Foça'da Yapılacaklar

İzmir’in kuzeyinde yer alan şirin mi şirin ilçelerinden biri olan Foça, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, kültürel zenginliği ile dikkat çeken, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve hala onların ruhunu içinde barındırabilen nazcizane bir turizm kentidir. 

Foça’ya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken doğal güzellikler, tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler, gezmeden dönmemeniz gereken tarihi unsurlar, yapmadan dönmemeniz gereken birçok aktivite yer almaktadır. Bu çok yönlü yapısıyla yerli ve yabancı birçok turistin durak noktası olmaya devam eden Foça, daha çok sakin ve dinlenme amaçlı bir tatil beldesidir.

Foça'da uygun fiyatları ile ben eğlenceme bakarım diyen kişiler için bütçe dostu konaklama hizmetleri veren hotelleri Foça hotel sayfamızda listeledik.


Sıcak Günlerin Vazgeçilmezi: Sazlıca Koyu

Sazlıca Koyu Manzarası Sazlıca Koyu ManzarasıEski Foça ile Yeni Foça yolu arasında kalan ve her iki bölgeye de 15 dk mesafede bulunan Sazlıca Koyu yaz sıcaklarının artmasıyla tercih edilen doğal güzelliklerden biridir.

Şehir stresinden dolayı kaçamak yapmak isteyip huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin durak noktası olmaktadır.

Bu çok bilinmeyen bir bölgede yer alan el değmemiş doğası ve denizi ile büyüleyen Sazlıca Koyu’nu özel bir işletme yürütmektedir. Duş yerleri, WC, soyunma kabini ve restoranı mevcuttur.

Denizin dibi taşlı olduğundan dolayı eğer gidecekseniz deniz ayakkabılarınızı götürmeniz önerilmektedir. 

Ulaşım olarak Sazlıca Koyu’na toplu taşıma bulunmamaktadır o yüzden 30-40 TL arasında değişen fiyatlara sahip taksilerler ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sazlıca Koyu’na giriş ücreti olarak kişi başı 10 TL, kamp yapmak isteyenlerden ise giriş ücreti olarak 25 TL alınmaktadır. 

Sazlıca Koyu’nun denizi ve doğal güzellikleri arasında vakit geçirmeden dönmeyiniz.

İzmir'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için İzmir'deki oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Unutulmaz Dibek Kahvesi: Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü Sokakları Kozbeyli Köyü SokaklarıFoça şehir merkezine 15 km mesafede yer alan Şaphane Dağı’nın yamaçlarında Gencerlik Körfezi’ni seyreden manzarası, tarihi yapıları, sokakları ve yeşilliği ile adını duyurmuş ve Osmanlılar tarafından kurulmuş sonrasında da Rumların yerleşim alanlarından biri olmuştur.

Köy, eski taş evleri, çam ormanları ve yüzlerce yıllık zeytin ağaçları ile çevrili, gezilip görülmesi gereken yerler arasında yerini almıştır.

Kozbeyli Köyü doğallığı ve tarihi dokusu haricinde meşhur dibek kahvesi ile de bilinen bir köydür. Köy meydanında Şakir’in Yeri’nde dibek kahvesi eşliğinde köyün doğal güzelliklerinin tadını çıkarmadan dönmeyiniz.

Köye kendi aracınızla İzmir – Çanakkale yolu üzerinde yer alan Eski Foça sapağına dönüp Kozbeyli tabelasını gördükten sonra 4,5 km daha ilerlediğinizde ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız yoksa Ulukent İZBAN istasyonundan kankan Kozbeyli otobüsleri ile de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Foça'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Mitolojik Efsane: Siren Kayalıkları

Siren Kayalıkları Foça Siren Kayalıkları Foçaİzmir’in 70 km kuzeyinde ve Foça’nın Orak Adası’nda yer alan Siren Kayalıkları Ege’nin mitolojik efsanelerine de konu olmuş görülmesi gereken yerler arasındadır.

Siren Kayalıkları Homeros’un Destanı’nda adı geçen, yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar olarak bilinmektedir.

Mistik bir güzelliğe sahip Siren Kayalıkları akdeniz foklarının da bulunduğu bölgededir ve doğal yaşama zarar vermemek için koruma altında olup, denize girilmesi yasak bögelerdendir.

Mutlaka görülmesi gereken Siren Kayalıkları’nı dolaşmak isteyen turistlerin, Foça limanından balıkçı tekneleri ile adaya ulaşmaları mümkündür.

Foça'da sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Foça gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Tarihi Geziler: Phokaia Antik Kenti

Phokaia Antik Kent Kalıntıları Phokaia Antik Kent KalıntılarıPhokia Antik Kenti, İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden birine sahip olan Foça’da yer alan ve MÖ 2000’li yıllardan bu yana sağlam kalabilmiş kalıntıları ile şehrin tarihi değerlerinden biri olmaktadır.

Eski Foça’yı Yeni Foça’ya bağlayan yol üzerinde bulunan Phokaia Antik Kenti’ne 744 ESHOT hattını kullanarak oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Foça’nın bu tarihi değerlerine sahip kentten kalan eserlerin zenginliklerine şahit olmadan dönmeyiniz.


Geçmişin İzlerinden: Beş Kapılar Kalesi

Tarihi Beş Kapılar Kalesi Kalıntıları Tarihi Beş Kapılar Kalesi KalıntılarıBeş Kapılar Kalesi, Foça’nın merkezinde yer almaktadır ve zaman içerisinde de Cenevizliler tarafından onarımı yapılmıştır. Kalenin ismi ise ön cephesinde yer alan 5 adet kapıdan gelmektedir.

1455 yıllarında Phokaia’nın Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına dahil olmasından sonra surlar onarılarak günümüzde dokuz tanesi ayırt edilebilen kulelerle çevrilmiştir.

Bugün Beş Kapılar Kalesi’nde açık hava tiyatrosu olarak kullanılan alan geçmişte ise kayıkhane olarak kullanılmıştır. 

Kalenin içerisinde aynı zamanda antik eserler de sergilenmektedir. Foça’da yer alan Beş Kapılar Kalesi’ni görmeden dönmeyiniz.

Beş Kapılar Kalesi şehir merkezinde yer aldığı için ulaşımı oldukça basittir.

İzmir'e gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. İzmir gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Yöresel Yeşillikler: Foça Yeryüzü Pazarı

Foça Yeryüzü Pazarı Güler Yüzlü Esnafı Foça Yeryüzü Pazarı Güler Yüzlü EsnafıFoça’nın doğal yetişen ürünlerinin satıldığı ve bir slow food projesi olan Foça Yeryüzü Pazarı mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır.

Her Pazar, 08.30-18.00 arasında Foça Pazaryeri’nde kurulan Yeryüzü Pazarı’nın özelliği aslında bir üretici pazarı olmasıdır. Pazarda organik olarak üretilen meyve ve sebzeden tutun, ekmeğe, peynire, reçele ve zeytinyağına kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.

Organik ürünlerin tadına bakmadan dönmeyiniz.


Akdeniz Fokları’na Ziyaret: Foça Adaları

Foça Adalar Manzarası Foça Adalar ManzarasıFoça, çevresinde yer alan adalardan dolayı turizm kenti olma özelliğini ikiye katlamaktadır. Bu doğal güzelliklerin en ünlüleri, Orak Adası, Kartdere Adası, Hayırsız Ada, Fener Adası ve İncir Adası’dır. 

Adalar ve etrafındaki koyların özelliği ise Türkiye’deki son Akdeniz foklarının yaşadığı bölgelere sahip olmasıdır.

Foça limanından kalkan tekne turları veya balıkçı tekneleri ile bu adaları ziyaret edip fokları izlemeden dönmeyiniz.

İzmir'in şirin ilçesi Foça'da her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Foça apart oteller sayfamıza uğramayı unutmayın.


Tarihi Mezar: Şeytan Hamamı (Loutros)

Foça Şeytan Hamamı Kalıntıları Foça Şeytan Hamamı KalıntılarıFoça şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan meşhur Can Dede Tepesi’nde yer alan Şeytan Hamamı’nda bulunan kalıntılardan dolayı MÖ 4.yüzyıla dayandığı bilinmektedir. 

Antik çağda kayaların oyulması ile yapılmış bir aile mezarı olan Şeytan Hamamı Lydia mezarlarına benzemektedir. Mezar uzunca bir yol ve iki odadan oluşmaktadır, her odanın için de de oyuk olarak yapılmış ikişer mezar bulunmaktadır.

Can Dede Tepesi’ne yürüyerek veya özel araçla çıkabileceğiniz çok eski tarihi içinde barındıran Şeytan Hamamı’nı görmeden dönmeyiniz.


Doğa ile Denizin Manzarası: Foça Frigya Tepesi

Frigya Tepesi Manzarası Frigya Tepesi ManzarasıFoça şehir merkezinde yer alan Foça seyahatlerinde görülmesi gereken bir manzaraya sahip Frigya Tepesi doğal güzelliklere sahip seyir alanıdır.

Özellikle gün batımı manzarası ile gözlerinizi kamaştıracak bir güzelliktedir. Doğal bir teras olan Frigya Tepesi romantik anılar biriktirmeniz için kaçırılmaz bir fırsattır.

15 km mesafede yer alan Frigya Tepesi’ne özel aracınızla veya taksiyle 30 TL ücret karşılığında ulaşım sağlayabilirsiniz.

Foça Frigya Tepesi’nde gün batımını izlemeden dönmeyin.


Yaz Lezzetleri: Meşhur Girit Sakız Dondurmaları

Foça Girit Sakız Dondurmaları Foça Girit Sakız DondurmalarıYazın sıcak havasından bunaldığınızda şüphesiz gidebileceğiniz en iyi adres Küçük Deniz Sahili’nde yer alan Nazmi Usta’nın Girit usulü dondurmaları olacaktır.

Mütevazi bir mekanla hizmet veren ama yoğun ilgiye sahip olan dondurmacıda her çeşit tadları bulabilirsiniz.

Bir külah dondurma alıp Foça evleri arasında dolaşmadan dönmeyiniz.

Meşhur Girit Sakız Dondurmaları adresİsmet Paşa Mah., Reha Midilli Cad. No:82, Foça, İzmir

Foça'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Foça tatil otelleri kategorisini inceleyebilirsiniz.


Geleneksel Lezzet: Yoğurtlu Gopez Balığı

Eşsiz Lezzetiyle Yoğurtlu Gopez Eşsiz Lezzetiyle Yoğurtlu Gopez

Ege mutfağının en güzel örneklerinden biri olan ve her balık restoranında bulabileceğiniz yöreye özgü “Yoğurtlu Gopes (Kupes)” balığını tatmadan dönmeyin.