Afyonkarahisar Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Afyonkarahisar, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nin doğu tarafında yer almaktadır. Kuzeyinde Eskişehir, doğusunda Konya, güneyinde Isparta, güneybatısında Denizli ve Burdur, batısında Uşak ve kuzeybatısında Kütahya illeriyle de komşudur.

Şehir içerisinde ulaşım dolmuş ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Şehir içindeki organize sanayileri, termal merkezler ve tarihi yapılara merkezden ulaşım mümkün olup, ulaşım ağı oldukça gelişmiştir.

Şehir içerisinde ulaşımı sağlayan 400’e yakın minibüs ve 100’den fazla otobüs bulunmaktadır. Minibüsler 20’ye yakın hatta hizmet verirken, otobüsler 9 hat üzerinden ulaşım hizmeti sağlamaktadır. 

Farklı şehirlerden ulaşım seçenekleri arasında ise karayolu ve aktarmalı olarak havayolu seçenekleri öne çıkmaktadır.

Afyonkarahisar'da tarihi mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Afyonkarahisar oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Afyonkarahisar’a Havayolu ile Ulaşım

Şehrin herhangi bir havaalanı olmadığı için uçak seyahati tercih eden ziyaretçilerin, Kütahya Zafer Havaalanı’nı kullanmaları gerekmektedir. Bilet ücretleri ise satın alınan zamana veya sezona göre değişiklik göstermektedir. 

Kütahya Zafer Havaalanı’ndan Afyonkarahisar’a ulaşmak için Havaş Otobüsleri ve daha sonra Afyonkarahisar Otobüsleri’nin kullanılması gerekmektedir. Toplam yolculuk 2.5 saat sürmekte olup ücreti 50 – 60 TL arasındadır. 

Afyonkarahisar'da bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Afyonkarahisar'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Afyonkarahisar’a Özel Araç ile Ulaşım

Afyonkarahisar’a Türkiye’nin tüm şehirlerinden özel araç ile ulaşım mümkündür. Yolculuk sırasında en kısa ve rahat yol seçenekleri için yolcular genellikle araç ve cep telefonlarının navigasyon uygulamalarını tercih etmektedir. 

İstanbul’dan özel araçları ile Afyonkarahisar’a gelecek konukların Gebze, Bursa ve Kütahya üzerinden geçerek Afyonkarahisar tabelalarını izlemeleri gerekmektedir. Yolculuk tahmini olarak 5 saat sürmektedir. İstanbul – Afyon arası mesafe ortalama 427 km’dir. 

Ankara’dan Polatlı yönünden çıkan sürücülerin Sivrihisar’ı geçtikten sonra Afyonkarahisar tabelalarını izlemeleri yeterlidir. Toplam karayolu mesafesi 261 kilometre olup, yolculuk 3 saat sürmektedir.

İzmir’den Afyon’a ulaşım ise ortalama 4 saat 15 dakika sürmektedir. İki şehir arası mesafe 329 km’dir. Yolculuk D 300 ve E 96 üzerinden gerçekleşmektedir. 

Afyonkarahisar'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Afyonkarahisar gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Afyonkarahisar’a Otobüs ile Ulaşım

Afyonkarahisar’a yılın dört mevsimi Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinden şehirlerarası otobüs seferleri düzenlenmektedir. Hareket noktasına göre bilet ücretleri değişim göstermektedir. 

Afyonkarahisar-İstanbul arasında günde 20’ye yakın otobüs seferi düzenlenmektedir. Bilet fiyatları 70 – 90 TL civarında olup seyahat süresi 7.5 saat olarak belirlenmiştir.

Ankara’dan Afyonkarahisar’a şehirlerarası otobüsler ile ulaşmak 3 saat sürmektedir. Kişi başı otobüs bileti fiyatları 40 – 50 TL civarında ve iki şehir arasında günde 20’den fazla sefer yapılmaktadır.

Afyonkarahisar'da özellikle mütevazi konaklama talebi olanlar için uygun fiyat seçeneğinde listelenmiş olan Afyon pansiyon kategorimize göz atabilirsiniz.


Afyonkarahisar Şehir İçi Ulaşım

Afyonkarahisar Otobüs ve Dolmuş Hatları

Otobüslerde AfyonKart geçmektedir. Otobüsler Organize Sanayi, Çavuşbaş, Fatih, Eşrefpaşa, Ataköy, Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesi, Sahipata, Uydukent ve Özdilek istikametleri arasında hizmet vermektedir. 

Şehirdeki dikkat çeken ulaşım hizmetlerinden birisi de gece servisleridir. Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesi, Şehir Merkezi ve Adliye durakları arasında 00.00-07.00 arasında gece servisleri yapılmaktadır. Bu servislerde de yine AfyonKart geçerli olmaktadır.

Dolmuşlar ise Sahipata, Organize Sanayi, Harb-iş, Çavuşbaş, Ataköy, Fatih, Karşıyaka, Uydukent, Bayındırlık, Özdilek, Termal, Erenler ana hatları üzerinde hizmet vermektedir.

Afyonkarahisar'da bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Afyon 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Afyonkarahisar Taksi Ulaşımı

Şehir içi ulaşımın gelişmiş olması ve ilde havaalanı bulunmuyor oluşu, taksi kullanımını sınırlamıştır. Taksiler ağırlıklı olarak termal otellerde ve otogar çevresinde hizmet vermektedir.

Afyonkarahisar Otobüs Terminali’nden il merkezine taksi ile 15 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir. Yolculuk ücreti ise ortalama olarak 25 – 30 TL civarındadır.