Fatih Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasında, Eyüp ve Zeytinburnu ilçeleri ile komşu olan ve Kadıköy ile Üsküdar’ın tam karşısında yer alan Fatih; İstanbul’un tarihi ve turistik bölgelerinden biridir. 

İstanbul’da turizm denince ilk akla gelen bölgelerden biri olan Eminönü, Fatih ilçesine bağlıdır. Şehrin merkezi ilçelerinden biri olan Fatih’e, pek çok farklı şekilde ulaşım olanağı bulunmaktadır. 

Fatih ilçesine; denizyolu, karayolu ve pek çok farklı toplu taşıma aracını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fatih'te uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Fatih hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Denizyolu ile Fatih’e Ulaşım

Eminönü vapur iskelesi, İstanbul’un tarihi bir iskelesidir. Fatih ilçesine denizyolu ile ulaşım sağlamak isterseniz; Kadıköy ve Üsküdar vapur iskelelerini tercih edebilirsiniz. 

Kadıköy ile Eminönü arası vapur ile ulaşım, ortalama 20 dakika sürmektedir. 

Üsküdar ile Eminönü arası vapur ile ulaşım, ortalama 15 dakika sürmektedir. 

Şehir Hatları ve İdo seferlerini kullanarak Fatih’e deniz yolu ile ulaşım sağlayacaksanız, vapur seferlerini kullanabilmek için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

Vapur ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, ortalama 6 TL ödeyerek tek geçiş imkanı sağlayan kartlardan satın alabilirsiniz.

İstanbul'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için İstanbul'daki oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Karayolu ile Fatih’e Ulaşım

Karayolu ile Fatih ilçesine ulaşım için; şahsi aracınızı, taksi ve toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. 

Anadolu yakasından geliyorsanız ve taksi ile ulaşım sağlayacaksanız; Kadıköy- Fatih arası ortalama 35 dakika sürmektedir ve yolculuk ücreti ortalama 45 TL’dir. 

Üsküdar ve Fatih arası taksi ile ulaşım ise ortalama 30 dakika sürmektedir ve yolculuk ücreti ortalama 40-45 TL’dir. 

Fatih’e, komşu ilçelerden ulaşım sağlayacaksanız; Beyoğlu- Fatih arası ulaşım ortalama 15 dakika sürmektedir ve yolculuk ücreti ortalama 20 TL’dir. 

Beşiktaş ile Fatih arası ulaşım ortalama 25 dakika sürmektedir ve yolculuk ücreti ortalama 35 TL’dir.

Fatih'in bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak ve keyifli tatil için Fatih'in gezilecek yerleri yazımıza göz atabilirsiniz.


Fatih’e En Yakın Havalimanı

Fatih ilçesinin merkezi ile İstanbul Havalimanı arası ortalama 38 km’dir. İki mesafe arasında, taksi ya da araç ile yapacağınız bir yolculuk ortalama 45 dakika sürmektedir. 

Fatih ilçesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı arası mesafe ortalama 45 km’dir. İki mesafe arasında, taksi ya da araç ile yapacağınız yolculuk, ortalama 40 dakika sürmektedir.


Metro ile Fatih’e Nasıl Gidilir?

Metro ile Fatih ilçesine ulaşım için; M1A, M1B ve M2 metro hatlarını tercih edebilirsiniz. 

Yenikapı ile Atatürk Havalimanı arasında ulaşım sağlayan M1A metro hattını kullanacaksanız; Emniyet ve Aksaray metro istasyonlarında inerek, Fatih ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Yenikapı ile Kirazlı arasında ulaşım sağlayan M1B metro hattını kullanacaksanız; yine Emniyet ve Aksaray duraklarında inmeniz gerekmektedir.

Yenikapı ile Hacıosman arasında ulaşım sağlayan M2 metro hattını kullanacaksanız; Vezneciler ya da Haliç duraklarında inmeniz gerekmektedir. 

Metro ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Fatih'te doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Fatih gezi rehberi sayfasında listeledi.


Tramvay ile Fatih’e Nasıl Gidilir?

Fatih ilçesine tramvay ile ulaşım sağlamak isterseniz; Kabataş ile Bağcılar arasında ulaşım sağlayan T1 tramvay hattını tercih edebilirsiniz. 

Bu hat; Bağcılar’dan kalkar ve Güngören, Merter, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Topkapı, Çapa, Fındıkzade, Aksaray, Laleli, Beyazıt, Çemberlitaş, Sultanahmet, Gülhane, Sirkeci, Eminönü, Karaköy, Tophane ve Fındıklıdan geçerek Kabataş’a ulaşım. 

Aksaray, Laleli, Beyazıt, Çemberlitaş, Sultanahmet, Gülhane, Sirkeci ve Eminönü duraklarında inerek, Fatih ilçesinin farklı bölgelerine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Tramvay ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Fatih dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için İstanbul gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Marmaray ile Fatih’e Nasıl Gidilir?

İstanbul içinde en hızlı ulaşım olanağı sağlayan toplu taşıma araçlarından biri Marmaray’dır. Anadolu yakasında iki ve Avrupa yakasında üç adet istasyonu bulunan Marmaray’ı kullanarak Fatih’e ulaşım sağlayacaksanız; Sirkeci ve Yenikapı duraklarında inmeniz gerekmektedir. 

Sirkeci durağında inecekseniz; T1 Kabataş- Bağcılar tramvay hattına aktarma yaparak Fatih’e ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Yenikapı durağında inerseniz; M1A, M1B ve M2 metro hatlarından aktarma yaparak Fatih’e ulaşabilirsiniz. 

Marmaray ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Fatih'te yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Fatih balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Metrobüs ile Fatih’e Nasıl Gidilir? 

Metrobüs ile doğrudan Fatih ilçesine ulaşım olanağı bulunmamaktadır. 

Metrobüs ile gelecekseniz; Cevizlibağ durağında indikten sonra Kabataş tramvay hattını kullanarak aktarma yapmanız gerekmektedir. 

Metrobüs ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Fatih'te içerisinde bir çok aktiviteye izin veren ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Fatih tatil otelleri seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.