Yıldırım Doğal Güzellikleri

Bursa’nın ikinci büyük ilçesi olan Yıldırım, tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerin dikkatini çekmekte olan bir ilçedir. Doğal yapısı bozulmamış köyler, yemyeşil ormanlar, tarih gezilerinize huzur dolu bir mola için tercih edebileceğiniz duraklar arasında yer almaktadır.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini alan doğa harikası noktalara ev sahipliği yapan ilçede şelalede yüzme, doğa yürüyüşleri gibi pek çok aktivite seçeneği de bulunmaktadır. 


Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü Cumalıkızık Köyü

Uludağ’ın eteklerinde Yıldırım İlçesi’ne bağlı olan Cumalıkızık Köyü, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. 

Köyün konak şeklindeki evleri ve Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar bozulmayan düzeninin yanı sıra, doğal güzellikleri de her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret nedenleri arasında yer almaktadır. 

Cumalıkızık Köyü ile şehir merkezi arası 13 km’dir. Özel araçla yapılacak yolculuk yaklaşık olarak 15 – 20 dakika sürmektedir. Cumalıkızık Köyü’ne özel araç haricinde Bursa ilçelerinden taksi, otobüs ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Taksi tercih edilmesi durumunda ortalama yolculuk ücreti 45 - 50 TL’dir.


Zeyniler Köyü

Zeyniler Köyü Zeyniler Köyü

Şehir merkezinden sadece 10 dakika uzaklıkta olan Zeyniler Köyü, hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerin tercih ettiği yerler arasındadır. 

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanı ile ünlenen köy, Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait eserlerin yanı sıra doğal güzellikleriyle de turizm potansiyeline sahiptir.

Doğa tutkunlarının buluşma noktası olan Zeyniler Köyü’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında, yürüyüş parkurları, yamaç paraşütü alanı ve organik üretim tesisleri kurulum çalışmaları devam etmektedir. 


Kürekli Şelalesi ( Küreklidere Şelalesi )

Küreklidere Şelalesi Küreklidere Şelalesi

Hamamlıkızık Kent Ormanı mevkiinde bulunan Kürekli Şelalesi’ne kent ormanının içerisinde bulunan asma köprü ile ulaşılmaktadır. 

Yürüyerek geçilen köprünün uzunluğu 1.5 km’dir. Daha sonra iki köprü ve taş merdivenlerin sonunda bulunan seyir terasından şelalenin manzarası izlenmektedir. Oldukça zorlu bir yol olan bu istikametin haricinde Saitabat Şelalesi yönünden geliş imkanı da bulunmaktadır. 

Şelale çevresinde bulunan dinlenme alanlarında manzaraya karşı piknik yapabilir, şelalede yüzebilirsiniz. 


Hamamlıkızık Kent Ormanı

Hamamlıkızık Kent Ormanı Hamamlıkızık Kent Ormanı

Bursa’nın Yıldırım İlçesi’nde bulunan Hamamlıkızık Kent Ormanı, özellikle bahar ve yaz aylarında piknik yapmak isteyenlerin tercih ettikleri bölgeler arasında yer almaktadır. 

Kent ormanının içerisinde oluşturulan ağaç evlere benzeyen alanlarda, ziyaretçiler piknik yaparken kendilerine özel bir alanda vakit geçirme imkanı bulmaktadır. 

Kent ormanının içinde bulunan şelale ise en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Hamamlıkızık Kent Ormanı içerisinde çocuk oyun alanları, yürüyüş alanları ve dinlenme alanlarının yanı sıra çeşmeler ve kır büfesi bulunmaktadır.

Kent ormanına giriş ücretsizdir.