Mudanya Doğal Güzellikleri

Mudanya tarihi dokusu kadar doğal güzellikleriyle de tatil severlerin dikkatini çekmekte olan bir ilçedir. 

İlçe merkezi ve köylerinin el değmemiş doğası, zeytin ağaçları, berrak denizi  hem yaz tatillerinin hem de doğa tatillerinin tercih edilen ilçelerinden biri olmasını sağlamaktadır. 

Mudanya'daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Mudanya otelleri sayfamızda listeledik.


Tirilye

Tirilye Tirilye

Mudanya’nın köylerinden biri olan Tirilye’nin bir diğer adı da Zeytinbağı’dır. Marmara kıyısında yer alan bu köyün zeytin ağaçları ve denizi ünlüdür. 

Tarihi dokusu kadar doğası da bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Dünyaca ünlü Tirilye Zeytini buradaki zeytin bağlarında yetişmektedir. 

Tirilye, Mudanya ilçe merkezine 11 km uzaklıktadır. Özel aracınızla yapacağınız yolculuk yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Özel araçla gitmeyi tercih etmeyenler ise, Mudanya ilçe merkezinden minibüs, halk otobüsü ve taksi seçeneklerinden faydalanabilmektedir. 

Mudanya'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Mudanya'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Güzelyalı

Güzelyalı Güzelyalı

Mudanya’ya birkaç dakika mesafede bulunan Güzelyalı, Marmara Denizi kıyısındadır. Özellikle yaz tatillerinde sıklıkla Bursa halkı tarafından tercih edilmekte olan bir bölgedir. 

Deniz tatili için uygun olan Güzelyalı’nın temiz denizi, kumsalı, yapılaşma fazla olsa da hala korunmaktadır. Güzelyalı’dan Mudanya’ya minibüs, otobüs, taksi ve yürüyerek ulaşım sağlanabilmektedir.

Mudanya’ya doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Mudanya gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Kumyaka

Kumyaka Kumyaka

Mudanya ilçesine bağlı bir belde olan Kumyaka, Tirilye yolu üzerinde ve deniz kenarındadır. Özellikle yaz tatillerinde Bursalılar tarafından tercih edilmekte olan bir bölgedir. 

Köyün berrak denizi dışında zeytin ağaçları da geçmişten günümüze gelmeyi başarmıştır. Köy halkı hala zeytin ve zeytinyağı üretmektedir. 

Yemyeşil zeytin ağaçları ve berrak denizi ile yeşil ve mavinin bir arada olduğu bir doğa gezisi burada gerçekleştirilebilmektedir. 

Kumyaka, Mudanya ilçe merkezine 7 km mesafededir. Mudanya ilçe merkezinden hareketle özel araçla yolculuk yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. İlçe merkezinden hareketle taksi, minibüs ve halk otobüsleriyle de ulaşım sağlanabilmektedir.  

Mudanya'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Mudanya pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Yıldıztepe

Yıldıztepe Yıldıztepe

Yıldıztepe hem Mudanya’nın hem de Bursa’nın Marmara Denizi manzarasının izleneceği en güzel noktasıdır. Kuşbakışı deniz manzarası izlemek isteyenlerin tercih ettikleri bir bölgedir. 

Bu bölgenin bir diğer adı da Aşıklar Tepesi’dir. Yıldıztepe’de yemyeşil doğanın sonunda uçurumun ucundan muhteşem bir deniz manzarası ziyaretçilerini beklemektedir. 

Güneşin doğuşu ve batışı buradan rahatlıkla izlenebilmektedir. Tepenin adı ise gece yıldızların görünümünden dolayı Yıldıztepe’dir. Havanın açık olduğu gecelerde bu tepeye çıkıldığında yıldızlar elle tutulacak kadar yakın görünmektedir.

Bölgede yapılaşmanın az olması nedeniyle hem yeşil alanlar oldukça fazla, hem de deniz manzarası her bölümünden görülmektedir. 

Mudanya Belediyesi tarafından Yıldıztepe Sosyal Tesisleri çalışması başlatılmıştır. Bu projeye göre, Yıldıztepe’nin dokusu bozulmadan, amfi tiyatro, seyir terasları, gezi ve yürüyüş alanları yapılması planlanmaktadır. 

Mudanya ilçe merkezinden Kumyaka yoluna doğru giderken sadece birkaç dakikalık yolculuk sonrasında Yıldıztepe’ye ulaşılabilmektedir. 

Mudanya'da Bir çok eğlenceli aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Mudanya tatil otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.