Marmaris'de Gezilecek Yerler

Muğla merkeze bağlı tatil merkezlerinden biri olan Marmaris her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Son derece güzel bir denize sahip olan ilçede birçok eğlence mekânı, muhteşem manzaralara sahip koylar ile beraber geçmiş dönemden kalan onlarca antik kent bulunmaktadır.


Bozburun

Bozburun Manzarası Bozburun ManzarasıBozburun, Marmaris Marina’sında bulunan çoğu yat ve teknenin üretildiği yerdir. Bu anlamda ülkemizin tekne ve yat üretimi anlamında ünlenmiş noktalarından sayılır.

Doğallığı seven tatilciler için cennet olan Bozburun’da genel olarak küçük, şirin pansiyon ve restoranlar bulunmaktadır. Diğer tatil noktalarına göre çok daha sade olduğunu söylemek mümkündür. Marmaris’e uzaklığı 45 kilometre olan Bozburun’a taksi veya dolmuşlarla da ulaşım sağlanmaktadır.


Selimiye

Marmaris Selimiye Manzarası Marmaris Selimiye ManzarasıMarmaris’e 45 dakikalık araç yolculuğu kadar uzakta bulunan Selimiye doğası gereği özellikle kötü hava koşullarında yatların ve teknelerin sığındığı bir koydur. 3 Yanı yamaçlar ile çevrili olduğundan güçlü esintiler buraya uğramamaktadır. 

Buranın en güzel yanı ise oldukça huzur verici bir doğaya sahip olmasıdır. Her tarafa yürüyerek ulaşılan Selimiye’de doğa ile iç içe olan köyleri, muhteşem plajlara sahip koyları ve geçmiş dönemden kalan tarihi antik kentleri görebilmek mümkündür.

Özellikle balık yemekleri ile meşhur olan Selimiye’de bulunan balık restoranlarında lezzetli yemekler yenilebilir.

Marmaris’ten Selimiye Adası’na giriş ücreti 10 TL‘dir. Genel olarak tekne turları ile gidilen adaya şahsi araç ile gidiliyorsa Datça yolundan devam edip Bozburun’a saparak ulaşım sağlanmaktadır.


Sedir Adası – Kleopatra Plajı

Doğa Harikası Sedir Adası Doğa Harikası Sedir AdasıKüçük ve yumuşak kumdan oluşan sahili, turkuaz rengindeki denizi ve muhteşem manzarası ile tatilcilerin en sık uğradığı yerler arasında gelen Sedir Adası’nda bir piknik ve gezi alanı da bulunmaktadır. İlçe merkezinden 25 kilometre mesafede bulunan adaya tekne turları ile gidilmektedir.

Adanın diğer ucunda Roma Dönemi’nden kalan kalıntılar yer almaktadır ancak genel olarak tatilciler Cennet Adası’nı Kleopatra Plajı’ndan dolayı tercih etmektedir. Oldukça güzel olan kumu ve denizi yüzmek için idealdir.

Tekne turları dışında Çamlık İskelesi’nden kalkan dolmuş tekneler ile adaya ulaşım mümkündür. Adaya girişlerde müze kartı geçerlidir.


Turunç

Marmaris Turunç Koyu Manzarası Marmaris Turunç Koyu ManzarasıMuhteşem bir koya sahip olan Turunç son derece sessiz ve huzurlu beldelerden biridir. Mavi Bayrak ödüllü olan Turunç Koyu’na genel olarak tekne turları ile gidilirken aynı zamanda konaklama imkânı da sunulmaktadır.

Bununla beraber safari turlarına katılarak jeeplerle gezintilere de katılmak mümkündür. Su sporları anlamında da önemli yerlerden biri olan Turunç dalış için en uygun denize sahiptir.

Merkezden 20 kilometre uzaklıkta bulunan Turunç, İçmeler bitiminin ardından 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır.


Bördübet Koyu

Eşsiz Bördübet Koyu Eşsiz Bördübet KoyuHisarönü’nde bulunan Bördübet Koyu doğallığı ile dikkat çekmektedir. Bakir kalabilen son koylardan biri olan Bördübet, en kalabalık olduğu zamanda bile huzurlu ve sakin bir hava vermektedir. Her tarafı yemyeşil çam ağaçları ile kaplı olan koyun turkuaz renginde denizi ve altın sarısı bir kumsalı vardır. 

Yaklaşık olarak 1 kilometre uzunluğuna sahip olan koy tekne turlarının uğrak noktalarından biridir.


Marmaris Kalesi –  Arkeoloji Müzesi

Tarihi Marmaris Kalesi Tarihi Marmaris KalesiMarmaris merkezde bulunan kale ilk olarak İyonlar tarafından M.Ö 1044 yılında yapılmıştır. Kale saldırılardan sonra yıkılmış ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1522 yılında tekrar yaptırılmıştır. 

Kale içinde aynı zamanda arkeoloji müzesi de bulunmaktadır. Marmaris’te yapılan kazılar sırasında çıkarılan tarihi eserler burada sergilenmektedir.

Giriş ücreti ise 12 TL’dir eğer müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapılabilir.


Cennet Adası

Cennet Adası Tekne Turları Cennet Adası Tekne TurlarıMarmaris tekne turlarının sık sık uğradığı Cennet Adası temiz havası ve doğallığı ile dikkat çekmektedir. Berrak bir denizi ve yumuşacık bir kumu olan adada tatilciler mola vererek denizin tadını çıkarmaktadır.

Bununla beraber Cennet Adası’nda yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlar da bulunmaktadır. Sabah gerçekleşen bu turlar sırasında tatilciler adada yemek molası vermektedir. Mola sırasında en çok tercih edilen yemek ise kesinlikle yumurtalı patlıcandır.


İçmeler

İçmeler Halk Plajı İçmeler Halk PlajıPlajlarından dolayı gezmek için en çok tercih edilen noktalardan olan İçmeler, gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Marmaris merkezden 8 kilometre uzaklıkta bulunan İçmeler’de konaklayacak birçok otel ile çeşitli kamp alanları da bulunmaktadır.

Bununla beraber günübirlik olarak denizin tadını çıkarmak isteyen tatilciler yüzme, dalış, windsurf ve kano gibi aktiviteler için İçmeler’i tercih etmektedir.

İlçe merkezinden 15 dakikada bir kalkan dolmuşlar ile veya tekne turları ile İçmeler’e ulaşım mümkündür.


Söğüt Köyü

Söğüt Köyü Manzarası Söğüt Köyü ManzarasıMarmaris’ten 2 saatlik uzaklıkta bulunan Söğüt Köyü oldukça sakin huzurlu noktalardan biridir. 2000 kişilik nüfusa sahip olan köy, doğallığını koruyan ve güzelliklerini muhafaza eden cennetten bir köşe sayılır. Aynı zamanda antik kalıntıların da bulunduğu köyde yürüyüş yaparak Thyssanos Antik Kenti’ de görülebilir.

Köyde bulunan restoran ve kafeler de tarihi ve doğallığı temel alarak tasarlandığı için bir bütün halinde göze çarpmaktadır. Bununla beraber bu restoranlarda genel olarak köylülerin yapmış olduğu organik ürünler servis edilmektedir.


Hafsa Sultan Kervansarayı

Hafsa Sultan Kervansarayı Girişi Hafsa Sultan Kervansarayı GirişiKanuni Sultan Süleyman’ın annesi olan Hafsa Sultan adına yaptırılan kervansaray dönemin önemli konaklama merkezlerinden biridir. Günümüzde kafe ve butik eşya satılan yer olarak hizmet veren kervansarayda oturup çay eşliğinde muhabbet edilebilir.


Marmaris Büyük Çarşı

Marmaris Büyük Çarşısı Marmaris Büyük ÇarşısıTam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen çarşı sürekli olarak hareketli ve aktif olarak kullanıldığı için günümüze kadar ulaşabilmiştir. İstanbul Kapalı Çarşı’ya benzerliği ile dikkat çeken çarşı daha küçük bir yapıdadır.

İçerisinde her türlü eşyanın bulunduğu çarşıda kıyafetler, baharatlar, süs eşyaları ile beraber çeşitli kokular satılmaktadır.


Marmaris’teki Antik Yerleşkeler

Marmaris Antik Kent Kalıntıları Marmaris Antik Kent KalıntılarıMarmaris bulunduğu konum itibari ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 10.000 yılına dayanan tarihi ile oldukça zengin bir geçmişe sahip olan ilçede birçok antik kent de görülebilir.

Başta Kumlubük Koyu’nda bulunan Amos Antik Kenti, Çamlı Mahallesi’nde bulunan Gallipolis Antik Kenti, Eren Dağı yakınlarındaki Hemithea Tapınağı görülmesi gereken başlıca tarihi noktalardır.

Bununla beraber Bozburun Yarımadası’nda bulunan Hyda Antik Kenti ve Lryma Antik Kenti, Gökova Körfezi’ndeki İdyma Antik Kenti ve Kedrai Antik Kenti ile beraber ilçe merkezinde bulunan Asartepe mevkiindeki Physkos Antik Kenti görülebilir.


Turgut Köyü

Doğa Harikası Turgut Köy Doğa Harikası Turgut KöyMerkezden 40 dakikalık mesafede bulunan köy genel olarak jeep turları ile ziyaret edilen noktalardan biridir. Özellikle halı dokumacılığı ile ünlü olan köyde yurt içindeki birçok şehre ve yurt dışına halılar gönderilmektedir. Köye gidildiği zaman halıların asıl dokunduğu ve renklerin nasıl belirlendiği izlenebilir.

Bununla beraber yakınlarda bulunan Turgut Kalesi ile Bybassos Anti Kenti’nden kalan kale kalıntıları da görülebilir.


Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Sergisi Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Sergisi

Marmaris Muğla yolunun üzerinde 10. kilometrede özel alana kurulan müze Ahmet Urkay tarafından açılmıştır. Kendisi halıcı olan Urkay’ın biriktirdiği belge niteliğindeki koleksiyonları ile beraber birçok arkeolojik eser de sergilenmektedir.

Birçok medeniyete ait çömlek, el işi cam ürünler, paralar, heykeller, süs eşyaları, halılar, kilimler, ahşap ve mermer ürünler, silahlar ile beraber yöresel kıyafetler sergilenmektedir.

Haftanın her günü açık olan müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebilmek mümkündür.


Marmaris Günübirlik Gezilecek Yerler

Marmaris Manzarası Marmaris ManzarasıMarmaris, Muğla’nın en canlı tatil yerlerinin başında gelmektedir. Çevresinde bulunan gezinti yerleri ile keşfedilmesi gereken bir yerdir.


Akyaka

Akyaka Sahili Akyaka SahiliAkyaka Marmaris’e yaklaşık 32 km uzaklıktadır. Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınan Akyaka beldesi zengin doğası ve sakin ortamı ile huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin vazgeçilmez adresidir.


Köyceğiz Gölü

Doğa Harikası Köyceğiz Gölü Doğa Harikası Köyceğiz GölüKöyceğiz Gölü Marmaris’e yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Su sporu aktivitesi ile uğraşmak isteyenlerin uğrak adresidir. Gölün çevresi mesire alanı olarak kullanılıp piknik yapılmaktadır. 


Eski Datça

Eski Datça Sokakları Eski Datça Sokakları

Eski Datça Marmaris’e yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Begonyalar ile bezenmiş sokaklar, taş kaplı evler ve iş yerleri ile görülmeye değer şirin bir yerdir. Ayrıca ünlü şair Can Yücel’in de evi Eski Datça’dadır. Görsel bir zevk yaşamak isteyenler için görülmeye değer yerlerdendir.

Marmaris'de Hava Durumu
Hava Durumu Bilgisine Ulaşılamadı
Marmaris'de Otelleri
Labranda Mares Marmaris
Labranda Mares Marmaris
İçmeler | Herşey Dahil
İNCELE
D Maris Bay
D Maris Bay
Hisarönü | Oda Kahvaltı
İNCELE
Green Nature Diamond
Green Nature Diamond
Siteler | Herşey Dahil
İNCELE
Angel's Marmaris Hotel
Angel's Marmaris Hotel
Bozburun | Alkolsüz Herşey Dahil
İNCELE
Sentido Orka Lotus Beach
Sentido Orka Lotus Beach
İçmeler | Ultra Herşey Dahil
İNCELE
Casa De Maris Spa & Resort
Casa De Maris Spa & Resort
Siteler | Herşey Dahil
İNCELE
Grand Yazıcı Club Turban Thermal Hotel
Grand Yazıcı Club Turban Thermal Hotel
İçmeler | Ultra Herşey Dahil
İNCELE
Golden Key Bördübet
Golden Key Bördübet
Bördübet | Yarım Pansiyon
İNCELE
Montana Pine Resort
Montana Pine Resort
Hisarönü | Herşey Dahil
İNCELE
İdeal Prime Beach Hotel
İdeal Prime Beach Hotel
Siteler | Herşey Dahil
İNCELE