Safranbolu Doğal Güzellikleri

Karabük’e bağlı Safranbolu ilçesi doğal güzellikleri, turistik yapıları ve konaklama hizmetleriyle sene içerisinde yoğun ziyaret alan ve şehrin turizmine yön veren bir ilçedir. 

Yerli ve yabancı binlerce turisti misafir eden Safranbolu ilçesinde görebileceğiniz doğal güzellikler oldukça çeşitlidir. Bu gezi durakları arasında Tokatlı Köyü’nde bulunan Kanyon, Bulak Mencilis Mağarası, Hızar Mağarası, Sarıçiçek Yaylası, Sırçalı Kanyonu ve Uluyayla gibi oldukça özel yerler bulunmaktadır.

Safranbolu'da gezilecek yerler yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Safranbolu otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu ilçesine bağlı Tokatlı Köyü yakınlarında bulunan Tokatlı Kanyonu, ilçenin köklü tarihinin dışında doğal güzelliklerini de gözlemleyebileceğiniz harika bir kanyon özelliği taşımaktadır. Kanyonun bir tarafı Tokatlı Köyü’ne diğer tarafı ise Eski Çarşı’ya kadar uzanmaktadır.

Kanyon içerisinde konukları şahane manzaraların eşlik ettiği bir yürüyüş yolu beklemektedir. Kanyonu ziyaret eden konuklar yürüyüş esnasında tertemiz havayı, kuş cıvıltılarını deneyimlemektedir. 

Tokatlı Kanyonu giriş ücreti 3 TL’dir.


Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası Bulak Mencilis Mağarası

Bu mağara Karabük’e bağlı olan Bulak köyünün Safranbolu sınırında bulunmaktadır. Safranbolu merkezine yaklaşık olarak 8-9 km uzaklıktadır. Mağara bir vadide yer aldığı için girişinde bulunan 150 basamaklı merdiveni çıkmanız gerekmektedir.

Girişi zorlu olsa da mağaranın içindeki eşsiz manzarayı gören ziyaretçiler çabalarına değdiğini düşünmektedir. Mağaraya içerisinde milyonlarca yıl eskilere dayanan damlataş, dikit, sütun ve sarkıtlar yer almaktadır.

Karabük'teki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Karabük otel fiyatları sayfamızda listeledik.


Sırçalı(Düzce) Kanyonu

Sırçalı Kanyonu Sırçalı Kanyonu

Sırçalı Kanyonu Safranbolu ilçesine 12 km uzaklıktadır. Sırçalı Kanyonu’na ulaşım Yazköy veya Konarı Köyü üzerinden yapılmaktadır. Sırçalı kanyonunun diğer bir ismi ise Düzce Kanyonu’dur.

Sırçalı Kanyonu’nun rakımı ve iklim özellikleri kampçılık ve dağcılık için elverişlidir. Kanyon içerisinde bulunan Taş Teras ise ziyaretçilerine eşsiz bir doğa manzarası sunmaktadır.  

Sırçalı Kanyonu sadece kamp için değil doğa gezisi amacıyla da tercih edilmektedir. Sırçalı Kanyonu ziyaretçilerine konaklama hizmeti sunmaktadır. Kanyonda doğa ile iç içe huzurlu  tatiller için villa şeklinde evler bulunmaktadır. 

Taş Teras giriş ücreti 4 TL’dir. 

Safranbolu’ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Safranbolu'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


İncekaya Kanyonu

İncekaya Kanyonu İncekaya Kanyonu

Safranbolu’nun doğa gezilerinde dikkat çeken noktalarından biri de İncekaya Kanyonu’dur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra İncekaya Su Kemeri’ne de ev sahipliği yapan kanyon misafirlerini aynı zamanda tarihle de buluşturmaktadır. 

Dik ve derin yamaçlardan oluşan kanyonda misafirlerin bu eşsiz manzaraya tanıklık etmeleri ve fotoğraf çekmeleri için bir seyir terası kurulmuştur. Cam Teras, ziyaretçilere İncekaya Kanyonu’nun tüm güzelliklerini cömertçe sunmaktadır. 

İncekaya Kanyonu giriş ücreti 3 TL’dir. 


Uluyayla

Uluyayla Uluyayla

Safranbolu merkeze yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta olan bu yayla Ulus ve Eflani ilçelerinin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Bu yayla çevresinde geniş orman örtüleri vardır ve birçok ağaç tipi ve yaban hayatını içinde barındırmaktadır.

Uluyayla ayrıca ortasında bulunan gölet sayesinde çeşitli su sporlarına olanak sunmaktadır. 

Safranbolu'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Safranbolu gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Sarıçiçek Yaylası

Sarıçiçek Yaylası Sarıçiçek Yaylası

Sarıçiçek yaylası Safranbolu ilçesine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Yayla genellikle kamp, dağcılık, doğa gezintileri gibi etkinlikler için tercih edilmektedir.

Yaylanın içerisinde birçok gölet bulunmakta ve ağaç çeşitliliği oldukça fazladır. Yaylanın rakımı 1200 metre civarındadır.

Sarıçiçek Yaylası ismini baharın gelmesiyle birlikte açan sarı çiçeklerden almaktadır.

Karabük'teki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Karabük gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Safranbolu Konarı Köyü – Safranbolu Dipsiz Göl

Safranbolu Dipsiz Göl Safranbolu Dipsiz Göl

Safranbolu’nun doğusunda yer almakta olan köyün Safranbolu’ya uzaklığı 8.6 km’dir. Konarı Köyü gölleriyle dikkat çekmektedir. Bu göllerden en meşhuru “Dipsiz Göl” dür.

Gölün hikayesi ve güzelliği tüm bölgeye nam salmış ve turistlerin ilgisini çekmiştir. Birbirlerine âşık sevgililerin Konarı beyini ikna edememeleri üzerine bu göle atlayıp intihar ettikleri söylenmektedir. Göldeki ördeklerin ise o tarihten sonra göç mevsiminde Konarı Gölü’ne geldikleri rivayet edilmektedir.

Suyunun sıcaklığı ortalama 25 derecedir.   Safranbolu’dan özel araçla veya taksiyle ulaşım sağlanmaktadır. Yolculuk ortalama 15 dakika sürmektedir. 

Safranbolu'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Safranbolu pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Hızar Mağarası

Hızar Mağarası Hızar Mağarası

Hızar Mağarası, Safranbolu ilçesinin Dana Köyü sınırları içerinde yer almaktadır. Bağlar Demirmenbaşı semtine olan uzaklığı yaklaşık 5 km’dir.

Mağaraya giriş büyük bir ağızdan yapılmaktadır. İçerisinde ana galeri ve iki adet pasaj vardır. Bu mağara koruma altına alınmış ve Dünya Mağara Literatürü’ne girmiştir. Hızar Mağarası ziyaretiniz sırasında jeolojik yapıları inceleyebilir ve birbirinden eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.


Sakaralan Kanyonu

Sakaralan Mağarası Sakaralan Mağarası

Sakaralan Kanyonu’nun Safranbolu’ya uzaklığı 11 km’dir. Konum olarak ise Yörük Köyü ile Konarı Köyü arasında yer almaktadır. Genellikle doğa yürüyüşleri için tercih edilen bir bölgedir.

Bu kanyonda yürüyüş ve geçişler zordur. Bu yüzden sadece profesyonel sporculara önerilmektedir.

Safranbolu'da merkezi noktalarda yakın havuzlu otellerin listesini Safranbolu havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Ağzıkara Mağarası

Ağzıkara Mağarası Ağzıkara Mağarası

Safranbolu’ya bağlı Harmancık köyü sınırlar içerisinde yer almaktadır. Henüz turizme açılmamış olan mağara keşfedilmeyi beklemektedir. Jeolojik yapısı ile dikkat çeken mağarada sarkıt ve dikitler ise mağaraya görsel zenginlik katmaktadır.