Mudanya'da Gezilecek Yerler

Yaz tatili, doğa tatilleri ve tarihi geziler açısından Bursa’nın en çok tercih edilen ilçelerinden biri Mudanya’dır. 

Nüfus nübadelesine kadar Rumların yaşadığı bölgede, tarihi yapılar oldukça fazladır. Bu yapıların yanı sıra muhteşem deniz manzarası, plajları, temiz havası ve yemyeşil doğasıyla hem Bursa’da yaşayanlar hem de İstanbul’a yakın oluşu nedeniyle İstanbulluların tercihleri arasında yer almaktadır.

Mudanya gezilecek yerler anlamında oldukça zengin bir ilçe olmasıyla birlikte özellikle görülmesi gereken yerler; Tirilye, Kumyaka, Mütareke Evi Müzesi, Bursa Mudanya Evleri, Yıldız Tepe ve Rum Mahallesi şeklinde ifade edilmektedir. Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için güzel bir hafta sonu kaçamağı adına ideal bir bölgedir.

Mudanya'nın mutlaka gezilmesi gereken muhteşem yerlerine yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Mudanya otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Tirilye – Zeytinbağı

Tirilye Tirilye

Marmara Denizi kıyısında bulunan bir diğer Mudanya köyü de Tirilye’dir. Diğer Mudanya köyleri gibi burası da eski bir Rum köyüdür. Tarih boyunca Antik Roma, Bizans ve Osmanlı topraklarına dahil olan bölgede, hala Rumlardan kalma evler ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Tirilye gezisi sırasında hem bozulmamış doğası ve temiz havası ile şehrin stresinden uzaklaşabilir, hem denizin tadını çıkartabilir hem de tarihi bir gezi yapabilirsiniz. Dündar Evi, Kemerli Kilise, Fatih Camii, Taş Mektep, Osmanlı Hamamı, Aya Yani Manastırı gibi birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu küçük Rum köyü, zeytini ve zeytinyağıyla ünlüdür. 

Günübirlik geziler için kafe ve restoranlar hem köy içinde hem de sahil şeridinde bulunurken, konaklamak için butik otellerde ziyaretçilere hizmet vermektedir. Hem Mudanya tarihi hem de Mudanya Bursa arasındaki muhteşem bağın en büyük temsilcilerinden biri olmasının yanı sıra, İstanbul ve Bursa'ya olan yakınlığıyla da en çok tercih edilen bölgeler arasında yerini almaktadır. Bursa merkez ile yaklaşık 90 km'lik bir mesafe söz konusudur. Bir Rum mahallesi olarak bilinen Trilye, Mudanya gezilecek yerler düşünüldüğünde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Mudanya ilçe merkezine 11, Kumyaka Köyü’ne 4 kilometre mesafededir. Özel aracınızla veya taksiyle ilçe merkezinde yapılacak yolculuk yaklaşık olarak 15- 20 dakika sürmektedir. Taksi ile ulaşım ücreti ise yaklaşık olarak 35 - 40 TL’dir. Mudanya ilçe merkezinden otobüs ve minibüs ile ulaşım alternatifi de bulunmaktadır. 


Kumyaka

Kumyaka Kumyaka

Mudanya ilçesine bağlı, küçük ve şirin bir belde olan Kumyaka, deniz kıyısındadır. Özellikle yaz döneminde Mudanya gezileri sırasında deniz, kum, güneş tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir. 

Yaz tatilinin haricinde bölgede tarihi dönemlere ait çok sayıda alan bulunmaktadır. Bölgedeki tüm köyler gibi burası da tipik bir Rum köyüdür. Tarihi Rum Evleri başta olmak üzere, hamamlar, çeşmeler tatil severlerin dikkatini çekmektedir. Bölgede bulunan Baş Melekler Kilisesi, dünyanın en eski 3. kilisesidir. Çevresi zeytin ağaçları ile çevrili köyün zeytini ve zeytinyağı ünlüdür. Köyün çevresinde ve içinde deniz manzarası eşliğinde vakit geçirilebilecek kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Rum köyleri arasında yer alan bu güzel köy, eski bir Rum yerleşimi olsa da, Bursa için son derece kıymetli bölgelerden biridir. Muhteşem denizi ve samimi bölge halkının yanı sıra yeşille de iç içe güzel bir tatil düşününlerin Mudanya gezilecek yerler planlamasına Kumyaka'yı da eklemesi önerilmektedir.

Kumyaka – Mudanya arası 6 km’dir. Özel aracınızla yapacağınız yolculuk yaklaşık olarak 10 – 15 dakika sürecektir. Mudanya ilçe merkezinden taksi, otobüs ve minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık olarak 20 - 25 TL’dir. 

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Bursa otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Yıldıztepe

Yıldıztepe Yıldıztepe

Bursa’nın en güzel deniz manzarasına sahip bölgesi Yıldıztepe’dir. Mudanya’da güneşin doğuşu ve batışının en net izlendiği yer burasıdır. Halk arasında adı Aşıklar Tepesi olarak geçmektedir. Derin bir uçurumun denizle bağlantısında bulunmaktadır. 

Yapılaşma az olduğu için, yeşil doğası da hala güzelliğini korumaktadır. Güneşin doğuşu ve batışı haricinde gece yıldızları izlemek için de bu bölge tercih edilmektedir. Bölgedeki mekanlarda birbirinden lezzetli yemekler yiyebilir, gün batımını keyifle izleyebilir, aynı zamanda da meşhur kahvaltı sofralarına dahil olabilirsiniz. Mudanya gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken Yıldıztepe, denize nazır olarak bilinen muhteşem mekanlarıyla da sizlere güzel bir tatil fırsatı verecektir. İster sahili kullanarak gününüzü geçirebilir isterseniz de bölgedeki restoranlarda balık ya da et tüketebilirsiniz. Özellikle Mayıs ayından sonra yoğunluğun arttığı belirtilmektedir.

Mudanya Belediyesi tarafından tasarlanan Yıldıztepe Sosyal Yaşam tesisleri yapım aşamasındadır. Proje tamamlandıktan sonra bölgede, seyir terasları, kafe ve restoranlar, yürüyüş parkurları ve amfi tiyatro olacaktır. Mudanya’dan Kumyaka’ya gidecek şekilde yola çıkıldığında birkaç dakika içerisinde Yıldıztepe’ye ulaşılmaktadır. 


Tahir Paşa Konağı

Tahir Paşa Konağı Tahir Paşa Konağı

18.yy Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Tahir Paşa Konağı, 1724 yılında inşa edilmiştir. Konak, 1985 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmıştır. Kamulaştırmadan sonra Agah Bursalı’nın desteği ile aslına uygun olarak restore edilmiş ve daha sonra 2013 yılında Kent Müzesi olarak hizmete açılmıştır. 

Tahir Paşa Konağı’nı ziyaret etmeniz durumunda, Lale Devri’ne ait mimari özellikleri görebilirsiniz. 2 kattan ve 18 odadan oluşan konakta Tahir Paşa’nın özel eşyaları sergilenmektedir. Konağın birinci katı, başkanlık makamı ve sergi salonu olarak düzenlenirken, ikinci katta Baş Oda bulunmaktadır. 

Tahir Paşa Konağı Müzesi, Pazartesi günleri hariç, haftanın diğer günleri 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müzeye giriş ücretsizdir. 

Mudanya'da kesinlikle gitmeniz gereken yerleri rahatça keşfetmek için Mudanya gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Dereköy Kilisesi

Dereköy Kilisesi Dereköy Kilisesi

Mudanya’nın Dereköy mevkiinde bulunan Dereköy Kilisesi, 1857 yılında inşa edilmiştir. Kumyaka ve Mudanya’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. 1922 yılında nüfus mübadelesinden sonra ibadete kapanmıştır. Daha sonra bölgeye yerleşen Türkler tarafından cami olarak kullanılmıştır. 

Tahrip olmasına rağmen ayin düzenini belirleyen öğelerin hala içinde bulunmasından dolayı her yıl burada Fener Rum Patriği Bartholomeos’un katılımıyla ayin düzenlenmektedir. 


Baş Melekler Kilisesi 

Baş Melekler Kilisesi Baş Melekler Kilisesi

Kumyaka’da bulunan Baş Melekler Kilisesi, Mudanya’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. 780 – 797 yılları arasında Bizans İmparatoru, IV. Konstantinos Porphyrogennetos tarafından yaptırılmıştır. Kilisenin diğer adı, Taksiyarhon’dur. 

Baş Melekler Kilisesi’nin 1200 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. 1922 yılına kadar Rum halkı tarafından ibadethane olarak kullanılan kilisenin halk tarafından oldukça önemli olduğu bilinmektedir. İbadethane olmasının yanı sıra, akıl hastaları da burada tedavi edilmiştir. Farklı bir geçmişe sahip olan bu kilise, hem tarihi hem de manzarasıyla gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bölgeler arasında gösterilmektedir.

Kilise şu an ibadete açık değildir. Ancak Paskalya ve Yortu zamanı ziyaret edilmektedir. Baş Melekler Kilisesi Mudanya ilçe merkezinde 6.5 km mesafededir. Özel araçla yapılacak yolculuk yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Mudanya ilçe merkezinden taksi, otobüs ve minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Bursa'da tarihi mekanlardan Mudanya dışında Bursa'nın tüm turistik yerleri için Bursa gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


Mudanya Sokakları

Mudanya Sokakları Mudanya Sokakları

Mudanya köyleri gibi Mudanya ilçe merkezinin denize açılan sokakları da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. 

Restore edilerek bugüne kadar gelen ahşap evlerin olduğu sokaklarda kısa bir tur atarak geçmişe yolculuk yapılabilmektedir. Sokakların denize açıldığı Mudanya sokaklarında yapılacak yürüyüşten sonra sahil şeridinde bulunan kafe ve restoranlarda günü noktalayabilirsiniz. 

Bursa şehir merkezinden yaklaşık olarak 29 km olan Mudanya ilçe merkezine özel aracınızla yapacağınız yolculuk 35 – 40 dakika sürecektir. Şehrin her ilçesinden otobüs, taksi ve dolmuş seçenekleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Taksi ile ulaşım sağlamak isteyenler için ortalama ücret 80 – 90 TL arasındadır. 

İstanbul’dan gelecek yolcular ise İDO ve Budo’nun düzenlediği deniz otobüsü ve feribot seferleri ile 90 – 120 dakika arasında direkt Mudanya’ya ulaşabilmektedir. 


Mütareke Evi Binası

Mütareke Binası Mütareke Binası

11 Ekim 1922 yılında Kurtuluş Savaşı'nı sona erdiren Mudanya Ateşkes Antlaşması bu binada imzalanmıştır. Kurtuluş Savaşı ne denli hayati önem taşıyorsa, bu bina da hem Türkiye hem Bursa hem de Mudanya için aynı öneme sahiptir. Tarihi 19. yy’a dayanan yapı Mudanya ilçe merkezindedir. Hayri İpar tarafından Aleksandr Ganyanof’tan satın alınan bina, restore edildikten sonra 1937 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. 

Mudanya sahilinde olan bina, iki katlıdır. Mütareke Evi’nin ilk katında İsmet Paşa’nın odası ve antlaşmanın imzalandığı oda bulunmaktadır. İkinci katta ise İsmet Paşa ve yaverlerinin yatak odaları yer almaktadır. Binada odaların haricinde, döneme ait fotoğraflar, belgele ve eşyalar sergilenmektedir. Bursa ziyaretlerinizde gezilecek yerler Mudanya ilçesine göre belirlendiğinde, bu bina oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile restore edilerek, 10 Ekim 2014 yılında ziyarete açılmıştır. Mudanya Mütareke Evi, pazartesi günleri kapalıdır. 15 Nisan – 12 Eylül tarihleri arasında 09.00 – 18.00 saatleri arasında 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında 09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Giriş ücreti 5 TL’dir. 

Mudanya Mütareke Evi’ni ziyaret etmek isteyenlerin Mudanya ilçe merkezine gelmesi yeterlidir. Bursa’nın her yerinden Mudanya’ya minibüs, otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır.

Yeni evlenen çiftlerin Mudanya'da tarihi ve turistik mekanlarına yakın olan yerlerde konaklayabilecekleri Mudanya balayı otelleri listesinden seçim yapabilirsiniz. 


Apostoloi Kilisesi

Apostoloi Kilisesi Apostoloi Kilisesi

Mudanya’da gezilecek yerlerden biri de Apostoloi Kilisesi’dir. Diğer adı Aydınlar Kilisesi’dir. Rumların yaşadığı dönemlerde kilise olarak kullanılan yapı, nüfus mübadelesi sonrasında 1922 yılında camiye çevrilmiştir. Minaresi 1952 yılında yapılmış, yapılana kadar kilisenin çan kulesi kullanılmıştır. 

Apostoloi Kilisesi içerisinde bir de mihrap bulunmaktadır. Duvarında Arapça yazılar dikkat çekmektedir. 1901 yılında restore edilen kilise, 1980 yılında yeni bir caminin yapılması ile tamamen terk edilmiştir. Mudanya ilçe merkezine 9 km mesafededir. Özel araçla yapılacak yolculuk yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir.


Dündar Evi Kilisesi

Dündar Evi Kilisesi Dündar Evi Kilisesi

Tirilye’de bulunan Dündar Evi Kilisesi’nin bir diğer adı da Yuannes Kilisesi’dir. 1922 yılında nüfus mübadelesinden sonra adı Dündar Evi Kilisesi olmuştur. Yapım tarihi net olmamakla birlikte 12.yy’da inşa edildiği düşünülmektedir. 

Dündar Evi, Bizans mimarisinin örneklerinden biridir. Kilisenin ibadet yapılan bölümü haricinde 2 katı daha bulunmaktadır. 1922 yılından sonra konut olarak kullanılan binada 3 aile yaşamıştır. Ancak günümüzde bina boşaltılmıştır. Bunun nedeni, binanın restore edilerek otel olarak hizmete açılmak istenmesidir. 

Tarihi yapısıyla gezilecek yerler arasında bulunan bu kilise, Bursa için de önemli bir yere sahiptir.


Tren Garı Binası

Tren Garı Binası Tren Garı Binası

Mudanya ilçe merkezinde bulunan Tren Garı binası, tarihi dokusuna sadık kalınarak restore edildikten sonra otel ve restoran olarak hizmete açılmıştır. 

Mudanya gezisi sırasında konaklama olmadan da restoranından faydalanma şansı bulunmaktadır. Leziz menüsü ve eşsiz manzarası ile tren garı binası ziyaretçilerine hizmet vermektedir. 


Mudanya Günübirlik Gezilecek Yerler

Mudanya Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Bursa ilçelerinden biridir. Etrafında yer alan doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek için günübirlik olarak gezilecek birçok yer bulunmaktadır.


Uludağ

Uludağ Uludağ

Mudanya ile Uludağ yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Türkiye’nin önemli kayak merkezleri arasında yer alan Uludağ kız turizmi için tercih edilmektedir. Heredot Tarihi adlı kitapta da adından söz ettirmektedir.

Bursa deyince akla ilk gelen bölge olan Uludağ, muhakkak görülmesi gereken ve her Bursa tatilinde uğranması gereken bölgeler arasında gösterilmektedir. Sadece kayak yapmak için bile tavsiye edilen bu bölgede birbirinden güzel otellerin yanı sıra muhteşem bir gece hayatı da mevcuttur.


İznik

İznik İznik

Mudanya ile İznik yaklaşık 110 km uzaklıktadır. Çinileri ile adını tüm dünyada duyuran İznik Bursa’nın tarihi dokusunu yaşatan ilçesidir. Ayrıca İznik Gölü de doğal ortamı ve manzarası ile keşfedilmeye değerdir.


Ulu Cami

  Bursa Ulu Camii Bursa Ulu Camii

Ulu Cami Mudanya’ya yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Yıldırım Beyazıt tarafından 1396-1399 yılları arasında yaptırılmıştır. Hat sanatının kendine özgü örnekleri Ulu Cami duvarlarında yer almaktadır.

Mudanya'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Mudanya aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Saitabat Şelalesi

Saitabat Kilisesi Saitabat Kilisesi

Saitabat Şelalesi Mudanya’ya yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Yemyeşil bitkilerin arasından gürül gürül akan şelale sakinlik ve huzuru bulmak isteyenlerin tercih ettiği bir güzelliktir. Doğa sporları yapmak isteyenlerin de görmesi gerekmektedir.

Oldukça güzel bir yer olmasıyla birlikte Mudanya ile de yaklaşık 1 saat araba sürüş mesafesinde olan Saitabat Şelalesi'nin, oldukça iyi bir konumda olmasının yanı sıra pek çok doğal güzelliği de bulunuyor.


Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi Mudanya’ya yaklaşık 35 km uzaklıktadır. 19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği düşünülen yapı Atatürk’ün Bursa’yı 2. ziyaretinde Miralay Mehmet Bey’in hediyesi olarak Atatürk’e verilmiştir. Fransız mimarisinin özelliklerini taşıyan yapı günümüzde müze olarak ziyaretçilerine kapısını açmaktadır.