Afyonkarahisar Yöresel Yemekleri

Çok zengin bir tarihi ve kültürel birikime sahip olan Afyonkarahisar, aynı doğrultuda zengin ve bol çeşitli bir mutfağa da sahiptir. Türkiye’de Bolu’dan sonra en maharetli aşçılar, Afyon ilinden çıkmaktadır. Şehrin mutfağı ağırlıklı olarak et ve hamura dayanmakta olup sucuk ve kaymağı ise adeta bir dünya markası haline gelmiştir.

Afyonkarahisar’a ait olan lezzetlerin birçoğu şehir merkezindeki işletmelerde bulunabiliyor olsa da bazı özel lezzetler için merkeze yakın ilçeleri de ziyaret etmek gerekmektedir. Hititlerden bu yana Roma, Bizans, Macaristan, Frig gibi onlarca medeniyetin iz bıraktığı Afyonkarahisar’ın mutfağı temel olarak Osmanlı Mutfağı’na dayanmaktadır.

Uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Afyonkarahisar hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Afyon Kaymağı

Meşhur Afyon Kaymağı Meşhur Afyon Kaymağı 

Afyonkarahisar’ın kaymağı, o kadar ünlüdür ki birçok atasözünde dahi yer bulabilmiştir. Manda ve inek sütü ile üretilen kaymaklar, tüm Türkiye’de kahvaltıların vazgeçilmez ürünü haline gelmiştir. Afyonkarahisar’daki birçok kahvaltı mekanlarında ve tatlıcılar da ürünü bulmak mümkündür. Marketlerde de ambalajlı şekilde satılmaktadır.

Kaymağın şehirde en çok kullanıldığı alan ise ekmek kadayıfı tatlısıdır. Bu tatlı ile de meşhur olan Afyon’da, 100 yıllık lezzet olan ekmek kadayıfı, turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Kaymak ile yapılan fakat kaymağın ağırlığı hafifletilerek sunulan kaymak tatlısı da, şehrin yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. 

Şehir merkezinde bulunan Nur Lokantası’nda sadece manda kaymağı ile yapılan ekmek kadayıfı tatlısını bulmak mümkündür.

Adres: Uzun Çarşı Saraçlar Geçidi No:13 Afyonkarahisar / Merkez

Afyonkarahisar'da eski tarihi yapıları, görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için Afyonkarahisar'da gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Afyon Lokumu

Afyon Lokumu Afyon Lokumu

Klasik hali ile sadece üretilen ve yapımında Afyon kaymağı kullanılan lokumlar, aynı zamanda cevizli, muzlu, güllü, fındıklı, fıstıklı ve birçok ek ürün ile de üretilebilmektedir. Afyon kaymağının kullanılıyor olması, şehri lokum sektöründe de rakipsiz kılmıştır. Afyonkarahisar’a gelen turistlerin, en çok aldığı hediyelerin başında gelmektedir. 

19. yüzyılın başından bu yana lokum üretimi yapan Altınay Lokum, şehrin ilk lokum üreticisi olarak bilinmekte ve kaymaklı lokumun da patentini alan bir işletmedir. Bu yöresel lezzet, işletme tarafından sadece Türkiye’ye değil dünyanın birçok ülkesine de gönderilmektedir. Yüzlerce çeşit lokum olsa da, en çok sadece kaymaklı lokum tercih edilmektedir.

Adres: İzmir Ankara Çevreyolu 4. Km Afyonkarahisar / Merkez

Afyonkarahisar'da manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Afyonkarahisar gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Afyon Sucuğu

Afyon Sucuğu Afyon Sucuğu

Sucuk, Türk kahvaltı kültürünün vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olup, ülkemizde bu ürün, en iyi Afyonkarahisar’da yapılmaktadır. Sektörün tartışmasız lideri olan şehirde tamamen sucuktan yapılmış bir avize dahi bulunmaktadır. 264 sucuk kangalından yapılmış bu avize, Sandıklı’da yer alan bir dinlenme tesisindedir. Afyonkarahisar-Ankara karayolu üzerinde bulunan tesiste, şehirde üretilen tüm sucuk ürünlerini bulmak mümkündür.

Aileniz için uygun olan alkolsüz tesettür otellerini sizin için Afyon islami termal oteller sayfamızda listeledik.

Afyonkarahisar Sucuğu, şehirde tüketilebileceği gibi hediyelik ürün olarak da satın alınabilmektedir. Şehrin sucukta diğer illerden daha önde olmasının sebebi, bu kültürün 1900’lü yılların başından itibaren, şehirde yaşatılıyor olmasıdır. Afyon Sucuklarını, şehir merkezindeki birçok şarküteride ve markette bulmak mümkündür. Üretim merkezi organize sanayi içerisinde ve il merkezine 10 kilometre uzaklıktadır.

İkbal Lokantası’nda sucuk ürünlerini satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda sucukla yapılmış onlarca lezzetin tadına da bakabilirsiniz.

Adres: Umur Bey Mah. Millet Cad. Uzun Çarşı No:21 Afyonkarahisar / Merkez

Afyonkarahisar'da ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Afyon tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.