Afyonkarahisar Hediyelik Eşya ve Alışveriş

Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer alan Afyonkarahisar, oldukça zengin ve köklü bir tarihe sahiptir. Kent turizmi, ağırlıklı olarak termal su kaynaklarına yönelik yükselmektedir.

Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan şehirdeki ilk yerleşik devlet, Hititler olarak bilinmektedir. Bundan sonra Frigyalılar ve parayı bulan Lidyalılar da Afyon’da hüküm sürmüşlerdir. Büyük İskender, Persler, Roma, Bizans gibi güçlü devletlerden sonra nihayet Türk egemenliği altına girmiştir.

Şehrin yeni adı da, bölge adına simgesel bir öneme sahip olan Karahisar Kalesi’nden gelmektedir. Anadolu’nun batısının adeta kavşak noktası olan şehir, bu sayede büyük bir turizm potansiyeline sahiptir.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Afyonkarahisar otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Park Afyon

Park Afyon Park Afyon

Afyonkarahisar’ın şehir merkezinde kurulmuş olan Park Afyon, kapılarını 2015 yılında ziyaretçilerine açmıştır. Şehrin en modern alışveriş merkezi içerisinde 200’e yakın mağaza yer almaktadır. Bu mağazalar arasında birçok uluslararası zincir markalar da bulunmaktadır. Çok büyük bir otoparkı olan AVM’de, süpermarket ve yeme içme imkanları da sunulmaktadır. 

Sadece alışveriş değil eğlence için sinema, bowling ve çocuklara oyun alanları da sunan Park Afyon, özellikle hafta sonu günlerde, halkın ve turistlerin akınına uğramaktadır.

Park Afyon, Türkiye’nin en büyük AVM grubu olan Ece Türkiye tarafından yönetilmektedir.

Afyonkarahisar'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Afyonkarahisar'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Ahmet İpek Sucukları

Ahmet İpek Sucukları Ahmet İpek Sucukları

Cumhuriyet’in kuruluşundan önce ilk girişimleri yapılan Ahmet İpek Sucukları, 20. yüzyılın başlarında besicilik yapan ve Afyon halkı tarafından çok sevilen Hacı İsmail Arısoy tarafından kurulmuştur. 1920 yılında seri üretimine başlanan Ahmet İpek Sucukları, Türkiye’nin en iyi sucuğu olarak bilinmektedir.

Markanın, kendine ait formülü bulunmakta ve bu formül, nesilden nesle iletilmektedir.

Afyonkarahisar’ın ekonomisinde önemli bir yeri olan ‘sucuk’ ürünleri, birçok kasap, şarküteri ve markette satışa sunulmaktadır. Afyonkarahisar’a gelen ziyaretçilerin, kendilerine veya sevdiklerine en çok satın aldığı ürünlerin başında Ahmet İpek Sucukları gelmektedir. Sucuğun kilo fiyatı, 60 ile 100 TL arasında değişmektedir.


Taş Medrese

Taş Medrese Taş Medrese

Haftanın 7 günü de ziyarete açık olan taş medrese, Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa ettirilmiştir. İçerisinde alışveriş imkanlarına ek olarak hamam ve cami de yer almaktadır. Kesme taştan inşa edilen medresenin, geniş de bir avlusu bulunmaktadır.

İnşaatından sonra defalarca kez restorasyon çalışması geçirse de, günümüze orijinal hali ile ulaşabilmiştir. 

Taş Medrese, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından işletilmektedir. Medrese içerisinde çeşitli yöresel el sanatları alanında, üretim yapan yetenekli kişi ve işletmeler yer almaktadır. 

Afyonkarahisar’ı ziyaret eden turistlerin, hediyelik eşya almak için uğradıkları ilk lokasyonlardan bir tanesidir. Taş Medrese, 08.00 - 18.00 arasında hizmet vermektedir. 

Afyonkarahisar'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Afyonkarahisar gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Taşhan

Taşhan Taşhan

Girişi ücretsiz olan Taşhan, haftanın tüm günlerinde ziyaretçilere açıktır. Halk arasında Hoca Üveys Hanı olarak da bilinmektedir. Yapımı ise 17. yüzyılın sonuna dayanmakta olup, Kadı Abdullah Efendi tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Taşhan iki kattan oluşmakta ve moloz taştan inşa edilmiştir. Tıpkı Taş Medrese gibi ortasında geniş bir avlu bulunmaktadır. 

2017 yılında restorasyondan geçerek, daha kullanışlı hale getirilen Taşhan’da, yöresel ürünler ve el emeği sanat eserleri satışa sunulmaktadır. Özellikle ebru, ney ve tespih ürünleri, ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen el emeği sanat eserleridir.

Afyonkarahisar mutfağının değişmez doğal ve yöresel ürünleri de Taşhan’da bulunmaktadır. Şehir merkezinde olması, hem alışveriş yapmak hem de Afyonkarahisar’a ait yöresel lezzetleri tatmak isteyenler için önemli bir fırsat sunmaktadır.

Taşhan, 08.00 – 22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Afyonkarahisar'da termal otellerde hayalinizdeki tatili doyasıya yaşamak için Afyon termal oteller 5 yıldızlı sayfasını ekibimiz sizin için hazırladı.


Bedesten Çarşısı

Bedesten Çarşısı Bedesten Çarşısı

Afyonkarahisar’ın mücevher ve tekstil ticaretinin kalbi olan alanlardan bir tanesidir. Birçok ilde bulunan kapalı çarşının karşılığı, Afyon’da Bedesten Çarşısı’dır. Osmanlı’dan günümüze kadar ayakta kalabilen Bedesten çarşısı, halen şehirdeki ticari gücünü yitirmemiştir.

100’e yakın dükkandan oluşan çarşıda, ağırlıklı olarak kumaş ve tekstil malzemeleri satışa sunulmaktadır.

Bedesten Çarşısı’nda yöresel kıyafetler ve özellikle Afyon geleneğine göre ihtiyaç duyulabilecek tüm düğün-kına-nişan organizasyon ürünleri de bulunmaktadır. Dükkanlar arasında mücevher, el emeği işleme ürünler ve değerli antika eşyalar satan işletmeler de yer almaktadır.

09.00’da kapıları açılan Bedesten Çarşısı, 20.00’ye kadar gezilebilmektedir. 


Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi

Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi

Şehrin en eski alışveriş merkezi olan Özdilek AVM, 1996 yılından bu yana hizmet vermektedir. Aynı zamanda şehrin meşhur lokumları da, Özdilek markası altında üretilmektedir.

Tüm AVM imkanlarının yanı sıra, hediyelik lokum almak isteyen ziyaretçilerin de uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Özdilek, lokum ürününe ek olarak unlu mamullerde de şehirde marka olmuştur.

Şehirlerarası trafiğin yoğun olduğu bir kavşak üzerinde inşa edilmiş olan Özdilek AVM, Afyonkarahisar il merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

İçerisinde mağazalar, süpermarket, yeme içme ve eğlence imkanları bulunmaktadır.

Afyonkarahisar'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Afyon pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Afium Outlet AVM

Afium Outlet AVM Afium Outlet AVM

Afyonkarahisar’ın önemli alışveriş merkezlerinden olan Afium, açık hava konseptine sahiptir. Mağazaları adeta, bir çarşı dükkanı görünümünde olup açık mimarisi ile ziyaretçilerini etkilemektedir.

Alışveriş merkezinin genel mimarisinde, Afyon’un antik çağdan bu yana gelen özgün mimari çizgilerinden faydalanılmıştır. 

Afium içerisinde onlarca mağaza ve eğlence alanları yer almaktadır. Yerel ve yabancı markaların neredeyse tamamı alışveriş merkezinde satış yapmaktadır. Buna ek olarak outlet içerisinde yeme içme imkanları, teknoloji mağazaları ve yapı market de bulunmaktadır.  

Otoparkı ücretsiz olan Afium Outlet AVM, İzmir Karayolu’nun 9. kilometresinde yer almaktadır. Özdilek Alışveriş Merkezi’nin tam karşısında konumlanmıştır.