Foça'da Gezilecek Yerler

İzmir’in şirin tatil ilçelerinden biri olan Foça; doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve denizi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Turistik noktalardan birine ev sahipliği yapan Foça’da gezilebilecek birçok destinasyon bulunmaktadır. 

Eski Foça ve Yeni Foça diye ikiye ayrılan ilçede, yoğunluğun daha fazla olduğu bölge genellikle Eski Foça olmaktadır. Foça gezilecek yerler düşünüldüğünde mekanlarıyla ve tarihi yapılarıyla oldukça zengin bir ilçedir. İzmir merkeze yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Foça, özellikle hafta sonu kaçamakları için hem yerel halkın hem de çevre illerdeki insanların çokça tercih ettiği bölgeler arasındadır. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında; Athena Tapınağı, Sazlıca Koyu, Beş Kapılar Kalesi, Frigya Tepesi ve Foça Adaları bulunmaktadır.

İster kendi özel aracınızla isterseniz de Foça gezi rehberi aracılığıyla tüm tarihi yerleri gezebilir, aynı zamanda da denizin tadını en güzel şekilde çıkartabilirsiniz.

İzmir'in Şirin ilçesi Foça'daki tatilinizde tarihi ve turistik mekanlara yakın olan Foça otelleri sayfasında yer alan otellerde konaklayabilirsiniz.


Athena Tapınağı

Athena Tapınağı Kalıntıları Athena Tapınağı Kalıntıları

Phokaia Antik Kenti’nin ve İon tarihinin en eski tapınaklarından biri olan, körfeze ve kente hakim olan yerde bulunan Athena Tapınağı yarımadada kayalık üzerinde bulunan yükselti üzerinde inşa edilmiştir.

Heykelin yapım tarihi 6.yüzyıl olarak bilinmekte ve Zeus’un kızı Athena’ya hitaben inşa edilmiştir. Tapınakta bulunan bu heykel tahtadan yapılmıştır. Kybele adak nişleri 1993 yılında sürdürülen kazı çalışmaları sonucunda bu kayalık alanda bulunmuş ve önceki dönemlerde Anadolu’nun tanrıçası olarak kabul edilen Kybele’nin de saygı gördüğü bir bölge olarak açıklanmıştır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda tapınak çevresinde bulunan sütun tamburları ve pişmiş topraktan yapılan tapınak süsleri de bulunan tarihi eserler arasındadır.

Foça gezilecek yerler arasında özellikle tarihi yapılar düşünüldüğünde ilk sıraları alabilecek bölgelerden biri olan Athena Tapınağı, aynı zamanda gezi rehberi aracılığıyla da gezilebilecek yerler arasındadır. Şehir merkezinden Phokaia Antik Kenti’ne giden minibüsler ile ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.


Sazlıca Koyu

Sazlıca Koyu Manzarası Sazlıca Koyu Manzarası

Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan ve her iki tarafa da 15 dk’lık kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Sazlıca Koyu yazları hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte tercih edilen doğal güzelliklerinden biridir.

Şehrin karmaşasından uzak dinlenip kendinizi yenilenmiş hissetmek isteyenlerin durak noktasıdır. Çok bilinmeyen bir bölgede yer alan bozulmamış doğası ve muhteşem denizi ile göz kamaştıran Sazlıca Koyu’nu özel bir işletme yürütmektedir. İşletme duş yerleri, tuvalet, soyunma kabini ve restoran gibi hizmetleri sunmaktadır. Oldukça büyük bir işletme olmasının yanı sıra birbirinden farklı etkinliklere de burada dahil olabilirsiniz. Foça'da gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken yerlerden olan Sazlıca Koyu, böyle bir tatil beldesi için çok net bir şekilde tercih edilecek bölgelerinden biri olarak ifade edilmektedir. Denizi oldukça iyi olan koyda aynı zamanda çeşitli balık ve benzeri canlıları görmeniz de mümkündür. 

Hem muhteşem bir manzara hem de bir o kadar güzel bir deniz arayışı içerisindeyseniz eğer bu bölgeyi ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Deniz dibinin taşlı olması sebebiyle gidecek olanların deniz ayakkabılarını da yanlarında götürmeleri önerilmektedir. Ulaşım açısından sık tercih edilen toplu taşıma Sazlıca Koyu’nda bulunmamaktadır bu nedenle 30-40 TL arasında değişen fiyatlarla taksilerle ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Sazlıca Koyu'na giriş ücreti ise 10 TL olup kamp yapmak isteyen tatilcilerden ise giriş ücreti olarak 25 TL alınmaktadır. Foça’da deniz ile doğanın mükemmel bir ahenk içinde bulunduğu yerlerden biri olan Sazlıca Koyu gezilecek yerler arasındadır.

İzmir'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için İzmir otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü Sokakları Kozbeyli Köyü Sokakları

Foça’nın şehir merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Şaphane Dağı yamaçlarında eşsiz Gencerlik Körfezi’ni gören manzarası, tarihi yapıları, nostaljik sokakları ve yeşilliği ile ön plana çıkmıştır. Aynı zamanda Osmanlılar tarafından kurulup sonrasında Rumların yerleşim yeri haline gelmiştir.

Tarih kokan bu köy eski taş evleri çam ağaçlarından oluşan ormanı ve yüzlerce yıl eskiye dayanan zeytin ağaçları ile çevrili ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yerini alır. Köyün tepesinde bulunan caminin avlusundan eşsiz deniz manzarasını seyredebilir ve hemen yanında bulunan Kuzubeyi Kulesini de ziyaret edebilirsiniz.  Birbirinden güzel mekanların da bulunduğu bu sokaklarda özellikle popüler olan ve kapısında kuyruklar oluşan bir de dondurmacısı mevcuttur. Konaklama konusunda da yine hem deniz gören hem de biraz daha iç kısımlarda kalan oteller ve pansiyonlar da bu bölgede bulunmaktadır.

Kozbeyli Köyü yalnızca doğal yapısı ve bozulmayan tarihi dokusu ile değil meşhur dibek kahvesi ile de bilinen bir köydür. Köy merkezinde yer alan Şakir’in Yerinde dibek kahvesi eşliğinde köyün mistik havasının tadını çıkarabilirsiniz. 

Köy kendi aracınızla İzmir Çanakkale yolu üzerinde yer alan Eski Foça sapağından dönüldükten sonra Kozbeyli tabelasının 4.5 km ilerisinde yer alır. Özel araca sahip değilseniz Ulukent İZBAN istasyonundan kalkan kozbeyli otobüsleri köye kolaylıkla ulaşım sağlayan bir diğer yoldur.


Siren Kayalıkları

Siren Kayalıkları Foça Siren Kayalıkları Foça

İzmir’in kuzeyine 70 km uzaklıkta olan ve Foça’nın Orak Adası’nda yer alan Siren Kayalıkları, Ege’nin mitolojik efsanelerinde yer almış mutlaka görülmesi gereken eşsiz güzellikler arasındadır. 

Siren kayalıkları Homeros’un destanında adı geçen gemicilerin yolunu şaşırıp gemilerini çarptıkları kayalıklar olarak da bilinmektedir.  Gizemli bir güzelliğe sahip olan bu kayalıklar, Akdeniz foklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Doğal yaşama zarar verilmemesi adına koruma altında olan ve denize girmek ya da balık tutmak gibi aktivitelerin yasak olduğu bir bölgedir. Yılın her mevsimi gidip görebileceğiniz bu bölgede herhangi bir beach bulunmamaktadır. 

Mutlaka gidilmesi gereken Siren Kayalıkları'nı görmek isteyen turistler için Foça limanından balıkçı tekneleri ile kayalıklara ulaşım mümkündür. Eski Foça gezilecek yerler düşünüldüğünde Siren Kayalıkları kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.


Phokaia Antik Kenti

Phokaia Antik Kent Kalıntıları Phokaia Antik Kent Kalıntıları

İzmir’in en eski yerleşimlerinden biri olan Phokaia Antik Kenti Foça’da yer alan ve MÖ 2000’li yıllardan günümüze kadar tarihi dokusundan hiçbir şey kaybetmeyen sağlam kalan kalıntıları ile şehrin tarihi değerlerinden biridir. Oldukça özel bir yer olan Phokaia Antik Kenti'ne her yıl binlerce turistik gezi düzenlenmektedir.

1952 yılından itibaren süregelen çalışmalar sonucunda ilk olarak Athena Tapınağı sonrasında ise sütun sur duvarları, tiyatro ve mimari kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. 1993 yılına kadar süren çalışmalar sonucunda Phokaia Antik Kenti sit alanı ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır. Athena Tapınağı'yla birlikte Phokaia Antik Kenti'ni ve diğer tarihi yapıları özel turlar ve Foça gezi rehberi eşliğinde çok daha ayrıntılı bir şekilde gezip öğrenebilirsiniz.

Eski Foça’yı Yeni Foça’ya bağlayan yol üzerinde bulunan Phokaia Antik Kentine ulaşım 744 ESHOT hattı ile kolay bir şekilde sağlanmaktadır. 


Beş Kapılar Kalesi

Tarihi Beş Kapılar Kalesi Tarihi Beş Kapılar Kalesi

Beş kapılar kalesi Foça’nın şehir merkezinde yer almaktadır ve 1275 yılında Michel Paleoloc tarafından inşa edilip Cenevizli Zacharnaya bırakılmıştır. Kalenin onarımı zaman içinde Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Kalenin ön tarafında bulunan 5 kapı kaleye ismini vermektedir. 

Geçmişte kayıkhane olarak kullanılan Beş Kapılar Kalesi günümüzde ise açık hava tiyatrosu amacıyla kullanılmaktadır. Foça gezilecek yerler planlamanıza mutlaka eklemeniz gereken bu kale, aynı zamanda manzarasıyla da sizi mest edecektir. Beş Kapılar Kalesi’nin giriş kısmında yer alan yazıta göre kulede onarım Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1538-1539 yılları arasında yapılmıştır. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet döneminde de kaleye restorasyonlar yapılmıştır. Kale içinde bulunan antik eserler de görülmesi gereken güzellikler arasındadır. 

Şehir merkezinde yer alan Beş Kapılar Kalesi konumu sayesinde ulaşımı oldukça kolay kılmaktadır.

Foça'da sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Foça gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Foça Yeryüzü Pazarı

Foça Yeryüzü Pazarı Esnafı Foça Yeryüzü Pazarı Esnafı

Foça’nın organik ürünlerin satıldığı aynı zamanda slow food projesi diye belirtilen Foça Yeryüzü Pazarı, görmeden dönülmemesi gereken yerler arasında yer alır. Pazarda Ege bölgesine dair neredeyse her şeye rastlamanız da mümkündür. 

Her pazar 08.30-18.00 saatleri arasında Foça Pazar yerinde kurulan yeryüzü pazarının bir diğer önemli özelliği ise üretici pazarı olmasıdır. Pazar organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzeden tutun da ekmeğe peynire reçel zeytinyağına kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.


Foça Adaları

Foça Adalar Manzarası Foça Adalar Manzarası 

Foça çevresinde yer alan adalar bölgenin turizm kenti olma özelliğini ikiye katlamaktadır. Orak Adası, Kartdere Adası, Hayırsız Adası, Fener Adası ve İncir Adası bu doğal güzelliklerin en bilinenleridir.

Orak Adası ismi geçen adalar içinde en geniş alana sahip olanıdır ve harika plajlarına tekne turu ile gitme imkanı sunmaktadır. Adanın güneyinde tavşanların doğal yaşamı da olan uzun bir kumsal yer almaktadır. Foça gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken ve oldukça güzel bir gün geçirebileceğiniz bu adalar, denize girmek istediğiniz takdirde de sizi son derece mutlu etmeyi başaracaktır.

İncir Adası ise yerli ve yabancı olmak üzere birçok turistin ilgi odağı haline gelen ve eşsiz güzelliklere sahip olan adalardan birisidir. Tropik adalarda geziyormuş hissi veren doğası ile eşsiz deniz tadını çıkarabilir aynı zamanda doğal piknik alanları ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Kaktüslerin yaşam alanı olan Fener Adası ise kendinizi yenilenmiş hissettirecek detaylara sahiptir. Farklı bir tatil deneyimi için en iyi yerler Foça bölgesinde mevcuttur. Foça gezilecek yerler düşünüldüğünde bu adaların mutlaka listelere eklenmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Adalar ve etrafındaki koyların bir başka önemli özelliği ise nesli tükenmekte olan son Akdeniz foklarının yaşadığı bir bölge olmasıdır. Foça limanından düzenlenen tekne turları ve balıkçı tekneleri ile adaya sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir'e gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. İzmir gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Şeytan Hamamı (Loutros)

Şeytan Hamamı Kalıntıları Şeytan Hamamı Kalıntıları

Foça şehir merkezine 2 km mesafede bulunan meşhur Can Dede Tepesi’nde yer alan Şeytan Hamamı’nda gün yüzüne çıkarılan kalıntıların MÖ 4.yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir.

Eski çağlarda kaya oyma yöntemiyle yapılan aile mezarı olan Şeytan Hamamı, Lydia mezarlarıyla benzerlik göstermektedir. Mezar uzun bir yol ve iki odadan meydana gelmektedir, her odanın içinde oyuk şeklinde yapılan iki mezar bulunmaktadır. 

Yapılan kazı çalışmaları sonucunda mezarlardan Hellen seramikleri bulunmuştur. 

Can Dede Tepesi’nde bulunan Şeytan Hamamı’nı ziyaret etmek isteyenler isterse yürüyerek isterse özel araçla ulaşımı sağlayabilmektedirler.


Foça Frigya Tepesi

Foça Frigya Tepesi Manzarası Foça Frigya Tepesi Manzarası

Foça şehir merkezinde yer alan Frigya Tepesi doğal güzelliklere sahip ve gezi esnasında ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Özellikle gün batımı ile ortaya çıkan eşsiz görüntü büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Doğal bir teras olan Frigya Tepesi romantik anların vazgeçilmez adresidir. Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki en büyük farkı bu tepeye çıkarak görme imkanına sahip olabilirsiniz. Gezilecek yerler arasında da mutlaka ilk sıralara yazılacak bölgelerden biridir.

15 km uzaklıkta bulunan Frigya Tepesi’ne özel aracınızla veya taksiyle 30 TL gibi bir ücret karşılığında kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Foça'da Frigya Tepesi'ne yakın büyük bir tesiste tatil yapmak için Eski Foça tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Foça Tarihi Merkezi

Foça Sahil Kasabası Foça Sahil Kasabası

Kent arşivini kayıt altına almak için oluşturulan Foça Tarihi Merkezi, Foça’nın gündelik hayatını içeren tüm bilgi ve materyalleri toplayarak arşiv amaçlı bir merkez konumundadır. 

Geçmişten günümüze kadar, tarih kokan Foça’yı belgelerle öğrenmek istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerler arasında yer alır. Aynı zamanda Yeni Foça için de bu durum geçerlidir ve Eski Foça'ya uğramışken Yeni Foça taraflarını da ziyaret ederek Osmanlı zamanlarından itibaren günümüze gelen bu özel bölgeyi keşfedebilirsiniz. 

Şehrin merkezine yürüme mesafesi kadar yakın olan Foça tarihi merkezi hafta içi her gün mesai saatleri içinde ziyaret edilebilir. 


Eski Foça Sokakları

Eski Foça Tarihi Sokakları Eski Foça Tarihi Sokakları

Yeni ve eski Foça olarak ikiye ayrılan ilçenin buram buram tarih kokan sokaklarını keşfetmek için tarihi evlerin arasında gezebilirsiniz.

Eski Foça tarihi değerini ilk günkü gibi koruyan bu sokaklar eski görünümünden hiçbir şey kaybetmemiştir. Gökkuşağını andıran rengarenk caddelerinde dolaşarak tarih basamaklarına şahit olabilirsiniz. Ayrıca bölgede hem güzel bir otelde kalıp hem de otelin hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmak isterseniz, bu güzel sokakların sonunda bulunan Hanedan Beach Hotel'i tercih edebilirsiniz.


Eski Foça Limanı

Eski Foça Limanı Manzarası Eski Foça Limanı Manzarası

Küçük teknelerle süslenmiş Beş Kapılar Kalesi’nden sahilin en uç kısmına kadar uzaman bölgedir.

Eski Foça Limanı geçmişte de aynı görevi gördüğünden dolayı gezinirken geçmişe yolculuk yapıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Manzarası düşünüldüğünde muhteşem bir nokta ve bir o kadar da özel bir bölgedir.

Balıkçı tekneleri takı ve hediyelik eşyalar satılan sahil kıyısında eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.


Arkaik Sur Duvarı ve Kent Kapısı

Arkaik Sur Duvar Kalıntıları Arkaik Sur Duvar Kalıntıları

MÖ 590 -580 yıllarında yapıldığı düşünülen sur duvarları Foça’da yürütülen son dönem kazılarında gün yüzüne çıkarılmış Arkaik dönemine ait kalıntılar arasında bulunmaktadır. 

Maltepe Tümülüsü tepesinde bulunan bu sur duvarları 5 km uzunluğa sahip ve tarihte Heredot’un bahsettiği duvarlar olarak geçtiğinden dolayı Heredot Duvarları şeklinde de anılmaktadır. Duvarın yanında bulunan 4 km genişliğindeki yapının kentin kapısı olduğu varsayılmaktadır. Kapının iki tarafında bulunan kuleler, çıkan yangınlar sonucunda gün geçtikçe kömürleşmiştir. 

Arkaik Sur Duvarı ve Kent Kapısı Foça şehir merkezinde sahil boyunca görebileceğiniz muhteşem bir konumda bulunmaktadır ve yürüme mesafesinde bulunan tarihi mekanlar arasındadır.


Foça Antik Tiyatro

Foça Antik Tiyatro Kalıntıları Foça Antik Tiyatro Kalıntıları

Foça şehir merkezinde bulunan ve Anadolu’nun en eski antik tiyatro özelliğini elinde bulunduran Foça Antik Tiyatrosu’nun tarihi yapılan araştırmalar sonucunda MÖ 340/330 yıllarına dayandığı tahmin edilmektedir.

MÖ 1. Yüzyılda ise Foça Antik Tiyatrosu seramik çöplüğü olarak, 2. Yüzyılda ise nekropolis olarak kullanılmıştır. Araştırmalar sonucunda tiyatronun yapımında kullanıldığı varsayılan ve bölgede oldukça sık rastlanan foça taşı olarak da bilinen tufalara rastlanmıştır. 

Şehir merkezinde yer alması ve yürüme mesafesinde bulunması Foça Antik Tiyatrosu’na ulaşımı oldukça kolay kılmaktadır.


Foça Günübirlik Gezilecek Yerler

Foça Sahili Foça Sahiliİzmir’in kuzeyinde bulunan sahil şehri Antik Çağlardan günümüze dek birçok güzellikle beraber var olmayı başarmıştır. Çevresinde bulunan diğer tarihi ve doğal yapılarla beraber keşfedilebilir.

Foça'da kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Foça apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Alaçatı

Alaçatı Sokakları Alaçatı Sokakları Alaçatı Foça’ya yaklaşık 160 km uzaklıktadır. Şirin bir tatil kasabası olarak bilinen Alaçatı her yıl birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yerlerden biridir. Aynı zamanda rüzgar sörfünün yapıldığı tatil noktalarından biridir.


Efes Antik Kenti

Efes Antik Kent Kalıntıları Efes Antik Kent Kalıntıları Foça ile Efes yaklaşık 140 km uzaklıktadır. Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Ayrıca bilim ve sanat tarihi için de önemli bir yeri bulunmaktadır.


Sığacık

Sığacık Sokakları Sığacık Sokakları Foça ile Sığacık yaklaşık 140 km uzaklıktadır. Sakin Şehir unvanına sahip olan tatil kasabası tarihi taş evleri, pazarı ve sahilli ile oldukça dikkat çekmektedir.


Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör İzmir Tarihi Asansör

Tarihi Asansör Binası Foça’ya yaklaşık 65 km uzaklıktadır. 1907 yılında Nesim Levi tarafından yaptırılmış olan Asansör Binası ulaşımın sağlanması amacıyla yapılmaktadır. Günümüzde ise tarihi bir yapısı olduğundan önemi büyüktür.

Özellikle gün batımını izlemek için İzmir'in en güzel mekanlarından biri olan Tarihi Asansör, aynı zamanda özel iş görüşmeleri yapabileceğiniz bir konsepte de sahiptir. Restoran bölümü genellikle rezervasyon ile hizmet verdiği için önce arayıp ona göre gitmenizi ifade etmektedirler. 

İster Mart ayında ister Eylül ayında gidin, her mevsim ve her şartta muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacaktır.


İzmir Saat Kulesi

Tarihi İzmir Saat Kulesi Tarihi İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi Foça’ya yaklaşık 65 km uzaklıktadır. İzmir’in sembol noktalarından biridir. Konak Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi deniz ile Konak Camisi arasında bulunduğundan fotoğraf karelerini süsleyen hoş manzaraları oluşturmaktadır.


İzmir Kordon Boyu

İzmir Kordon Boyu Çimleri İzmir Kordon Boyu Çimleriİzmir Kordon Boyu Foça’ya yaklaşık 65 km uzaklıktadır. İzmir ziyaretinde yürüyüş, eğlence ve alışveriş yapmak isteyenlerin oldukça ilgisini çekmektedir.