Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme, hayatınız boyunca unutamayacağınız birçok deneyime sahip olmanıza olanak sağlayan doğal güzellikler, tarihi yapılar, muhteşem plajlar ve hareketli gece hayatı ile adeta turizm cennetlerinden biridir. 

Çeşme gezilecek yerler denildiğinde akla çok fazla yer gelir. Eğer fırsatınız ve zamanını varsa hemen hemen her yeri gezmenizde fayda var. Plajlarından tutun doğal güzellerine hatta gece hayatına kadar belki de Türkiye'nin en yoğun ve bir o kadar da eğlenceli bölgelerinden biri şeklinde ifade edilebilir.

Çeşme'nin gezilecek yerlerine yakın ve farklı fiyat tarifelerindeki otellerin tüm listesi Çeşme otelleri sayfasında yer almaktadır.


Altınkum Plajı

Çeşme Altınkum Halk Plajı Çeşme Altınkum Halk Plajı

Havalar ısındığında, İzmir'de, hatta dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanında yaşayanlar bu sahile akın eder. Bunun nedeni ise, bu plajın, Ege’nin en iyi kum ve su kaynaklarını sunmasıdır. İsminden de anlaşıldığı üzere altın kadar değerli ve güzel kumlara sahip olan plaj, Çeşme merkezinden yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. 

Kuzey rüzgarlarının etkisiyle Altınkum Plajı, açık ve berrak bir denize sahiptir ve bu nedenle suyun diğer Çeşme plajlarına göre daha düşük bir sıcaklığı vardır. Ancak, hava sıcaklığı yükseldiğinde ve yaz ayları geldiğinde soğuk suda yüzmek paha biçilemez bir güzelliğe dönüşebilir. 

İzmir'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için İzmir otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Eşek Adası (Karaada Adası)

Doğa Harikası Eşek Adası Doğa Harikası Eşek Adası

Eşek Adası, doğal güzelliği ile milli park olarak ilan edilip koruma altına alınan bu ada Çeşme'den 1 saatlik yapılan tekne turları ile ziyaret edilir. Su sporları yapmak için harika ve tertemiz bir koya sahiptir. Özellikle su altı sporları için ideal bir koydur. 

Sahili ve denizi ağırlıklı olarak çakıl taşlarından oluşmaktadır. İsminden de anlaşıldığı gibi Eşek Adası'nda çok önceden oraya bırakılan ve orada zaman geçtikçe daha da çoğalan eşekler yaşamaktadır. Teknelerin Ada'ya yaklaştığını gören misafirperver eşekler, gelenler için kıyıya yaklaşıp orada beklerler. Giderken eşekler için yiyecek götürülmelidir. 

Tekne tur ücretleri içerdiği yiyecek ve içeceğe göre 50 TL - 100 TL arasında değişmektedir. 


Aya Yorgi Koyu

Aya Yorgi Koyu Tekne Turları Aya Yorgi Koyu Tekne Turları

Gezilmesi gereken yerlerden birisi Çeşme merkezin 1 kilometre uzağında bulunan Aya Yorgi Koyu'dur. Çeşme’nin çeşitli mevsim dönemlerinde, her türlü eğlence için en popüler alandır. Buradaki gün batımı hayatınız boyunca sürekli görmek isteyeceğiniz bir güzelliğe dönüşecek. 

Aya Yorgi Koyu, yerli ve yabancı birçok turistin de odak noktası haline gelmiştir. Plaj partileriyle dolu çok sayıda clubın yanı sıra, etrafta uzanabileceğiniz ve bronzlaşabileceğiniz çok sayıda yeşillik alan bulunur. Sakin ortamları sevenler için aile dostu ve sessiz bölümler de var.

Sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Çeşme gezi rehberi kategorimize göz gezdirmeyi unutmayın.


Çeşme Kalesi

Tarihi Çeşme Kalesi Tarihi Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi, İzmir ilinin Çeşme ilçesinde bulunmaktadır. İzmir'e uzaklığı 35 kilometredir. Cezayirli Gazi Hasan Paşa Anıtı kalenin önünde konumlandırılmış ve Çeşme Arkeoloji Müzesi kalenin içerisinde yer almaktadır. 

Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş dönemlerinde Çeşme, 1472 ve 1501 tarihlerinde Venedikliler tarafından iki kez saldırıya uğradı. Kale başka diğer yapılabilecek saldırılara karşı bir önlem olarak inşa edildi. Osmanlı sultanı II. Beyazıt döneminde bir sahil kalesiydi. Ancak alüvyal çökellerden dolayı artık iç kısımda yer almaktadır. Dikdörtgen şeklinde inşa edilmiş kalenin üç tarafında altı burç vardır.

Bir festival merkezi olarak kullanılır. Ayrıca Çeşme Uluslararası Müzik Festivali kalede yapılmaktadır. 

Giriş ücreti 12 TL'dir.


Ilıca Plajı

Ilıca Halk Plajı Ilıca Halk Plajı

Çeşme ilçesinin bir beldesidir. Ilıca 19. yüzyılın sonlarına doğru, özellikle yaz tatilinde başta İzmir olmak üzere varlıklı insanlar için bir sığınak olarak kullanılmıştır. Zamanla bu varlıklı insanların burayı beğenmesi sonucu günümüzde turizm amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Termal sular deniz yatağından çıkıp Ilıca Plajı'na ulaşır ve bu da Ilıca'yı doğal termal havuz haline getirir. Ilıca ayrıca romatizma, metabolizma hastalıkları ve jinekolojik hastalıklar gibi birçok hastalığı tedavi ettiği bilinen çamur banyolarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ilıca Plajı, Çeşme gezilecek yerler listesine plajlar düşünüldüğünde ilk sıralarda yazılması ön görülen yerlerdendir. Özellikle yaz aylarında güzel bir tatil için ideal olan bu plaj, Çeşme'nin en iyi halk plajları arasında yer alıyor ve hizmetleriyle de sizleri memnun etmeyi başarıyor. Oldukça temiz olmasıyla birlikte; soyunma kabini, duş, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız birçok yeri mevcuttur.

Bünyesinde birçok beach club barındıran bu plaj, gece hayatı konusunda da oldukça etkin. Hem yüzüp eğlenmek hem de aynı zamanda güzel bir balık yemek isteyenler için de çevresinde oldukça güzel restoranlar mevcuttur.

İzmir'e gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. İzmir gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Alaçatı Merkez

Alaçatı Merkez Çarşısı Alaçatı Merkez Çarşısı

Alaçatı renkli camlı ve taş evlere sahiptir. Alaçatı'nın merkezi 100 yıldan uzun bir süre önce Yunanlı sahiplerinden alınan Osmanlı evlerine sahiptir. Evlerin kapılarından ya da pencerelerinden Yunan evleri mi yoksa Osmanlı'dan kalma evler mi oldukları anlaşılır. Tipik olarak kapalı cumba balkonları lila veya soluk mavi renklerle boyalıdır. Belde 2005 yılında tarihi bir sit alanı olarak ilan edildiğinden beri yapılar çok daha iyi korunmaktadır. 

Alaçatı'ya başka bir şehirden geliyorsanız eğer ilk olarak Adnan Menderes Havalimanı'na iniş yapmanız gerekiyor. İzmir'e ulaştıktan sonra Alaçatı yaklaşık olarak 90 km'lik bir mesafede kalıyor. Dilerseniz özel aracınızla dilerseniz de havalimanının önünde bekleyen havaşları kullanarak direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme’de mutlaka gezilecek yerler arasında yer alan Alaçatı’nın sokaklarında mutlaka dolaşmalısınız. Alaçatı gidilecek yerler arasında mutlaka ilk sıralara alınıp, tatilin tadı burada da çıkarılmalıdır. Ayrıca Alaçatı gezilecek yerler düşünüldüğünde de bu mekanları listenize ekleyebilirsiniz; Tren Beach Ayayorgi, KafePi Beach Club, Veranda Alaçatı, Paparazzi, The Beach of Momo, House 44, Limon Köyiçi Alaçatı ve Atiye.

Bu mekanların hepsi özellikle yaz aylarında oldukça aktif olmakla birlikte, güzel bir tatil için oldukça iyi seçenekler arasında yer alıyor ve Çeşme gezilecek yerler açısından da size oldukça iyi bir rehber niteliğindedir. 


Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kent Kalıntıları Erythrai Antik Kent Kalıntıları

Bir diğer görülecek yer ise Erythrai Antik Kenti'dir. Diğer İyon şehirlerine kıyasla küçük bir şehir olsa da değirmen taşı, şarap ve kereste üretimi ile ünlüdür. 

Şehir eski çağlarda Mısır, Kıbrıs ve batı ülkeleri ile ticaret yapmıştır. Erythrai, MÖ 334'te Büyük İskender'in Anadolu'ya katıldığı zaman bağımsızlaşmış ancak Roma ve Bizans dönemlerinde önemini yitirmiştir. 1333'te Türkler şehrin adını Ildırı olarak değiştirmiştir. Bugün Erythrai Antik Kenti taraflarında bir tiyatro ve birkaç ev bulunmaktadır.

Çeşme'de aileniz ile birlikte doğal şifa kaynağı olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz otellerin listesi Çeşme termal oteller listesinde bulunmaktadır.


Şifalı Kaplıcalar ve Çamur Banyosu

Şifalı Kaplıcalarda Çamur Banyosu Şifalı Kaplıcalarda Çamur Banyosu

Şifne koyunda küçük bir yarımadada yer alan kaplıcalar, yakınlarda konaklama ve restoranlara da sahiptir. Bankların içinde bulunduğu şifalı su için büyük bir ortak havuz bulunmaktadır. Su sodyum, klor ve kalsiyum içerir ve 38ºC suları radyoaktiftir. Sular romatizma, jinekolojik rahatsızlıklar, idrar yolu enfeksiyonları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan kişiler için çok iyidir. 

Şifne ayrıca şifalı çamur banyoları ile ünlüdür. Sifne Termal Kaplıcaları ve Şifa Merkezleri, 1980'lere kadar sadece yerli turistlere hizmet ederken son beş yılda Alman, İsviçreli, Norveçli, Danimarkalı, İsveçli ve Japon turistlerle gittikçe popüler bir hal almaya başlamıştır.


Çeşme Arkeoloji Müzesi

Çeşme Arkeoloji Müzesi Sergi Alanı Çeşme Arkeoloji Müzesi Sergi Alanı

Çeşme Kalesi'nin içerisinde yer alır. 1965 yılında müze bir silah müzesi olarak kurulmuş ancak silahların metalik kısımlarında yüksek nem oluşması silahların diğer müzelere aktarılmasına neden olmuştur. 

1984'ten itibaren müze genel amaçlı bir müze olarak yeniden tasarlanmıştır. Arkaik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pişmiş toprak figürleri, kandil ve çanak çömlek gibi öğeler sergilenmektedir. Müzenin bir kısmı Ildırı (Erythrai) kazılarından çıkarılan nesneler için ayrılmıştır. Bir başka salon ise Çeşme Koyu'nda yapılan Çeşme Savaşı'nın anısına yapılmıştır. Bu salonda afişler, bayraklar, madalyalar ve batık Rus amiral gemisinden objeler sergilenmektedir.

Çeşme Arkeoloji Müzesi için giriş ücreti 12 TL'dir. 


Çeşme Günübirlik Gezilecek Yerler

Çeşme, Ege denizi ile çevrili olan tatilcilerin gözdesi niteliğinde bir yerleşim yeridir. Çevresinde bulunan doğal ve tarihi güzelliklerle beraber keşfedilecek birçok noktası bulunmaktadır.


Sığacık

Sığacık Sanat Dolu Sokakları Sığacık Sanat Dolu Sokakları

Çeşme’ye uzaklığı yaklaşık 88 km uzaklıkta olan Sığacık, daracık sokakları, sevimli ve samimi yapısı ile görülmeye değer bir yerdir. Balıkçı köyü olarak ün kazanmış yerleşim yeridir.

Bakir koyları, muhteşem doğası ve mandalina kokan sokaklarıyla İzmir'in en güzel tatil beldelerinden biridir. Alaçatı gibi kalabalık olmasa da çoğu duyguyu bir arada yaşayabileceğiniz ve fiyatları açısından da uygun olan bu bölge, Çeşme gezilecek yerler listenize ekleyip görebileceğiniz oldukça naif yerlerdendir.


Akkum Plajı

Mavi Bayraklı Akkum Plajı Mavi Bayraklı Akkum Plajı

Akkum Plajı Çeşme’ye yaklaşık 88 km uzaklıktadır. İzmir’in en güzel plajları arasındadır. Mavi bayrak sahibi olan plaj birçok su sporunun yapılabildiği bir yerdir.


İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesinde Gün Batımı Manzarası İzmir Saat Kulesinde Gün Batımı Manzarası

İzmir Saat Kulesi Çeşme’ye yaklaşık 87 km uzaklıktadır. İzmir’in en bilindik noktası olarak görülmeye değerdir. Ayrıca Saat Kulesi önünde hatıra kalması için fotoğraf çekilmek iyi olacaktır.

Çeşme gezilecek yerler deyince belki de akla ilk olarak gelecek yer Saat Kulesi'dir. Hemen yan tarafında bulunan vapur iskelesi sayesinde de dilediğiniz bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede yemek yemek ya da alışveriş yapmak isterseniz de 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Konak Pier'e geçip oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 


Karantina Adası

Doğa Harikası Karantina Adası Manzarası Doğa Harikası Karantina Adası ManzarasıKarantina Adası Çeşme’ye yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Adaya Urla üzerinden ulaşım kara ve deniz yoluyla yapılabilmektedir. Tarihinde hastalık tedavileri için kullanıldığından Karantina Adası olarak anılmaktadır.


İncirlikoy Akvaryum Plajı

İncirli Koy Akvaryum Koyu Tekne Turu İncirli Koy Akvaryum Koyu Tekne Turuİncirlikoy Akvaryum Plajı Çeşme’ye yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Mavi bayraklı olan plaj denizin mavisi ve çevresinde bulunan ağaçların yeşilliği ile kartpostal niteliğinde görüntülere yol açıyor. Temiz ve bakımlı olan kum plaj yüzmek için elverişli yerler arasındadır.


Boyalık Koyu

Boyalık Koyu Boyalık Koyu

Çeşme'ye en yakın plajlardan biridir. Ortalama 10 dakikalık mesafede olan bu plaj, Ilıca ile Çeşme arasında yer almaktadır. Ortalama 5 kilometrelik uzunluğa da sahip olan Boyalık Koyu, eskisi kadar sakin olmasa da denizinin güzelliği ve çevresinde yer alan işletmelerin artmasıyla ziyaretçilerin daha çok tercih edeceği bir yer haline gelmiştir.

Önceki yıllarda oldukça sessiz ve sakin olan bu koy, zamanla çevresine yapılan otel ve pansiyonlar sayesinde daha da tanınmış ve şu sıralar en çok tercih edilen plajlar arasına girmiştir. Boyalık Plajı, normal şartlarda halk plajı olarak geçse de içerisindeki işletmelerden ötürü alacağınız hizmete göre fiyat değişimi de yaşanmakta. Boyalık'ta normalde girişler ücretsiz ancak otellerin olduğu bölgeleri kullanmak isterseniz ya da şezlong ve şemsiye gibi ekstra hizmetlerden yararlanmak isterseniz yaklaşık olarak 30 ile 50 TL arasında bir ödeme yapmanız gerekmektedir.


Pırlanta Plajı

Pırlanta Plajı Pırlanta Plajı

Çeşme merkeze yaklaşık 20 dakikalık mesafede olan bu plaj, genelde Altınkum Plajı'yla karıştırılmaktadır. Çiftlikköy'ü geçtikten sonra varabileceğiniz Pırlanta Plajı'nın en önemli özelliği sit alanı olmasıdır. 

Bölgenin sit alanı olması sebebiyle çevresine herhangi bir inşa yapılamıyor. Otellerin ya da pansiyonların bu bölgede kendine yer edinememesiyle birlikte de doğal güzellikler kendini ortaya çıkarabiliyor. Hem kumlarıyla hem de deniziyle gerçekten son derece temiz olan bu plaj, tatilcilerin de epey tercih ettiği yerlerden biri konumunda. Plajın içerisinde özel beachlerin de yer alması, burada geçirilecek zamanın daha da konforlu hale gelmesini sağlamaktadır.

Girişlerin ücretsiz olduğu plajda şezlong ya da şemsiye talebinizde 10'ar liralık ücret ödemeniz gerekmektedir. 


Çeşme Marina

Çeşme Marina Çeşme Marina

2010 yılında hizmete giren Çeşme Marina, 400 yat ağırlayabilme kapasitesine sahiptir. Açıldığı dönemde biraz yetersiz kalmış olsa da bu 10 senelik süreçte her anlamda kendini geliştiren işletme, diğer marinalarla kıyaslandığında bir tık öne çıkıyor.

Özellikle Çeşme'nin ücret anlamında ortalamanın üstünde olduğu düşünülürse, bu marina oldukça ünlü olduğu gibi bir o kadar da uygun ve çeşitliliğinin fazla olmasıyla dikkatleri çekiyor. Çeşme gezilecek yerler arasında mutlaka uğramanız gereken ve son yıllarda kendini nasıl yenileyip iyileştirdiğini fark edebileceğiniz nadir yerlerden.

Doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan her şey dahil konaklama seçeneklerini Çeşme herşey dahil listesinde bulabilirsiniz.


Sakız Adası

Sakız Adası Sakız Adası

Çeşme'ye komşu olan Sakız Adası, Yunanistan'a aittir. Çeşme'nin hemen karşısında bulunan adanın Türkiye ile uzaklığı yaklaşık 8 kilometredir. Sakız Adası'na ulaşım da bir hayli kolaydır. Çeşme'den kiralayacağınız feribotlar aracılığıyla ortalama yarım saatlik bir zaman diliminde adaya ulaşabilirsiniz.

Adanın en büyük gelir kaynağını, ismini de almış olduğu sakızlar oluşturmaktadır. Damla sakızının üretildiği nadir yerlerden olan bu adanın her yerinde sakız ağacına rastlamanız mümkündür. Ayrıca birçok şeyin sakızlardan üretildiği de düşünülürse, özellikle damla sakızlı dondurma en popüler ürünleri arasında yer almaktadır.