Kahramankazan Gezilecek Yerler

Ankara’da son zamanlarda daha çok sanayi ve ticaret anlamında adını duyurmaya başlayan Kazan, yılın hemen her zamanında sakin bir ortama ev sahipliği yapmaktadır. Bünyesinde barındırdığı sınırlı gezilecek yeri ile turizm alanında oldukça geri kalmıştır.

Diğer ilçeler ile karşılaştırıldığında kafa dinlemek için ya da günübirlik geziler için ideal bir nokta olarak ön plana çıkmaktadır.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirmek için Kahramankazan'da yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Kahramankazan otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Asarkaya

Asarkaya Asarkaya

Kazan ilçesine bağlı Karalar Mahallesi üzerinde yer alan büyük bir kaya kütlesidir. Burada dikkat çeken temel özellikler çok sayıda mağara ve sur kalıntılarına ev sahipliği yapmasıdır.

Yapılan araştırmalar sonrasında bu bölgenin, Antik Çağ’da askeri faaliyetler için kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca mağaraların içerisinden çanak ve çömlek gibi kalıntılar da gün yüzüne çıkarılmıştır. Fakat bölge üzerinde hala araştırmalar devam etmektedir.

Asarkaya’ya giriş ücretsizdir.

Ankara'da günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Ankara otelleri sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Akıncı Ovası

Akıncı Ovası Akıncı Ovası

Kazan İlçesine bağlı Yıldırım Beyazıt Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Kazan ilçe merkezinin 3 kilometre güneyinde bir konuma sahiptir.

Eski dönemlerde “Mürted” olarak bilinen ova, geçmişteki yerleşim yerlerinden birisidir. “Mürted” kelimesi, hoş bir anlama sahip değildir.

Ankara Savaşı’nın yapıldığı zamanlarda Yıldırım Beyazıt, hainlik ederek Timur’u savunanlara “dinden çıkmak” anlamına gelen bu kelimeyi kullanmıştır. Bu anlamından dolayı ismi değiştirilerek Akıncı Ovası olmuştur.

Aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Kahramankazan gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Bitik Höyük

Bitik Höyük Bitik Höyük

Bitik Mahallesi üzerinde yer alan bir höyüktür. Bu bölge üzerindeki ilk kazı çalışmaları 1942 yılında yapılmış olup, Frig, Hitit, Kalkolitik Çağ ve Erken Tunç Çağı’ndan kalma tabakalar keşfedilmiştir.

Bitik Höyük’te en dikkat çeken eser, kerpiç yaparken rastlantı üzerine açılan bir çukurdan çıkarılan Bitik vazosudur. Silindir boyunlu, yumurta gövdeli, geniş ağızlı ve dört şerit kulplu vazo, dört parça halinde ele geçirilmiştir.

Höyükte bulunan diğer eserler ise dışı parlak yüzeyli, içi ise siyah boya ve astarlı çanak çömleklerdir.

Bitik Höyük’e giriş ücretsizdir.

Ankara'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Ankara gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Kazan Günübirlik Gezilecek Yerler

Kazan, doğal güzellikleri ve kültürel değerleri ile Ankara’nın en çok ziyaret edilen ilçeleri arasında yer almaktadır. Kazan çevresinde ise günübirlik şekilde gezebileceğiniz tarihi yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır.


Beypazarı

Beypazarı Beypazarı

Ankara’nın turistik ilçesi Beypazarı, şehrin simgesi haline gelen cumbalı evleri ile dikkat çekmektedir. Günübirlik geziler için oldukça uygun olan Beypazarı’nda gezilecek yerlerin başında Yaşayan Müze, Beypazarı Çarşısı, Alaaddin Sokak ve Hıdırlık Tepesi yer almaktadır. Kazan ilçesi ile Beypazarı arası mesafe yaklaşık olarak 88 km’dir.


Nallıhan

Nallıhan Doğal Güzellikleri Nallıhan Doğal Güzellikleri

Manzarası ve kuşları ile meşhur Nallıhan, hem tarihi gezilere hem de doğa gezilerine olanak sunmakta olan bir ilçedir. Nallıhan’ın başlıca gezilecek yerleri, Kuş Cenneti, Kuzucular Köyü Kanyonu, Uyuzsuyu Şelalesi ve Taptuk Emre Türbesi’dir. Nallıhan, Kazan arası mesafe yaklaşık olarak 146 km’dir.


Mogan Gölü

Mogan Gölü Mogan Gölü

Eymir Gölü’ne oldukça yakın olan ve 11 dereden beslenen Mogan Gölü ve doğa parkı yaklaşık olarak 650.000 m2 alana sahiptir. 160 farklı kuş türüne de ev sahipliği yapmakta olan bu alan içerisinde sosyal tesisler ve asma köprü ile girilebilen bir ada bulunmaktadır. Mogan Gölü ile Kazan ilçe merkezi arası mesafe yaklaşık olarak 76 km’dir.


Duatepe

Duatepe Duatepe

Büyük Taarruz öncesinde düşman elinden alınan ilk tepe olmasından dolayı büyük önem taşıyan Dua Tepe, Metin Yurdanur tarafından yapılan anıt ve heykellerinin yanı sıra muhteşem manzarasıyla da dikkat çekmektedir. Dua Tepe, Kazan ilçesi arası mesafe yaklaşık olarak 95 km’dir.


Soğuk Su Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı Soğuksu Milli Parkı

Kaplıcaları ve doğal güzellikleri ile Ankara’nın gözde turizm alanları içerisinde yer alan Kızılcahamam’da yer alan Soğuk Su Milli Parkı, dinlenme alanları, eşsiz doğası, müzesi ve park içinde yer alan koruma altına alınan hayvanları ile oldukça zengin bir gezi deneyimi yaşatmaktadır. Soğuk Su Milli Parkı, Kazan ilçesi arası mesafe yaklaşık olarak 80 km’dir.


Kahramankazan Yapılacaklar: Kazan’da Mutlaka Deneyimlemeniz Gereken 3 Etkinlik

Daha çok sanayi ve ticaret alanında bir öneme sahip olan Kazan, yapılacaklar listesi bakımından diğer ilçelere göre daha az seçeneğe sahiptir. Nüfusu bakımından Ankara’nın en küçük ilçelerinden biri olup son zamanlarda gelişim göstermeye başlamıştır.


İlçenin Özel Lezzetlerini Tadın: Kazan Yöresel Yemekleri

Kazan Kavurması Kazan Kavurması

Kazan’ın önde olduğu konuların başında yemekleri gelmektedir. İlçe, kültürüne son derece bağlı kalmayı başarmış ender noktalardan biridir. Bu durum yemeklerine yansımıştır. Kazan geziniz sırasında Kazan kavurması, bandırma, kapama sızgıç, subüre, katı haside, hoşmerim, corkalak, tarhana çorbası, katma aşı gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

İlçe merkezinde yer alan restoran ve lokantalar, yöresel lezzetleri sunma konusunda oldukça başarılıdır. Farklı bir lezzet arayanlardan biriyseniz, Kazan’ın yöresel lezzetleri sizin için özel bir deneyim olacaktır.


Zamanda Keyifli Bir Yolculuğa Çıkın: Kazan Tarih Turları

Kazan Tarihi Turları Kazan Tarihi Turları

Her ne kadar tarım ve sanayiyle ön plana çıksa da, Kazan’ın ilçe sınırları içerisinde tarihi güzellikleri görmek de mümkündür. Ankara’nın en eski yerleşim yerlerine de ev sahipliği yapan ilçede tarihi gezilere ev sahipliği yapacak özel alanlar yer almaktadır.

Tarihin zaman içerisinde doğayla birleşmesi de görsel bir sunum oluşturmuştur. Geziniz sırasında bu tarihi güzellikleri gezebilir, geçmişte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.


Doğa ile İç İçe Zaman Geçirin: Kazan Doğal Güzellikleri

Son yıllarda bilinçli yapılaşmanın artması, ilçenin doğal güzelliklerinin korunmasına olanak sağlamıştır. Oldukça düz coğrafyaya kurulan ilçenin yüksek yerlerden manzarasını izlemeyi unutmayın. Ayrıca bozulmamış yapısının yanında, temiz havasıyla da yorgunluğunuzu gidermeniz mümkündür.

İlçe merkezine yakın yerlerdeki ağaçlar altında piknik yapmak, sizlere farklı bir deneyim kazandıracaktır. Söz konusu yürüyüş yapmak ve doğayı keşfetmek olduğunda Kazan, şehrin en güzel ilçeleri arasında yer almaktadır.


Kahramankazan Nerededir ve Nasıl Gidilir: Kazan’a Ulaşım Alternatifleri ve Yol Ücretleri

Ankara il merkezine 49,2 kilometre uzaklıkta bulunan Kazan, diğer ilçelerle kıyaslandığında turizm alanında daha geri sıralardadır. Bünyesine de sınırlı güzelliği barındırır. Söz konusu ulaşım olduğunda ise, yine sınırlı seçeneklere sahiptir. Kuzeyinde Kızılcahamam, doğusunda Çubuk ve Pursaklar, güneyinde Keçiören ve Sincan, batısında da Ayaş ilçeleriyle komşudur.

Ankara’nın farklı noktalarından ilçeye ulaşmak isteyenler önce Ankara il merkezine, sonrasında oradan kalkan dolmuşlara binmeleri gerekmektedir. Ulaşımın dolmuşlarla sağlanması, fiyat bakımından ekonomik olmasına ortam hazırlamıştır. Kazan’a farklı şehirlerden direkt ulaşım mümkün olmamakla birlikte Ankara ulaşım seçenekleri kullanılmaktadır.


Kahramankazan’a Özel Araç İle Ulaşım

Kahramankazan’a özel araç ile ulaşımı seçen yolcular arabalarında ya da akıllı telefonlarında yer alan navigasyon uygulaması ile en pratik ve kısa yol seçeneklerini keşfedebilmektedir.

İstanbul Kahramankazan arası mesafe ortalama 430 km olup, bu yolculuk yaklaşık olarak 5 saat sürmektedir. O-4 ve Anadolu Otoyolu/O-4 üzerinden ulaşım alternatifleri bulunmaktadır.

İzmir Kahramankazan arası mesafe ortalama 610 km’dir. Bu yolculuk 7 saatte tamamlanmaktadır. D300/E96 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır.

Antalya Kahramankazan arası mesafe yaklaşık 505 km’dir. Ortalama 6 saat 30 dakika sürecek olan yolculuk için D695 karayolu kullanılmaktadır.


Kahramankazan’a Otobüs ile Ulaşım

Kahramankazan’a direkt otobüs seferi bulunmamakta olup, Ankara otobüsleri ile öncelikle şehir otogarına ulaşım sağlanması gerekmektedir. Türkiye’nin tüm ilçelerinden otobüs ile ulaşım bu şekilde sağlanmaktadır.

İstanbul Ankara arası otobüs bileti fiyatları 50 – 100 TL, İzmir Ankara arası otobüs bileti fiyatları 60 – 80 TL, Antalya Ankara arası otobüs bileti fiyatları ise 70 – 90 TL arasında değişmektedir.


Ankara’dan Kazan’a Otobüs ile Ulaşım

Ankara’nın en küçük ilçelerinden birisi olan Kazan, il merkezine ortalama 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Doğrudan şehirlerarası otobüslerle ulaşım sağlanmazken, EGO ve dolmuşlar ile Ankara il merkezinden ulaşmak mümkündür.

Ak Köprü, Atatürk Kültür Merkezi ve Yenimahalle Köprüsü gibi güzergahlardan geçen EGO otobüsleri ortalama 1 saatte Kazan’a varmaktadır. Saat 5.35’te başlayan seferler, ortalama 15 dakikalık aralarla 21.20’ye kadar devam etmektedir.


Kahramankazan’a Havayolu ile Ulaşım

Kahramankazan’a uçak ile ulaşımı seçen yolcuların varış noktası Esenboğa Havalimanı olacaktır. Ankara’ya uçak ile ulaşım hem birçok büyükşehirden hem de yurt dışından sağlanmaktadır. Bilet fiyatları güzergah ve satın alım tarihine göre değişmektedir.

Esenboğa Havalimanı Kahramankazan arası mesafe ortalama 40 km olup, özel araç ya da taksi ile bu yolculuk 50 – 55 dakika sürmektedir.

Toplu taşıma ile ulaşım için önce havalimanı servisleri ya da belediye otobüsleri ile AŞTİ’ye ya da şehir merkezine ulaşım sağlanması gerekmektedir. Daha sonra buradan otobüs ve dolmuşlarla ilçeye varılmaktadır.