ve birbirinden güzel hediyelerin sergilendiği bu çarşı, Safranbolu tatilinizin sonunda da olsa uğrayıp anılar biriktirmeniz gereken bölgelerden biri konumundadır.


Safranbolu’nun Kanyonları

Tokatlı Kanyonu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’da birçok kanyon bulunmaktadır. Bu doğal güzellikler genellikle ilçe merkezine 15-20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kanyonlardan en önemlileri ise Tokatlı Kanyonu, Sırçalı(Düzce) Kanyonu, İncekaya Kanyonu ve Sakaralan Kanyonu olarak kabul edilir.

Bu doğal güzellikler arasında en çok ziyaret edilen kanyon ise Tokatlı Kanyonu’dur. Safranbolu’ya bağlı Tokatlı Köyü’nde yer alan kanyon muhteşem doğaya sahiptir. Tokatlı Kanyonu, özellikle güzel bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için ideal bölgelerden biridir. Safranbolu gezilecek yerler düşünüldüğünde de bu kanyonun harika bir bölge olduğunu ve gün içerisinde çokça kez turların düzenlendiğini ifade etmek mümkündür.

Tertemiz havası ve eşsiz manzarasıyla dikkat çeken bölgede bulunan “Kristal Teras” sayesinde ziyaretçiler kanyonu tepeden görebilmektedirler. Kanyonun yürüyüş parkurlarında ise tarihi yapılar, doğa manzaraları ve kuş cıvıltıları sporseverlere eşlik etmektedir. 


Safranbolu’nun Mağaraları

Bulak Mencilis Mağarası Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu’da turizm potansiyeline sahip mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralardan en önemlileri ise Bulak Mağarası, Hızar Mağarası ve Ağzıkara Mağarası’dır.

Mağaralarda bulunan sarkıt ve dikitler ziyaretçilere eşsiz manzaralar sunmaktadır. Bulak Mağarası’nın diğer ismi Mencilis Mağarası olup mağaraya ulaşmak için 150 basamaklı bir merdiven çıkılması gerekmektedir. Hızar Mağarası ise Safranbolu’nun Dana köyünde yer almaktadır. Koruma altına alınmış olan bu mağara jeolojik yapısıyla dikkat çekmektedir. Merkezi olarak Bulak Mağarası öne çıksa da bir şekilde Hızar ve Ağzıkara mağaralarını da gidip gezmek ve birbirinden güzel mağaralara sahip olan Safranbolu bölgesini keyifle incelemek isteyeceksiniz.

Keşfedilmeyi bekleyen mağara ise Ağzıkara Mağarası’dır. Henüz turizme açılmamış olan bu mağara jeolojik özellikleri, sarkıt ve dikitleri ile etkileyici bir görünüme sahiptir. Safranbolu’ya bağlı Harmancık köyünde yer almaktadır. 


Safran Üretim Çiftliği

Safran Safran

Safran Üretim Çiftliği, ilçe merkezinde Eğitimciler Caddesi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Safranın nasıl üretildiği, ne gibi aşamalardan geçtiği ve nasıl hazır hale getirildiği ile ilgili her türlü bilgi burada sunulmaktadır.

Safranla ilgilenen turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Bilginin almanın yanı sıra Safran Üretim Çiftliği’nden safran ve ürünleri satın alınmaktadır. 


Safranbolu Tarihi Camiler

Safranbolu Ulu Camii Safranbolu Ulu Camii

Safranbolu bölgesinde tarihi önem taşıyan birçok cami bulunmaktadır. Camiler genellikle şehir merkezinde konumlanmakta ve ulaşım şehir içi hizmet veren araçlarla sağlanmaktadır. 

Safranbolu’daki tarihi camilerden en önemlileri ise Ulu Cami(Aziz Stefan Kilisesi), Kazdağı Cami ve Lütfiye Cami’dir.

Ulu Cami, eskiden bölgede yaşayan Rumlar tarafından inşa ettirilmiştir. Bir süre kilise olarak kullanılmış ve Osmanlı döneminde camiye çevrilmiştir. 

Kazdağlıoğlu Mehmet Ağa tarafından yaptırılan Kazdağı Cami ise tek kubbeli ve tek minareli camiler listesinde yer almaktadır. Caminin yapım tarihi ise 1778’dir.

Lütfiye Camii ise bölgede Kaçak Cami olarak bilinmektedir. Bir dere üzerine yaptırılmış olması sebebiyle bu isimle anılan cami 1880 yılında inşa edilmiştir. 


Tarihi Gezi Evleri

Kaymakamlar Gezi Evi Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu geleneksel tarihi evleri ile ünlü bir ilçedir. Bu evlerden birçoğu gezi evi olarak kullanılmaktadır. Gezi evlerinden en önemlileri ise Kaymakamlar Gezi Evi ve Mümtazlar Gezi Evi’dir. Bu evler birbirine yakın konumda ve Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’ne yürüme mesafesindedir.

Tarihi ve mimari özellikleri ile dikkat çeken bu evlerden Kaymakamlar Gezi Evi, 1976 yılında koruma altına alınmıştır. Bu gezi evleri dışında Yörük Köyü’nde yer alan Sipahioğlu Konağı da bu özellikleri taşıyan ve köyün en popüler tarihi yapısı durumundadır.

Kaymakamlar Gezi Evi, haftanın tüm günlerinde mesai saatleri içerisinde ziyarete açıktır ve giriş ücreti 3 TL’dir. 


Lonca Çarşısı

Lonca Çarşısı Lonca Çarşısı

Lonca çarşısının diğer adı Yemeniciler Arastası olup söylentilere göre Kurtuluş Savaşı esnasında buradan askerlerin yemeni ihtiyacını karşılanmıştır. Lonca Çarşısı’nda genellikle hediyelik eşyalar yemeni işlemelidir ve fiyatları da oldukça uygundur. 48 ahşap dükkandan oluşmakta olan çarşı, Safranbolu’nun en tarihi çarşıları arasındadır.

İsminden de anlaşılacağı üzere Lonca örgütlerinin birbirleriyle uyum sağlayarak oluşturmuş oldukları bir çarşıdır.

Lonca Çarşısı’nın üst tarafında yer alan Demirciler Çarşısı’nda ise birbirinden özel demir ve metal eşyalar satılmaktadır.

Lonca Çarşısı’na gelmişken Osmanlı Şerbeti ile birlikte servis edilen közde kahve içmeniz önerilmektedir. 

Çarşıya ulaşım yürüyerek veya taksilerle sağlanmaktadır. Yürüyerek direkt merkezde yol üstünde bulunmaktadır.

Safranbolu'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Safranbolu tatil otelleri sayfasına göz atmayı unutmayın.


Safranbolu Günübirlik Gezilecek Yerler

Karabük’ün görülmeye değer ilçelerinden biri olan Safranbolu’nun yakın konumunda bulunan diğer tarihi ve doğal güzellikleri günübirlik keşfedebilirsiniz.


Hadrianapolis Antik Kenti

Hadrianapolis Antik Kenti Hadrianapolis Antik Kenti

Hadrianapolis Antik Kenti Safranbolu’ya yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Antik Kent’in kuruluş yılı M.Ö. 320 olarak bilinmektedir. Hititler tarafından yapıldığı düşünülen Antik Kent’i Romalılar da kullanmış ve günümüze ulaşacak yapılar da bırakmışlardır.


Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu Safranbolu’ya yaklaşık 38 km uzaklıktadır. Kanyonun yarısı araçla diğer yarısı ise yürüyerek geçilebilmektedir. Kaya tırmanışı yapmayı sevenlerin oldukça tercih ettikleri yerler arasındadır.


Eğriova Göleti

Eğriova Göleti Eğriova Göleti

Eğriova Göleti Safranbolu’ya yaklaşık 32 km uzaklıktadır. Batı Karadeniz’in en yüksek tepesi sayılan Keltepe’de yer alan suni gölet doğa gezisi yapmak isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Dileyenler gölde balık avı da yapabilir.


Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Çitdere Tabiat Koruma Alanı Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Çitdere Tabiat Koruma Alanı Safranbolu’ya yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Yaban hayatının ve endemik bitki türlerinin yer aldığı eşsiz bir doğal güzelliktir. Yerli ve yabancı turistlerin yıl boyu ziyaret ettikleri farklı bir rotadır.