Beşiktaş Semtleri

İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Beşiktaş, toplamda 23 semti ile Avrupa yakasının sahil kıyısında yer almaktadır. 

Şehrin pek çok popüler destinasyonunu, tarihi ve turistik yerlerini içinde barındıran Beşiktaş’ın nüfusu, 2017 yılı verilerine göre 185.447’dir. 

Tarih boyunca, farklı din ve mezheplerin bir arada yaşadığı bir bölge olmayı başarabilen Beşiktaş, İstanbul sahil şeridinin öne çıkan semtlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Beşiktaş semt haritasında yer alan ve öne çıkan tarihi semtleri arasında; Arnavutköy, Aşiyan, Balmumcu, Bebek, Kuruçeşme, Ortaköy ve Yıldız semtleri yer almaktadır. 

Beşiktaş'ta uygun fiyatları ile ben eğlenceme bakarım diyen kişiler için bütçe dostu konaklama hizmetleri veren hotelleri Beşiktaş hotel sayfamızda listeledik.


Bebek

Bebek Sahil Yolu Bebek Sahil Yolu

Beşiktaş’ın mutlaka görülmesi gereken semtlerinden biri olan Bebek; Arnavutköy ve Etiler semtleri ile komşudur ve Boğaz kıyısının hemen yanı başında yer almaktadır. 

Beşiktaş’tan Rumeli Hisarı’na doğru yapılacak bir kıyı yolculuğu sırasında; Çırağan Sarayı, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy ve ardından Bebek’e ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İstanbul’un fethi döneminde küçük bir Yunan balıkçı köyü olan Bebek’in adının nereden geldiği ile ilgili çeşitli rivayetler olsa da tam olarak bilinmemektedir. 

Bebek, İstanbul Boğazı’nın en prestijli ve lüks semtlerinden biridir. 

Buraya otobüs ile gelmeyi planlıyorsanız, Bebek’ten iki durak önce, Arnavutköy’de inin ve Bebek’e yürüyerek gidin. Daha sonra Bebek Parkı’na gidebilir ve burada biraz zaman geçirebilirsiniz. 

İstanbul'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için İstanbul'daki oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Yıldız

İstanbul Yıldız Semti Sokakları İstanbul Yıldız Semti Sokaklarıİstanbul’un sahil şeridinde yer alan semtlerinden biri olan Yıldız; sahilde Mecidiye ve Ortaköy ile komşudur. İç tarafları ise Balmumcu, Dikilitaş, Abbasağa mahalleleri ile komşudur. 

Yeşilin ve mavinin buluştuğu bir noktada yer alan Yıldız’da, yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Burası, Osmanlı dönemine şahitlik etmiş Yıldız Parkı ile ünlüdür. Yıldız Parkı, özellikle güzel havaların tadını çıkarmak için oldukça popülerdir. 

Beşiktaş halkı için bir oksijen deposu olan Yıldız Parkı; orijinalliğini koruyan ve asırlık ağaçlarına sadık kalan restorasyonlar ile, ziyaretçilerine keyifli bir piknik alanı da sunmaktadır. Ayrıca, parkın arazisinde çeşitli restoran ve kafeler de yer almaktadır. 

Bu park, Osmanlı döneminde, padişahlar tarafından bir avlanma olarak kullanılmıştır.

Beşiktaş'ta doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Beşiktaş gezi rehberi sayfasında listeledi.


Arnavutköy

Arnavutköy Tarihi Evleri Arnavutköy Tarihi EvleriBoğaz kıyılarının birbirini kucakladığı Arnavutköy’ün tarihi, denizin kokusu ile iç içedir ve sahili, ahşap köşkler ile oldukça büyüleyicidir. 

Semtin dar sokaklarında yürürken, sizi pek çok anı takip eder. Arnavutköy’ün ilk adı Hestia, 1500 yıl öncesine kadar gitmektedir. Günümüzdeki adının, 16. Yüzyılda bölgeye yerleşen Arnavutlara dayandığı düşünülmektedir. 

Arnavutköy, Bebek ile birlikte, sahil şeridinde barındırdığı kafe ve restoranları ile ünlüdür ve özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır. 

İlçenin kalbi, ana caddesinin kesiştiği yer olan Beyazgül Caddesi ve Arnavutköy Parkı’nda atmaktadır. 

Buraya geldiğinizde, herhangi bir kafenin önünde oturup çayını yudumlayan insanları ya da bir binanın üst katındaki sergilere katılan insanlara rastlayabilirsiniz. 

Arnavutköy’ün keşfedebileceğiniz çok sayıda sokağı bulunmaktadır. Burada bütün gün yürümeniz bile yeterli olmayabilir. Özellikle, Francalacı sokak kesinlikle görülmeye değer. Bu sokağa paralel olarak, Mumhane Sokak da Arnavutköy’de görülmeye değer yerlerden. 


Ortaköy

Ortaköy Sahili Manzarası Ortaköy Sahili Manzarasıİstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, Boğaz Köprüsü’nün hemen altında yer alan Ortaköy, şehrin en güzel semtlerinden biridir. 

Osmanlı döneminde küçük bir balıkçı köyü olan semt, Boğaz’ın tam ortasında yer aldığı için “Orta Köy” adını almıştır. 

Ortaköy’ün hem sahil kenarında hem de birbirinden güzel sokaklarında; çok sayıda kafe, restoran, bar ve butikler yer almaktadır. 

Burada ayrıca, hafta sonları hem şehrin yerlilerinden hem de turistlerden yoğun ilgi gören bir pazar da kurulmaktadır. 

Ortaköy; cami, kilise ve sinagog üçgeni içinde yer almakta olup, Türkiye’de din özgürlüğüne ve kültürel çeşitliliğe şahitlik etmektedir. 

Çırağan Sarayı, Osmanlı döneminden kalma Kabataş Lisesi, meşhur Feriye Restaurant ve Sortie gece kulübü burada yer almaktadır. 

Sahil şeridinde bulunan küçük iskelesinden, Anadolu yakasındaki diğer semtlere yolculuk yapabilirsiniz. 

İstanbul’a gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. İstanbul gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Aşiyan

Tarihi Aşiyan Müzesi Tarihi Aşiyan Müzesi

İstanbul Boğazı’nın güzelliği dünyaca ünlüdür, ancak şehrin tek değeri bu kadarla sınırlı değildir. 

İki kıtayı birbirine bağlayan bu büyüleyici şehrin Avrupa yakasının sahil şeridinde yer alan Aşiyan, Beşiktaş’ın görülmeye değer semtlerinden biridir. 

Aşiyan, Farsça’da “kuş evi” anlamına gelen eski bir sözcüktür. Tevfik Fikret, burada yaşamaya başladıktan sonra hayran kalmış ve Aşiyan olarak adlandırmıştır. 

Aşiyan, aynı zamanda daha pek çok yazar ve şairin de son dinlenme yeridir. Buraya gelirseniz, Tevfik Fikret’in evinden çıktıktan sonra; Attilâ İlhan, Özdemir Asaf, Yahya Kemal, Ahmet Hamdi, Tezer Özlü ve Turgut Uyar gibi Türk edebiyatının saygın isimlerinin yer aldığı Aşiyan Mezarlığı’nı da ziyaret edebilirsiniz. 

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Beşiktaş butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Balmumcu

Balmumcu Mahllesi Manzarası Balmumcu Mahllesi ManzarasıBeşiktaş sahilinden yukarı doğru çıkarken, meşhur Barbaros Bulvarı’nın etrafındaki küçük bir semt olan Balmumcu’ya ulaşabilirsiniz. 

Konum olarak, Ortaköy’ün üzerinde yer almaktadır. Arka taraflarına doğru yürüdükçe, muhteşem bir Boğaz manzarasına sahip evlerin yer aldığını görebilirsiniz. Ayrıca, sokaklarında yürürken birbirinden güzel dut ve erik ağaçlarına rastlayabilirsiniz. 

Gayrettepe, Ortaköy, Levazım, Esentepe ve Mecidiye mahalleleri ile komşudur. 

19. Yüzyılda, burada Balmumcu Çiftliği yer almaktaydı. Çiftlikte yetiştirilen meyveler, halka dağıtılmaktaydı. Bu küçük ama tarihi semtte, eskiden Rumların yaşadığı da bilinmektedir.  

Beşiktaş'ta lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve lüks otellerin listesini Beşiktaş lüks oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Kuruçeşme

Kuruçeşme Sahil Manzarası Kuruçeşme Sahil Manzarasıİstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, konum olarak Arnavutköy ile Ortaköy’ün arasında yer alan Kuruçeşme, ilçenin en popüler semtlerinden biridir. 

Kuruçeşme, tarih boyunca bahçeleri ve yeşil koruları ile anılmıştır. 

Kuruçeşme’den Sarıyer’e kadar uzanan Boğaziçi sahili, şehrin en zenginlerinin yaşadığı yerdir. 

Boğaz’ın karşı karşıya olduğu Kuruçeşme, modern bir etkiye sahip sokak ve caddeleri ile, Beşiktaş’ta görmeniz gereken semtlerden biridir.