Bahçelievler Tarihi Yerleri

Bulunan kalıntılardan, tarihinin Bizans dönemine kadar gittiği anlaşılan Bahçelievler ilçesi; bulunduğu konum itibariyle de Osmanlı döneminde de konum olarak önemli bir yere sahiptir.

O dönemde, daha çok bir geçiş yolu olarak kullanılan bölgenin büyük bir bölümü ormanlı alanı ve daha çok mesire yeri ve avlanma yeri olarak kullanılmıştır. Geçmişte, hayvancılık ve tarımın önemli bir geçim kaynağı olduğu bölgede yerleşim, cumhuriyetin kurulmasından sonra artmıştır.

1990’lı yıllara kadar Bakırköy ilçesinin bir semti olan Bahçelievler, 1992 yılında çıkan kanunla ilçe statüsüne kavuşmuştur. Toplamda 11 mahallesi bulunan ilçenin nüfusu, 20. Yüzyılın ortalarından itibaren büyük bir artış göstermiş ve giderek popülerleşen bir bölge olmuştur.

Eski bir tarihe sahip olan Bahçelievler ilçesinde, gezebileceğiniz tarihi ve turistik yerler de bulunmaktadır. Havuzlu Köşk, Viran Saray, Çoban Çeşme Köprüsü, Soğanlı Çeşmesi bölgenin tarihi yapıları ve Çatalçeşme Mesire Alanı, Milli Egemenlik Parkı ile Bahçelievler Piknik alanı, buradaki popüler turistik yerleridir.

Bahçelievler'de keyifli bir tatil geçirmek için Bahçelievler oteller sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Soğanlı Çeşmesi 

Soğanlı Çeşmesi Soğanlı Çeşmesi

Tarihi Bizans dönemine kadar giden Soğanlı Çeşmesi; inşa edildiği dönemde askerlerin susuzluklarını gidermeleri için yaptırılmıştır.

Yapıldığı günden bu yana, pek çok savaşa şahitlik eden çeşme, Bahçelievler ilçesinin tarihi yapılarından biridir.

Üzerinde, Osmanlı dönemine ait yazılar da bulunmaktadır.

Bahçelievler'de manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Bahçelievler'de gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Havuzlu Köşk

Havuzlu Köşk Havuzlu Köşk

Siyavuşpaşa Köşkü olarak da bilinen Havuzlu Köşk, Bahçelievler ilçesinde, köşkün adını verdiği Siyavuşpaşa semtinde yer almaktadır.

Semtte, Milli Egemenlik Parkı içerisinde yer alan Havuzlu Köşk, inşa edildiği 1500’lü yılların mimari özelliklerini taşımaktadır.

Yakın bir tarihe kadar çocuk kütüphanesi olarak hizmet veren Havuzlu Köşk, adını dönemin sadrazamı Siyavuşpaşa’dan almıştır.

Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olduğu iddia edilen Havuzlu Köşk, 2016 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yenilenmiştir.

Bahçelievler'de muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Bahçelievler gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Çoban Çeşme Köprüsü

Çoban Çeşme Köprüsü Çoban Çeşme Köprüsü

Bahçelievler ilçesinde ulaşım için önemli bir yol olan Londra Asfaltı mevkiinde yer alan Çoban Çeşme Köprüsü; ilçede Yenibosna semtinde yer almaktadır.

Temelleri dördüncü yüzyılda atılan köprü, daha sonra 20. yüzyılın son çeyreğinde onarılmış ve özgünlüğünü önemli ölçüde kaybetmiştir.

Bahçelievler'de kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Bahçelievler 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.

Halkalı Deresi üzerinde yer alan köprü, Londra Asfaltı’nın Atatürk Hava Limanı kavşağında yer alır. Altı kemerli, 38 metre uzunluğunda, yontma taşlardan yapılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait bu köprü, suyu bol Ayamama Deresi üzerine kurulmuş iken şimdi suları çekilmiş kuru bir dere yatağı üzerinde durmaktadır. Çoban Çeşmesi ise Çobançeşme Köprüsü yanında bulunmaktadır.

Bahçelievler'de kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Bahçelievler butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Viran Saray

Viran Bosna adıyla da bilinen Viran Saray; Bahçelievler ilçesinde Yenibosna semtinde yer almaktadır.

Günümüzde, tarihi bir sarayın kalıntıları olarak karşımıza çıkan Viran Saray, bir Osmanlı dönemi eseridir.

Adını, Bosna şehrinden alan saray, yapılan bir saldırının ardından viran olmuş ve Viran Bosna adını almıştır.