Adana Aktiviteleri

Akdeniz Bölgesi’nin lezzetli yemekleri, doğal güzellikleri ve tarihi noktaları ile en ilgi çeken merkezlerinden birisi olan Adana, yılın her ayında ziyaret edilebilecek iklime sahiptir. Yaz aylarında denize girmek ve su sporları yapmak için tercih edebileceğiniz şehirde bahar aylarında yaylaları ve tabiat parkları doğa ile iç içe ve huzur dolu bir atmosfer sunmaktadır.

Adana güzelliklerinin yanı sıra ziyaretçilerine farklı aktivitelere katılma fırsatı veren bir şehirdir. Merkezine bisiklet kiralayarak turlamak, Pozantı’da yaylalara çıkmak, yıl boyunca yapılan festivallere katılmak bunlardan bazılarıdır. Günübirlik mesafedeki kalelere çıkmak, mavi bayraklı plajlarına denize girmek ve güneşlenmek de mutlaka denemeniz önerilen seçeneklerdendir.  

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Adana otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Adana Yöresel Yemekleri 

Adana Yöresel Yemekleri Adana Yöresel Yemekleri

Adana yemekleri ile ünlü olan şehirlerden birisidir. Ülkemize mal olmuş Adana Kebabı’nı mutlaka bu şehirde tatmanız önerilmektedir. Eğlence mekanları, sokak satıcıları ve güzel restoranların tamamında bu lezzeti denemeniz mümkündür. Tek bir yer söylemek bu yemeğe ihanet olarak görülmektedir. 

Bunun yanında Şalgam Suyu, sıcak aylarda tüketilen bici bici, sabah kahvaltısında sıkma, börek öne çıkan lezzetler arasındadır. Harika ciğer yapılan restoranların yanı sıra şırdan gibi ünlü bir sakatat yemeği de vardır. Mutlaka çorbacılara da uğrayarak birbirinden farklı seçenekleri denemeniz gerekmektedir. Adana’da tadım turu en doyurucu ve keyifli aktiviteler arasında yer almaktadır. 

Adana'ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Adana'da gezilecek yerler makalesine göz atabilirsiniz.


Adana Yamaç Paraşütü 

Adana Yamaç Paraşütü Adana Yamaç Paraşütü

Adana merkezde bulunan organizasyon şirketleri misafirlerine yamaç paraşütü deneyimi sunmaktadır. Bu şirketler geniş katılımlı ve profesyonel ekipleri ile misafirlerine harika bir tur fırsatı vermektedir. Gökyüzünde geçirdiğiniz zaman ise sizin için kaydedilip ölümsüzleştirilmektedir.  

Toplam 15 dakika boyunca havada kalacağınız etkinlik sırasında GoPro kamera ile hem video hem de fotoğraf çekilmektedir. Seyhan Baraj Gölü’nün batısında bulunan Adana Rüzgar Tepesi olarak bilinen noktadan tur başlayarak baraj gölü ve harika doğa size gösterilecektir. 

Her yıl 29-30 Ekim tarihlerinde burada yamaç paraşütü uçuş festivali düzenlenmektedir. 


Adana Festivalleri 

Çukurova Rock Festivali Çukurova Rock Festivali

Adana’ya gezmek için gidecekseniz mutlaka Eylül ayının sonunda gitmeye dikkat etmelisiniz. Adana Altın Koza Film Festivali 22 Eylül ile 30 Eylül tarihleri arasında yapılmaktadır. Güzel filmler izlemek, sanatı Adana’da yaşamak için bu doğru bir tercih olacaktır. 

Portakal Çiçeği Karnavalı şehirdeki en renkli eğlencelerden birisidir. 2013 yılında başlayan festival 5 Nisan ile 8 Nisan tarihlerinde yapılmaktadır. Bu festival için “Nisan’da Adana’da” etiketi kullanılmaktadır. Çok sayıda konserin olduğu festival boyunca Adana sokakları adeta bir renk cümbüşüne dönmektedir. 

Dünya Rakı Festivali olarak lanse edilen ancak gerçek adı Adana Kebap ve Şalgam Festivali olan bu organizasyon Aralık ayının ikinci Cumartesi günü düzenlenmektedir. Büyük Saat ve Kazancılar Çarşısı etrafında yapılan festival süresince birçok lezzetin yanında alkol tüketilmektedir. 

Adana il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Adana gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Adana Kamp Aktivitesi

Adana Adana'da Kamp

Doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için Adana birçok alternatifi ziyaretçilerine sunmaktadır. Güzel doğasıyla ziyaretçilerin hayran kaldığı yaylalarda kamp kurarak vakit geçirmeniz mümkündür

Birçoğuna araç ile çıkılan yaylalar genellikle Pozantı ve Karaisalı ilçelerinde bulunmaktadır. Armutoğlu, Asar, Fındıklı Köyü ve Tekir Yaylası tercih edilecek noktalardan bazılarıdır. Yayların bazılarında ağaç ve taştan yapılan evler bulunurken bazılarında hiçbir yerleşim noktası yer almamaktadır. 

Adana'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Adana pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Adana Bisiklet Turu

Adana Bisiklet Turu Adana Bisiklet Turu

Adana’nın merkez ilçeleri olan Çukurova, Seyhan, Yüreğir’de bisiklet kiralayarak tur atmak yapılacak en keyifli aktivitelerden biridir. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklardan kaçmak için bu yöntem mantıklı bir seçim olacaktır. Bisiklet kiralama ücretleri günlük 30 – 40 TL arasındadır.

Seyhan’da bulunan Büyük Saat, Kazancılar Çarşısı, Çukurova’da bulunan Seyhan Baraj Gölü, Seyhan ve Yüreğir’i birleştiren Taş Köprü, Büyük Adana Parkı, Ulu Camii ve Sabancı Camisi’ni bisiklet turu rotanıza mutlaka eklemeniz önerilmektedir.  

Bu turları yaparak lezzetli Adana yemeklerinin de tadına bakma imkanınız olacaktır. Adana içerisindeki tüm tarihi noktaları görmek istiyorsanız bu yöntem maliyet olarak uygun bir tercih olacaktır. 


Seyhan Baraj Gölü Tekne Turu

Seyhan Baraj Gölü Seyhan Baraj Gölü

Adana’nın can damarı olan Seyhan Nehri üzerine 1956 yılında yapılan baraj gölü günümüzde bir turizm noktası olarak hizmet vermektedir. Gölün etrafında ve üzerinde yapılacak çok sayıda aktivite bulunmaktadır.

Bunların arasında en güzeli baraj gölünde tekne kiralayarak gezintiye çıkmak olacaktır. Doğu ve Batı köprülerinin altından tekneyle geçebilir, uzun yıllardır bakir olan koylara tekneyi demirleyerek güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. 

Kişi başı 45 – 50 TL tekne kira ücretleridir. Tekneler çok küçük olduğu için sayı olarak fazla olmadan da turlara katılmanız mümkündür. Tur toplam 3 saat sürmektedir. Ramazan ayında gidenler için teknedeki yemek saati iftar saatine göre ayarlanmaktadır.  


Adana Su Sporları 

Adana Su Sporları Adana Su Sporları

Adana’nın Akdeniz kenarında bulunan Yumrutalık ve Karataş ilçelerini mutlaka gezi listenize eklemeniz önerilmektedir. Karataş içerisinde Magarsus Antik Kenti, Akyatak Lagünü ve Karataş plajı uğramanız gereken noktalardır. Lagün etrafında doğa yürüyüşüne çıkabilir, plajda sörf yapabilir, kanoya binebilir ve güneşlenebilirsiniz. Antik kente uğrayarak tarihi soluyabilirsiniz.

Yumurtalık İlçesi de komşusuyla aynı özelliklere sahiptir. İkisi arasında 30 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin en güzel balıklarını da bu iki ilçede tatmanız mümkündür. Lagünden tutulan taze balıklar maharetli eller aracılığı ile konuklara sunulmaktadır.  


Ceyhan Nehri Rafting

Ceyhan Nehri Rafting Ceyhan Nehri Rafting

Ceyhan Nehri,  il merkezinin doğusunda uzanan ve Çukurova Havzası’na hayat veren nehirlerden birisidir. Son yıllardaki çalışmalar ile nehir üzerinde bazı noktalarda rafting yapılmaktadır. 

Rafting yanında doğaseverler ile farklı sürelerde doğaya çıkaran etkinliklerde düzenlenmektedir. Talebe göre 2 ile 4 hafta değişen sürelerde dağlarda zaman geçirmeniz mümkündür. Bu sürede nehirde rafting yapabilir, safari ile balık tutabilir ve olta balıkçılığı ile huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Firmalar işlemlerini lisanslı bir şekilde yaparak tura katılanların güvenliği ve ekipmanları ile ilgilenmektedir. Erken rezervasyon halinde bu turlar %50 daha uygun fiyata gelmektedir. 


Adana Sualtı Dalış Aktivitesi

Adana Su Altı Dalış Aktivitesi Adana Su Altı Dalış Aktivitesi

Karataş ve Yumurtalık plajlarına gittiğinizde yapabileceğiniz faaliyetler arasında dalış da yer almaktadır. Uzman personelleri ile ziyaretçilerine bu imkanı sunan firmalar aynı zamanda bu işin eğitimini de sizlere sağlamaktadır. Adana şehir merkezinde ki şubelerinde önceden randevu alabilir ya da ilçeleri ziyaret ettiğinizde aktiviteye dahil olabilirsiniz.

Tekne ile Akdeniz’e açıldıktan sonra uygun görülen noktalarda dalış fırsatı sizlere verilecektir. Adana’da farklı bir deneyim yaşamak için bu dalış tercih edilebilir olanlardan bir tanesidir. 

Adana'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Adana 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Kapıkaya Kanyonu Doğa Yürüyüşü  

Kapıkaya Kanyonu Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın kuzey batısında yer alan Karaisalı İlçesi sınırları içerisinde olan Kapıkaya Kanyonu ziyaretçilerine kendisini hayran bırakan bir doğal oluşumdur.

Toplam uzunluğu 20 kilometre olan kanyonun 7 kilometrelik mesafesinde yürüyüş yolu bulunmaktadır. Çakıt Deresi üzerinde bulunan kanyonun ilerisinde şelale ve Varda Köprüsü bulunmaktadır. Araç ile ulaşabileceğiniz bu güzel doğa harikasında ayrıca dinlenmek için ören yerleri de bulunmaktadır.