Marmaris Doğal Güzellikleri

Marmaris doğal güzellikleri ve geniş ormanlık alanları nedeniyle her yıl binlerce turisti çekmektedir. Koyları, şelaleleri, plajları ve mağaraları ile birçok güzelliği içinde barındıran Marmaris bu anlamda en hareketli turizm noktalarından biri sayılmaktadır.


Saklı Göl

Doğa Harikası Saklı Göl Doğa Harikası Saklı GölMarmaris merkezden 17 kilometre uzaklıkta bulunan göl yemyeşil ağaçlar arasında saklı kalabilmiş doğa harikası muhteşem yerlerden biridir. İçerisinde koruma altına alınmış mesire alanını da barındıran gölde doğa yürüyüşleri, köy kahvaltısı, kano, ATV safarileri, kamp ve ata binerek gezintiler yapılmaktadır.

Marmaris'te bulunan doğa güzelliklerini doyasıya yaşamak için Marmaris oteller sayfasından ilçede bulunan otelleri listeleyebilirsiniz.


Turgut Şelalesi

Marmaris Turgut Şelalesi Marmaris Turgut ŞelalesiMarmaris merkezden 9 kilometre uzaklıkta bulunan Turgut Köyü özellikle cip safari turlarının yapıldığı eşsiz noktalardan biridir. Yeşilin her tonu görülen köyde aynı zamanda şelaleler de bulunur. Bu şelaleler tatilciler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.

Şelaleyi görebilmek için Turgut Köyü’nde bulunan Piramit Mezarlığı’ndan sonra 5 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılabilir. Oldukça sakin ve huzurlu bir yer olan şelaleler piknik yapmak ve dinlenmek için oldukça güzeldir.

Uzunluklarına göre değişen 5 farklı şelaleyi içinde barındıran Turgut Şelaleleri oldukça soğuk bir suya sahip olduğu için yüzmek için pek elverişli değil.

Bununla beraber etrafta bulunan restoran ve lokantalar ise tatilcilere lezzetli yöresel yemekler sunmaktadır.

Marmaris'te eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Marmaris gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Denizi Selimiye Köyü DeniziBozburun’dan başlayıp muhteşem manzara eşliğinde kısa bir yolculuk ile Selimiye Köyü’ne ulaşılmaktadır. Doğa ve insanın birlikte hayat bulduğu Selimiye Köyü oldukça temiz bir havaya ve muhteşem bir güzelliğe sahiptir. 

Her tarafı saran yemyeşil ağaçlar ile Selimiye Koyu’nda bulunan masmavi deniz hem tatilcilere hem de yerel halka hizmet etmektedir. Oldukça ince bir kuma sahip olan plaj günübirlik turlar yapılarak görülebilir.

Marmaris'te mutlaka yapılması gereken tüm etkinlik ve tatil seçenekleri için Marmaris gezi rehberi yazımızı inceleyiniz.


Kızkumu – Orhaniye

Orhaniye Koyu Manzarası Orhaniye Koyu Manzarası Marmaris’e bağlı Orhaniye mevkiine 30 kilometre mesafedeki Orhaniye Koyu’nda bulunan Kızkumu, eşsiz güzellikteki denizi ve kumu ile bilinmektedir. Yemyeşil çam ağaçları ile çevrili olan doğal güzellik aynı zamanda Kızkumu efsanesi ile ünlüdür.

Efsaneye göre oldukça güçlü olan kralın kızı fakir olan balıkçı gence âşık olur. Kral kızı ile evlenmek isteyen genci fakir olduğu için kabul etmez. Ancak prenses ve genç gizli gizli buluşmaya devam eder. Şehir halkından birileri krala giderek ” Kızınız delikanlı avdan gelene kadar kumsalda onu bekliyor, yerini belli etmek için ışık kullanıyor. Işığa gelen balıkçı ve kızınız sabah kadar beraber oluyor.” Sözleri ile krala her şeyi anlatırlar.

Bunu duyan kral ise öfkelenir ve askerleri ile sahile varır. Kızını gören kral onu yakalatır. Askerlerine ışık yakmasını emreden kral genci bekler. Gencin gelmesi ile askerler delikanlıya doğru saldırır. Bu sırada askerlerin elinden kurtulan prenses ise gence doğru koşmaktadır.

Kız koştuğu sırada bastığı her yer kuma dönüşür ve askerler içine batar. Tam delikanlı ve prenses kavuşacakken askerlerden biri ok atar ve prensesi vurur.

Prensesin kanı ve deniz buluşunca denizin rengi kırmızıya dönüşür. Genç balıkçı yaralanmış olan prensesi alarak uzaklaşır ve onları ne gören olur ne de duyan. 

Bu olaydan sonra o bölge Kızkumu olarak anılmaktadır.

Kızkumu ve diğer koylarda bulunan tüm uygun fiyattaki apart oteller Marmaris apart oteller sayfamızda bulunmaktadır.


Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara Girişi Fosforlu Mağara GirişiMarmaris Koyu’nda bulunan mağara Cennet Adası’nda yer almaktadır. Cennet Adası’na karadan araçla gidebilmek mümkündür. Fakat mağaraya karadan ulaşım son derece zor olduğundan dolayı tekne turları ile gidilmektedir. Marmaris, İçmeler veya Turunç’tan kalkan tekne turları ile Fosforlu Mağara’ya ulaşım mümkündür.

Doğal fosfor ile kaplanmış olan mağaranın içi muhteşem bir görüntü sergilemektedir. Dilek Mağarası olarak da anılan mağaraya bozuk para atan tatilciler bu şekilde dilek tutmaktadır. Bu sayede dileklerin kabul olacağına inanılır. 

Hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Marmaris balayı otelleri yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Dişlice Adası

Marmaris Dişlice Adası


Marmaris Dişlice AdasıMarmaris merkezine oldukça yakın konumda olan ada, diş şeklini andırdığı için Dişlice Adası olarak adlandırılmıştır. Volkanik patlamanın ardından oluşan adaya karadan ulaşım yoktur. Sadece tekne turları veya kiralık tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır.


Adada yemyeşil ağaçlar ile heybetli kayalar muhteşem bir görüntü sunmaktadır. Özellikle fotoğrafçılar için gün batımında güzel bir manzara sergileyen adaya günübirlik seferler düzenlenir.

Son derece berrak ve sakin bir denizi olan adanın, deniz ekosistemi de oldukça zengindir. Deniz gözlükleri ile yüzülerek balıklar görülebilir.

Koya girişler ücretsizdir. Tekne turları ile ortalama 80 - 100 TL arası bir ücret karşılığında koya ulaşmak mümkündür.