Gelibolu'da Yapılacaklar

Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale iline bağlı Gelibolu hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dört mevsim yerli ve yabancı pek çok misafire ev sahipliği yapmaktadır. 

Şehitlikleri, kitabeleri ve anıtları ile gelen herkesi geçmişe götüren ilçe aynı zamanda yeşil ile mavinin iç içe olmasından dolayı adeta cennetten bir köşedir. Tarihi, kültürü, doğası ve özel tatları ile Gelibolu’yu tüm detayları ile keşfetmek için etkinlik önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Gelibolu'daki gezilerinizde tüm uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Gelibolu hotel sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Çanakkale Savaşı’na Doğru Zamanda Yolculuk: Gelibolu Tarihi Yerler

Çimpe Kalesi Çimpe Kalesi

Tarihimizin en önemli savaşlarından birisi olan Çanakkale Zaferi bu bölgede kazanılmıştır. Savaşa dair anlatılan pek çok kahramanlık hikayesi yine bu topraklarda yaşanmıştır. Hala bölgede savaştan kalan mermi kovanlarına ve savaş izlerine rastlamak mümkündür. Savaşa konu olan Conkbayırı, Seddülbahir Tepesi ve daha pek çok gezilecek tarihi bölge ilçenin önemli gezi noktaları arasında yer almaktadır. 

Gelibolu’da ayrıca şehitlerimizin yattığı şehitlikler yer almaktadır. Şehitliklerle birlikte yazılan destanı anmak için çeşitli anıtlar, kitabeler ve müzeleri gezi listenize mutlaka dahil etmeniz önerilmektedir. 

Gelibolu'da tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Gelibolu'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Deniz – Kum – Güneş: Gelibolu Plajları ve Koyları 

Morto Koyu Morto Koyu

Coğrafi konumu itibari ile denize kıyısı olan Gelibolu’da deniz turizmi son derece gelişmiştir. Serin ve berrak sularda denize girmek isteyen misafirler için birbirinden güzel plajlar bulunmaktadır. Yeşil ile mavinin iç içe geçtiği koylarda ziyaretçiler manzaranın tadını çıkartma ve berrak sularda serinleme olanağı bulmaktadır.  

Daha kalabalık ve eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenler ilçede bulunan Hamzaköy Plajı’nı tercih etmektedir. Yüzme ve güneşlenme olanakları ile ön plana çıkan plaj bu seçeneklerin yanı sıra gün batımında eşsiz bir doğa manzarasına sahiptir. Plaja girişler ücretsiz olmakla birlikte şezlong ve şemsiye ücreti olarak ortalama 20 - 25 TL ücretlendirme yapılmaktadır.  

Gelibolu'da sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Gelibolu gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Gelibolu’da Lezzet Keşfi: Gelibolu Sardalyası 

Gelibolu Sardalyası Gelibolu Sardalyası

Gelibolu sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda lezzetleriyle de ile ön plana çıkmaktadır. Deniz ürünleri seçenekleri yönünden zengin olan ilçenin sardalyası oldukça meşhurdur. 

Gelibolu’da tuzlu sardalya ve konserve sardalya ilçeye gelenlerin en çok tükettiği ve ilgi gösterdiği lezzetler arasında yer almaktadır. 

Gelibolu'da daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, uygun fiyattaki oteller Gelibolu butik oteller listemizde sıralanmıştır.


Gelibolu Festivalleri

Gelibolu Sardalya Festivali Gelibolu Sardalya Festivali

Gelibolu tatiliniz sırasında tarihlerin denk gelmesi durumunda festivallere katılarak farklı kültürleri tanıyabilir ve aynı zamanda eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Geleneksel hale gelen Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali katılabileceğiniz en popüler organizasyonlardan biridir. 

Temmuz -  Ağustos ayları arasında ilçe merkezinde düzenlenen festivalde açık hava sinemaları, ünlü sanatçıların konserleri ve birbirinden özel tiyatro oyunları festivale renk katmaktadır. Sardalya balığının tanıtımı yapılırken gelen misafirlere mangalda sardalya pişirilerek ikram edilmektedir.  

Gelibolu'da aileniz ile birlikte konaklamalarda daha çok tercih edilmekte olan Gelibolu çocuk dostu oteller listesinden seçeneklerini inceleyebilirsiniz.