İstanbul Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Her ne kadar Türkiye’nin başkenti Ankara olsa da İstanbul, Türkiye’de pek çok şeyin başkentidir. 

Tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve günümüzde de hem coğrafi hem de siyası açıdan oldukça önemli olan İstanbul, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır.

Marmara ve Karadeniz kıyılarında yer alan İstanbul; Tekirdağ ve İzmit arasında yer almaktadır. Tam karşısında Prens Adaları ve Yalova yer almaktadır. 

Bu modern şehir, pek çok yönden de oldukça gelişmiştir ve yoğun nüfusu ile İstanbul’da pek çok farklı ulaşım seçeneği bulunmaktadır. 

İstanbul’a Türkiye’nin pek çok farklı yerinden denizyolu, karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İstanbul'daki günübirlik aktivitelerinizde rahat konaklama hizmetleri veren yerler için İstanbul otel sayfasını kontrol edebilirsiniz.


İstanbul’a Tren ile Nasıl Gidilir?

İstanbul’a; Arifiye, Gebze, Sapancı, Ahatlı’dan hızlı tren ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca dilerseniz; İstanbul – Adana, İstanbul- Ankara, İstanbul – Konya, İstanbul- Eskişehir arası da tren ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. 

İstanbul’a uluslararası trenleri kullanarak da ulaşım mümkündür. 

Devlet Demiryolları’nın İstanbul- Sofya uluslararası tren hattını kullanarak Edirne, Kapıkule, Sofya, Bükreş ve daha pek çok farklı yerden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Tren ile ulaşım ücreti ve tren saatleri bölgelere göre değişiklik gösterdiğinden, güncel bilet fiyatları ve tren saatleri hakkında detaylı bilgi için Devlet Demiryolları’nın resmi internet adresini ziyaret edebilirsiniz. 

İstanbul'da eski tarihi yapıları ve görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için İstanbul'da gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


İstanbul’a Otobüs ile Nasıl Gidilir?

İstanbul’a Türkiye’nin hemen her yerinden otobüs ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. 

İstanbul’a ulaşım sağlayan otobüs firmaları arasında; Metro, Lider Anadolu, Gülen, Villa, Gülaras, Nilüfer Turizm, Pamukkale, Ses, Kahta Petro, Efe Tur, Malatya Medine Turizm, Ben Turizm, Has, Ulusoy, İstanbul Seyahat, Ulusoy taşımacılık firmaları yer almaktadır. 

İstanbul’a otobüs ile ulaşım ücreti ortalama 55 TL ile 150 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Ankara’dan İstanbul’a otobüs ile ulaşım ortalama 6-8 saat sürmektedir. 

İzmir’den İstanbul’a otobüs ile ulaşım ortalama 8-10 saat sürmektedir. 

Adana’dan İstanbul’a otobüs ile ulaşım ortalama 14-18 saat sürmektedir. 

Bursa’dan İstanbul’a otobüs ile ulaşım ise ortalama 3-5 saat sürmektedir. 

İstanbul'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için İstanbul gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


İstanbul’a Uçak ile Ulaşım

Türkiye ve dünyanın hemen her yerinden İstanbul’a uçak ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. 

İstanbul’a uçakla gidecekseniz, Sabiha Gökçen ya da İstanbul Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. 

Sabiha Gökçen Havalimanı, yurtiçi uçuşlarda daha çok tercih edilmektedir. 

Yurtiçinde İstanbul’a uçakla ulaşım ortalama 1-2 saat sürmektedir. 

Uçak ile İstanbul’a ulaşım ücreti firmalara göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 125 TL ile 550 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

İstanbul'da bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz İstanbul 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


İstanbul’a Deniz Otobüsü ile Nasıl Gidilir?

İstanbul’a Türkiye’nin farklı yerlerinden denizyolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İstanbul’a deniz otobüsü ile gitmek isterseniz; Avşa Adası- Bostancı, Avşa- Adası Yenikapı, Bostancı- Marmara Adası, Bursa- Kadıköy, Eskihisar- Topçular, Yalova- Yenikapı, Yenikapı- Bursa deniz otobüsü hatlarını kullanabilirsiniz. 

İstanbul’a ulaşım sağlayan deniz otobüsü hatlarının güncel bilet fiyatları hakkında detaylı bilgi için İDO resmi internet adresini ziyaret edebilirsiniz. 

İstanbul'da tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz İstanbul spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.