İstanbul'un İlçeleri

İstanbul; iki kıtayı birbirine bağlayan konumu, muhteşem Boğaz’ı, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan tarihi, kültürel çeşitliliği, gündelik koşuşturması, gece hayatı ve dillere destan güzelliği ile dünya üzerindeki en gelişmiş ve en önemli şehirlerden biridir.

Cumhuriyetin kurulmasını takip eden süreçte, köyden kente göç edenler ile birlikte nüfusu her geçen gün artan bu mega kent, giderek gelişen modern ilçeleri ile de büyük bir değişim sürecinden geçmiştir. 

İstanbul’a geldiğinizde, buradaki hemen her ilçe görülmeye değerdir. Tarihi Fatih ilçesi, vazgeçilmez Beşiktaş ilçesi, muhteşem Kadıköy’ü, otantik Üsküdar’ı, Sarıyer’i, keşfedilecek yerlerle dolu Beyoğlu, şehirden uzaklaşma imkanı sunan Şile’si, balıkçıları ile ünlü Arnavutköy’ü, Adalar manzarası sunan Kartal’ı ve gelişmekte olan diğer pek çok ilçesi ile İstanbul’da gezip görebileceğiniz yerlerin sayısı oldukça fazladır. 

Türkiye’nin kültür başkenti İstanbul’da, toplamda 39 adet ilçe bulunmaktadır. 

İstanbul'da tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için İstanbul otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Beşiktaş

İstanbul’un tarihi ve turistik bölgelerinden biri olan Beşiktaş ilçesi, şehrin Avrupa yakasında yer almaktadır. 

Sarıyer, Şişli, Kağıthane ve Beyoğlu ilçeleri ile komşu olan Beşiktaş, Marmara Denizi kıyısında bulunmaktadır. 

Osmanlı döneminde inşa edilmiş tarihi yapıları, turistik yerleri, caddeleri, eğlence mekanları, restoran ve kafeleri ve göz alıcı sokakları ile Beşiktaş, İstanbul’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken ilçelerden biridir. 


Başakşehir

İstanbul’un son yıllarda yükselen değerlerinden biri olan Başakşehir; konum olarak Avrupa yakasında yer almaktadır ve Arnavutköy, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Avcılar ve Küçükçekmece ilçeleri ile komşudur.

Yüzölçümü olarak şehrin en büyük ilçeleri arasında yer alan Başakşehir, artan modern binaları ve iş merkezleri ile nüfusun da yoğun olduğu bölgelerden biridir. 


Kartal

İstanbullular için en popüler tatil duraklarından biri olan Prens Adaları’nın tam karşısında yer alan ve Marmara Denizi kıyısında yer alan Kartal; Pendik, Maltepe, Sultanbeyli ve Sancaktepe ilçeleri ile komşudur. 

Yükselen binaları, alışveriş merkezleri ve iş merkezleri ile nüfusun giderek arttığı Kartal ilçesinde; Aydos Tepesi ve Aydos Ormanı gibi doğal güzellikler de bulunmaktadır. 


Beylikdüzü

İstanbul’da planlı kentleşmenin en güzel örneklerinden biri olan Beylikdüzü, şehrin Avrupa yakasında yer almaktadır. 

Marmara Denizi kıyısında yer alan ilçe; Avcılar, Esenyurt ve Büyükçekmece ilçeleri ile komşudur. 

Son yıllarda inşa edilen lüks siteleri ve modern alışveriş merkezleri ile nüfusun arttığı Beylikdüzü ilçesi, şehir merkezine uzak bir konumda yer alsa da Söğütlüçeşme- Beylikdüzü metrobüs hattı ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. 


Kadıköy

İstanbul denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kadıköy, şehrin Anadolu yakasında yer almaktadır ve Üsküdar, Ataşehir ve Maltepe ilçeleri ile komşudur. 

Marmara Denizi kıyılarında yer alan Kadıköy, aynı zamanda şehirdeki pek çok önemli tarihi yapıyı ve turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapmaktadır. 

Haydarpaşa Garı, Süreyya Operası, Moda Sahili, Yoğurtçu Parkı, Moda İskelesi, Balıkçılar Çarşısı, Barlar Sokağı, Meyhaneler Sokağı, Bahariye Caddesi, Antikacılar Sokağı, Sanatçılar Sokağı gibi keşfedebileceğiniz pek çok farklı yeri vardır.


Esenyurt

Avrupa yakasında yer alan Esenyurt; Avcılar, Başakşehir, Büyükçekmece ve Beylikdüzü ilçeleri ile komşudur. 

Son yıllarda İstanbul’a artan göç ile birlikte nüfusu artan Esenyurt ilçesi, çarpık yerleşimin hakim olduğu bir bölgedir.  

İstanbul'daki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için İstanbul'da gezilecek yerler yazısında listeledi.


Ümraniye

İstanbul’da nüfusun en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Ümraniye, şehrin Anadolu yakasında yer almaktadır ve Ataşehir, Çekmeköy, Beykoz ve Üsküdar ilçeleri ile komşudur. 

Son yıllarda gerçekleşen kentsel dönüşüm ile modernleşme çalışmalarına gidilen Ümraniye ilçesine geldiğinizde; Dudullu Tepesi, Trabzon Park, Meydan Alışveriş Merkezi, Ümraniye Çarşısı gibi turistik yerleri de keşfedebilirsiniz. 


Arnavutköy

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Arnavutköy; Eyüp, Başakşehir, Esenyurt, Büyükçekmece ve Çatalca ilçeleri ile komşudur. 

Şehirde, Karadeniz kıyılarında yer alan Arnavutköy, son yıllarda nüfusun arttığı ilçelerden biridir. 

İstanbul Boğazı’nın en estetik bölgelerinden biri olan ilçe; balıkçıları, tarihi evleri, kiliseleri ve dar sokakları ile şehirde görülmeye değer yerlerden biridir. 


Küçükçekmece

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Küçükçekmece; Avcılar, Başakşehir, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy ilçeleri ile komşudur. 

Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Küçükçekmece ilçesi, nüfusun da giderek arttığı bölgelerden biridir. 

Yarımburgaz Mağarası, Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi, Küçükçekmece Gölü gibi şehrin bazı turistik yerleri de Küçükçekmece ilçesinde bulunmaktadır. 


Üsküdar

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Üsküdar, şehrin Anadolu yakasında yer almaktadır. 

Marmara Denizi kıyısındaki Üsküdar; Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir ve Beykoz ilçeleri ile komşudur. 

Tarihi bir ilçe olan Üsküdar, İstanbul gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Üsküdar’a geldiğinizde; Kız Kulesi, Fethipaşa Korusu, Mihrimah Sultan Cami, Beylerbeyi Sarayı, Şemsi Paşa Cami, Eski Valide Cami, 3. Ahmet Çeşmesi, Selimiye Kışlası, Çamlıca Tepesi, Çinili Cami, Aziz Mahmut Hüdayi Efendi Türbesi gibi şehrin öne çıkan destinasyonlarını keşfedebilirsiniz. 


Çekmeköy

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Çekmeköy; Şile, Beykoz, Ümraniye ve Sancaktepe ilçeleri ile komşudur. 

Daha çok ormanlık alanların bulunduğu bir bölge iken, 2000’li yıllardan sonra inşa edilen konutların ardından nüfusun giderek arttığı bir ilçe haline gelen Çekmeköy, şehir merkezine uzak bir konumda olsa da oldukça kalabalık bir ilçedir. 

Ormanlık alanları ile doğa ile iç içe olmak için ziyaret edebileceğiniz Çekmeköy’de, çok sayıda tesis bulabilirsiniz. 


Silivri

Yüzölçümü bakımından İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Silivri, şehir merkezinden uzak konumu ile sakin bir yerleşime sahiptir. 

İstanbulluların yazlık yerleşim bölgeleri ve günübirlik tatil rotaları arasında yer alan Silivri ilçesi; Çatalca ve Büyükçekmece ilçeleri ile komşudur ve Tekirdağ il sınırında yer almaktadır. 

Şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta yer alan Silivri ilçesinde; Silivri Kalesi, Gümüşyaka Plajı, Masal Köy, Selimpaşa Limanı, Sinekli Gölü, Silivri Kavaklı Piknik Alanı gibi turistik yerler de yer almaktadır. 


Ataşehir

Ataşehir, 2008 yılında ilçe statüsüne kavuştuğu günden bu yana, büyük bir gelişme göstermiş, İstanbul’un en modern ve planlı ilçelerinden biridir. 

Doğu ve Batı olmak üzere iki bölümden oluşan Ataşehir; lüks alışveriş merkezleri, eğlence mekanları, restoran ve kafeleri ile özellikle gençlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir ilçedir. 


Maltepe

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Maltepe; Marmara Denizi kıyısında yer almaktadır ve Kartal, Ataşehir, Sancaktepe ve Kadıköy ilçeleri ile komşudur. 

Şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alan Maltepe ilçesi, şehirde eski yerleşim yerlerinden biridir. 

Deniz kenarındaki konumu ile eskiden genellikle yazlık evlerin yer aldığı Maltepe ilçesi, aynı zamanda plajları ile denize girmek için de tercih edilen bir bölgeydi. 

Günümüzde; Bakireler Tapınağı, Remzi Paşa Köşkü, Fenerli Köşk, Beşçeşmeler mevki ve Başıbüyük Süreyya Paşa Cami gibi tarihi yerleri ve sahili ile görülmeye değer ilçelerden biridir. 

İstanbul'da manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için İstanbul gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Bahçelievler

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Bahçelievler ilçesi; şehrin sahil şeridinde yer alan Bakırköy ve Zeytinburnu ilçeleri ile komşudur. 

Şehir merkezine yakın bir konumda yer alan Bahçelievler, Kadıköy- Beylikdüzü arası hizmet veren metrobüs hattının kullanıma açılmasından sonra daha çok tercih edilen bir yerleşim bölgesi olmuştur. 


Fatih

Fatih, İstanbul’un merkezi ilçelerinden biridir. 

Şehrin Avrupa yakasında yer alan Fatih; Beyoğlu, Eyüp, Zeytinburnu ilçeleri ile komşudur ve Marmara Denizi kıyısında yer almaktadır. 

Sultanahmet Meydanı, Zincirli Han, Topkapı Sarayı, Balat Sahili, Balat Çarşısı, Süleymaniye Cami, Ayasofya Müzesi, Kariye Müzesi, Fethiye Cami, Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi gibi şehrin pek çok tarihi ve turistik cazibe merkezi de Fatih ilçesinde bulunmaktadır. 


Bakırköy

İstanbul’da eski bir yerleşim yeri olan Bakırköy, Marmara Denizi kıyısında yer alan konumu ile tarihte yazlık evlerin bulunduğu bir yerdir.

Günümüzde kalabalık nüfusu ve modern yapıda binaları ile modern bir görünüme sahip olan Bakırköy ilçesi; Zeytinburnu, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçeleri ile komşudur. 

Tarihi ve turistik yerleri ile Bakırköy, İstanbul’a geldiğinizde gezebileceğiniz yerlerden biridir. 

İstanbul'da doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini İstanbul lüks oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Sultanbeyli

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Sultanbeyli, şehirde çarpık kentleşmenin hâkim olduğu bölgelerden biridir. 

Pendik, Sancaktepe ve Kartal ilçeleri ile komşu olan ilçe, kalabalık bir nüfusa sahiptir. 

Sultanbeyli’ye geldiğinizde; Aydos Tepesi, Aydos Kalesi, Gölet Park ve Aydos Mesire Yeri gibi turistik yerlere gidebilirsiniz. 


Gaziosmanpaşa

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ilçelerden biri olan Gaziosmanpaşa; Eyüp, Sultangazi, Bayrampaşa, Esenler ilçeleri ile komşudur. 

Şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alan Gaziosmanpaşa, aynı zamanda nüfusun da yoğun olduğu bölgelerden biridir. 


Zeytinburnu

İstanbul’da eski yerleşim yerlerinden biri olan Zeytinburnu; şehrin Avrupa yakasında yer almaktadır. 

Marmara Denizi kıyısında yer alan ilçe; Fatih, Bayrampaşa, Güngören, Bahçelievler ve Bakırköy ilçeleri ile komşudur. 

Şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Zeytinburnu ilçesinde; Panorama 1453 Tarih Müzesi, Topkapı Kültür Park, Tıbbi Bitkiler Bahçesi gibi turistik yerleri de keşfedebilirsiniz. 


Şile

Cumhuriyet tarihinde oluşturulan ilk belediyelerden biri olan Şile, yüzölçümü bakımından İstanbul’un en büyük ilçelerinden biridir. 

Şile ilçesi; Çekmeköy, Pendik ve Beykoz ilçeleri ile komşudur. 

Karadeniz Sahili kıyılarında yer alan Şile, İstanbul’a yakın tatil rotaları arasında en popüler olanıdır. 

Genelde yazlık evlerin yer alması ile popüler bir tatil bölgesi olan Şile, şehir merkezine ortalama 66 km uzaklıkta yer almaktadır. 

Doğa ile iç içe olmak ya da Karadeniz’in serin sularında denize girmek için tercih edebileceğiniz Şile’ye geldiğinizde; Şile Feneri, Şile Kalesi, Ağlayan Kaya, Kumbaba Tepesi, Ağva, Saklı Göl, Değirmençayırı Şelalesi ve Tarihi Şile Evleri gibi turistik yerleri de görebilirsiniz. 


Bağcılar

Şehirde çarpık kentleşmenin devam ettiği bir bölge olan Bağcılar, İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır. 

Şehir merkezine ortalama 15 km uzaklıktaki Bağcılar; Güngören, Esenler, Bahçelievler, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçeleri ile komşudur. 


Sarıyer

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Sarıyer, şehrin en elit ve nezih bölgelerinden biridir. 

Karadeniz kıyılarında yer alan Sarıyer; Eyüp, Şişli, Beşiktaş ilçeleri ile komşudur ve şehir merkezine ortalama 25 km uzaklıktadır. 

Yalıları ile İstanbul’un görülmeye değer bir ilçe olan Sarıyer’de ayrıca; Telli Baba Türbesi, Tarabya Kasrı, Huber Köşkü, Sait Halim Paşa Yalısı, Neslişah Sultan Cami, Rumeli Hisarı, Belgrad Ormanı gibi şehrin popüler turistik yerleri de yer almaktadır. 


Pendik

Anadolu yakasında yer alan Pendik; Marmara Denizi kıyısında yer almaktadır ve Kartal, Şile, Tuzla, Sultanbeyli ilçeleri ile komşudur. 

Şehir merkezine ortalama 24 km uzaklıkta bulunan Pendik ilçesi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da bulunduğu ilçedir. 

Kadıköy- Tavşantepe metro hattının açılmasının ardından ulaşımın kolaylaştığı Pendik’te; Pendik Marina, Viaport AVM, Pendik Çarşısı, Pendik Sahili ve Pendik Höyüğü gibi keşfedebileceğiniz turistik yerler de bulunmaktadır. 


Avcılar

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Avcılar, Marmara Denizi kıyısında, şehrin sahil şeridinde yer almaktadır. 

Avcılar; Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçeleri ile komşudur. 

Şehir merkezine uzak bir konumda olsa da Kadıköy ile Beylikdüzü arasında hizmet veren metrobüs hattının açılmasının ardından, Avcılar’a ulaşım da kolaylaşmıştır. 


Kağıthane

Şehrin yükselen değerlerinden biri olan Kağıthane, son yıllarda girilen modernleşme çalışmalarının ardından, çarpık kentleşmenin giderek azaldığı bir ilçe olmuştur. 

Avrupa yakasında yer alan Kağıthane ilçesi; Beşiktaş, Şişli, Eyüp ve Beyoğlu ilçeleri ile komşudur. 

Hasbahçe Mesire Alanı ve Sadabad Cami gibi şehrin turistik yerlerinden bazıları da Kağıthane’de yer almaktadır. 


Tuzla

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Tuzla; marinası ve modern yapıları ile şehrin yükselen değerlerinden biridir. 

Şehir merkezine yaklaşık 33 km uzaklıkta yer alan Tuzla; Marmara Denizi kıyılarında ve Kocaeli il sınırında yer almaktadır. 

Kadıköy- Tavşantepe metro hattının açılmasının ardından ulaşımın kolaylaştığı Tuzla, son yıllarda nüfusun da arttığı bir bölge olmuştur. 

Tuzla’ya geldiğinizde; Viaport Marina, Viasea Temapark, Şelale Eğitim Parkı, HoloZoo Nuh’un Gemisi, Manastır Koyu gibi turistik yerleri de keşfedebilirsiniz. 


Beyoğlu

İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Beyoğlu, şehrin Avrupa yakasında, Marmara Denizi kıyısında yer almaktadır. 

Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Eyüp ve Fatih ilçeleri ile komşu olan Beyoğlu ilçesi; tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile şehirde mutlaka görülmesi gereken ilçelerden biridir. 


Adalar

İstanbul’a yakın konumu ile şehrin yerlileri için İstanbul’a yakın tatil rotaları denince ilk akla gelen adreslerden biri olan Prens Adaları, İstanbul’a bağlı bir ilçe konumundadır.

Toplamda dokuz adadan oluşan bir takımada olan Adalar’da; Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’yı ziyaret edebilirsiniz. 

Marmara Denizi’nde yer alan Adalar’a, İstanbul’dan ortalama 30-60 dakikalık bir vapur yolculuğu ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Adalar, özellikle denize girmek, günübirlik tatil yapmak ve kültürel bir gezi yapmak isteyen İstanbulluların tercihi olmaktadır. 


Eyüp

İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Eyüp, şehrin Avrupa yakasında yer almaktadır. 

Arnavutköy, Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Fatih, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçeleri ile komşu olan Eyüp, yüzölçümü bakımından şehrin en büyük ilçelerinden de biridir. 

Karadeniz kıyısında yer alan Eyüp, şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıktadır. 

Pierre Loti, Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Cami, Haliç, Santral İstanbul, Ayvat Bendi, Göktürk Göleti gibi şehrin turistik cazibe merkezleri de burada yer almaktadır. 


Esenler

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Esenler; Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Başakşehir ve Zeytinburnu ilçeleri ile komşudur. 

Şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alan Esenler ilçesi, tarihi Osmanlı dönemine dayanan bir yerleşim bölgesidir. 


Çatalca

İstanbul’un Avrupa yakası kıyısında yer alan Çatalca, yüzölçümü bakımından şehrin en büyük ilçesidir. 

Şehir merkezine uzak konumu nedeniyle çok fazla tercih edilen bir yerleşim bölgesi olmamakla birlikte, İstanbul Havalimanı’nın inşasının ardından şehrin yükselen değerlerinden biri olmuştur. 

Çatalca; parkları, ormanları, kahvaltı yerleri, doğası, plajı ve kaçış rotaları ile İstanbullular için günübirlik tatil yerlerinden biridir. 

İstanbul'da farklı konaklama seçeneklerini değerlendirmek isteyenler İstanbul uygulama otelleri sayfamızda bulunan seçenekleri de değerlendirebilirler.


Şişli

İstanbul’da eski bir yerleşim yeri olan Şişli, şehrin Avrupa yakasında yer almaktadır. 

Sarıyer, Eyüp, Kağıthane ve Beşiktaş ilçeleri ile komşu olan Şişli, şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıktadır. 

Tarihi ve turistik keşif noktaları ile dolu Şişli ilçesine geldiğinizde; Bulgar Eksarhluğı, Aya Dimitri Rum Kilisesi, Şişli Atatürk Müzesi, Saint Esprit Katedrali, Bomonti Bira Fabrikası, Askeri Müze, İstanbul Radyo Evi ve Teşvikiye Cami’yi keşfedebilirsiniz.