Afyonkarahisar'da Yapılacaklar

Ege Bölgesi’nde yer alan ve nüfusu 1 milyona giderek yaklaşan Afyonkarahisar, merkez ilçesi ile beraber 18 adet ilçeye sahip bir kenttir. Hititlerden bu yana yerleşim merkezi olarak kullanılmasından dolayı, tarihi birikimi oldukça yüksektir. Türk egemenliğine alınması ise Alaaddin Keykubat dönemine denk gelmektedir.

Ege Bölgesi’ni, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri’ne bağlamasından dolayı, kavşak görevi görmektedir. Şehir, Sultan Dağları’nın eteklerinde kurulmuş ve dağın uzunluğu 2610 metredir.

Afyonkarahisar’ın önemli doğal güzellikleri; Akarçay, Aksu Deresi, Seyitler Çayı, Kali Çayı, Çayözü Deresi, Eber Gölü, Acı Göl, Işıklı Göl ve Akarçay Havzası olarak bilinmektedir. Şehrin en verimli toprakları ise Afyon ve Sandıklı Ovası’nda toplanmıştır.

Ege Bölgesi’nde olmasına rağmen iklimi sert ve kış aylarında -30 dereceler dahi görülebilmektedir. Şehrin ekonomisi yumurtacılık, et ve mermer üzerine kurulmuştur. Turizm ise termal su kaynakları üzerinden yürümektedir. Sosyal hayatın oldukça renkli olduğu Afyonkarahisar’da, sene boyunca birçok geleneksel festival ve etkinlik düzenlenmektedir.

Afyonkarahisar'da gezilecek yerlere yakın, herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Afyonkarahisar otelleri fiyat sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Hem Spor Hem Eğlence: Dazkırı Bisiklet Festivali

Dazkırı Bisiklet Festivali Dazkırı Bisiklet Festivali

Geleneksel Dazkırı Bisiklet Festivali, Cat Spor Kulübü Derneği tarafından organize edilmektedir. Festival kapsamında konaklama, çadırlar ile gerçekleştirilmektedir. Başvuru için kulübün web sitesindeki form kullanılmalıdır.

İlk gün tanışma, tur bilgilendirmesi ve 40 kilometrelik parkur sürüşü gerçekleştirilmektedir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri toplu halde yenilmektedir. Yemekler ücretsizdir.

3 gün boyunca süren festival kapsamında, gündüz saatlerinde pedal çevrilirken, akşam saatlerinde konserler, yarışmalar ve tiyatro gösterileri düzenlenmektedir. İlçe yöneticilerinin festivale desteği yüksek olup halktan da yoğun ilgi görmektedir.

Bisiklet turu rotası boyunca, Afyonkarahisar’ın tüm doğal güzelliklerini görmek mümkündür. Festivale katılım ücretsizdir. 

Afyonkarahisar'da günbatımında sizi büyüleyecek yerler için Afyonkarahisar'ın gezilecek yerlerine göz atmayı unutmayın.


Afyon’daki En Eğlenceli Organizasyon: Flamingo ve Yumurta Festivali

Flamingo ve Yumurta Festivali Flamingo ve Yumurta Festivali

Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde düzenlenen festival, Başmakçı Belediyesi tarafından yönetilmektedir. Festivalin ilk gününde konserler ve folklor gösterileri düzenlenmekte olup ayrıca yörede üretilen el emeği kilimler ve halılar da sergilenmektedir.

Festivalin ilk günü daha çok tanıtım içerirken, ikinci ve üçüncü günü eğlence ağırlıklı tasarlanmıştır. 3 gün boyunca ekmek arası yumurta ve süt ücretsiz olarak katılımcılara dağıtılmaktadır.

Festivalin ikinci gününde bisiklet turları, yumurta yeme yarışları, buzağı yarışı ve ses sanatçılarının konserleri düzenlenmektedir. Festivalin amacı dünya üzerindeki üreme alanlarını oldukça nadir seçen Flamingo kuşuna dikkat çekmektir. Ayrıca Türkiye’nin yumurta deposu olan Başmakçı, festival kapsamında yumurta ürünlerini de tanıtmaktadır.

Festivalin son gününde at yarışları düzenlenmektedir. Katılım ücretsiz olup katılım tarihleri değişebilmektedir, güncel tarihler Başmakçı Belediye Başkanlığı’nın web sitesinden kontrol edilebilmektedir.

Afyonkarahisar'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Afyonkarahisar gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Hem Doğa Hem de Tarih ile İç İçe Bir Gün Geçirin: Frig Vadileri Bisiklet Turu

Frig Vadileri Bisiklet Turu Frig Vadileri Bisiklet Turu

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Frig Vadileri Bisiklet Turu, Anıtpark önünden start vermektedir. Tur için bölge otelleri, uygun konaklama kampanyaları oluşturmaktadır.

Şehrin en önemli tarihi değerlerinden bir tanesi olan Frig Vadisi’nin tarihi dokusunun içinden geçen tur, aynı zamanda zorlu parkurlar ile sporcuların ilgisini çekmektedir. Tur için genellikle Afyonkarahisar’da havaların çok elverişli olduğu Nisan ve Mayıs ayları tercih edilmektedir. 

Tarih ve sporun harmanlandığı Frig Vadileri Bisiklet Turu’na katılım sınırlı olduğu için, başvuru yaparken acele etmekte fayda vardır.

Afyonkarahisar'da her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Afyon apart oteller sayfamıza uğramayı unutmayın.


Hem Lezzet Deneyimi Hem Eğlence: Geleneksel Kaymak ve Eber Gölü Kültür Sanat Festivali

Geleneksel Kaymak ve Eber Gölü Kültür Sanat Festivali Geleneksel Kaymak ve Eber Gölü Kültür Sanat Festivali

2019 yılında 33. kez düzenlenecek olan festival, Bolvadin ilçesinde düzenlenmektedir. Ağustos ayının son haftasında başlayan etkinlik, 2 gün sürmektedir. Festival kapsamında gündüz vakitlerinde animasyon gösterileri, canlı müzikler eşliğinde misafirler alışveriş yapabilmektedir.

En çok satılan ürünler Afyon’un meşhur kaymağı ve bu kaymak ile yapılan tatlı ürünleridir. 

Yine etkinlik kapsamında seminerler, tiyatro oyunları ve konserler de misafirlere sunulmaktadır. Festivale ülke çapında ünlü olan birçok sanatçı, tiyatrocu ve sunucu da katılım göstermektedir.

Festival Bolvadin Belediyesi tarafından yönetilmekte olup, katılım ücretsizdir.


Afyonkarahisar’ın Meşhur Etkinliği: Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali

Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali

Türkiye’nin en önemli kültür, sanat ve müzik festivallerinden birisi, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde düzenlenmektedir. 10 yıldır geleneksel olarak Dinar Belediyesi tarafından organize edilen festival, Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından da desteklenmektedir.

Festivalin düzenlenme tarihi ise Mayıs ayının 3. haftası olarak belirlenmiştir. Afyon’da sanatın, kültürün ve müziğin daha geniş alanlara ulaşması amacı ile düzenlenen etkinlikte; belgesel gösterimleri, sergiler, konserler, sempozyumlar ve paneller ziyaretçileri beklemektedir. 

Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali kapsamında, yarışmalar da düzenlenmektedir. Ayrıca birçok popüler tiyatro oyunu sergilenmekte ve akşam saatlerinde, ülke çapında ünlü isimlerin konserleri ile eğlence dolu anlar yaşanmaktadır.

Gençler tarafından yoğun ilgi gören festivale giriş ücretsizdir.  


Doğal ve Yöresel Ürünleri Tanıyın: Güney Bezelye ve Barbunya Festivali

Güney Bezelye ve Barbunya Festivali Güney Bezelye ve Barbunya Festivali

Afyon Ovası, çok bereketli topraklara sahip olup, birçok ürün, bu ovada yetiştirilmektedir. Buna dikkat çekmek için düzenlenen festivallerden birisi olan Bezelye ve Barbunya Festivali, Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı olan Güney Beldesi’ndedir.

2003 yılından bu yana düzenlenen festival, Güney Belediyesi sorumluluğundadır. Festivalin ilk amacı ise çok kaliteli olan bezelyeyi, tüm ülkeye ve hatta dünyaya tanıtmaktır. 

Katılımın ücretsiz olduğu festivalde, yöreye ait halk oyunlarının gösterisi yapılmaktadır. Ayrıca bezelye yetiştiricileri, kendi ürünlerini yarıştırmakta ve jüri tarafından en iyi 3 bezelye üreticisi seçilerek, kazananlara hediyeler dağıtılmaktadır. Festival kapsamında, ünlü sanatçılar konser vermektedir.

Afyonkarahisar'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Afyon balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Şehre Has Lezzetler Tadın: Karaadilliler Vişne ve Patates Festivali

Karaadilliler Vişne ve Patates Festivali Karaadilliler Vişne ve Patates Festivali

Karaadilli Belediyesi tarafından organize edilen Vişne ve Patates Festivali, oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Geleneksel olarak düzenlenen ve beldede yetiştirilen tarım ürünlerinin tanıtımı amaçlanan festival, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Karaadilli Beldesi’nde gerçekleşmektedir.

Festival kapsamında ünlü ses sanatçıları sahne almakta ve konukları akşam saatlerinde eğlendirmektedir. Çevre köylerden birçok üreticinin de katıldığı festivalde, üreticilerin motivasyonunun da artırılması amaçlanmaktadır. Festival, Ağustos ayının son Cuma gününde düzenlenmektedir.