İstanbul'da Yapılacaklar

Dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan tek şehirdir İstanbul. Tarihe damga vurmuş imparatorluklara ev sahipliği yapan bu büyüleyici şehri özetlemenin bir yolu yoktur.

Uzun ve zorlu tarihinden gelişen kültürüne, lezzetli yemeklerinden büyüleyici semtlerine kadar İstanbul, bağımlılık yaratan bir şehirdir ve burada, yapılacak şeylerin sayısı kesinlikle çok fazladır.

İster bir tarih aşığı ister lezzet düşkünü ister mimari hayranı, isterseniz de güzel sokaklarda dolaşmayı seven bir gezgin olun, İstanbul’da yapabileceğiniz size uygun bir şeyler mutlaka bulursunuz.

Asya kıtasından Avrupa kıtasına uzanan bu büyüleyici şehirde; güneş eski İstanbul olarak kabul edilen Sultanahmet’ten başlayabilir ve günü Kadıköy’ün Barlar Sokak’ında bitirebilirsiniz.

Bu güzel şehri ziyarete geldiğinizde, burada yapılacak daha pek çok şey olduğunu da görebilirsiniz.

Bir İstanbul gezisinde, şehrin tarihi ve turistik yerlerinden en azından birkaçına gezi planlamalıdır ve şehrin sokak lezzetlerinden birkaçının tadına mutlaka bakılmalıdır.

Balat’ı, Fener’i, Taksim’i, Beyoğlu, Karaköy’ü, Bebek’i, Sarıyer’i, Beşiktaş, Kadıköy’ü, Üsküdar’ı ve daha pek çok gezmeye değer yeri ile İstanbul’da yapılacak çok fazla şey bulunmaktadır.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz İstanbul bölgesi otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Panoramik İstanbul Manzarası: Galata Kulesi

Galata Kulesi Galata Kulesi

İstanbul’un popüler tarihi ve turistik mekanlarından biri olan Galata Kulesi’ne çıkmak ve muhteşem, panoramik bir şehir manzarası izlemek, bu büyüleyici şehirde mutlaka yapılması gereken şeylerden biridir. 

1300’lü yıllarda inşa edilen kule, Sultanahmet’e ve İstanbul Boğazı’na bakmaktadır. Kulenin tepesine çıktığınızda, şehirdeki pek çok önemli yapıyı rahatlıkla seçebilirsiniz. 

Galata Kulesi’ne geldiğinizde, burada akşam 20:00 ile açılan restoran bölümünde akşam yemeği yiyebilirsiniz. 

Kuleyi, 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Ziyaret için, ortalama 10 TL ödemeniz gerekmektedir. 


Padişahların Yaşam Alanına Şahitlik Edin: Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Topkapı Sarayı

Sarayları ile de ünlü bir şehir olan İstanbul’un büyüleyici saraylarından biri olan Topkapı Sarayı, Fatih ilçesindeki Gülhane Parkı’nın yanında yer almaktadır. 

Gülhane Parkı, eskiden Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak hizmet vermiş ve Cumhuriyet döneminde park, halka açılmıştır. 

Bir 15. yüzyıl eseri olan Topkapı Sarayı, Osmanlı döneminde padişahların ve ailelerinin yaşadığı yerdi. 

Mimar Sinan, Sarkis Balyan, Davut Ağa ve Acem Ali tarafından inşa edilen sarayı, Salı günleri hariç 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Topkapı Sarayı; önemli dinlerin bilgisine yer veren ve herkesin bildiği bazı peygamberlere ait olduğu iddia edilen tarihi eser koleksiyonu ile de tanınmaktadır.

Topkapı Sarayı’nın gezerken, harem bölümünü gezmek için ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu bölümde; padişahın özel odaları, ailesi ve cariyelerinin yaşam alanları yer almaktadır. 

Topkapı Sarayı’nı ziyaret ücreti ortalama 60 TL ve harem bölümünü ziyaret ücreti ortalama 35 TL’dir. 


Bizans Döneminden Günümüze: Ayasofya

Ayasofya Ayasofya

Tarihi 6. yüzyıla kadar giden Ayasofya; Bizans döneminde bir kilise olarak inşa edilmiştir. İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülen yapı, günümüzde şehrin en popüler müzelerinden biridir.

Uzun ve köklü bir tarihe sahip olan Ayasofya’yı ziyaret etmek, İstanbul’da yapılacak en popüler şeylerden biridir.

Gösterişli dış cephesi, büyüleyici iç mekânı, duvarlarında yer alan Hristiyan mozaikleri ve ikinci katta yer alan pencerelerinden büyüleyici Sultanahmet Cami manzarasını mutlaka görmelisiniz.

Ayasofya Müzesi’ni; 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müzeyi ziyaret için ortalama 60 TL ödemeniz gerekmektedir.


İstanbul’un En Güzel Manzaralarından: Kız Kulesi

Kız Kulesi Kız Kulesi

Üsküdar’ın Salacak semtinde yer alan Kız Kulesi, 12. yüzyılın başlarında yapılmış ve pek çok efsaneye konu olmuş bir kuledir. 

İstanbul Boğazı’nın ortasında yer alan bu küçük Bizans dönemi kulesi, günümüzde en güzel İstanbul manzaralarından birine şahitlik etmek için ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. 

Ayrıca dilerseniz, kulenin ikinci katında yer alan restoran ve kafe bölümünde yemek yiyebilirsiniz. 


Muhteşem Mimari Yapıları Ziyaret Edin: Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Dolmabahçe Sarayı

İstanbul gezinizde görebileceğiniz çok sayıda saray mevcuttur. Dolmabahçe Sarayı da bu saraylardan biridir. Beşiktaş ilçesinin Kabataş semtinde yer alan saray, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. 

Üsküdar’ın Salacak semtinin tam karşı kıyısında yer alan Dolmabahçe Sarayı; Osmanlı, Neo klasik ve Barok mimarinin güzel bir örneğidir. 

Garabet Amira Balyan ve Evanis Kalfa tarafından inşa edilen saray, yıldızlı iç mekanı ile ünlüdür. Özellikle altın ve kristal ile dolu tavanı görülmeye değerdir. 

Dolmabahçe Sarayı’nı, Pazartesi günleri hariç 09:00 ile 16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Sarayı ziyaret için ortalama 60 TL ödemeniz gerekmektedir. 

İstanbul'da tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için İstanbul'da gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Alışveriş Kalabalığı: İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi, İstanbul’un en merkezi yerlerinden biridir. 

Yerli ve yabancı turistlerin de en popüler destinasyonlarından biri olan İstiklal Caddesi, günün her saati kalabalık olmakla birlikte, günün erken saatlerinde daha sakin bir atmosfere sahiptir. 

Çok sayıda yerli ve yabancı giyim mağazası, aksesuar, ayakkabı, takı, çanta ve daha pek çok mağaza ve dükkanın yer aldığı İstiklal Caddesi’ne geldiğinizde, küçük bir keşif turunun ardından keyifli bir alışveriş deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. 


Altın Mozaikli Çerçevelere Sahip: Kariye Müzesi

Kariye Müzesi Kariye Müzesi

Tarihi 1000 yılı aşan bu yapı, eskiden İstanbul surlarının dışında kalan bir manastırın bir parçasıydı ve günümüzde, Bizans mimarını yansıtan güzel bir müzedir. 

Eski bir Yunan Ortodoks Kilisesi olan Kariye Müzesi, Karagümrük mevkiinde, Edirnekapı semtinde yer almaktadır. 

Kariye Müzesi’nin en dikkat çeken bölümü tavanıdır. Altın çerçeveli mozaikleri tüm tavanı kaplamaktadır ve müzede mutlaka görülmesi gereken bölümlerin başında gelmektedir. 

1960’lı yıllardan bu yana müze olarak hizmet veren binayı, kış aylarında 09:00 ile 17:00 ve yaz aylarında 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Müzeyi ziyaret için ortalama 45 TL ödemeniz gerekmektedir. 

İstanbul'da sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için İstanbul gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Ayırt Edilemeyen Mis Kokular: Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Mısır Çarşısı

İstanbul’un bir diğer önemli çarşısı da Mısır Çarşısı’dır. 

Buraya gelip de sevmemek imkansızdır. Güzel, renkli ve muhteşem kokulara ev sahipliği yapan Mısır Çarşısı, İstanbul seyahatinizde, sevdiklerinize yenilebilir bir hediye bulmak için en ideal mekandır. 

Güzel iç mekanını keşfettikten sonra, batı tarafında yer alan dış mekanını da keşfedebilirsiniz. Bu bölümde; zeytin, yöresel peynirler, sebzeler, Türk kahvesi gibi pek çok farklı lezzete ulaşmanız mümkündür. 


Geçmiş Tarihi Adım Adım İnceleyin: Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul’un arkeoloji müzeleri, Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan alanda yer almaktadır. Dolayısıyla, İstanbul’da görülmesi gereken pek çok yere oldukça yakın bir konumdadır. 

Bu büyüleyici şehrin uzun ve hikayeli tarihi ve dünyanın büyük imparatorluklarının hüküm sürmüş olması, bu müzeleri, özellikle tarih meraklıları için önemli bir hazineye dönüştürmektedir. 

Eski Doğu Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve İslam Eserleri Müzesi, yan yana bulunmakta ve içlerinde hem dünya kültürü hem de tarihi ile ilgili sayısız nesne barındırmaktadır. 

Müzeleri, haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Müze giriş bileti ücreti ortalama 30 TL’dir. 

İstanbul'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve havuzlu otellerin listesini İstanbul havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Mimar Sinan’ın Kalıcı Yapılarından: Süleymaniye Cami

Süleymaniye Camii Süleymaniye Camii

Sultanahmet Cami kadar güzel ve gösterişli olan Süleymaniye Cami de İstanbul gezisinde ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 

Oldukça güzel ve geniş bir cami olan Süleymaniye Cami, Fatih semtinde, Süleymaniye Mahallesi’nde yer almaktadır. 

Bir 16. yüzyıl Mimar Sinan eseri olan cami, Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. 

Bahçesinde, Kanuni Sultan Süleyman ve cariyesi Hürrem Sultan’ın türbeleri de yer almaktadır. 

Ayrıca; Mihrimah Sultan, Mehmet Zahit Kotku, Saliha Dilaşub Sultan ve Hüseyin Paşa da buraya defnedilmiştir. 

İstanbul’un turizm bölgesi Kapalıçarşı’ya sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan camiyi ziyaret, İstanbul gezinizde yapılması gerekenler arasında yer almalıdır. 


Günübirlik Turlar: Adalar’ı Keşfedin

Prens Adaları Prens Adaları

İstanbul’a birkaç günden daha uzun bir seyahat planladıysanız, bir gününüzü de Prens Adaları’nı keşfetmeye ayırabilirsiniz. 

Günübirlik bir tur yapacaksanız; Büyükada, Kınalıada, Heybeliada ya da Burgazada adalarından birini seçebilirsiniz. 

Adalar gezisi, İstanbul’un kalabalığından uzaklaşmak ve muhteşem bir atmosferi keşfetmek için de idealdir. 


Nargile Keyfi: Tophane

Tophane Saat Kulesi Tophane Saat Kulesi

İstanbul’da Osmanlı’dan bu yana gelenekselleşen bir tütün içme yöntemi olan nargile, özellikle 1800 ve 1900’lü yıllarda popüler olmuştur. 

Nargile içmek sağlığa zararlı olsa da İstanbul’a gelenlerin bu kültürü yaşamak için mutlaka denemesi gereken şeylerden biridir. 

İstanbul’da, şehrin hemen her yerinde nargile deneyimi yaşayabilirsiniz; ancak otantik bir deneyim için Tophane’deki kafeleri tercih edebilirsiniz. 


Aradığınız Her Şeyi Bulabilirsiniz: Kapalıçarşı

Kapalı Çarşı Kapalı Çarşı

Toplamda 60 sokağı kapsayan ve 4000’in üzerinde dükkana ev sahipliği yapan Kapalıçarşı, İstanbul’un en büyüleyici ve en turistik çarşısıdır. 

15. yüzyıldan beri açık olan çarşı, o günden beri popülerliğini hiç yitirmemiştir.

Kapalıçarşı’ya geldiğinizde; birbirinden güzel halıları, avizeleri, çay bardağı gibi ev eşyalarını, sayısız kumaş seçeneği, mücevherleri, ayakkabı ve aksesuar ürünlerini ve aradığınız daha pek çok şeyi bulabilirsiniz. 


En Büyüleyici Manzaraya Sahip: Ortaköy Cami

Ortaköy Camii Ortaköy Camii

Halk arasında Ortaköy Cami adıyla bilinen Büyük Mecidiye Cami, şehrin en güzel ve en büyüleyici manzaraya sahip camilerinden biridir. 

19. yüzyılın ortalarında atılan bu cami, Neo Barok tarzını yansıtmaktadır.

Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Ortaköy Cami, Beşiktaş’ın Ortaköy semtinde yer almaktadır. Ortaköy Cami’ye gidenler, özellikle manzarasına hayran kalmaktadır. 

İki minareli bu cami, büyüleyici ve oldukça sevimli olsa da özellikle manzarası ile tanınmaktadır. 

İstanbul Boğazı’nın hemen üzerinde yer alan cami, İstanbul’u büyüleyici bir şehir yapan eski ve yeninin harmanlanmasının güzel örneklerinden biridir.


Şehrin En Görkemli Yapısı: Sultanahmet Cami

Sultanahmet Camii Sultanahmet Camii

Eski İstanbul olarak bilinen Sultanahmet Meydanı’nın en popüler tarihi yapılarından biri Sultanahmet Cami’dir. Caminin çarpıcı mavi kiremitli iç mekânı, şehirdeki en güzel camidir.

Adını, 17. yüzyılda yapıldığı dönemin padişahından alan cami, İstanbul’un en güzel yerlerinden birinin kusursuz bir parçasıdır.

Günümüzde hala cami olarak hizmet veren yapı; ziyaretçilere açık olmasına rağmen yatsı namazından sonra kapanmakta ve burayı ziyaret etmek için, mutlaka uygun bir kıyafet tercih etmeniz gerekmektedir. 


Meşhur Sultan Hamamı: Hürrem Hamamı

Hürrem Hamamı Hürrem Hamamı

Haseki Sultan Hürrem Sultan’ın adını taşıyan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, Fatih ilçesinde yer almaktadır. 

Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan hamam, bir Mimar Sinan eseridir ve 16. yüzyılda inşa edilmiştir. 

İstanbul’a gelen özellikle yabancı turistlerin popüler duraklarından biri olan hamamda; dilerseniz yalnızca hamamı kullanabilir ya da kese, masaj gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. 


Tarihte Yolculuk Yapın: Demiryolu Müzesi

Demiryolları Müzesi Demiryolları Müzesi

Demiryolu, Türkiye tarihinde ulaşımın her zaman önemli bir parçası olmuştur. 

Sirkeci’de yer alan Demiryolu Müzesi’ne giderek, şehrin demiryolları hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Bir zamanlar Doğu Ekspresi’nin ünlü istasyonu olan Sirkeci Terminali içerisinde yer alan müzede, yüzlerce farklı tarihi eseri inceleyebilirsiniz. 

Fotoğraflar, belgeler, eşyalar ve çeşitli eşyaların sergilendiği müzeye giriş ücretsizdir ve ortalama bir ziyaret yarım saat sürmektedir. 


Yahudilik Hakkında Bilgiler: Türk Museviler Müzesi

Türk Museviler Müzesi Türk Museviler Müzesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan Türk Museviler Müzesi, İstanbul seyahatinizde görmeniz gereken müzelerden biridir. 

Çatışmaların ve savaşın eksik olmadığı bir dünyada İstanbul; kiliseleri, camileri ve sinagogları ile yüzyıllardır insanların barış içinde ibadet edebildikleri sayılı şehirlerden biridir. 

Tarihte Zulfaris Sinagogu olarak hizmet veren Türk Museviler Müzesi, Yahudilik ve Yahudi tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir müzedir. 

Müzeyi, Cumartesi günleri hariç 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

İstanbul'da lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren İstanbul lüks oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Sokaklar Haricinde Bulamayacağınız Tatlar: İstanbul’un Sokak Lezzetleri

İstanbul Sokak Lezzetleri İstanbul Sokak Lezzetleri

Sokak lezzetleri, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır ve bazı yerel lezzetleri çok daha uygun fiyatlara denemenin en iyi yoludur. 

İstanbul’a geldiğinizde; simit, midye dolma, balık ekmek ve kokoreç gibi sokak lezzetlerini deneyebilirsiniz. 


2000 Yıllık Tarihi Ziyaret Edin: Antik İstanbul Hipodromu

Şehrin kalbinin attığı Sultanahmet Meydanı, görülecek tarihi yapı ve eserler ile doludur. 

Tarihi Bizans dönemine kadar giden Antik İstanbul Hipodromu da onlardan biridir. 

2000 yıllık tarihi ile meydanın ortasında yer alan hipodromu ilk bakışta seçmeniz kolay olmasa da mutlaka görmelisiniz. 

Bugün göreceğiniz asfaltlı alanın altında, binlerce yıl önce burada yapılan araba yarışlarının anıları bulunmaktadır.