Sapanca Yöresel Yemekleri

Günümüzün sakin ve saklı cenneti olarak bilinen Sapanca, sizi yalnızca ruhunuzu dinginleştirecek doğal manzarası ve derin tarihi geçmişiyle değil kendine özgü lezzetli yemekleriyle de büyüleyecektir.

Sapanca genel olarak Boşnak, Çerkez ve Karadenizli halkını içerisinde bulundurmasıyla oldukça fazla lezzet çeşitliliğine sahip bir ilçedir. Kendine özgü yemeklerini de içerisinde bulunduran Sapanca’nın lezzet çeşitliliğinde Karadeniz’in etkisinde fazlaca kaldığı görülmektedir. 

Sapanca’ya uğrayan herkesi doğallığıyla etkilemeyi başaran Sapanca Gölü kenarında alabalık yemenin keyfi Sapanca seyahatinizi muhteşem kılacaktır. Sapanca’nın zengin mutfağı ve kendine özgü enfes lezzetleri arasında Sapanca kiremitte alabalık, pazı tavası, balkabaklı gözleme, incir uyutması tatlısı bulunmaktadır. 

Karadeniz lezzetlerinden etli veya mantarlı Karadeniz pidesi, muhlama lezzetlerini ve Kafkas mutfağından da Çerkez tavuğu ve isli peyniri de mutlaka denemeniz önerilmektedir. 

Sapanca'da tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Sapanca oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


İncir Uyutması Tatlısı

İncir Uyutması Tatlısı İncir Uyutması Tatlısı

Sapanca lezzetleri arasında bulunan oldukça hafif ve lezzetli bir sütlü tatlıdır. İçerisinde Türk mutfağı sütlü tatlıların her birinde bulunan ortak malzemelerini de bulunduran incir uyutması, incir ve ceviz bulundurması ile ayrılmaktadır.

Bu tatlı sütün kaynatılmasının ardından dilimlenmiş yumuşak incir ve ceviz ile birleştirilerek mayalanmasıyla yapılmaktadır. Tatlı yeterli kıvama ulaştıktan sonra Sapanca seyahatinizin unutulmazı olacak bir lezzet şeklinde servise sunulmaktadır.

Sakarya'daki günübirlik aktivitelerinizde rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Sakarya otel sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Balkabaklı Gözleme

Balkabaklı Gözleme Balkabaklı Gözleme

Sakarya mutfağının vazgeçilmezlerinden olan gözleme, Sapanca’da balkabaklı çeşidiyle oldukça popülerdir. Sapanca’ya gelmişken balkabaklı gözlemeyi yerinde denemelisiniz. 

İçerisinde yufka, yumurta, balkabağı başta olmak üzere pek çok malzemeyi bulunduran bu lezzet Sapanca yemekleri arasında vazgeçilmezlerdendir.

Sapanca'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Sapanca'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Pazı Tavası

Pazı Tavası Pazı Tavası

Oldukça pratik bir yemektir. Görüntü olarak pek cezbedici durmasa da Sapanca’da mutlaka denenmesi gereken yöresel bir lezzettir.

İçerisinde pazı, soğan, yumurta, mısır unu, maydanoz bulunurken tuz, karabiber gibi baharatlar pazı tavasına lezzet katmaktadır. Tavada kızartılarak yapılan bu pratik lezzeti denemeniz önerilmektedir. 

Sapanca'da muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Sapanca gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Sapanca Kiremitte Alabalık

Kiremitte Alabalık Kiremitte Alabalık

Sapanca’da ne yenir diye sorulduğunda akla ilk gelen göl kenarında alabalık lezzetini tatmak olacaktır. Özellikle kiremitte yapılmış alabalık Sapanca’nın en ünlü yemeğidir. İçerisinde bulunan malzemeler domates, soğan, sarımsak ve limon kabuklarıdır. Kiremitte ve tereyağlı olması ile özgün ve enfes bir lezzet ortaya çıkarken Sapanca Gölü manzarasına karşı yenebilecek ve mutlaka tercih edilmesi gereken mükemmel bir lezzettir.

Sapanca’da lezzetli bir kiremitte alabalık yemek için en popüler işletmeler içerisinde ise Yeşilköy, Yayla Alabalık, Özde Alabalık, Green Blue Restaurant, Gönül Sofrası, Derin Irmak yer almaktadır. 

Sakarya'daki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için Sakarya gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Etli ve Mantarlı Karadeniz Pidesi

Karadeniz Pidesi Karadeniz Pidesi

Karadeniz lezzetlerinin vazgeçilmezlerinden birisidir. Sapanca mutfağıyla bu kadar içli dışlı olan Karadeniz mutfağı, pide lezzetini de içerisine almıştır. Pek çok çeşidine rastladığımız pide kültürü kıymalı, etli, mantarlı gibi daha sayabileceğimiz pek çok çeşidine sahip ve lezzetli olması bakımından Türk mutfağında popülerlik sıralaması oldukça yüksektir. Sapanca’da daha çok etli ve mantarlı pide tüketilmektedir.

Sapanca'da yeni evlenen çiftler için romantik balayı tatili seçeneklerini Sapanca balayı otelleri sayfasında yer almaktadır.


Muhlama

Muhlama Muhlama

Muhlama yalnızca Karadenizlilerin değil, Türk mutfağında namı duyulmuş ve Sapanca’nın mutfağında da yerini almış oldukça pratik bir lezzettir. Muhlama içerisinde bulunan malzemeler tereyağı, süt, mısır unu ve peynirdir.

Pratik olmasının yanında oldukça dikkat gerektiren hassas bir lezzettir. Peynir severlerin kesinlikle denemesi önerilmektedir. 

Sapanca tatilinizde doğa ile iç içe sakin, huzurlu bir ortamda konaklamak isteyenler için Sapanca bungalow sayfamızda yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


Sapanca Çerkez Tavuğu

Çerkez Tavuğu Çerkez Tavuğu

Çerkez lezzetlerinden biri olan Çerkez tavuğu, Sapanca mutfağında da yer etmiştir. Oldukça leziz ve doyurucu olmasının yanında görüntü olarak da doyuruculuğa sahip bir lezzettir. 

İçerisinde tavuk göğsü, sarımsak, bayat ekmek ve yanında kimyon, tuz gibi baharatları da bulundurmaktadır. Tavukların haşlanması ve rendelenmesiyle oluşturulan bu lezzet üzerine sunulan baharat ve soslarla Çerkez ve Sapanca mutfağının vazgeçilmezlerinden olmuştur.