Mudanya'da Yapılacaklar

Mudanya, Bursa’da hem tarihi gezilerin, hem doğa gezilerinin hem de yaz tatillerinin tercih edilmekte olan ilçeleri arasında ilk sıralardadır. 

Hem ilçe merkezinde, hem de köylerinde günübirlik ve konaklamalı geziler için birçok alternatif bulunmaktadır.

Tarihi binaları, Rum köyleri, balık restoranları, denize açılan sokakları, festivalleri, denizi ve plajları ile Marmara bölgesinde adeta Ege kıyılarını ziyaret etmiş gibi hissettirmektedir. 

Mudanya'daki tüm uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Mudanya hotel sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Mudanya Doğal Güzellikleri Gezisi: Mudanya Denize Girilecek Yerler

Mudanya Mudanya'da Denize Girilecek Yerler

Mudanya, sahil şeridindeki ilçe merkezi ve köyleri, eşsiz manzaralı tepesi ve zeytin ağaçlarıyla hem yeşilin hem mavinin tadını çıkartmadan, güneşin doğuşunu ve batışını izlemeden Mudanya tatili eksik kalacaktır. 

Kumyaka ve Tirilye’de eski Rum evlerini çevreleyen yemyeşil zeytin ağaçlarını görebilir, kumsaldaki kafe ve çay bahçelerinde içeceğinizi yudumlayarak deniz manzarasını izleyebilirsiniz. 

Güzelyalı, Kumyaka ve Tirilye’de bulunan plajlarda denizin güneşin ve kumun tadını çıkartarak kendinizi adeta bir Ege kasabasında hissedebilirsiniz. 

Tüm bunların yanı sıra Yıldıztepe’de güneşi batırıp, kendinizi yıldızlara dokunacak kadar yakın hissetmek Mudanya tatilinde mutlaka yapılması gerekenler arasındadır. 

Bursa'da açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Bursa'daki oteller sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Mudanya Tarih Gezileri: Mudanya Mütareke Müzesi

Mudanya Mütareke Müzesi Mudanya Mütareke Müzesi

Mudanya ilçe merkezine gelir gelmez tüm ziyaretçilerin karşısına çıkan Mütareke Binası ile başlayacak olan kültür ve tarih gezisine Tahir Paşa Konağı, Apostoloi Kilisesi, Baş Melekler Kilisesi, Dereköy Kilisesi, Dündar Evi Kilisesi, Tren Garı Binası ve daha birçok tarihi binayı ziyaret ederek tamamlayabilirsiniz. 

Tarihi birikimi bu seçeneklerle sınırlı olmayan Mudanya’nın sokaklarında, eski ahşap köy evlerini, Kumyaka ve Tirilye’de eski Rum evlerini, tarihi zeytin fabrikasını görme şansı yakalayabilirsiniz. 

Kurtuluş Savaşı’na son veren antlaşmanın imzalandığı masayı, Osmanlı hamamlarını gezmeden, eski tren garı binasında kahvenizi yudumlamadan Mudanya’dan dönmemelisiniz.

Yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için Mudanya'da gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atmanız gerek.


İlçenin Yöresel Lezzetlerini Keşfedin: Mudanya Lezzet Festivali

Mudanya Lezzet Festivali Mudanya Lezzet Festivali

16-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Mudanya Lezzet Festivali, yöresel tatları tanıtmak amacıyla düzenlenmektedir. İlçenin eşsiz yöresel lezzetlerini, zeytinini, zeytinyağını tadarken, bir yandan düzenlenen konserler, paneller ve folklor gösterileri ile eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. 

Mudanya'ya tatile geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Mudanya gezi rehberi sayfasında listeledik.


Mudanya’nın Meşhur Üzümlerini Tadabilirsiniz: Bağ Bozumu Şenliği

Mudanya Bağ Bozumu Şenliği Mudanya Bağ Bozumu Şenliği

Her yıl Eylül ayında düzenlenmekte olan Bağ Bozumu Şenliği, bölgeye has çağrışan karası üzümlerinin tanıtımı amacıyla yapılmaktadır. 

Üzümlerin ve bu üzümlerden yapılan ürünlerin tadına bakabilir, ürün satın alabilirsiniz. Şenlikte aynı zamanda ünlü sanatçılarda sahne almaktadır. 


Mudanya’nın Leziz İncirlerinden Satın Alabilirsiniz: Kara İncir Şenliği

Kara İncir Şenliği Kara İncir Şenliği

Eylül ayında düzenlenen bir diğer festival ise Kara İncir Şenliği’dir. Şenlik boyunca ziyaretçilere bölgeye özel incirlerin tanıtımının yanı sıra animasyonlar ve yarışmalar düzenlenmektedir. 

Bu organizasyonda incirlerin tanıtımının yanı sıra Mudanyalı ev hanımlarının düzenlediği kermesi ziyaret ederek, lezzetli yiyecekleri tadarak, ev hanımlarının ev yapımı ve el işi ürünlerini satın alabilirsiniz. 

Bursa'ya gelmeden önce mutlaka gidilmesi gereken yerlerde tatil planı yapmak isteyenler için Bursa gezi rehberi sayfasında listeledik.


Eğlence Dolu Bir Organizasyon: Tirilye Zeytin Şenliği

Tirilye Zeytin Şenliği Tirilye Zeytin Şenliği

Mudanya belediyesinin geleneksel festivallerinden biri Tirilye Zeytin Şenliğidir. Her yıl Eylül adında düzenlenen festivale sadece Bursa’dan değil tüm Türkiye’den ziyaretçiler gelmektedir. Mudanya festivalleri arasında en çok ilgi gören festivaldir. 

Şenlikte zeytin ve zeytinyağı stantlarından detaylı bilgi alabilir, ürünlerin tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz. Şenlikte yapılan yarışmada en iyi zeytin ve zeytinyağı ödülleri de verilmektedir. 

Mudanya'da keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Mudanya aile otelleri kategorimizde bulunmaktadır.


Şanlı Tarihimizin Kutlamalarına Katılabilirsiniz: Mudanya Mütareke Etkinlikleri

Mudanya Mütarekesi Etkinlikleri Mudanya Mütarekesi Etkinlikleri

Her yıl 8 – 15 Ekim tarihleri arasında Mudanya Mütarekesi’nin imzalanması yıl dönümünde etkinlik düzenlenmektedir. 

Konserleri, panelleri, sergi ve imza günlerinin yanı sıra etkinlik sırasında kortej ve fener alayı renkli anlara ev sahipliği yapmaktadır.  

Mudanya'da bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Mudanya 4 yıldızlı oteller uğramayı unutmayın.