Sapanca'da Yapılacaklar

Sapanca ilçesi tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir etmektedir. Son yıllarda gezginlerin favori seyahat noktalarından olan Sapanca’da yapabileceğiniz birçok aktivite mevcuttur.

Yeryüzündeki cennet olarak bilinen Sapanca’nın her bir bölgesinde farklı bir doğal güzellik vardır. Köklü tarihi bakımından da Sapanca seyahatinizde bin yıldır ayakta duran eserleri görmek sizi zaman yolculuğuna çıkarmaktadır. 

Önerilen etkinlikleri deneyimlerken hem Sapanca tatiliniz keyifli geçecek hem de çok güzel anılar biriktirmiş olacaksınız. Aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte güzel bir tatil yapmak istiyorsanız önerilerimizi değerlendirebilirsiniz. 

Sapanca'da günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden Sapanca otelleri fiyat listemize uğramayı unutmayın.


Göl Kıyısında Yürüyüş Yapın: Sapanca Gölü

Sapanca Gölü Sapanca Gölü

İsmini bulunduğu ilçeden alan Sapanca Gölü’nde kıyı boyunca yürüyüş yapmak veya bisiklet kiralamak seyahatinizde mutlaka yapmanız gerekenlerdendir. Günün her saati hareketli olan Sapanca Gölü’nde 16 kilometrelik göl kıyısı boyunca yürüyüşe çıkarak tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Ayrıca Sapanca Gölü’ne bahar ve özellikle de yaz sezonunda uğrarsanız burada kano ve deniz bisikleti turlarına katılarak ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte eğlenceli dakikalar geçirebilir, tatilinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Sakarya bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Güne Mutlu Bir Başlangıç: Maşukiye’de Kahvaltı

Maşukiye Maşukiye'de Kahvaltı

Maşukiye, hem tertemiz havası hem de kuşların cıvıltıları ile doğa içerisinde bir cennet olduğundan burada kahvaltı yapmak Sapanca’da mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biridir. Çoğu işletmede günün her saati kahvaltı bulunmadığından Maşukiye Kahvaltısı için 09.00 – 12.00 saat aralığını tercih etmeniz önerilmektedir.

Fiyatlar restorandan restorana değişmekte olup genellikle kahvaltı menüleri 25 - 30 TL civarındadır. Çoğu restoran ve işletmede otopark parası talep edildiğinden köy kahvaltınızı yapıp eşsiz Maşukiye manzarasına karşı çayınızı içtikten sonra aracınızı bırakıp Maşukiye’nin tertemiz havasında bir yürüyüşe çıkabilir ve güne enerjik başlayabilirsiniz.

Maşukiye merkeze doğru indiğinizde de çeşitli etkinliklerin olduğu panayır alanına ulaşacaksınız. Bu alanda eğer kahvaltı sonrası eğlenmek istiyorsanız zepline binebilir ve doğa içerisindeki adrenalini doruklarda yaşayabilirsiniz.


500 Yıllık Tarihe Tanıklık Edin: Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii Rüstem Paşa Camii

500 yıldır ayakta duran Mimar Sinan’ın ünlü eseri Rüstem Paşa Camii’ni gezmek Sapanca seyahatinizde mutlaka yapmanız gerekenlerdendir. Rüstem Paşa adına yaptırılmış bu cami, her ne kadar geçirdiği restorasyon çalışmalarıyla dış yapısını koruyamasa da iç yapısı ve süslemeleri ile hayranlık uyandırmaktadır. 

Sapanca'da tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Sapanca'da gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Adrenalin Dolu Saatler:  Maşukiye ATV Turları

Maşukiye ATV Turları Maşukiye ATV Turları

Daha önce ATV kullandıysanız veya ilk kez kullanacaksanız Maşukiye’de ATV turlarına katılmak harika bir fırsat olup, Sapanca seyahatinizde mutlaka yapmanız gerekenlerdendir. ATV turları Maşukiye Konak Otel’den biraz yukarı çıktığınızda yol üzerinde başlamakta ve burada bu turları düzenleyen çeşitli firmalar bulunmaktadır. 

Maşukiye içi ve Sapanca turu olmak üzere ayrı ayrı düzenlenen turların saatlik ücreti 100 – 120 TL’dir. Çok yağmurlu ve kapalı bir hava olmadığı müddetçe sezon boyu turlar düzenlenmektedir. Çok deneyiminiz yoksa ATV ile offroad yapmayı yerinde öğrenebilir ve ATV kullanma heyecanını tadabilirsiniz.

Sapanca'da sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Sapanca gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Doğada Eğlence Dolu Anlar İçin: Soğucak Yayla Şenlikleri

Soğucak Yayla Şenlikleri Soğucak Yayla Şenlikleri

Herhangi bir yerleşim yerinin bulunmadığı ve doğallığını tamamen koruyan Soğucak Yaylası’nda her sene temmuz ayının ikinci haftasında Soğucak Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenliğe yöre halkı ve yerli turistlerin yoğun katılımı olmaktadır. 

Soğucak Yayla Şenlikleri’nde otomobil ve motor sporları, izcilik ve kampçılık, trekking ve dağ yürüyüşü gibi aktiviteler yapılmaktadır. 

Ayrıca eğlenceyi zirveye taşıyacak konserler, bisiklet yarışları ve yağlı güreş gibi aktivitelerle eğlence katlanmaktadır.  Sapanca seyahatiniz bu döneme denk geliyorsa Soğucak Yayla Şenlikleri’ne katılmak mutlaka yapmanız gerekenlerdendir.

Sapanca dışında Sakarya'nın tüm tarihi mekanları ve turistik yerleri için Sakarya gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


Çerkez Kültürü’nü İnceleyin: Kırkpınar Mahallesi

Kırkpınar Kırkpınar

Sapanca’ya yerleşen Çerkez halkının bulunduğu mahalle olan Kırkpınar Mahallesi, görebileceğiniz ender güzellikte yerlerden biridir. Düzeni bakımından Çerkez kültürüyle inşa edilmiş evler görebilir ve bahçelerinde çeşitli çiçekler ile meyve ağaçlarına rastlayabilirsiniz. Mahalle, huzurlu ve temiz sokakları size sıradanlıktan uzak bir gezinti imkanı sunmaktadır. 

Yalnızca sokaklarında gezintiye çıkmakla sınırlamayan bu Kırkpınar Mahallesi’nin ortasında bir cadde bulunmaktadır. Bağdat Caddesi, Kırkpınar’daki yaşamın merkezi sayılmaktadır. Sapanca sakinleri için belediye burada açık hava konserleri düzenlemektedir. 

Sapanca'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve havuzlu otellerin listesini Sapanca havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Osmanlı Dönemi’ne Keyifli Bir Zaman Yolculuğu: Vecihi Kapısı

Vecihi Kapısı Vecihi Kapısı

Vecihi Kapısı, Eski Ünlüce Caddesi üzerinde yer alan Vecihi Kapısı, Kemer Mezarlığı girişindedir. Osmanlı Devrinden günümüze kadar aslını korumuş nadir eserlerdendir. Yöre halkıyla konuşup buranın tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Muhtemelen onlar da İpek Yolu üzerindeki ticari giriş çıkış kapısı olduğu hikayesini anlatacaklardır.

Sapanca seyahatinizde bu bin yıllık tarihi olan kapıdan geçmek size tarihin içerisinde bir geçitten geçmiş hissiyatı yaşatacaktır. Ayrıca burada geçit önünde fotoğraf çektirerek Sapanca seyahatinizi unutulmaz kılabilirsiniz. 

Sapanca'da gezilecek yerlere yakın muhafazakar hizmet veren Sapanca islami oteller sayfasından birini seçebilirsiniz.


Tarihi Fotoğraflayarak Ölümsüzleştirin: Bizans Devri Lahitleri

Bizans Devri Lahitleri Bizans Devri Lahitleri

Bir zamanlar Bizans İmparatorluğu egemenliğinde kalmış Sapanca ilçesinin o dönemlerden bugüne kadar varlığını korumuş eserlerinin fotoğrafını çekmek Sapanca seyahatinizde mutlaka yapmanız gerekenlerden biridir. 

Sapanca Hükumet Konağı önünde sergilenen Bizans Devri Lahitleri toplamda dört lahitten oluşmaktadır. Kalıntılar her ne kadar Sapanca’da bulunmayıp başka bölgelerden Sapanca’ya taşınmış olsa da çarpıcı Bizans tarihini gözler önüne sermektedir. Sapanca’ya gelmişken Bizans Devri Lahitleri’ni mutlaka fotoğraflayın.