Safranbolu Nerededir ve Nasıl Gidilir

Safranbolu, Karabük’e bağlı bir ilçedir. Karabük il merkezine uzaklığı sadece 8 km’dir. İlçenin çevresinde Bartın, Karabük ve Kastamonu il sınırları bulunmaktadır. Safranbolu önemli kavşakların bitiminde olması sebebiyle kolay ulaşılabilir bir yer olma özelliğine sahiptir.  

Karabük’ün turistik ilçesi Safranbolu yıl boyu hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir. İlçeye ulaşım havayolu ve karayolu ile sağlanmaktadır. 

Safranbolu'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Safranbolu hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Safranbolu’ya Uçak ile Ulaşım

Safranbolu’ya en yakın havalimanı Kastamonu Havaalanı’dır. Havalimanı ile Safranbolu arası mesafe yaklaşık olarak 117 km olup, bu mesafe ortalama 1 saat 30 dakikada kat edilmektedir. 

Kastamonu Havaalanı’na indikten sonra Karabük otobüslerine binerek şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs bileti fiyatları 30 TL – 40 TL arasındadır. 

Safranbolu'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Safranbolu'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Safranbolu’ya Otobüs ile Ulaşım

Safranbolu’ya hem çevre illerden hem de büyük şehirlerden otobüs ile ulaşım olanağı bulunmaktadır. 

İstanbul’dan Safranbolu Otogarı’na ulaşım yaklaşık olarak 5.5 saatte tamamlanmaktadır.  Otobüs bilet fiyatları ortalama 70 - 80 TL’dir. Bu fiyat firmalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Ankara üzerinden gelinecek ise Ankara’dan Safranbolu Otogarı arası yaklaşık 2 saattir. Ankara-Safranbolu arası bilet fiyatları ise ortalama 30 - 40 TL’dir. 

Safranbolu çevresindeki birçok ilden Safranbolu’ya ulaşım için otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Bolu gibi illerden şehirlerarası otobüsleri kullanarak Safranbolu’yu gezme imkânı bulabilirsiniz.

Safranbolu'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Safranbolu gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Safranbolu’ya Özel Araç ile Ulaşım

Safranbolu ilçesinin Karabük merkeze olan uzaklığı sadece 8 km’dir. Bu yüzden Karabük merkezden özel aracınız ile Safranbolu’ya yaklaşık 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Eğer başka şehirlerden Safranbolu’ya ulaşım sağlamak istiyorsanız harita üzerinden farklı yol güzargahlarını tercih edebilirsiniz.

Ankara üzerinden gelenler için D755 karayolunu tercih etmeleri önerilmektedir. D755 karayolunu kullanarak yaklaşık olarak 2 saatte Safranbolu’ya ulaşım sağlanmaktadır. 

İstanbul’dan gelenlerin D80 karayolunu tercih etmeleri gerekmektedir. D80 karayolu üzerinden Bolu il merkezini geçince Gerede mevkiinden kuzeye doğru sapılmalıdır. İstanbul Safranbolu arası mesafe yaklaşık 417 km olup, yolculuk ortalama 5 saat 30 dakika sürmektedir. 

Safranbolu'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Safranbolu 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Safranbolu Şehir İçi Ulaşım

Karabük il merkeziyle Safranbolu’nun yakın olması sebebiyle her gün bu güzergahta belediye otobüsleri taşıma hizmeti vermektedir. Hafta içi her 15 dakikada bir Safranbolu’ya belediye otobüsü kalkmaktadır. Aynı şekilde Safranbolu tarafından da Karabük il merkezine belediye otobüsleri 15 dakikada bir hizmet vermektedir.

Safranbolu’dan Karabük il merkezine hafta içi son sefer saati 22.45 otobüsüdür. Karabük’ten ise 23.30’da Safranbolu’ya son otobüs seferi yapılmaktadır.

Cumartesi günleri yarım saatte bir; Pazar günleri ise 45 dakikada bir belediye otobüsü seferleri bulunmaktadır.

Otobüs ile ulaşım ücretleri 2 – 3 TL’dir.

Safranbolu'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Safranbolu butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.