Ayvacık Tarihi Yerleri

Çanakkale'nin bir ilçesi olan Ayvacık 1330 ile 1335 yılları arasında kurulmuştur. Ümmühan Hanım isimli kocasını kaybetmiş bir kadının hanında dinlenen dönemin askerlerinden birisi kadının kocasına çok benzemektedir. Bunun üzerine asker ile evlenen Ümmühan Hanım Ayvacık ilçesine yerleşir. İlçenin boş kalmaması için Ümmühan Hanım çevre ilçeleri dolaşmaya başlayarak, halkın buraya yerleşmesi için teminatlar sunar, böylece bölgenin nüfusu hızlı bir artış gösterir.

Günümüzde ise Ayvacık ilçesine bağlı 64 köy ile 2 belde bulunmaktadır. 

Ayvacık'ta gezilecek yerler yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Ayvacık otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti Assos Antik Kenti

Ayvacık ilçesine bağlı olan Behram Köyü’nde yer alan Assos Antik Kenti tüm görkemi ile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Milattan Önce 2000 yılında Lelegler tarafından kurulan antik kent Roma dönemine de ev sahipliği yapmıştır. Assos Antik Kenti içerisinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. 

Antik kentin ortasına bakıldığı zaman etrafı sularla çevrili olan akropol kısmı dikkat çekmektedir. Kentin en yüksek bölgesinde Athena Tapınağı yükselmektedir. Tiyatro kısmı ile tarihten günümüze sanata verilen önem bir kez daha gündeme gelmektedir. Assos İskelesi ise günümüzde aktif olarak kullanan tarihi bir yapı olarak dikkat çekmektedir. 

Antik kenti ziyarete gelen tatilciler tarihi bir gezi yaptıktan sonra denize girme olanağı da bulmaktadır. Giriş ücreti 35 TL olarak belirlenen antik kente müze kart ile giriş yapılabilmektedir.

Ayvacık'a uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Ayvacık'ta gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Babakale Köy

Babakale Köyü Babakale Köyü

1723 yılında kurulan Babakale Köyü tarihi yapıları ile ünlüdür. Sakin, huzurlu ve doğal güzellikleri ile ünlü olan balıkçı köyü yıl boyu doğası kadar tarihi değerleriyle de yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.  

Köyde bulunan Baba Kalesi, antik su yolları, tarihi camii, tarihi hamam, tarihi çeşme ve asırlık çınar ağacı görülmesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır. Köy içerisinde yapacağınız tarihi bir gezinin yanı sıra denize girme olanağı da bulunmaktadır. 

Ayvacık'ta tatilde dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen rahatlamak için Ayvacık gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Afrodit Kaplıcası

Afrodit Kaplıcası Afrodit Kaplıcası

Ayvacık ilçesine bağlı olan Küçük Çetmi Köyü’nde yer alan Afrodit Kaplıcası’nın mitolojik bir geçmişe sahiptir. Destanlarda anlatılanlara göre Güzellik Tanrıçası Afrodit'in hastalanması ve gücünü yitirmesi üzerine Zeus onu kendinden uzaklaştırır. Uzaklaşmak ve dinlenmek için İda Dağı’nda bir mağaraya sığınan Afrodit mağaradan çıkan su ile yıkanmaya başlar. Birden eski güzelliğine ve gücüne kavuşur ancak tekrar Zeus'a dönmez. 

Kaplıcanın suyunun dağlardan geldiği ve güzellik konusunda son derece etkili olduğu rivayet edilmektedir. 42 dereceye ulaşan suları şifa dağıtmaktadır. Cilt hastalığı olanlar her yıl geldikleri kaplıcalardan şifa bulduklarını dile getirmektedir.  

Afrodit Kaplıcası ücretleri değişiklik göstermektedir.   Özel havuzların saatlik ücretleri 30 TL’den başlarken ortak kullanım imkanı sağlayan bölgeler daha uygun fiyata hizmet vermektedir.  

Ayvacık'ta uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden tatil köyleri için Ayvacık tatil köyleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Hüdavendigar Camisi

Hüdavendigar Camii Hüdavendigar Camii

Ayvacık ilçesinde bir tepenin üzerinde yer alan Hüdavendigar Camii yaklaşık 238 metre yüksekliğe konumlandırılmıştır. 14. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği rivayet edilmektedir. Klasik Osmanlı mimarisinin işlendiği caminin görkemli görüntüsü ziyaretçilere büyüleyici bir atmosfer sunmaktadır. 

Yapılan araştırmaların ardından Hüdavendigar Camii'nin giriş kapısının aslında Carnelius Kilisesi’nin kapısının kullanıldığı öğrenilmiştir. Mermerden yapılan bu kapı günümüze kadar orijinaline hiç dokunulmadan kullanılmaya devam edilmektedir. 

İç ve dış süslemeleri ile görkemli bir yapı olarak görülmeye değer Hüdavendigar Camisi’ne giriş ücretsizdir. Cami günümüzde hem ziyarete hem de ibadete açıktır. 

Ayvacık'ta bir çok eğlenceli aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Ayvacık tatil otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Chryse Antik Kenti

Chryse Antik Kenti Chryse Antik Kenti

Ayvacık ilçesinde güneybatı bölgesinde bulunan Chryse Antik Kenti genel olarak Apollon Smintheus Tapınağı ile öne çıkmaktadır. Bölgede bulunan tapınağın yanı sıra Roma ve Doğu Roma dönemine ait çeşitli kalıntılar oldukça dikkat çekmektedir. 

Tapınak Milattan Önce 2. yüzyılda yapılmıştır. Kendine özgü bir tarihi yapıya sahip olduğu için o dönemi yansıtan çeşitli kompozisyonları ve çizimleri duvarlarında barındırmaktadır. 

Gülpınar bölgesinde bulunan Chryse Antik Kenti koruma altına alınmıştır. Müze kart ile giriş yapılabildiği gibi tek giriş ücretleri 35 TL olarak belirlenmiştir.