Foça Doğal Güzellikleri

İzmir'in kuzeyinde ve merkeze 65 km mesafede yer alan Foça, Ege'nin şüphesiz en güzel tatil bölgelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bölge, Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Yarımada üzerine konumlanmış olan Foça, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Eski Foça İyon Medeniyeti’nin ilk yerleşim yerlerinden biridir ve tarihi dokusunu hala saklayabilmiştir. Doğal bir liman kenti olan Foça, mavmavi denizinin manzarası eşliğinde gün doğumunu ve batışını izleyebileceğiniz en huzurlu tatil beldelerinden biri olmayı başarmıştır.  

Çevresinde yer alan Foça adaları ve özellikle Siren Kayalıkları, doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Kozbeyli Köyü’nün el değmemiş doğası, Frigya Tepesi’nin manzarası, mavi bayraklı koyları ile adeta yerli ve yabancı turistlerin kafa dinlemek için kaçış noktalarından biri olmuştur.

Yazları sıcak ve kurak kışları ise yağışlı olan Foça, Ege’nin tüm özelliklerini barındırmaktadır. Foça adalarının çevresinde yaşayan meşhur akdeniz fokları ise Foça’nın simgelerinden biridir.

Tarihi yerlere ve eğlence mekanlarına yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Foça oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Sazlıca Koyu

Sazlıca Koyu Manzarası Sazlıca Koyu ManzarasıEski Foça ile Yeni Foça yolu arasında kalan ve her iki bölgeye de 15 dk mesafede bulunan Sazlıca Koyu yaz sıcaklarının artmasıyla tercih edilen doğal güzelliklerden biridir.

Şehir stresinden kaçamak yapmak isteyip huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin durak noktası olmaktadır.

Bu çok bilinmeyen bir bölgede yer alan el değmemiş doğası ve denizi ile büyüleyen Sazlıca Koyu’nu özel bir işletme yürütmektedir. Duş yerleri, WC, soyunma kabini ve restoranı mevcuttur.

Ailelerin, gençlerin, balık tutanların ve dalgıçların uğrak noktalarından biri olan Sazlıca Koyu’nda kamp yapmak da mümkün kılınmaktadır. 

Denizin dibi taşlı olduğundan dolayı eğer gidecekseniz deniz ayakkabılarınızı götürmeniz önerilmektedir. 

Ulaşım olarak Sazlıca Koyu’na toplu taşıma bulunmamakta o yüzden 30-40 TL arasında değişen fiyatlara sahip taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sazlıca Koyu’na giriş ücreti olarak kişi başı 10 TL, kamp yapmak isteyenlerden ise giriş ücreti olarak 25 TL alınmaktadır. 

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz İzmir otel seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü Kozbeyli KöyüFoça şehir merkezine 15 km mesafede yer alan Şaphane Dağı’nın yamaçlarında Gencerlik Körfezi’ni seyreden manzarası, tarihi yapıları, sokakları ve yeşilliği ile adını duyurmuş ve Osmanlılar tarafından kurulmuş sonrasında da Rumların yerleşim alanlarından biri olmuştur.

Köy, eski taş evleri, çam ormanları ve yüzlerce yıllık zeytin ağaçları ile çevrili, gezilip görülmesi gereken yerler arasında yerini almıştır.

Köyün tepesine çıkıp orada yer alan caminin avlusunda deniz manzarasını seyredebilir sonrasında da yanındaki Kuzubeyi Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kozbeyli Köyü doğallığı ve tarihi dokusu haricinde meşhur dibek kahvesi ile de bilinen bir köydür. Köy meydanında Şakir’in Yeri’nde dibek kahvesi eşliğinde köyün doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Köye kendi aracınızla İzmir – Çanakkale yolu üzerinde yer alan Eski Foça sapağına dönüp Kozbeyli tabelasını gördükten sonra 4,5 km daha ilerlediğinizde ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız yoksa Ulukent İZBAN istasyonundan kalkan Kozbeyli otobüsleri ile de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Foça'da eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Foça'da gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Siren Kayalıkları

Foça Siren Kayalıkları Foça Siren Kayalıklarıİzmir’in 70 km kuzeyinde ve Foça’nın Orak Adası’nda yer alan Siren Kayalıkları Ege’nin mitolojik efsanelerine de konu olmuş görülmesi gereken yerler arasındadır.

Siren Kayalıkları, Homeros’un Destanı’nda adı geçen, yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar olarak bilinmektedir.

Efsaneye göre, Yunan mitolojisinde Seireneler, Sirenium veya Sirenler olarak bilinen ve bir adada yaşadıklarına inanılan deniz yaratıklarına verilen addır. Sirenler kuş vücuduna sahip geniş kanatları ve inanılmaz güzellikte olan kadın başlı yaratıklar olarak betimlenmişlerdir. Bu adada yaşayan Sirenler, çıkardıkları doğaüstü ses ve müzikle etraflarından geçmekte olan gemilerin, teknelerin ve denizcilerin dikkatlerini çektiği söylenmektedir. Bu seslerin tüm erkek gemicileri büyülediği ve sonsuza kadar orada kalma isteği uyandırdığı rivayetler arasındadır. Rotasını o yöne çeviren tüm gemiler sonuç olarak kayalıklara çarpar ve gemilerini, teknelerini batırarak ölüme mahkûm kalmışlardır.

Başka bir rivayet ise, oradan kurtulabilen tek kişinin Odyseus’un gemisi olduğudur. Phokia yakınlarından geçerken müziğin sesine kulak veren Odyseus, büyücü Kirke’nin sözlerini hatırlar ve tüm tayfanın kulaklarını bal mumu ile tıkayıp kendisini de geminin direklerinden birine bağlatmıştır.

Mistik bir güzelliğe sahip Siren Kayalıkları akdeniz foklarının da bulunduğu Orak Adası’nda yer almaktadır ve doğal yaşama zarar vermemek için koruma altında olup denize girilmesi yasak bögelerdendir.

Mutlaka görülmesi gereken Siren Kayalıklarını dolaşmak isteyen turistlerin, Foça limanından balıkçı tekneleri ile adaya ulaşmaları mümkündür.

Foça'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Foça gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Mersinaki Koyu

Mersinaki Koyu Manzarası Mersinaki Koyu ManzarasıEge Denizinin Foça’ya sunduğu hediyelerden biri olan Mersinaki Koyu şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Masmavi deniz ve yemyeşil doğanın buluşma noktalarından biri olan koy, Foça’nın doğal güzelliklerini yansıtan bir bölgedir.

Mersinaki Koyu’nun denizi soğuk olmasına rağmen temizliği ile yerli yabancı turistleri kendine çekmektedir. Koyda özel işletmeler yer almakta ve ortalama giriş ücreti 10 TL şeklindedir.

Foça şehiriçinden kalkan minibüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Foça dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için İzmir gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Foça Adaları

Foça Adaları Manzarası Foça Adaları ManzarasıFoça, çevresinde yer alan adalardan dolayı turizm kenti olma özelliğini ikiye katlamaktadır. Bu doğal güzelliklerin en ünlüleri, Orak Adası, Kartdere Adası, Hayırsız Ada, Fener Adası ve İncir Adası’dır. 

İçlerinde en büyük alana sahip olan Orak Adası’dır ve muhteşem plajlarına tekne turları düzenlenmektedir. Adanın güneyinde uzun bir kumsal yer almaktadır ve tavşanların doğal yaşam alanlarındandır.

İncir Adası ise yerli yabancı birçok turistin ilgisini çeken güzelliklere sahip adalardan birisidir. Tropik adaları aratmayacak güzellikteki doğanın içerisinde aynı zamanda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca doğal piknik alanları da bulunmaktadır.

Fener Adası ise yaşam verdiği kaktüsleri ile bilinmektedir.

Adalar ve etrafındaki koyların özelliği ise Türkiye’deki son Akdeniz foklarının yaşadığı bölgeler olmasıdır.

Foça limanından kalkan tekne turları veya balıkçı tekneleri ile adalara kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Foça Adaları'na yakın konaklama seçeneklerinden uygun fiyatlı olanları Eski Foça pansiyon sayfasında bulabilirsiniz.


Foça Frigya Tepesi

Foça Frigya Tepesi Manzarası Foça Frigya Tepesi ManzarasıFoça şehir merkezinde yer alan Foça seyahatlerinde görülmesi gereken bir manzaraya sahip Frigya Tepesi, doğal güzelliklere sahip bir seyir alanıdır.

Özellikle gün batımı manzarası ile gözlerinizi kamaştıracak bir güzelliğe sahiptir. Doğal bir teras olan Frigya Tepesi, romantik anılar biriktirmeniz için kaçırılmaz bir fırsattır.

15 km mesafede yer alan Frigya Tepesine özel aracınızla veya taksiyle 30 TL ücret karşılığında ulaşım sağlayabilirsiniz.

Foça Frigya Tepesi yakınlarında bulunan uygun fiyattaki konaklama seçenekleri Yeni Foça pansiyon sayfamızda size özel olarak hazırlanmıştır.


İngiliz Burnu

İngiliz Burnu Denizi İngiliz Burnu DeniziEski Foça’da yer alan doğal ve dokunulmamış bir çevresi olan İngiliz Burnu ilçe merkezine araçla 5 dakika mesafede yer almaktadır.

Kamp severlerin ve haftasonu ailelerin tercih ettiği noktalardan birisidir. Denizle doğanın iç içe geçtiği alanda herhangi bir yapılanma yoktur.

Foça Kalesi manzarası ile şehrin gürültüsünden uzak sakin bir tatil isteyenler için en ideal alanalr arasındadır. Denizi çakıllı ve kestaneler bulunduğundan deniz ayakkabısı unutulmaması gereken eşyalar arasındadır.

Eski Foça şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla bir noktaya kadar ulaşım sağlayabilirsiniz sonrasında asfalt yoldan 10 dakika yürümeniz gerekmektedir.