Ayvacık Aktiviteler

Çanakkale’ye bağlı olan Ayvacık ilçesi tarihi ve doğal güzellikleri ile il genelinde turizme önemli katkı sağlamaktadır. 

Ayvacık ilçesinin kendisine has bir tarihi dokusu bulunmaktadır. Taş evleri doğasına uygun bir şekilde yapılmış ve gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Eşsiz doğal güzellikleri ile bir tarafta Kaz Dağları, bir tarafta Assos Antik Kenti ve yeşil ile mavinin uyumu gelen tatilcilere çeşitli aktiviteler için de fırsat sunmaktadır. 

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirmek için Ayvacık'ta yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Ayvacık otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Gölde Tekne Gezisi

Gölde Tekne Gezisi Gölde Tekne Gezisi

İlçe sınırları içerisinde bulunan Uğurlu Baraj Gölü turizm sektörü açısından değerlendirilmiştir. Bölgede turistlerin uğrak mekanı olan Eynel Köprüsü ile Kirazlık Adası arasında bir süredir hizmet veren tekneler gezi turları yapmak amacıyla kullanmaktadır. 

Baraj gölü içerisinde uzun zamandır hizmet veren ‘Samsunum 2’ isimli gemi gelen misafirlere gölde tekne gezintisine çıkmanın keyfini sunmaktadır. İlçe içerisinde turistik gemi gezilerinin yapılması, yolcuların inip binmesi için Orhangazi Mahallesi ile Kirazlık Adası bölgesinde iskeleler bulunmaktadır.

Özellikle yaz aylarında hizmet veren gemi turları ücretleri kişi başı yaklaşık 10 TL - 15 TL olarak belirlenmiştir. 

Çanakkale'deki günübirlik aktiviteleriniz için rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Çanakkale otel fiyatları sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Trekking Etkinlikleri

Trekking Trekking

Ayvacık ilçesi yeşil ile iç içe güzellikleri ile doğa yürüyüşleri için son derece elverişlidir. Bölgede bulunan Yeşilpınar Şelalesi doğa yürüyüşlerinin uğrak yeri haline gelirken belirli aralıklarla haftalık büyük turlar düzenlenmektedir.

Şehrin stresinden uzaklaşmak ve doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyen misafirler için hafta sonları günübirlik ve saatlik turlar da düzenlenmektedir. Yabancı misafirler için rehberler eşlik etmektedir. 

Birkaç saatlik araç yolculuğunun tamamlanmasından sonra dere yatağı üzerinden 45 dakikalık zorlu parkurlardan oluşan bir yürüyüşün ardından Yeşilpınar Şelalesi’ne ulaşılmaktadır. 

Trekking yürüyüşleri kişi sayısına ve turun çeşitliliğine göre değişiklik göstermektedir. Günübirlik hafta sonu yürüyüşleri 25 - 30 TL’den başlarken parkurun uzunluğu ve aktivitenin özelliklerine göre bu rakam değişiklik göstermektedir. 

Ayvacık'ta yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için Ayvacık'ta gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atmanız gerek.


Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekme tutkusu bulunanlar için Ayvacık ilçesi en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Doğal güzellikleri, yeşil ormanları, şelaleleri ve daha pek çok güzellikleri ile fotoğraf çektirmekten ve çekmekten hoşlananlar için güzel anılar biriktirme imkanı sunmaktadır. 

Fotoğrafçılıkla profesyonel anlamda ilgilenenler için ilçede bazı kulüpler ve dernekler aracılığı ile fotoğraf turları düzenlenmektedir. Hem fotoğraf eğitiminin verildiği hem de doğal güzelliklerin fotoğraflanma imkanının bulunduğu ilçede fotoğraf kulüplerine katılabilirsiniz. 

Profesyonel fotoğraf makinesi bulunmayanlar için makine temini sağlanabiliyor. Fiyatlar fotoğraf makineli ve makinesiz olmak üzere değişiklik gösterirken ortalama 70 - 100 TL arasında bir ücret karşılığında fotoğraf turuna katılma  olanağı bulunmaktadır. Bu aktivite ile hem fotoğraf çekebilir hem de doğal güzellikleri yakından görme imkanı bulabilirsiniz. 

Ayvacık'a tatile geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Ayvacık gezi rehberi sayfasında listeledik.


Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Yamaç Paraşütü

Ayvacık ilçesine bağlı Örencik Mahallesi adrenalin sporları ile ilgilenenler için uygun şartları sunmaktadır. Saklı cennet içerisinde bulunan koyların tepelerinde yamaç paraşütü yapılmaktadır.

Hava sporları arasında en hafif hava aracı olan yamaç paraşütü ilçenin doğal güzelliklerine bir de havadan bakmak isteyenler için en keyifli aktivite seçeneklerinden biridir. 

İlçede pek çok kulüp, dernek ve kurs yamaç paraşütünü desteklemektedir. Üniversite kulüpleri tarafından de bölgede yamaç paraşütü organizasyonları düzenlenmektedir. Ortalama 150 - 200 TL karşılığında Ayvacık’ta yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Ayvacık dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Çanakkale gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Kürek Sporu

Kürek Sporu Kürek Sporu

Uğurlu Baraj Gölü üzerinde uzun zamandır kürek sporu yapılmaktadır. Kürek sporu, sporcuların birbirleri ile rekabet içerisine girdiği, kürekler aracılığı ile göl üzerinde özel üretilmiş tekneler içerisinde yapılan eğlenceli bir takım sporudur. 

Kulüp ve dernekler tarafından ilçede özellikle yaz aylarında gelen yerli ve yabancı turistlere kürek sporu hakkında eğitimler verilmektedir. Eğitimi tamamlayan misafirler kendi aralarında düzenlenen takım kürek yarışları ile eğlenceli zamanlar geçirmektedir.  

100 TL - 150 TL arasında değişen fiyatlarda kürek sporunu deneyimleyebilir ve kürek sporunun püf noktalarını öğrenebilirsiniz. 

Ayvacık'ta her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Ayvacık pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Ayvacık Safari Turları 

Ayvacık Safari Ayvacık Safari

Ayvacık ilçesinde bulunan ormanlık alanlar hem belediye hem de özel kulüp ve işletmeler tarafından değerlendirilmektedir. Farklı bir etkinlik yapmak için çok uzağa gitmek istemeyenler için araçlı ve araçsız olmak üzere doğaya yakından tanıklık edecek turistik geziler düzenlenmektedir.

Gelen misafirlerin vahşi hayatı daha yakından görmeleri ve farklı deneyimlere ulaşmaları için safariler düzenlenmektedir. Gelen katılımcılara verilen keten kısa pantolon, büyük cepli uzun ceket ve uzun mantar şapkadan oluşan av kıyafeti ile bir ekip ruhu oluşturulmaktadır.

Kulüpler ve dernekler tarafından düzenlenen safari turları ortalama 100 - 125 TL’den  başlamakta ve araçlarla yapılmaktadır. Grup indirimleri de yapıldığı için kalabalık bir grupla daha uygun fiyatlara bu etkinlikten faydalanabilirsiniz.  

Ayvacık'ta daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz butik otellerin listesi Ayvacık butik oteller sayfasında yer almaktadır.


Ayvacık Doğal Yaşam Parkı

Ayvacık Doğal Yaşam Parkı Ayvacık Doğal Yaşam Parkı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Ayvacık ilçesinde bulunan Tepealtı mevkiinde Uğurlu Mahallesi sınırları içerisinde bir Doğal Yaşam Parkı kurulmuştur. 60 dönümlük arazi üzerine kurulan doğal yaşam parkı sevdikleri ve ailesi ile keyifli zaman geçirmek isteyenlere hizmet vermektedir.

Çevre düzenlemeleri zaman zaman hala devam ederken büyük arazi üzerine halı saha, çocuk oyun alanları, baraj gölü üzerinde iskele, kıl çadırı ve daha pek çok sosyal tesis yer almaktadır. 

Sosyal yaşam alanlarının bulunduğu tesiste hem doğa sporları hakkında bilgi alma, hem sosyal imkanlardan yararlanma hem de konaklama imkanı bulunmaktadır. Tesis içerisinde sunulan imkanlar dahilinde bisiklet yolları, ATV kullanmak için bölgeler, balık tutmak için uygun alanlar yer almaktadır.

Doğal yaşam parkında konaklamanın bedeli sezona ve kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Sosyal tesislerde bulunan her aktivitenin bedeli de değişiklik göstermektedir.