Sapanca Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Sakarya ilinin Sapanca ilçesi büyük şehirlerin beton yapılarından sıkılan, doğayla iç iç olup huzurlu zaman geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin Kartepe, Maşukiye, Soğucak gibi dört mevsim turizmin odağı olan doğal güzellikleri görmek amacıyla uğradığı popüler bir seyahat noktasıdır.

Sapanca E80 yolu üzerinde olup, merkezi konumu sayesinde İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa ve İzmir gibi büyükşehirlerden ulaşımın kolay olduğu bir ilçedir. Ana yolları takip ederek Sapanca’ya kendi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Sapanca ilçesine araç ile ulaşım harici uçakla ve otobüsle ulaşmak mümkündür.

Sakarya'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Sapanca otel fiyatları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Sapanca’ya Havayolu ile Ulaşım

Sapanca ilçesine uçakla ulaşmak isteyen seyahat severler bulundukları ilden uçak biletlerini Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na almalıdır. İstanbul’dan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na seyahat edecekler için direkt olarak uçakla ulaşım mevcut değildir. Aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Bu aktarmalı uçuşların bilet fiyatları 250 - 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ulaşım sağlayacaksanız İstanbul’da olduğu gibi  sadece aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Bilet fiyatları 300 - 350 TL civarındadır.

Bursa’dan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşacaklar için de uçuş gününe göre 250 - 350 TL arası bilet fiyatları değişiklik göstermektedir. Bursa’dan da sadece aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ankara’dan en yakın havalimanı Kocaeli’ne ulaşımda tek aktarma yapılmaktadır. Bilet fiyatları 290 - 350 TL arasındadır.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na indikten sonra Sapanca’ya taksiyle veya araç kiralayarak ulaşım sağlanmaktadır. Kocaeli Havalimanı’nda araç kiralayabilmeniz için çeşitli acenteler mevcuttur. Buradan aracınızı kiraladıktan sonra D100 karayolunu takiben Adapazarı – İzmit yolu üzerinde E24 yoluna sapmalı ve sonrasında E80 yoluna çıkarak Sapanca merkezine ulaşabilirsiniz.

Sapanca'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Sapanca'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Sapanca’ya Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Sapanca’ya otobüsle ulaşım sağlayacaksanız İstanbul otogarlarından otobüse binerek,  Sakarya Büyükşehir Terminali’ne ulaşabilirsiniz. Sakarya Büyükşehir Terminali’nden servislere binerek ilçeye geçilmektedir.

İstanbul’dan Sakarya Otogarı’na otobüs bileti ücretleri hafta içi ve hafta sonu değişiklik göstermektedir. Bilet fiyatları 30 – 45 TL arasındadır.

Ankara’dan Sapanca’ya otobüsle ulaşım sağlayacaksanız Ankara (Aşti) Otogarı’ndan Adapazarı veya Sakarya Otogarı’na giden otobüs biletlerinden satın almanız gerekmektedir. Hem Adapazarı Otogarı’ndan hem de Sakarya Otogarı’ndan Sapanca ilçesine servis mevcuttur. Ankara ile Sakarya arası otobüs bilet fiyatları 55 – 80 TL arasındadır.

Sapanca'da doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Sapanca gezi rehberi sayfasında listeledi.

Sapanca’ya Bursa’dan ulaşım sağlayacaksanız Bursa Otogarı’ndan Adapazarı Otogarı’na otobüs seferlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Adapazarı Otogarı’nda indikten sonra otogar servisleriyle Sapanca’ya ulaşım sağlanmaktadır. Bursa ile Sakarya arası otobüs bileti fiyatları 35 – 40 TL arasındadır.

İzmir’den Sapanca’ya ulaşımda, İzmir Otogarı üzerinden Adapazarı Otogarı’na geçmeniz önerilmektedir. Ardından Adapazarı Sapanca servislerine binerek Sapanca ilçesine ulaşabilirsiniz. İzmir ile Adapazarı otobüs bileti fiyatları 75 – 80 TL arasında değişmektedir.

Eskişehir’den Sapanca ilçesine ulaşımda da diğer tüm illerde olduğu gibi önce Adapazarı Otogarı’na iniş yapmalı ardından Sapanca servislerine aktarma yapılmalıdır. Eskişehir Otogarı ile Adapazarı Otogarı arası otobüs bilet fiyatları 45 – 60 TL arasındadır.

Sapanca'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden tatil köyleri için Sapanca tatil köyleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Sapanca’ya Özel Araçla Ulaşım

Sapanca ilçesi ile Sakarya merkezi arası 25 kilometre ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Sakarya merkezden yola çıktığınızda önce Adapazarı – Sapanca yolu ardından da Arifiye – Sapanca yolunu kullanarak Sapanca merkeze ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan yola çıktığınızda önce D100 kara yolunu ardından da E80 yolunu kullanmalısınız. Gebze’ye ulaştığınızda tekrar D100 karayolu ve ardından da E80 yoluna saparak Sapanca ilçesine ulaşabilirsiniz. İstanbul ile Sapanca arası 135 kilometredir ve yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. 

Eskişehir’den Sapanca’ya ulaşmak için öncelikle D200 kara yolu üzerinden Bozüyük’e ulaşmalı, buradan D650 yoluna saparak Ahmediye yoluna kadar devam etmelisiniz.  Ardından Adapazarı – Bilecik yolunda seyir alırken Hacımercan’ı geçtikten sonra Sapanca’ya ulaşabilirsiniz. Sapanca ile Eskişehir arası 185 kilometre ve 2 saat 15 dakika sürmektedir. 

Ankara’dan Sapanca ilçesine ulaşım oldukça basittir. Ankara şehir merkezinden yola çıkarak E89 yolu boyunca Bolu’nun Yeniçağa ilçesine kadar devam etmelisiniz. Ardından da E80 yolunu kullanarak Sapanca ilçesine ulaşabilirsiniz. Ankara ile Sapanca arası 320 kilometre ve 3 saat sürmektedir. 

Sapanca ile Bursa arası 165 kilometre ve yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmektedir.  Bursa merkezden Sapanca’ya ulaşmak için sırasıyla Gemlik, Orhangazi geçildikten sonra Altınova’da D130 yoluna sapılmalıdır. D130 yolunu İzmit merkeze kadar takip edip ardından da sırasıyla D100 ve E80 yollarını kullanarak Sapanca’ya ulaşım sağlanmaktadır.

İzmir’den Sapanca’ya doğru yola çıktığınızda E881 yolu üzerinde Akhisar, Balıkesir, Susurluk, Mustafakemalpaşa, Gemlik ve Orhangazi geçilmektedir. Buradan D130 Gölcük yolu kullanılarak E80 yoluna çıkılmaktadır. Son olarak da E80 yolu üzerinden Sapanca’ya ulaşılmaktadır. İzmir merkez ile Sapanca arası yaklaşık 490 kilometre ve 6 saat 15 dakika sürmektedir. 

Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz otellerin listesi Sapanca termal oteller sayfasında yer almaktadır.