Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla merkeze bağlı tatil merkezlerinden biri olan Marmaris her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Son derece güzel bir denize sahip olan ilçede birçok eğlence mekanı, muhteşem manzaralara sahip koylar ile beraber geçmiş dönemden kalan onlarca antik kent bulunmaktadır. Marmaris gezilecek yerleri ile de tatilcilere bir hayli seçenek sunabilmekte. Özellikle popüler barların ve plajların merkezde yer alması; birbirinden özel antik kentlere sahip olunması ve en önemlisi de konumuyla ve ulaşımıyla sizlere kolaylık sağlaması Marmaris'i bir adım öne çıkarmaktadır.


Bozburun

Bozburun Manzarası Bozburun Manzarası

Bozburun, Marmaris Marina’sında bulunan çoğu yat ve teknenin üretildiği yerdir. Bu anlamda ülkemizin tekne ve yat üretimi anlamında ünlenmiş noktalarından sayılır.

Doğallığı seven tatilciler için cennet olan Bozburun’da genel olarak küçük, şirin pansiyon ve restoranlar bulunmaktadır. Diğer tatil noktalarına göre çok daha sade olduğunu söylemek mümkündür. Marmaris’e uzaklığı 45 kilometre olan Bozburun’a taksi veya dolmuşlarla da ulaşım sağlanmaktadır.

Her yıl on binlerce turist ağırlayan Marmaris'te konaklayabileceğiniz konforlu tesisleri Marmaris otelleri sayfasından listeleyebilirsiniz.


Selimiye

Marmaris Selimiye Manzarası Marmaris Selimiye Manzarası

Marmaris merkeze 45 dakikalık araç yolculuğu kadar uzakta bulunan Selimiye doğası gereği özellikle kötü hava koşullarında yatların ve teknelerin sığındığı bir koydur. 3 Yanı yamaçlar ile çevrili olduğundan güçlü esintiler buraya uğramamaktadır. 

Buranın en güzel yanı ise oldukça huzur verici bir doğaya sahip olmasıdır. Her tarafa yürüyerek ulaşılan Selimiye’de doğa ile iç içe olan köyleri, muhteşem plajlara sahip koyları ve geçmiş dönemden kalan tarihi antik kentleri görebilmek mümkündür.

Özellikle balık yemekleri ile meşhur olan Selimiye’de bulunan balık restoranlarında lezzetli yemekler yenilebilir.

Marmaris’ten Selimiye Adası’na giriş ücreti 10 TL‘dir. Genel olarak tekne turları ile gidilen adaya şahsi araç ile gidiliyorsa Datça yolundan devam edip Bozburun’a saparak ulaşım sağlanmaktadır. 

Doğa güzellikleri ile baş başa bir tatil geçirmek isteyenler için Muğla otelleri sayfamızda yer alan seçenekleri de değerlendirebilirler.


Sedir Adası – Kleopatra Plajı

Doğa Harikası Sedir Adası Doğa Harikası Sedir Adası

Küçük ve yumuşak kumdan oluşan sahili, turkuaz rengindeki denizi ve muhteşem manzarası ile tatilcilerin en sık uğradığı yerler arasında yer alan Sedir Adası; aynı zamanda piknik ve gezi alanlarıyla da meşhurdur. İlçe merkezinden 25 kilometre mesafede bulunan adaya tekne turları ile gidilmektedir.

Adanın diğer ucunda Roma Dönemi’nden kalan kalıntılar yer almaktadır ancak genel olarak tatilciler Cennet Adası’nı Kleopatra Plajı’ndan dolayı tercih etmektedir. Kleopatra Plajı, oldukça güzel olan kumu ve harika denizi sayesinde yüzmek için ideal alanlardan biridir. Marmaris gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle plajıyla mutlaka en öne çıkan bölgelerden biridir. Kleopatra Adası, özellikle plajının altın renkteki kumlarla kaplı olmasıyla ayrı bir imaja sahiptir. Tekne turu dışında Çamlık İskelesi’nden kalkan dolmuş tekneler ile adaya ulaşım mümkündür. Adaya girişlerde müze kartı geçerlidir.

Sedir Adası dışında gezilecek tüm yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Marmaris gezi rehberi sayfasından detayları inceleyebilirsiniz.


Turunç

Marmaris Turunç Koyu Manzarası Marmaris Turunç Koyu Manzarası

Muhteşem bir koya sahip olan Turunç son derece sessiz ve huzurlu beldelerden biridir. Mavi Bayrak ödüllü olan Turunç Koyu’na genel olarak tekne turları ile gidilirken aynı zamanda konaklama imkânı da sunulmaktadır.

Bununla beraber safari turlarına katılarak jeeplerle gezintilere de katılmak mümkündür. Su sporları anlamında da önemli yerlerden biri olan Turunç dalış için en uygun denize sahiptir.

Marmaris merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan Turunç, İçmeler bitiminin ardından 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Plajıyla da oldukça fark yaratan bu bölge mutlaka uğranması gereken bir yer olarak ifade edilmektedir.


Bördübet Koyu

Eşsiz Bördübet Koyu Eşsiz Bördübet Koyu

Hisarönü’nde bulunan Bördübet Koyu doğallığı ile dikkat çekmektedir. Bakir kalabilen son koylardan biri olan Bördübet, en kalabalık olduğu zamanda bile huzurlu ve sakin bir hava vermektedir. Her tarafı yemyeşil çam ağaçları ile kaplı olan koyun turkuaz renginde denizi ve altın sarısı bir kumsalı vardır. 

Yaklaşık olarak 1 kilometre uzunluğuna sahip olan koy tekne turlarının uğrak noktalarından biridir.

Eşsiz güzelliklerin yer aldığı ilçemiz Marmaris dışında daha fazla tatil seçeneğini Muğla gezi rehberi kategorimizde yer verdik.


Marmaris Kalesi –  Arkeoloji Müzesi

Tarihi Marmaris Kalesi Tarihi Marmaris Kalesi

Marmaris merkezde bulunan kale ilk olarak İyonlar tarafından M.Ö 1044 yılında yapılmıştır. Kale saldırılardan sonra yıkılmış ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1522 yılında tekrar yaptırılmıştır. 

Kale içinde aynı zamanda arkeoloji müzesi de bulunmaktadır. Marmaris’te yapılan kazılar sırasında çıkarılan tarihi eserler burada sergilenmektedir. Özellikle tarihi eserlere meraklı ziyaretçiler için Marmaris'te gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken ve bu konuda bir hayli popüler olan Marmaris Kalesi, sizi son derece memnun edecektir. Giriş ücreti ise 18 TL’dir. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapılabilir.

Haftanın her günü ziyaretçi kabul eden Marmaris Müzesi, 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açıktır.


Cennet Adası

Cennet Adası Tekne Turları Cennet Adası Tekne Turları

Marmaris tekne turlarının sık sık uğradığı Cennet Adası temiz havası ve doğallığı ile dikkat çekmektedir. Berrak bir denizi ve yumuşacık bir kumu olan adada tatilciler mola vererek denizin tadını çıkarmaktadır.

Bununla beraber Cennet Adası’nda yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlar da bulunmaktadır. Sabah gerçekleşen bu turlar sırasında tatilciler adada yemek molası vermektedir. Mola sırasında en çok tercih edilen yemek ise kesinlikle yumurtalı patlıcandır.

Cennet Adası Tekne Turları gezisini tamamlayanlar için özel olarak hazırladığımız konaklama seçenekleri Marmaris butik oteller sayfasında yer almaktadır.


İçmeler

İçmeler Halk Plajı İçmeler Halk Plajı

Plajlarından dolayı gezmek için en çok tercih edilen noktalardan olan İçmeler, gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Marmaris merkezden 8 kilometre uzaklıkta bulunan İçmeler’de konaklayacak birçok otel ile çeşitli kamp alanları da bulunmaktadır.

Bununla beraber günübirlik olarak denizin tadını çıkarmak isteyen tatilciler yüzme, dalış, windsurf ve kano gibi aktiviteler için İçmeler’i tercih etmektedir.

İlçe merkezinden 15 dakikada bir kalkan dolmuşlar ile veya tekne turları ile İçmeler’e ulaşım mümkündür.


Söğüt Köyü

Söğüt Köyü Manzarası Söğüt Köyü Manzarası

Marmaris’ten 2 saatlik uzaklıkta bulunan Söğüt Köyü oldukça sakin huzurlu noktalardan biridir. 2000 kişilik nüfusa sahip olan köy, doğallığını koruyan ve güzelliklerini muhafaza eden cennetten bir köşe sayılır. Aynı zamanda antik kalıntıların da bulunduğu köyde yürüyüş yaparak Thyssanos Antik Kenti’ de görülebilir.

Köyde bulunan restoran ve kafeler de tarihi ve doğallığı temel alarak tasarlandığı için bir bütün halinde göze çarpmaktadır. Bununla beraber bu restoranlarda genel olarak köylülerin yapmış olduğu organik ürünler servis edilmektedir.


Hafsa Sultan Kervansarayı

Hafsa Sultan Kervansarayı Girişi Hafsa Sultan Kervansarayı GirişiKanuni Sultan Süleyman’ın annesi olan Hafsa Sultan adına yaptırılan kervansaray dönemin önemli konaklama merkezlerinden biridir. Günümüzde kafe ve butik eşya satılan yer olarak hizmet veren kervansarayda oturup çay eşliğinde muhabbet edilebilir.


Marmaris Büyük Çarşı

Marmaris Büyük Çarşısı Marmaris Büyük Çarşısı

Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen çarşı sürekli olarak hareketli ve aktif olarak kullanıldığı için günümüze kadar ulaşabilmiştir. İstanbul Kapalı Çarşı’ya benzerliği ile dikkat çeken çarşı daha küçük bir yapıdadır.

İçerisinde her türlü eşyanın bulunduğu çarşıda kıyafetler, baharatlar, süs eşyaları ile beraber çeşitli kokular satılmaktadır.


Marmaris’teki Antik Yerleşkeler

Marmaris Antik Kent Kalıntıları Marmaris Antik Kent Kalıntıları

Marmaris bulunduğu konum itibari ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 10.000 yılına dayanan tarihi ile oldukça zengin bir geçmişe sahip olan ilçede birçok antik kent de görülebilir.

Başta Kumlubük Koyu üzerinde bulunan Amos Antik Kenti, Çamlı Mahallesi’nde bulunan Gallipolis Antik Kenti, Eren Dağı yakınlarındaki Hemithea Tapınağı görülmesi gereken başlıca tarihi noktalardır.

Bununla beraber Bozburun Yarımadası’nda bulunan Hyda Antik Kenti ve Lryma Antik Kenti, Gökova Körfezi’ndeki İdyma Antik Kenti ve Kedrai Antik Kenti ile beraber ilçe merkezinde bulunan Asartepe mevkiindeki Physkos Antik Kenti görülebilir.

Marmaris turistik ve tarihi yerlerdeki gezisini tamamlayanlar için konforlu ve uygun fiyatta konaklama seçenekleri Marmaris tatil otelleri sayfasında yer almaktadır.


Turgut Köyü

Doğa Harikası Turgut Köy Doğa Harikası Turgut Köy

Merkezden 40 dakikalık mesafede bulunan köy genel olarak jeep turları ile ziyaret edilen noktalardan biridir. Özellikle halı dokumacılığı ile ünlü olan köyde yurt içindeki birçok şehre ve yurt dışına halılar gönderilmektedir. Köye gidildiği zaman halıların asıl dokunduğu ve renklerin nasıl belirlendiği izlenebilir. 

Bununla beraber yakınlarda bulunan Turgut Kalesi ile Bybassos Anti Kenti’nden kalan kale kalıntıları da görülebilir.


Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Sergisi Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Sergisi

Marmaris Muğla yolunun üzerinde 10. kilometrede özel alana kurulan müze Ahmet Urkay tarafından açılmıştır. Kendisi halıcı olan Urkay’ın biriktirdiği belge niteliğindeki koleksiyonları ile beraber birçok arkeolojik eser de sergilenmektedir. Arkeolojik eserlere ilgi duyan ziyaretçilerin Marmaris gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alan Urkay Müzesi, pek popüler olmasa da incelenmesi gereken sergilerden biridir.

Birçok medeniyete ait çömlek, el işi cam ürünler, paralar, heykeller, süs eşyaları, halılar, kilimler, ahşap ve mermer ürünler, silahlar ile beraber yöresel kıyafetler sergilenmektedir.

Haftanın her günü açık olan müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebilmek mümkündür.


Marmaris Günübirlik Gezilecek Yerler

Marmaris Manzarası Marmaris ManzarasıMarmaris, Muğla’nın en canlı tatil yerlerinin başında gelmektedir. Çevresinde bulunan gezinti yerleri ile keşfedilmesi gereken bir yerdir.


Akyaka

Akyaka Sahili Akyaka Sahili Akyaka Marmaris’e yaklaşık 32 km uzaklıktadır. Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınan Akyaka beldesi zengin doğası ve sakin ortamı ile huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin vazgeçilmez adresidir.


Köyceğiz Gölü

Doğa Harikası Köyceğiz Gölü Doğa Harikası Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü Marmaris’e yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Su sporu aktivitesi ile uğraşmak isteyenlerin uğrak adresidir. Gölün çevresi mesire alanı olarak kullanılıp piknik yapılmaktadır. Köyceğiz, sevimli ve küçük bir ilçe olmasıyla birlikte aynı zamanda zengin tarihi ve mutlaka incelenmesi gereken güzellikleriyle ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Marmaris gezilecek yerler listesinin aslında ilk sırasında yer alması gereken bu ilçe, yeteri kadar ilgi görmese de özellikle Köyceğiz Gölü, Sultaniye Kaplıcaları, Kaunos Antik Kenti ve Muğla'nın gizli cenneti olarak ifade edilen Yuvarlakçay Vadisi ile sizlere gerçek anlamda bir görsel şölen sunma imkanına sahip. Ayrıca yemek için arayışa girdiğinizde de Ege ve Akdeniz mutfağının muhteşem harmanına şahit olacaksınız. Konaklama konusunda da birbirinden güzel otellere ve pansiyonlara sahip oldukları da ifade edilmektedir.


Eski Datça

Eski Datça Sokakları Eski Datça Sokakları

Eski Datça Marmaris’e yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Begonyalar ile bezenmiş sokaklar, taş kaplı evler ve iş yerleri ile görülmeye değer şirin bir yerdir. Ayrıca ünlü şair Can Yücel’in de evi Eski Datça’dadır. Görsel bir zevk yaşamak isteyenler için Marmaris gezilecek yerler listesine eklenmeli ve mutlaka görülmeye değer yerlerdendir.


Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı Kızkumu Plajı

Türkiye'deki en ilgi çekici plajlardan biri olan Orhaniye Kızkumu Plajı, ilk bakışta görenleri şaşkına çeviriyor. Denizin içerisinde yaklaşık 600-700 metrelik bir batık patika tarzında bölge mevcut. Siz bu bölgede yüzdüğünüz halde, uzaktan sizi gözlemleyenler sizi sanki denizin üstünde yürüyormuşsunuz gibi görür.

Denizinin oldukça güzel olmasının yanı sıra halk plajı olmasıyla da ziyaretçilerin ilgisini çeken Kızkumu Plajı, giriş için herhangi bir ücret ödemenize de gerek kalmıyor. Kızkumu'nda bulunan bu plaj, Muğla Merkez'e ortalama 1.5 saatlik mesafededir. Muğla'dan Kızkumu Plajı'na gitmek için Orhaniye minibüslerini kullanabilirsiniz. Özel aracınızla gitmeyi tercih ederseniz de ilk olarak Marmaris - Datça yolunu takip etmelisiniz.


Marmaris Halk Plajı

Marmaris Halk Plajı Marmaris Halk Plajı

Marmaris Merkez'de olup o anda serinlemek ve biraz olsun denizin tadını çıkarmak isterseniz Marmaris Halk Plajı'nı direkt karşınızda göreceksinizdir. Oldukça uzun bir plaj olmasıyla birlikte, merkezden başlayıp Uzunyalı Plajı'na kadar devam etmektedir. Genellikle bir hayli kalabalık olan bu plaj için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Buraya kadar gelmişken, Marmaris Plajı'na benzeyen ama Mavi Bayrak sahibi olan Turunç Plajı da yaklaşık yarım saatlik mesafede olup, ücretsiz bir şekilde girerek denizin tadını çıkarabileceğiniz bölgelerden biridir.


Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti Amos Antik Kenti

Marmaris'e yaklaşık 1.5 saatlik mesafede bulunan Amos Antik Kenti, tarihi buluntulardan çok muhteşem manzarası ve bir o kadar da güzel deniziyle sizi karşılamaktadır. Özellikle zirveye çıktığınızda; Kumlubük Koyu ve Amos Koyu size birbirinden güzel fotoğraflar çekme ve anılar biriktirme fırsatı sunuyor.

Marmaris koylar açısından bir hayli zengin olsa da bu iki koyu görmeden Marmaris gezilecek yerler listenizi tamamlamayın. Ayrıca tarihi eserler açısından da özellikle tiyatrosu görülmeye değer kalıntılardan biridir.


Uzunyalı Plajı

Uzunyalı Plajı Uzunyalı Plajı

Marmaris merkeze 8 km mesafede bulunan Uzunyalı Plajı, yaklaşık 11 km'lik uzunluğuyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Denizinin oldukça temiz (kalabalığa bağlı) ve sıcak olmasının yanı sıra, bölgede konaklayacağınız ve yemek yeyip eğlenebileceğiniz onlarca mekanın olması da bu plajı cazip kılmaktadır.

Marmaris gezilecek yer açısından herhangi bir sıkıntı yaratacak bir bölge olmasa da onlarca plaja sahip olması kafaların karışmasına da sebep olmaktadır. Bu gibi seçimlerde; plajların popüler olup olmaması, tatil beldesi mi yoksa normal bir alan mı diye ayrım yapılması, ücretli olup olmamaları oldukça önemli bir fark yaratmaktadır. Bu hususta Uzunyalı Plajı; hem popüler oluşu hem ücretsiz olması hem de güzel bir tatil beldesi olmasıyla ziyaretçilerini cezbetmektedir. Plajda şezlong ve şemsiye gibi ekstra talepler için otellerin vermiş olduğu hizmetler de bulunmaktadır. Bu hizmetler yaklaşık 20 ile 30 TL arasında değişmektedir.