Kızılcahamam Doğal Güzellikleri

Ankara’nın iklimler arası geçiş bölgesi olan Kızılcahamam, kısmen dağlık ve ormanlık arazilerden oluşmaktadır. Coğrafi şekillerinin engebeli olması, kentleşmenin sıkışık hale gelmesine neden olurken, çevreye fazla zarar verilmemesi, doğal güzelliklerin korunmasına ortam hazırlamıştır.

İç Anadolu Bölgesi’nde bakir doğasını koruyan en iyi ilçelerden birisi olarak bölgede ziyaret edilebilecek birçok uğrak noktası vardır. Her bir nokta kendine özgü faunalara, bitki çeşitliliğine ve farklı atmosfere ev sahipliği yapmaktadır.   Sadece doğal güzellik değil, aynı zamanda iklimler arası bir geçiş kuşağında olduğu için eşsiz manzaraları da ilçede görmek mümkündür.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Kızılcahamam'da yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Kızılcahamam otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı, Ankara'nın yaklaşık 80 km kuzeyinde, yoğun ormanların egemen olduğu batı Karadeniz ile İç Anadolu arasındaki geçiş bölgesinde yer almaktadır. 

Milli parkın ormanlık alanları andezit, bazalt ve tüf gibi volkanik kayalardan oluşmaktadır. Buradaki kaplıcalar SPA olarak değerlendirilmektedir. Milli parkın kuzey kısmında, yaklaşık 10-12 milyon yıl önce volkanik aktivasyon ile oluşturulan taşlaşmış odunlar vardır. 

Park alanının sadece üçte biri halka açık kullanım için ayrılırken, diğerleri doğal alan olarak koruma altına alınmıştır. Milli parkta yaklaşık 12.000 ziyaretçinin gereksinimlerini karşılayabilecek kamp alanları, bilgi merkezleri, piknik masaları, şömineler, 300 kişi kapasiteli SPA tesisi, restoranlar gibi alanlar mevcuttur. 

Milli park, doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, dağcılık ve safari gibi çeşitli eğlence amaçlı dış mekan etkinlikleri için de fırsatlar sunmaktadır. 

Soğuksu Milli Parkı’na giriş ücretsizdir.

Kızılcahamam'a uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Kızılcahamam'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam Kaplıcaları Kızılcahamam Kaplıcaları

Ankara’nın yer altı suları bakımından en zengin ilçelerinden birisi olan Kızılcahamam, bünyesinde barındırdığı kaplıcaları ile birçok insana şifa dağıtmaktadır. Yer altından çıkan sular ortalama 47 derecelik bir ısıya sahip olup, karaciğer, mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

İlçe merkezinde ve etrafta birçok kaplıca tesisleri mevcuttur. Sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahip olan kaplıcalar, tesislerde şifalarına göre ikiye ayrılır. Banyo kürleri ve içme suyu olarak ayrılan bu termal suların, son derece sağlıklı olduğu da tescillenmiştir.

Kaplıcalara giriş ücreti 15 - 20 TL’dir. 

Kızılcahamam'a tatile geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Kızılcahamam gezi rehberi sayfasında listeledik.


Abacı Peribacaları (Gelin Kayaları)

Abacı Peribacaları Abacı Peribacaları

Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı içerisinde, Mahkemeağcin Mahallesi üzerinde yer alan Abacı Peribacaları, yerli halk arasında Gelin Kayaları olarak anılmaktadır. 5000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Tüf ve aglomeraların yağmur tarafından aşındırılması sonucu meydana gelen bir yer şeklidir. Nevşehir’de yer alan peribacalarından sonra Türkiye’nin en güzel peribacaları olarak ikinci sırada yerini almaktadır. Taş ormanı gibi bir görünümü olan peribacalarının hepsinin boyutları farklıdır. Birisi çok uzunken diğer çok küçüktür. 

Abacı Peribacaları’na giriş ücretsizdir. 

Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz otellerin listesi Kızılcahamam termal oteller sayfasında yer almaktadır.


Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı

Çamlıdere Jeoparkı Çamlıdere Jeoparkı

2010 yılında kurulan Jeopark, Kızılcahamam’a bağlı Akçay Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Alan üzerinde eski ve güncel jeolojik durumları temsil eden toplam 250 jeolojik miras bulunmaktadır. Bunlardan sadece 23 tanesi turizm amacıyla halka açılmıştır. 

Halka açılan alan üzerinde tarihi miras, kültürel miras ve doğal güzellikler sergilenmektedir. Burada, taşlaşmış orman, 15 milyon yıl önce yaşamış olan balığın kılçığı veya kurbağa ve Hitit, Frig, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kültürel eserler gözlemlenebilmektedir.

Tarihi ve doğal güzellikler gezildikten sonra vakit geçirilebilmesi için piknik alanları da yaptırılmıştır. 

Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı’na giriş ücretsizdir. 

Kızılcahamam'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Kızılcahamam pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.