Haymana Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Termal turizmin gözde duraklarından Haymana, batıda Bala ve Gölbaşı, kuzeyde Yenimahalle, güneyde Konya'nın Yunak, Cihanbeyli ve Kulu ilçeleriyle komşudur.

Ankara il merkezine yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Haymana, ulaşım konusunda son derece ekonomik seçeneklere sahiptir. Ankara merkezden doğrudan halk otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Haymana Platosu sayesinde yollar oldukça düzdür. Kişisel araçların yanı sıra halk otobüsleri ve farklı firma otobüsleri ile de ulaşım yapılabilir.

Farklı şehirlerden ulaşımı seçen yolcular için direkt veya aktarmalı ulaşım seçenekleri mevcut olup, havayolu ve karayolu ile ulaşım seçenekleri sıklıkla tercih edilmektedir. 

Ankara'daki günübirlik aktiviteleriniz için rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Haymana oteller sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Haymana’ya Özel Araç ile Ulaşım

Ankara İl Merkezinden Haymana’ya Özel Araç ile Ulaşım

Ankara’nın Haymana ilçesine uzaklığı 80 kilometre olup, yolculuk ortalama 1 saat 10 dakika sürmektedir. Ankara’dan yola çıkacak yolcuların Gölbaşı ilçesi üzerinden tabelaları takip ederek Haymana’ya ulaşım sağlaması mümkündür. 

Haymana'ya geldiğinizde bölgede mutlaka  gezilmesi gereken yerleri sizin için Haymana'da gezilecek yerler yazısında listeledik.


İstanbul’dan Haymana’ya Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul’un Haymana ilçesine uzaklığı 514 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık olarak 5 saat 38 dakikadır. İstanbul’dan yola çıktıktan sonra Kocaeli’ne bağlı Gebze, Körfez ve Kartepe ilçeleri üzerinden Sakarya’ya bağlı Sapanca ilçesine geçiş yapılmaktadır.

Sakarya’dan sonra Düzce ve Bolu ilçelerine ilerleyerek Ankara’nın Çamlıdere ilçesine giriş sağlanmaktadır. Çamlıdere’den sonra takip edilmesi gereken güzergah Kızılcahamam, Kazan, Etimesgut ve Gölbaşı’dır.

Gölbaşı’na vardıktan sonra ise tabelalar takip edilerek Haymana’ya ulaşılmaktadır. 

Haymana'ya gelmeden önce tatil planı yapabilmeniz için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Haymana gezi rehberi sayfasında listeledik.


Haymana’ya Otobüs ile Ulaşım

Ankara’dan Haymana’ya Otobüs ile Ulaşım

Ankara’dan Haymana’ya Ankara’nın şehir içi otobüsü olan EGO ile ulaşım sağlanmaktadır. AŞTİ’den hareket eden EGO otobüslerinin günde sabah ve akşam olmak üzere iki seferi bulunmaktadır. Bilet fiyatları öğrenciler için 3,50 - 4 TL iken, tam bilet fiyatı 7 - 8 TL’dir. 

Haymana'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Haymana pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


İstanbul’dan Haymana’ya Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Haymana’ya otobüs ile direkt ulaşım sağlanamamaktadır. İlk olarak AŞTİ’ye geçiş yapılmalı, sonrasında ise sabah ve akşam olmak üzere iki seferin düzenlendiği EGO otobüslerine binilmelidir. İstanbul’dan AŞTİ’ye günün her saatinde seferler düzenlenmekte ve bilet fiyatları 60 – 80 TL arasındadır.

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gün boyu farklı firmalar tarafından otobüs seferleri düzenlenmektedir. Güzergah ve süreye göre bilet ücretleri değişmektedir. Haymana’ya ulaşım için çıkış noktası hangi şehir olursa olsun Ankara otobüs seferleri kullanılmakta ve direk sefer bulunmamaktadır. 

Haymana'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Haymana 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Haymana’ya Havayolu ile Ulaşım

Haymana’ya havayolu ile ulaşımı seçen yolcular için varış noktası Ankara Esenboğa Havalimanı olacaktır. Türkiye’nin pek çok büyük şehrinden ve dünyanın bazı ülkelerinden bu havalimanına seferler düzenlenmektedir. Bilet fiyatları ise satın alınan döneme göre değişkenlik göstermektedir. 

Esenboğa Havalimanı ile Haymana arası mesafe 117 km olup, direkt ulaşım için transfer ve taksi seçenekleri bulunmaktadır. Daha ekonomik ulaşım seçeneklerini değerlendirmek isteyenlerin havalimanı otobüs ve servisleri ile şehir merkezine geçmeleri önerilmektedir. 

Havalimanı servislerinin ulaşım ücretleri 11 – 15 TL arasındadır.