Gümüldür'de Gezilecek Yerler

İzmir kentinin Menderes ilçesine bağlı Gümüldür beldesi, son zamanlarda popüler hale gelen, yaz aylarında tercih edilen tatil duraklarından birisidir. Mandalina denildiğinde akla ilk gelen yerlerden olan Gümüldür, mavi bayraklı güzel koyları, uzum kumlu plajları ve bünyesinde barındırdığı antik kentleri ile saklı bir tatil cennetini andırmaktadır. Beldenin her bir köşesinde mandalina bahçesi bulunmakta olup; bu bahçeler bölgeye ayrı bir renk katmaktadır.

Gümüldür, gezilecek yerler bakımından hatırı sayılır seçeneğe sahip olmakla birlikte, bölgede hemen her yaştan her zevke uygun durak noktası vardır. Küçük bir coğrafya içerisinde bulunan Gümüldür, gezilecek yerler kapsamında hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikler ile benzersiz bir tatil geçirmek mümkündür.

Gümüldür'de yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için bütçeniz için uygun olabilecek Gümüldür otelleri listesini sizler için bir araya getirdik.


Kolophon Antik Kenti

Kolophon Antik Kenti Kolophon Antik Kenti

İsmini tarihe yazdıran 12 İyon şehrinden birisi olan Kolophon, Gümüldür beldesi sınırları içerisinde yer alan bir diğer kenttir. Görülmesi gereken yerlerden olan kent, Diğer İyon şehirleri ile karşılaştırıldığında kıyı şeridinde olmayan tek şehir olarak ön plana çıkmaktadır. 

Kurulduğu ilk zamanda güçlü bir donanması ve süvari birliği bulunmasına rağmen, diğer devletlerce birçok zarara uğramıştır. MÖ 302 yılında yıkılmış ve günümüze kadar harabeleri ulaşmıştır. Gümüldür gezilecek yerler arasında bulunan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken Kolophon, uzun yıllar boyunca orijinal yapısını kaybetmiş ve doğanın bir parçası haline gelmeye başlamıştır.

Kolophon Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir.


Klaros Antik Kenti

Klaros Antik Kenti Klaros Antik Kenti

Gümüldür beldesinde bulunan ve kehanet merkezi olarak bilinen Klaros'un geçmişi MÖ 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bir zamanlar kahinlerin yaşadığı bir yer olmasından kaynaklı bu ismi almıştır. Yüzyılı aşkın süredir gerçekleşen kazılar sayesinde tarih turizmine katkı sağlanmış olarak günümüze kadar ulaşmış eserler vardır.

İlk Çağ'ın gizemlerini gün yüzüne çıkaran Klaros Antik Kenti’nde en çok dikkat çeken ve mutlaka görülmesi gereken eser, Homeros figürüdür. Bölgede gezilecek yerler arasında yer alan Klaros'ta bulunan Roma dünyasının tanrılarından Apollon’un tüm ailesinin figürlerine ait heykellerin bulunduğu gezilecek yerler ise dikkat çeken diğer eserler arasında yer almaktadır.

Gümüldür beldesinde öne çıkan, kehanet merkezi Klaros Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir.

Tarihi ve turistik mekanlara yakın konaklama seçenekleri için İzmir otelleri adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Orman Kampı

Gümüldür Orman Kampı Gümüldür Orman Kampı

İsminden de anlaşılacağı gibi daha çok kamp alanı olarak ön plana çıkan Gümüldür Orman Kampı, yaklaşık 8 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Denize sıfır bir konumda bulunan kamp alanı, aynı zamanda tatil sürecinde kullanabileceğiniz piknik alanı olarak da büyük bir imkan sunmaktadır.

Bir yandan denize girmek, öte yandan şehrin kalabalığından kaçıp doğal güzellikler arasında dinlenmek isteyenler için oldukça uygun olan Gümüldür Kampı’nda çok fazla işletmenin bulunmaması, bakir doğasını güzel bir şekilde korumasına yardımcı olmuştur. Üstelik Gümüldür Kampı'na yakın olan büfe, market ve soyunma kabinleri gibi küçük yerler ile kişisel ihtiyaçların karşılanması amaçlanmıştır. Gümüldür gezilecek yerler listenize dahil edebileceğiniz konaklama yerlerinden olan Orman Kampı, doğa ile iç içe bir şekilde vakit geçirebileceğiniz eşsiz bir destinasyondur.

Gümüldür Orman Kampı’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Gümüldür'de manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Gümüldür gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Deniz Pınarı

Deniz Pınarı Deniz Pınarı

Gümüldür sahil şeridinde bulunan Deniz Pınarı, yaklaşık 80 hektarlık genişliği bulunan koya verilen isimdir. Mavi ile yeşilin buluştuğu ender güzellikteki gezilecek yerler arasında öne çıkan Gümüldür Deniz Pınarı, sunduğu manzara seyri ile oldukça dikkat çekicidir.

Klaros Antik Kenti’ne yakın olmasından dolayı, hem tarihi yerleri hem de maviyi kucaklayan birçok doğal güzelliği, Gümüldür Deniz Pınarı'nda bir arada görmek mümkündür. Özellikle bünyesinde bulundurduğu işletme ile konaklama kapsamında uygun ücretlere çadır kampı yapmak da buradaki büyük imkanlar arasındadır.

Gümüldür Deniz Pınarı’nı ziyaret etmek ücretsizdir.

İzmir'e gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. İzmir gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Gümüldür Günübirlik Gezilecek Yerler

Gümüldür, tarihi ve turistik yerleri ile dikkatleri üzerine çeken beldedir. Gümüldür gezinizi tamamladıktan sonra çevre bölgelerdeki günübirlik gezilecek yerler ile birlikte yaz tatilinizi renklendirebilirsiniz.


Çukuraltı Halk Plajı

Çukuraltı Plajı Çukuraltı Plajı

Gümüldür beldesine 13 kilometre uzaklıktaki İzmir şehrinin Menderes ilçesine bağlı Çukuraltı Halk Plajı, yüzmek isteyenlerin ilk durak noktalarından birisidir. 250 metre sahil şeridi uzunluğu ve 10 metre genişliğe sahip kumsal alanı ile Mavi Bayraklı plajlar arasında yerini almıştır. Gümüldür tatilinde günübirlik gezilecek yerlerden olan plaj, ulaşım kolaylığının bulunması sayesinde yerli halk da dahil olmak üzere yıl boyunca birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 

Gümüldür'de her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Gümüldür pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Notion Antik Kenti

Notion Antik Kenti Notion Antik Kenti

Gümüldür beldesine 25 kilometre uzaklıkta, İzmir kentinin Menderes ilçesinin Ahmetbeyli Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Notion Antik Kenti, bölge halkı tarafından "kale" ismiyle bilinmektedir. Helenistik Dönem'den kalan antik kent, aynı zamanda görülmesi gereken etkileyici bir manzaraya sahiptir.


Roma Hamamı

Roma Hamamı Roma Hamamı

Menderes Gümüldür karayolunun 17. kilometresinde yer alan Roma Hamamı, kayaya oyulması ile dikkat çeken bir tarihi güzelliktir. Sadece iki odası bulunan hamam MÖ 3. yüzyılda inşa edilmiştir. Günübirlik gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen noktalardan birisidir.

Gümüldür'deki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Gümüldür 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Yıkık Minare

Yıkık Minare Yıkık Minare

Gümüldür beldesine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan, günübirlik gezilecek yerler arasında öne çıkan Yıkık Minare, 14. ve 15. Yüzyıllarda inşa edilmiş bir camiden geriye kalan harabedir. Bölgede tarihi eserlere meraklı ziyaretçilerin tercih ettiği ve herkes tarafından mutlaka görülmesi gereken yapılardan olan ve dikdörtgen mimaride inşa edilmiş camide minare ve caminin bazı duvarlarını kapsayan yerler bulunmaktadır.