Mudanya Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Bursa’nın bir ilçesi olan Mudanya’nın Marmara Denizi’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Doğusunda Gemlik, batısında Karacabey, kuzeyinde Gemlik Körfezi, güneyinde Osmangazi ve Nilüfer ilçeleri bulunmaktadır.

Bursa şehir merkezinde yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta olan Mudanya’ya özel araç ile yapılacak olan yolculuk yaklaşık olarak 40 dakika sürmektedir. Mudanya’ya ulaşım hem kara hem de deniz yolu ile rahatlıkla yapılabilmektedir. 

Mudanya'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Mudanya hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Mudanya’ya Özel Araç ile Ulaşım

Mudanya’ya özel aracınızla tüm şehirlerden ulaşım sağlanmaktadır. Ana yollara bağlandıktan sonra Bursa’ya giriş yaparak, Mudanya tabelalarını takip etmeniz yeterlidir. Bursa – Mudanya arası yaklaşık olarak 30 km’dir.

İstanbul’dan hareketle İzmit yolundan sonra Yalova – Bursa yoluna geçiş yaparak daha sonra Mudanya’ya ulaşılmaktadır. İstanbul – Mudanya arası yaklaşık olarak 240 km’dir. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 3 saattir.

Bu güzergah üzerinde kara yolu ve deniz yolu alternatifleri bulunmaktadır.

Osmangazi Köprüsü üzerinden geçiş yapacak yolcular 117 TL’den başlayan geçiş ücreti ödemektedir. 

Eskihisar – Topçular feribot seferleriyle de Yalova’ya geçerek daha sonra Mudanya’ya devam edilebilmektedir. Feribot seferlerinin ücreti özel araca göre değişmekle birlikte binek araçlar için 45 TL’dir.

Ankara – Mudanya arası 420 km ve yolculuk süresi yaklaşık olarak 6 saattir. En pratik ulaşım D200 üzerinden yapılmaktadır. 

Balıkesir – Mudanya arası ise 160 km’dir. Yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. O-5 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

İzmir – Mudanya arası mesafe 346 km olup, yolculuk süresi ortalama 3 saat 15 dakikadır. O-5 karayolu ile rahat ulaşım sağlanmaktadır. 

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Bursa'daki oteller sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Mudanya’ya Otobüs ile Ulaşım

İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara, Eskişehir, Adana gibi tüm büyükşehirlerden yıl boyunca her gün otobüs seferleri ile Bursa’ya ulaşım mümkündür. Mudanya’ya direkt otobüs seferi bulunmamaktadır. 

İstanbul – Bursa otobüs bileti fiyatları ortalama 50 - 70 TL, Ankara – Bursa otobüs bileti fiyatları ortalama 60 – 110 TL, İzmir – Bursa otobüs bileti fiyatları ise 60 – 90 TL arasındadır. 

Şehirlerarası otobüslerle ulaşım sağlanması durumunda otobüsün son durağı Bursa Otogar olacaktır. Buradan hareket eden otobüs ve minibüsler ile Mudanya’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Otobüs ve minibüs seçeneklerinin güzergahına göre yolculuk süresi, 35 – 55 dakika arası sürmektedir.

Bursa otogardan ulaşım seçenekleri arasında taksi de yer almaktadır. Yaklaşık 37 dakika sürecek olan yolculuğun ücreti ortalama 90 - 100 TL’dir.

Mudanya'da bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Mudanya'da gezilecek yerler makalemize göz atabilirsiniz.


Mudanya’ya Denizyolu ile Ulaşım

İstanbul’dan Mudanya’ya en kolay ulaşım yolu deniz yoludur. 

BUDO’nun düzenlediği seferler Eminönü iskelesi ve Büyükçekmece iskelesinden yapılmaktadır. Mudanya iskelesine yanaşan deniz otobüsleri ile yolculuk yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. 

Bilet fiyatı 34 - 40TL’dir. Ancak şehir ve gazi yakınlarına, öğrencilere, engellilere, çocuklara ve basın mensuplarına indirimli bilet satılmaktadır. İndirimli bilet fiyatları 23 TL ile 28 TL arasında değişmektedir. 

Haftanın her günü sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer yapılmaktadır. 

Deniz yolu ile ulaşımda bir diğer seçenek ise İDO seferleridir. Deniz otobüsü ile yolculuk yapacak olan yolcular Kadıköy ve Yenikapı’dan kalkışla Güzelyalı İskelesi’ne ulaşım sağlamaktadır. 

Mudanya'da farklı büyüleyici mekanlarda tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için Mudanya gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın her günü sefer düzenlenmektedir. Yolculuk yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Bilet fiyatları alınan zamana göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 48 – 55 TL’dir. 

İskelenin önünden kalkan minibüslerle yaklaşık 10 dakika içerisinde Mudanya ilçe merkezine ulaşım sağlanmaktadır. 

Özel aracı ile deniz yolunu kullanmak isteyen yolcular ise Pendik ve Yenikapı’dan kalkan feribotları tercih etmelidir. 

Haftanın 7 günü feribot seferleri de düzenlenmektedir. 

Bilet fiyatları 48 – 50 TL aralığında değişmekle birlikte erken rezervasyon ile bilet fiyatları 28 TL’ye kadar inmektedir. Yolculuk sırasında Business ve First Class seçenekleri sunulmaktadır. Business Class bilet fiyatları 65 - 70 TL’den başlarken, First Class yolculuk bedeli 450 - 475 TL’dir. 

Bu sefer yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir. Güzelyalı iskelesine indikten sonra özel aracınızla 5 dakika gibi bir süre içerisinde Mudanya merkeze ulaşım sağlanmaktadır.  

Bursa'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Bursa gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Mudanya İçi Ulaşım ve Bursa İlçelerinden Mudanya’ya Ulaşım

Mudanya’ya ulaşım hizmetini Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs ve minibüsleri sağlamaktadır. 

Mudanya İskelesi’nin önünde bulunan otobüs ve minibüs duraklarından hareketle, şehrin tüm ilçelerine ve köylerine ulaşım mümkündür.  

Mudanya ilçe merkezinden Bursa Otogarı’na gitmek isteyen yolcular, otobüs durağından F/1 otobüsüne binerek ulaşım sağlamaktadır. Bilet fiyatı ortalama 4 - 5 TL’dir. 

Bursa il merkezine gitmek isteyen yolcuların tercih etmesi gereken otobüs ise F/3 olacaktır. F/3 ile yolculuklarda bilet ücreti ortalama 6.60 – 7.5 TL’dir. 

Bursa il merkezine gitmenin bir diğer alternatifi ise minibüs duraklarından “Organize Sanayii” minibüslerine binmektir. 

Mudanya -  Bursa arası minibüs ile yolculuk ortalama tam 3.5 - 4 TL, öğrenci 2.75 - 3 TL’dir.

Mudanya – Güzelyalı arası yolculuk için minibüsler bulunmaktadır. Yolculuk ücretleri ortalama tam 2 – 3 TL, ÖĞRENCİ 1.5 - 2 TL’dir.

Mudanya ilçe merkezinden hareketle, Tirilye, Kumyaka ve civar köylere de minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Mudanya'da denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Mudanya denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.

Yolculuk ücreti iniş noktasına göre 3 TL – 5 TL arasında değişmektedir.

Mudanya’dan, merkeze bağlı civar köylere ve mahallelere gitmek için taksi de tercih edilebilmektedir. 

Mudanya – Güzelyalı arası 5 km’dir. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık olarak 15 – 20 TL’dir. Yolculuk 7 dakika sürmektedir. 

Mudanya – Kumyaka arası 6 km’dir. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık olarak 20 - 25 TL‘dir. Yolculuk 8 – 10 dakika sürmektedir. 

Mudanya -  Tirilye arası 14 km’dir. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık olarak 35 - 40 TL’dir. Yolculuk yaklaşık olarak 25 dakika sürmektedir. 

Mudanya ilçesi içerisinde birçok noktaya yürüyerek de ulaşılabilmektedir. Özellikle Güzelyalı’ya sahil şeridinden yürüyerek ulaşılabilmektedir.  

Mudanya'da tatilinizde birçok imkanın bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Mudanya havuzlu oteller listemizden birini tercih edebilirsiniz.