İstanbul’da Ulaşım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul’da şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz pek çok farklı ulaşım seçeneği bulunmaktadır. 

Raylı sistemlerde de oldukça gelişmiş olan İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu bir şehre geldiğinizde; metro, Marmaray, metrobüs, tren, vapur, tramvay gibi toplu taşıma seçeneklerini kullanmak daha konforlu bir ulaşım sağlamaktadır. 

İstanbul'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için İstanbul otel fiyatları listemize göz atabilirsiniz.


Metro ile İstanbul’da Ulaşım

İstanbul’da, Anadolu ve Avrupa yakasında farklı metro hattı seçenekleri bulunmaktadır. 

Şehirde metro ile ulaşım için tercih edebileceğiniz metro hatları; M1A Yenikapı – Atatürk Havalimanı, M1B Yenikapı- Kirazlı, M2 Yenikapı – Hacıosman, M3 Kirazlı – Olimpiyat – Başakşehir, M4 Kadıköy -Tavşantepe, M5 Üsküdar – Çekmeköy ve M6 Levent – Boğaziçi Ü./ Hisarüstü hatlarıdır. 

İstanbul’da metro ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, ortalama 6 TL ödeyerek metro istasyonlarında yer alan AKBİL dolum makinelerinden tek geçiş hakkı tanıyan kartlardan satın alabilirsiniz. 

İstanbul'da eski tarihi yapıları, görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için İstanbul'un gezilecek yerleri yazımızı ziyaret edin.


Marmaray ile İstanbul’da Ulaşım

Marmaray ile ulaşım, İstanbul’da şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen toplu taşıma seçeneklerinden biridir. 

Şehrin Anadolu yakası ile Avrupa yakası arasında ulaşım sağlayan Marmaray hattını kullanarak; Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy, Bakırköy, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Maltepe, Cevizli, Atalar, Kartal, Pendik, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Osmangazi ve Gebze arası ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İstanbul’da Marmaray ile ulaşım ücreti, gideceğiniz durak sayısına göre ortalama 2.5 TL ile 4 TL arasında değişiklik göstermektedir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul'da tatilde eğlenmek için tercih edebileceğiniz İstanbul'u keşfetmeniz için İstanbul gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Metrobüs ile İstanbul’da Ulaşım

Metrobüs, İstanbul’da şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen ulaşım seçeneklerinden biridir. 

Anadolu ve Avrupa yakaları arasındaki ulaşım süresini bir hayli kısaltan ve trafik sıkıntısı çekmeden rahat bir yolculuk imkânı sağlayan metrobüs hattı, Kadıköy ile Beylikdüzü arasında ulaşım sağlamaktadır. 

Metrobüs hattını kullanarak; Beylikdüzü, Hadıköy, Güzelyurt, Haramidere, Ambarlı, Avcılar, Küçükçekmece, Florya, Sefaköy, Şirinevler, Yenibosna, Bahçelievler, İncirli, Zeytinburnu, Merter, Cevizlibağ, Topkapı, Bayrampaşa, Edirnekapı, Ayvansaray, Okmeydanı, Çağlayan, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Altunizade, Acıbadem, Fikirtepe ve Söğütlüçeşme’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İstanbul’da metrobüs ile ulaşım ücreti ortalama 4 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, metrobüs duraklarında bulunan AKBİL dolum makinelerinden, ortalama 6 TL ödeyerek tek geçiş hakkı tanıyan kartlardan satın alabilirsiniz. 


Tramvay ile İstanbul’da Ulaşım

İstanbul’da tramvay ile ulaşım seçeneği, şehrin Avrupa yakasında bulunmaktadır. 

Tramvay ile şehir içinde yolculuk yapmak isterseniz, T1 Kabataş – Bağcılar tramvay hattını kullanabilirsiniz. 

Bu hat ile; Bağcılar, Güneştepe, Soğanlı, Güngören, Merter, Zeytinburnu, Akşemsettin, Cevizlibağ, Topkapı, Pazartekke, Çapa, Fındıkzade, Haseki, Yusufpaşa, Aksaray, Laleli, Beyazıt, Çemberlitaş, Sultanahmet, Gülhane, Sirkeci, Eminönü, Karaköy, Tophane, Fındıklı ve Kabataş’ ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İstanbul’da tramvay ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, tramvay duraklarında bulunan AKBİL dolum makinelerinden, ortalama 6 TL ödeyerek tek geçiş hakkı tanıyan kartlardan satın alabilirsiniz. 

İstanbul'da farklı konaklama seçeneklerini değerlendirmek isteyenler İstanbul uygulama otelleri sayfamızda bulunan seçenekleri de değerlendirebilirler.


Vapur ile İstanbul’da Ulaşım

İstanbul’da Asya ve Avrupa yakası arası ulaşımda tercih edilen ulaşım seçeneklerinden biri de vapur hatlarıdır. 

İstanbul’da vapur ile ulaşımda Şehir Hatları vapurlarını ya da İDO hatlarını kullanabilirsiniz. 

Şehir Hatları ile; Kadıköy- Eminönü, Kadıköy- Karaköy, Üsküdar- Eminönü, Kadıköy- Beşiktaş ve Bostancı- Karaköy arası ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İDO ile; Bostancı, Beşiktaş, Avcılar, Kadıköy ve Yenikapı arası ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İstanbul’da vapur ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, ortalama 6 TL ödeyerek vapur iskelelerinde yer alan AKBİL dolum makinelerinden tek geçiş hakkı tanıyan kartlardan satın alabilirsiniz. 

İstanbul'da inancı gereği hassasiyetleri olan misafirlerin beklentilerini karşılayabilecek oteller için İstanbul islami oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


İstanbul’da Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İstanbul, nüfusun oldukça kalabalık olduğu bir şehirdir ve bu mega kentin en büyük problemlerinden biridir, günün hemen her saati hiç durmayan trafiğidir. 
  • İstanbul’da özel araç ya da otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız; iş çıkış saatlerinde trafiğin daha yoğun olduğunu unutmayın. 
  • Özellikle Anadolu- Avrupa yakaları arasında ulaşımda, köprü bağlantısını kullanacaksanız metrobüs hatlarını ya da vapur ile ulaşım seçeneğini tercih edebilirsiniz. 
  • İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanmak için AKBİL’inizin olması gerekmektedir. 
  • Seyahat için geldiğiniz İstanbul’da; metro, metrobüs, Marmaray, tramvay gibi toplu taşıma araçlarının istasyonlarında bulunan AKBİL dolum makinelerinden tek geçiş hakkı tanıyan kartlardan ya da veznelerden doldurulabilir kartlardan satın alabilirsiniz.