Sapanca Doğal Güzellikleri

Sakarya ilinin Sapanca ilçesi, büyük şehirlerin beton yapısı ve gürültüsünden bunalmış yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Doğal güzelliği ve sessiz sokaklarıyla huzur verdiği için seyahat severlerin uğrak noktasıdır. Sapanca doğal havası, yeşillikleri, tepeleri ve en önemlisi de gölüyle burayı ziyaret etmiş herkese keyifli zamanlar vadetmektedir.

Şehir stresinden uzak ve kısa bir tatil yapmak istiyorsanız Sapanca en doğru tercih olacaktır. Sapanca’da mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasında başta Sapanca Gölü olmak üzere Soğucak Yaylası,   Kırkpınar, Maşukiye, Sapanca Çiğdem Yaylası, Sapanca Aygır Deresi yer almaktadır. 

Sapanca'da gezilecek yerlere yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Sapanca oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Maşukiye

Maşukiye Maşukiye

Maşukiye konum itibariyle Sapanca Gölü ile Kartepe arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en popüler köylerinden birisidir. Bahar ayları ağırlıklı olmak üzere dört mevsim yoğun ziyaretçi almaktadır. Maşukiye köyünün Soğuksu ve Çınarlı olarak iki ayrı mahallesi vardır. 

Maşukiye Köyü, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde 1860 yılı civarında kurulmuştur. Karadeniz ve Çerkez halkı buraya göç edip bu köyde yaşamaya başlamıştır.

Burayı gören seyahat severler şelale, orman ve dereleriyle Maşukiye’yi saklı cennet olarak tabir etmektedir.  Maşukiye ismi köken olarak “maşuk” kelimesinden gelmektedir. Arapça kökenli “maşuk” kelimesi “aşık” anlamına gelmektedir. Yeni evli çiftlerin balayı tatili tercihlerinden olmaya başlayan Maşukiye artık tam anlamıyla ismini taşımaktadır. Öyle ki, Maşukiye’nin yerel halkı buraya Aşıklar Köyü de demektedir.

 Maşukiye’ye sabah geldiğinizde sizi karşılayan ilk şey su sesleriyle kuş seslerinin ritmik karışımı olacaktır. Buradaki mis gibi temiz havada yapacağınız yürüyüşten sonra Maşukiye tepelerine doğru çıkarak kahvaltınızı dere başında yapabilirsiniz. Kahvaltı için çok sayıda opsiyon mevcuttur.

Ayrıca öğle yemeği için Maşukiye’de kiremitte alabalık mutlaka yerinde denenmesi gereken lezzetlerdendir. İşletmeden işletmeye fiyatlar değişse de genellikle alabalık menüleri 25 – 30 TL fiyat aralığındadır. Maşukiye’ye aracınızla ulaşım sağlayacaksanız bu işletmelerde 10-15 TL arası otopark ücreti alınmaktadır.

Maşukiye’de kahvaltı ve öğle yemeğinden sonra yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler vardır. Bu aktiviteler arasında köy merkezindeki zeplin, ATV safari ve trekking turları sayılmaktadır. Zeplin ücreti 30  - 35 TL, ATV turları ise 75 – 100 TL arasındadır.

Sakarya'daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Sakarya otel sayfamızda listeledik.


Sapanca Gölü

Sapanca Gölü Sapanca Gölü

Sapanca Gölü konum itibariyle Samanlı Dağları’nın etekleriyle Adapazarı Ovası arasında yer almaktadır. Sapanca Gölü’nün Sakarya ve Kocaeli’ne sınırları vardır. 

Eski ismi Ayan Gölü’dür. Etrafındaki birçok ufak dere beslemektedir. Bu özelliğinden dolayı da göl çevresinde çok çeşitli bitki örtüsü ve göl kuşu görülmektedir. Sapanca Gölü’nü besleyen dere kaynaklarının fazlalığı nedeniyle de diğer doğal göllere kıyasla daha az kirlenmektedir. 

Göl suyunun berrak oluşu nedeniyle de bu gölde yaygın olarak sazan, turnabalığı ve yayın balığı bulunmaktadır. Bu muhteşem manzaradan etkilendikten sonra göl karşısında piknik yapmak isterseniz, gölün yüksek kesimlerinde Arifiye Orman kamp ve piknik alanı bulunmaktadır.

Günün her saati farklı bir huzuru yaşatan Sapanca Gölü’nü sabah ve öğlen saatlerinde ziyaret etmek daha iyi olacaktır. Eğer piknik ve mangal için malzemelerinizi yanınızda getirmediyseniz göl etrafında çok sayıda kafe ve restoran mevcuttur. Bu kafe ve restoranlarda köy kahvaltısı sipariş edebilir, Sapanca Gölü manzarası karşısında aileniz ve sevdiklerinizle birlikte güzel bir sabahın keyfini çıkartabilirsiniz.

Kahvaltıdan sonra Sapanca Gölü üzerinde kano veya deniz bisikleti ile tura çıkmanız mümkündür. Elbette ki hava şartları bu tür eğlencelere etki etmektedir. Seyahatinizin havanın güzel olduğu bir güne denk gelmesi halinde bu organizasyonları düzenleyen tur şirketleriyle anlaşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sapanca Gölü çevresinde bisiklet ve yürüyüş yolları mevcuttur. Bu 16 kilometrelik göl kıyısı yolunda bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek sabah sporunuzu yapabilir, güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Sabahları olduğu gibi gün batımında ve akşamları da Sapanca Gölü’nün kendine has bir sessizliği, huzuru ve meltem havası vardır. Bu doğal güzelliğe karşı akşamüstü bir çay içerek Sapanca seyahatinizi daha keyifli kılabilirsiniz.

Sapanca Gölü Tabiat Parkı’na giriş ücreti şahıslar için 5 TL’dir. Araç ile giriş ücreti ise 5 – 135 TL arasında değişmektedir. Kır evlerinde konaklama ücretleri ise 4 kişi için 250 – 300 TL arasındadır. 

Sapanca'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Sapanca'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Kırkpınar

Kırkpınar Kırkpınar

Kırkpınar Köyü 17. yüzyılda Kafkasya bölgesinden gelen bir aile tarafından kurulmuştur. İlk ismi Çizemuğ Hable’dir. Daha sonrasında bölgede bulunan pınarlar ile uğurlu kabul edilen kırk sayısı birleştirilerek Türkçe adı olan Kırkpınar ismini almıştır.

Kırkpınar’da gezilecek çok fazla doğal güzellik vardır. Bunlar içerisinde en göze çarpanı Naturel Park Botanik’tir. Botanik Park içerisinde kafe ve restoran mevcuttur. Burada gezdikten sonra sevdiklerinizle oturup yemyeşil doğal manzaraya karşı kahvaltı edebilirsiniz.

Sapanca'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Sapanca gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylası Soğucak Yaylası

900 dönümlük bir alanda bulunan Soğucak Yaylası konumu itibariyle Sapanca merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Soğucak Yaylası’nda herhangi bir yerleşim yeri bulunmamakta, doğal güzelliğini tamamen korumaktadır. Yemyeşil bitki örtüsü ve tatlı rüzgarlarıyla huzur verici bir güzelliğe sahiptir.

Burada Temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenliklerde bölge halkı ve çevre illerden gelen yerli turistlerin de katılımıyla Soğucak Yaylası dolup taşmaktadır. Bu dönemde, Soğucak Yayla Şenlikleri’nde adeta bir panayır havası esmektedir. Düzenlenen çeşitli etkinlik ve organizasyonları önceden araştırıp hazırlığınızı yaparak Soğucak Yaylası’nı ziyaret etmeniz önerilmektedir. 

Sakarya'ya gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Sakarya gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Sapanca Aygır Deresi

Sapanca Aygır Deresi Sapanca Aygır Deresi

Sapanca Aygır Deresi, Maşukiye Deresi olarak da isimlendirilmektedir. Konum olarak Maşukiye ve Kartepe arasında bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında farklı birer doğal güzelliğe sahip olsa da çoğunlukla yaz ve bahar aylarında yoğun ziyaretçisi vardır. 

İlkbaharda Kartepe’nin eriyen karları bu derenin suyuna karışarak su akış hızını artırmakta ve akıl almaz bir görsel şölen oluşturmaktadır. Sapanca Aygır Deresi çevresinde doğal alanın korunması sayesinde bitki ve hayvan çeşitliliği geniştir. Ayrıca bu olanda yürüyüş yolları da olduğundan doğa yürüyüşü severlerin bir numaralı tercihi olmaktadır.

Sapanca'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Sapanca butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Sapanca Çiğdem Yaylası

Sapanca Çiğdem Yaylası Sapanca Çiğdem Yaylası

Sapanca Çiğdem Yaylası, bahar aylarında çiğdemlere büründüğünden ismini bundan almaktadır. Konum olarak Elmacık Dağları’nda bulunmaktadır. Bu yaylada görenleri büyüleyen bir çiçek çeşitliliği vardır.

İlkbaharda yaylada çiçek açtığında yerel halk bu çiğdemlere “Vargel” , son baharda çiçek açtığında “Çekgit” ismini vermektedir. Bu bölgede açan çiğdemler bir nevi takvim olarak kullanılmaktadır. Bu takvime göre de yerel halk yaylaya gidip gelmektedir.

Sapanca Çiğdem Yaylası bu nedenle hem sonbahar hem de ilkbahar aylarında yoğun ziyaret almaktadır. Her iki mevsimde de yaylada birbirinden güzel manzaralar ziyaretçileri beklemektedir. 

Sapanca'da tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Sapanca spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.