Eskişehir'de Şehir İçi Ulaşım

Eskişehir, ülkemizin şehir içi ulaşımı en iyi olan şehirlerinden birisidir. 800 binin üzerindeki merkez nüfusuna yetecek sayıda farklı ulaşım hizmetleri bulunmaktadır. Toplu taşıma için tramvay ve otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Araç kiralamanın yanında bisiklet ve motosiklet kiralayarak da şehir içinde vakit geçirebilirsiniz. Hızlı ve uygun fiyatlar ile şehirde bir noktadan bir noktaya ulaşmanıza imkan tanınmaktadır. Porsuk Çayı üzerinde bulunan sandallar ile hem güzel bir gezintiye çıkabilir hem de ulaşımda bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

Taksi de ulaşımda için tercih edilen hizmetler arasındadır. Taksi ücretleri ülkemizdeki diğer şehirlere oranla biraz yüksek tutulduğu için şehri yakından tanıyanlar diğer ulaşım yöntemlerini tercih etmektedir.

Eskişehir'de şehir içi ulaşıma yakın yerlerde bulunan tüm otelleri sizin için ayrıntılı bir şekilde Eskişehir otel fiyatları sayfamızda listeledik.


Araba, Bisiklet ve Motosiklet Kiralama

Araba kiralayarak şehir merkezinde gezmeyi tercih edebilirisiniz. Şehir merkezinde ve havalimanına yakın noktalarda hem uluslararası şirketlere hem de yerel firmalara ait çok sayıda araç kiralama noktası bulunmaktadır. Araç modeline göre fiyatlar günlük 100 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Uygun fiyatlı ulaşım için tek kişilik bir seyahatte bisiklet ya da motosiklet kiralanabilecek noktalar bulunmaktadır. Günlük, haftalık veya aylık olarak bu araçları kiralayabilirsiniz. Şehir merkezinde bu hizmeti veren firmalar ile irtibata geçerek veya ofislerine giderek hizmeti satın alabilirsiniz. 

Eskişehir'de mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Eskişehir'de gezilecek yerler makalesinde ayrıntılı olarak listeledik.


Belediye Otobüsleri, Minibüs, Esbot ve Tramvay

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi hafta içi tüm saatlerde ve hafta sonu nöbetleşe olarak şehirde her noktaya otobüs hizmeti sunmaktadır. Üç farklı otobüs bulunmaktadır. Bu otobüsler ile 80’e yakın güzergaha gidilmekte ve ihtiyaç olması halinde yeni güzergahlar eklenmektedir. 

Tüm toplu taşıma araçlarını kullanmak için Eskart’a sahip olmanız gerekmtekdir. Bu kartı satış noktalarından başvurarak satın almanız mümkündür. 

2004 yılından bu tarafa sürekli geliştirilerek Estram isimli tramvay şehir içinde hizmet vermektedir. İki hat üzerinden hizmet veren bu toplu taşıma aracı ile Otogar-SSK ve ESOGÜ-Opera binası arasında birçok durağa hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Eskişehir'de muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Eskişehir gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.

Bahar ve yaz aylarında Porsuk Çayı üzerinde hafta içi 10 ile 18, hafta sonu 10 ile 19 saatleri arasında Esbot isimli tekne tipi taşıtlarla seyahat hizmeti verilmektedir. Seferlerin güzergahı Köprübaşı-Kentpark ve aksi yönde düzenlenmektedir. Yarım saatlik yolculuk için 10 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Araçlar şimdilik 15 kişiliktir.

Şehir içerisinde ulaşılamayan bazı noktalara küçük minibüs seferleri düzenlenmektedir. 20 farklı güzergah üzerinden şehirdeki her noktaya ulaşım sağlanmaktadır. Bu araçların her biri sayesinde şehirde gezmek bir eziyet yerine eğlenceye dönüşmektedir. Sürekli yeni hizmetlerin eklenmesi için çalışmalara devam edilmektedir. 

Eskişehir'de bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Eskişehir 3 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Eskişehir Şehir İçi Ulaşımda Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

  • Tek seferlik biletler tam 3,5 TL, indirimli 3,25 TL üzerinden satılmaktadır.
  • Eskart satın alanlar bir biniş için tam 2,5 TL, indirimli 1,60 TL ödeme yapılmaktadır. Otobüs ile tramvay arasındaki aktarmalarda 0,35 TL alınmaktadır. 
  • Taksi ücreti diğer şehirlere oranla yüksektir. 1 kilometrelik yolculuk 8,5 - 10 TL tutmaktadır. 2 kilometre 13,5 – 15 TL ve 3 kilometre içinde 17,5 - 20 TL ücret alınmaktadır.
  • Büyükşehir Belediyesi hızlı bir şehir için ulaşımı için sürekli yeni güzergahlar ve yeni araçlar eklemektedir. Porsuk Çayı üzerinde 4 kilometrelik bir mesafede hizmet vermektedir.
  • Eğlenmek için ring turları da düzenlenmektedir.
  • Gondol turu yapmak isteyenler kişi başı 30 - 35 TL ödemektedir. Porsuk Çayı üzerindeki hizmetler sadece yaz ve bahar aylarında verilmektedir.
  • Şehir merkezinden ile bağlı ilçelere gitmek için otogara uğramak yeterli olacaktır. Her ilçe için belirli saatlerde kalkan minibüsler bulunmaktadır. 

Eskişehir'de tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Eskişehir spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.