Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Antalya’da Kemer ilçesine bağlı Çıralı mevkiinin en popüler noktaları arasında gösterilen, dört tarafı yeşil çam ormanlarıyla çevrilmiş bir vadide yer alan tatil beldesi Olimpos, gezilecek yerler kapsamında tarihi ve doğayı harmanlayarak eşsiz bir tatil fırsatı sunmaktadır. Adrasan bölgesine de oldukça yakın olan Olimpos, dünya çapında ünlü bir beldedir.

Geçmişi M.Ö. 2. yüzyıla, dünyaca ünlü Likya Birliği’ne dayanan bir yer olan Olimpos, zengin tarihi ile öne çıkmaktadır. Doğa ile iç içe olan ve aynı zamanda Antik Likya Yolu güzergahında bulunan Olimpos, bu sebepten ötürü antik kalıntıları oldukça dikkat çekicidir.

Olimpos, doğal güzelliğiyle de herkesi kendisine hayran bırakan bir yer olarak ziyaret edilmektedir. Olimpos gezilecek yerler ve görülecek destinasyonları açısından çok zengin seçenekler ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. 

Olimpos'ta tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Olimpos otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti Phaselis Antik Kenti

Antik Yunan ve Roma şehri olan Phaselis Antik Kenti, Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Olimpos Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kent, Rodoslular tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur. Güneş Limanı, Savaş Limanı, Kuzey Limanı ve Korunmuş Limanı olmak üzere dört adet limanı ile daima en önemli liman kenti özelliğini korumayı başarmıştır. 

Phaselis Antik Kenti üzerinde gezilecek yerler arasında küçük bir hamam, su kemeri, antik tiyatro, agora ve akropol yer almaktadır. Ayrıca yerleşim yerleri 70 metre yüksekliğe sahip plato üzerine kuruludur. Olimpos gezilecek yerler arasında bulunan antik kent, aynı zamanda çevresindeki doğal güzellikleriyle de öne çıkmaktadır. Antik kent, tekne turları ile de ziyaret edilebilmektedir.

Olimpos tarihine ışık tutan Phaselis Antik Kenti’ni ziyaret etmek için ödenecek olan giriş ücreti 45 TL’dir. 


Olimpos Plajı

Olimpos Plajı Olimpos Plajı

Avrupa’nın en iyi plajları arasında değerlendirilen Olimpos Plajı, yılın dört mevsimi yoğun ilgi görmektedir. Olimpos gezilecek yerler listenize dahil etmeniz gereken ve üzerinde hiçbir işletmenin bulunmadığı Olimpos Plajı, bakir güzelliği ile dikkat çekmektedir. Tertemiz doğasından ötürü caretta carettalar yumurtalarını bu plaj üzerine bırakmaktadır.   

Olimpos Plajı’na dışarıdan şezlong ve şemsiye getirmek de yasaktır. Sebebi ise caretta carettaların yumurtalarının zarar görmemesi ve bölgenin koruma altında bir sit alanı olmasıdır. 

Olimpos Plajı’na giriş, Olimpos Antik Kenti giriş ücretine dahildir. Olimpos Antik Kenti'ne giriş için ise 30 TL ödenmesi gerekmektedir. 


Tahtalı Dağı

Tahtalı Dağı Tahtalı Dağı

Beydağları Milli Parkı zirve noktası olan Tahtalı Dağı, Antik Çağ’da Olympos Dağı olarak bilinmektedir. Olimpos gezilecek yerler arasında öne çıkan dağ, benzersiz doğal bir manzaraya sahip olan bir konumda yer almaktadır. Yüksekliği 2365 metreyi bulan dağdan Kemer ve sahil şeridinin muhteşem manzarası görülmektedir. Tahtalı Dağı üzerinde yapılabilecek aktiviteler arasında yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü, bisiklet turu, piknik ve bungee-mancınığı gibi seçenekler yer almaktadır. Tahtalı Dağı'ndan bungee-jumping yaparak aşağıya atlayabilir, adrenalin dolu dakikalar yaşayabilirsiniz.

Yamaç paraşütü, en popüler aktiviteler arasında sayılmaktadır. Dünyanın en uzun yamaç paraşütü alanına ev sahipliği yapmaktadır. Çevresinde gezilecek yerler bakımından birçok doğal güzellik olan Tahta Dağı’na ulaşım için Olimpos Teleferik kullanılmaktadır. Ayrıca Olimpos Seyir Terası da bulunmakta olup, muhteşem bir gün batımı izlemenize olanak tanımaktadır. 

Olimpos'ta bulunan Tahtalı Dağı'na girişler ücretsizdir.


Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu, Olimpos ile Antalya ilinin Adrasan bölgesi arasında yer almaktadır. El değmemiş nadir koylardan birisi olma özelliğini taşımaktadır. Olimpos'ta gezilecek yerler arasında bulunan koya, eski zamanlarda Ceneviz gemileri burada durduğu için Porto-Ceneviz ismi verilmiştir. Olimpos tatilinde gezi rehberi hazırlarken ekleyebileceğiniz koy, etkileyici doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile mutlaka ziyaret edilmelidir. Adrasan bölgesinin doğal güzelliğini de gözler önüne seren koy, sakin ve huzurlu bir ortama sahiptir.

Antalya iline bağlı Kaş, Kumluca ve Kemer çevresinde düzenlenen tekne turu güzergahının en popüler durakları arasında kabul edilmektedir. Koy üzerinde hiçbir işletme olmadığı için yeme içme bakımından hazırlıklı gidilmesi önerilir. 

Olimpos ile Adrasan sınırları arasında olan Ceneviz Koyu'na tekne turları ile girişler ücretsizdir.

Tarihi ve turistik mekanlara yakın konaklama seçenekleri için Antalya otelleri adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Musa Dağı

Musa Dağı Musa Dağı

Adrasan ile Olimpos arasında kalan Musa Dağı, hem doğal güzelliği hem de başta Olimpos Likya Yolu olmak üzere tarihi kalıntıları ile dikkat çekmektedir. Olimpos tatilinde gezilecek yerler arasında olan dağ çevresinde, tarihi kalıntılar arasında geçmiş yıllarda yapılmış olan yere gömülü su sarnıçları bulunmaktadır. Uzun bir yürüyüş güzergahı olan Likya Yolu başta olmak üzere birçok doğal güzelliği seyredebileceğiniz dağ, Olimpos tatilinde mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler arasında öne çıkmaktadır. Dağ üzerinden ayrıca Adrasan bölgesindeki etkileyici doğal güzellikleri de izleyebilirsiniz.

Olimpos'ta Likya Yolu'nun güzergahı ile Adrasan arasında olan dağ, manzara seyri için de idealdir. Akdeniz’in muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. 


Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti Olimpos Antik Kenti

Likya Birliği’ne bağlı antik yerleşim yerlerinden birisi olan Olimpos Antik Kenti, Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Kesin olmamakla birlikte yapılan araştırmalar sonrasında Olimpos Antik Kenti'nin, M.Ö. 300’lü yıllarda, Helenistik Dönem’de inşa edildiği düşünülmektedir. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi yerler olan kalıntıların çoğu sit alanı olup; ormanlar ile çevrilidir. Olimpos'ta yapacağınız tatillerde gezi rehberi oluştururken mutlaka dikkate almanız gereken antik kentin geçmişi, oldukça eskidir.

Olimpos Antik Kenti’nde gezilecek yerler arasında tiyatro, akropol, tapınak kapısı, lahit ve daha fazla kalıntı bulunmaktadır. Hem doğayı hem de tarihi yapıları bir arada sunan önemli antik kentler arasındadır. Tekne turları aracılığı ile de ziyaret edilebilen bölgede ayrıca konaklayabileceğiniz ağaç evler ve kamp alanları yer almaktadır. Buradaki ağaç evler, otantik dokusu ve huzurlu atmosferi ile Olimpos tatilinizi renklendirebilecek bir konumda yer almaktadır.

Olimpos Antik Kenti’ne giriş 30 TL’dir. 

Olimpos'ta aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Olimpos gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Olimpos Ağaç Evleri

Olimpos Ağaç Evleri Olimpos Ağaç Evleri

Hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden birisi de Olimpos Ağaç Evleri’dir. Tarihi birçok kaynakta da ağaç evler geçmektedir. Ünlü tatil beldesi olan Olimpos sınırları içerisinde yer alan simgesel noktalardan bir tanesidir. 

Olimpos'ta hizmet veren Olimpos Ağaç Evleri, genellikle pansiyon olarak hizmet vermektedir. Ağaç evler içerisinde dilediğiniz gibi konaklayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. 


Yanartaş Milli Parkı (Çıralı Yanartaş)

Yanartaş Milli Parkı Yanartaş Milli Parkı

Doğal bir gaz kaynağı olan Yanartaş, hem tarihi hem de turistik açıdan büyük bir öneme sahiptir. 2500 yıldır taşlar arasında çıkan alevler giden herkesi şaşırtmaktadır. Kemer ilçesine bağlı Çıralı Köyü'nde bulunan ve Olimpos gezilecek yerler arasında bulunan Çıralı Yanartaş , aynı zamanda, Yunan mitolojisinde de yer verilen önemli noktalardandır. Çıralı Köyü, Olimpos'a 25 km uzaklıktadır.

Çıralı Yanartaş, denizden 180 metre yükseklikte yer almakta olup, deniz manzarasını izlemenize olanak tanımaktadır. Üzerinden çok kez araştırmalar yapılmış olsa da, Çıralı Yanartaş'taki gazın miktarı öğrenilemediği için ne zaman söneceğine dair bilgilere de ulaşılamamıştır. Ayrıca Çıralı Yanartaş içerisinde herhangi bir tesis bulunmadığını hatırlatmakta fayda var. Eşi benzeri bulunmayan Çıralı Yanartaş, ayrıca piknik ve kamp gibi aktiviteler için uygun olan yerler arasındadır. Çıralı Yanartaş'ı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Olimpos'a yapacağınız gezilerinizde ziyaret edebileceğiniz Çıralı Yanartaş'a giriş 9 TL’dir. 

Antalya'daki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için Antalya gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Olimpos Günübirlik Gezilecek Yerler

Antalya ilinin en popüler turistik noktaları arasında yer alan Olimpos, gezilecek yerler açısından hem tarihi hem de doğal güzellikler sunmaktadır. Fakat gezilecek yerler, Olimpos ile sınırlı kalmamaktadır. Çevresinde de keşfe çıkabileceğiniz birçok Antalya iline bağlı günübirlik gezilecek yer bulunmaktadır.


Cennet Koyu

Cennet Koyu Cennet Koyu

Kemer ilçesine bağlı Tekirova tatil beldesinde yer alan Cennet Koyu,  Olimpos'a 21 kilometre uzaklıktadır. Yemyeşil ağaçlar ile çevrili koy, tekne turu ile Olimpos tatilinde günübirlik gezilecek yerler arasında bulunmakta olup; sessiz ve sakin atmosferi ile ziyaretçilerinin ruhen ve bedenen dinlenmelerine olanak tanımaktadır. 

Olimpos'ta her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Olimpos pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Gelidonya Feneri

Gelidonya Feneri Gelidonya Feneri

Olimpos'a 24 km uzaklıkta bulunan Gelidonya Feneri, Antalya ilinin Kumluca ilçesinin Mavikent bölgesinde yer alıyor. Toplu taşıma araçları ile rahat bir şekilde gidebileceğiniz fener, doğal güzelliği ve tarihi önemi ile dikkat çekmektedir. 200 metreyi geçen yüksekliği ile birlikte Türkiye'deki en yüksek deniz feneri olma özelliğine sahip Gelidonya Feneri, etrafındaki doğal güzellikler ile birlikte Olimpos tatilinde ziyaret edilebilen bir yapıdır.


DoluSu Park

DoluSu Park DoluSu Park

Antalya ilinin Kemer ilçesindeki Kiriş beldesinde yer alan DoluSu Park, Olimpos'a 7 kilometre uzaklıktadır. Dolu dolu bir gün geçirmenize olanak tanımakta olup, dalga havuzu, heyecanlı kaydıraklar, plaj ve yunus eğlenceleri gibi çeşitli aktivite seçenekleri sunmaktadır. 

Olimpos tatilinizde doğa ile iç içe sakin, huzurlu bir ortamda konaklamak isteyenler için Olimpos bungalow sayfamızda yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


Adrasan Plajı

Adrasan Plajı Adrasan Plajı

Olimpos'a 14 km uzaklıkta bulunan Antalya kentinin ünlü Adrasan Plajı, bölgede tekne turlarının uğrak noktaları arasındadır. Adrasan bölgesinin sakin ve temiz denizi ile birlikte keyifli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz Adrasan Plajı, Olimpos'ta günübirlik gezilecek yerler arasında yer almaktadır. İsterseniz bölgedeki tekne turlarına katılarak daha çok destinasyon keşfi yapabilirsiniz.


Dinopark Antalya

Dinopark Antalya Dinopark Antalya

Kemer ilçesindeki Göynük beldesinde yer alan Dinopark Antalya, Olimpos'a 13 kilometre uzaklıktadır. Günübirlik gezilecek yerler arasında bulunan Dinopark Antalya, 7 boyutlu dinozorlara ses ve nefes alma efekti eklenerek çok gerçekçi bir izlenim sunulmaktadır. Dinopark Antalya içerisindeki bir diğer gezilecek yer ise evcil hayvanat bahçesi, oyun havuzu ve macera parkı ile keyifli bir zaman geçirmenize olanak tanımaktadır.