Kütahya Doğal Güzellikleri

Kütahya, kültürel ve tarihi birikiminin yanı sıra doğal güzellikleri ile de gezilip görülmeye değer şehirlerden bir tanesidir. Ege Bölgesi’nde yer alan şehir, aynı zamanda çinicilik sanatının da dünyadaki merkezi olarak kabul edilmektedir. İlin nüfusu yarım milyondan fazladır ve en büyük ilçesi Tavşanlı olarak kabul edilmektedir. Şehirdeki ilk yaşam izleri ise MÖ 3000’li yıllara kadar dayanmaktadır.

Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nin en yeşil şehirlerinden birisi olan Kütahya’nın %60’ı ormanlık alanlar ile kaplıdır. Bu da Kütahya halkının ve şehri gezmeye gelen ziyaretçilerin birçok doğal alanda doğa ile iç içe olabilmelerini fırsat tanımaktadır.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Kütahya otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Frig Vadisi

Frig Vadisi Frig Vadisi

Anadolu’da hüküm sürmüş en eski devletlerden birisi olan Frigler, birçok şehirde olduğu gibi Kütahya’da da önemli izler bırakmıştır. Frigyalılardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmış olan Frig Vadisi, Kütahya’nın en önemli turizm değerlerinden birisidir. Vadi çok büyük olması nedeni ile sınırları sadece Kütahya’da değil, Afyonkarahisar ve Eskişehir’de de bulunmaktadır. 

En az 3.000 yıllık tarihe sahip olan vadi üzerinde Friglerden kalmış kaya mezarları, yer altı şehirleri ve dev kayaların içerisinde yapılmış oyma evler bulunmaktadır. Vadi üzerinde bulunan peri bacaları da görülmeye değerdir. Sadece gezinti değil, vadide spor yapma imkanı da bulunmaktadır. Trekking sevenler için adeta bir cennet olan Frig Vadisi, 500 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahiptir ki bu parkur, Türkiye’nin en büyük 3. yürüyüş parkurudur. Tarihin tüm detaylarına vakıf olmak adına, yürüyüşlerin rehber eşliğinde yapılması önerilmektedir.

Kütahya'daki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Kütahya'da gezilecek yerler yazısında listeledi.


Domaniç Ormanları

Domaniç Ormanları Domaniç Ormanları

Yeşilin en güzel tonlarının bulunduğu Domaniç Ormanları, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Ege Bölgesi’nin en huzur dolu alanlarından birisi olan orman, konuklarına bol oksijenli bir hava da sunmaktadır. Çevredeki geniş mesire alanları ve orman içerisindeki uygun bölgeler, ailelere ve arkadaş gruplarına gün boyu piknik yapabilme imkanı sunmaktadır. Şehir hayatının hareketinden uzak durmak isteyen Kütahya ve çevre illerdeki vatandaşlar, hafta sonlarında ve ortak tatillerde Domaniç Ormanları’na akın etmektedir. Ormanda 50’ye yakın farklı bitki çeşidi bulunmaktadır.

Ormanın en dikkat çeken yanlarından birisi de 30 kilometreyi bulan yürüyüş parkurudur. Doğal güzelliğinin yanı sıra, Osmanlı’nın kurucusu olarak kabul edilen Ertuğrul Gazi’nin de yaz aylarını bu ormanda geçirmiş olması, Domaniç Ormanları’na tarihi bir değer de katmaktadır. Domaniç ilçesinin Hisar Mahallesi’nde yer alan ormana, Kütahya il merkezinden otomobil ile 1 saatte ulaşmak mümkündür. 


Mızık Çamı

Mızık Çamı Mızık Çamı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olarak bilinen Osman Gazi’nin beşiği olarak kullanılan Mızık Çamı, günümüzde Kütahya’nın Domaniç ilçesinde yer almaktadır. Dumur Köyü sınırları içerisinde bulunan Mızık Çamı, 1980 yılına kadar canlı kalmıştır. 1988 yılında tarihi önemine binaen koruma altına alınarak, tescillenmiştir.

Anıt ağaç olarak kabul edilen Mızık Çamı, 11 metre uzunluğuna ve 5 metre çevreye sahiptir. Yaşının ise 750 civarında olduğu bilinmektedir. Osmanlı’nın kuruluşuna, daha doğrusu kurucusunun bebekliğine şahit etmiş bu anıt ağacını görmek isteyenler, Domaniç ilçesinden kalkan Dumur dolmuşlarına binerek köye ulaşabilmektedirler.

Kütahya'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Kütahya gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Enne Barajı Tabiat Parkı

Enne Barajı Tabiat Parkı Enne Barajı Tabiat Parkı

Kütahya il merkezine 25 kilometre uzaklıkta olan tabiat parkına, ulaşım asfalt yol ile sağlanmaktadır. Ormanın geneline, karasal iklim hakimdir. Vadi içerisindeki doğal zenginliğin yüksek olması, çeşitli bitki örtülerinin aynı ortamda görülmesini sağlamaktadır. Ormanda en çok meşe, sedir ve servi ağaçları bulunmakta olup kekik, yabangülü, yabani erik ve geven de yaygın bitkiler arasındadır.

Yabani hayatın da hiç bozulmadan devam ettiği Enne Barajı Tabiat Parkı’nda günübirlik kullanım için uygun piknik alanları bulunmaktadır. Çocuklar için özel oyun alanlarının da bulunduğu parkta, bisiklet turları ve çeşitli sportif aktiviteler de yapılabilmektedir. 

Kütahya'da özellikle mütevazi konaklama talebi olanlar için uygun fiyat seçeneğinde listelenmiş olan Kütahya pansiyon kategorimize göz atabilirsiniz.


1000 Yıllık Kestane Ağacı

1000 Yıllık Kestane Ağacı 1000 Yıllık Kestane Ağacı

Kütahya merkez ilçesindeki Kumarı Mahallesi’nde bulunan Kestane Ağacı, Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı olması sebebiyle önemlidir. Anadolu’daki ve özellikle Kütahya’daki onlarca farklı büyük devlete ve medeniyete şahitlik etmiş olan bu dev ağaç, 25 metre uzunluğa ve 8 metre çapa sahiptir.

1995 yılında koruma altına alınmış ve anıt ağaç olarak ilan edilmiştir. Ağacın yanında, 1000 yıl olmasa da ona yakın olan iki yaşlı kestane ağacı daha bulunmaktadır. Ağaç, Boyacılar Mevkii üzerinde yer almaktadır. 


Palazoğlu Göleti

Palazoğlu Göleti Palazoğlu Göleti

Domaniç Ormanı, asırlık ağaçları ve çok zengin bitki örtüsü ile Kütahya’nın en güzel doğal alanıdır. Bu ormanın içerisinde bulunan Palazoğlu Göleti ve çevresi ise, ziyaretçilere birkaç saatlik muhteşem bir huzur sunmaktadır. Çevrede piknik yapılabilecek alanlar da bulunmaktadır. Orman içerisinde çocuklar için oyun alanlarının da olması, burayı aileler için de tercih sebebi kılmaktadır.

Gölet çevresinde kamp yapmaya uygun alanlar mevcut olup, elektrik alt yapısı da bulunmaktadır. Ormanda en çok yaban domuzu, ayı, tilki, geyik ve porsuk gibi yabani hayvanlar bulunmaktadır. Kütahya’dan araç ile gelecek misafirlerin Domaniç tabelalarını izlemeleri yeterli olacaktır. Aracı olmayanlar ise Domaniç dolmuşlarını kullanarak tek araç ile bu doğal alana ulaşabilmektedir.  

Kütahya'da gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Kütahya apart otelleri sayfasından birini tercih edebilirsiniz.


Vakıf Çamlığı Tabiatı Koruma Alanı

Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı

Kütahya’da bulunan bu koruma alanında nesli tükenmeye yüz tutmuş bir karaçam türü bulunmaktadır. Ehrami karaçamının dünya üzerindeki tek doğal olanı olarak kalmış olan Vakıf Çamlığı, muhteşem bir ekosisteme sahiptir.

Ormanda ayrıca ardıç, titrek kavak, ıhlamur ve saçlı meşe gibi ağaçlar bulunmaktadır. Yabani yaşama hiçbir şekilde müdahale edilmemesi, Vakıf Çamlığı Tabiatı Koruma Alanı’nda tilki, tavşan, keklik, bıldırcın ve domuz gibi hayvanların varlığının da artmasını sağlamıştır. Bu eşsiz ekosistemi yakından görmek isteyenlerin, Tavşanlı ilçesinin Vakıf Köyü’ne ulaşmaları gerekmektedir.