Rize'nin Doğal Güzellikleri

Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri olan Rize, doğal güzellikleriyle dikkat çeken bölgeler arasında yer almaktadır. Yayla turizmi ile öne çıkan şehirlerden biri olan Rize’de Anzer Yaylası, Palovit Yaylası, Pokut Yaylası gibi daha birçok yayla, özellikle yaz aylarında hem doğal güzellikleri hem de serin havası ile yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Yaylaların yanı sıra şehirde bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı, doğa yürüyüşleri başta olmak üzere, hem doğa tatilleri hem de doğa sporlarına olanak sunan bölgeler arasında yer almaktadır. 

Şehrin şelaleleri ve dereleri de doğal güzellikleri arasında olup, bu bölgelerde bahar ve yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilen noktalardır. 


Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Ayder Yaylası

Rize şehir merkezine 69, Çamlıhemşin’e 19 km mesafede yer alan Ayder Yaylası, Doğu Karadeniz’in en meşhur yaylası olma özelliğini taşımaktadır. 

Ladin ve kayın ağaçları ile kaplı Ayder Yaylası, 1987 yılında turizm alanı, 1994 yılında ise milli park olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 

Oldukça çeşitli bitki ve çiçek türüne ev sahipliği yapmasının yanı sıra Ayder Yaylası şifalı sularıyla da yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Kaplıcaların şifalı sularının dolaşım sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, cilt ve romatizma rahatsızlıklarına olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. 

Yayla içerisinde hem kaplıca turizmi için hem de doğa turizmi için uygun konaklama tesislerinin yanı sıra, Karadeniz’in zengin mutfağının örneklerini sunan restoran ve kafeler yer almaktadır. 

Yılın her mevsimi turizme açık olan Ayder Yaylası, rafting, fotoğraf ve doğa severler tarafından da en çok tercih edilen noktalar arasında yer almaktadır. 


Pokut Yaylası

Pokut Yaylası Pokut Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne 21, Çinçiva Köyü’ne 12 km mesafede yer alan Pokut Yaylası, 2050 metre yüksekliğe sahiptir. İlçeye mesafe olarak yakın olsa da yolun engebeli yapısı nedeni ile bölgeye yaklaşık olarak 2 saatte ulaşım sağlanmaktadır. 

Yaylanın adı Ermenice kökenli olup, Rüzgarlı Vadi anlamına gelmektedir. İlk yerleşim 200 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Küçük bir alana sahip olan Pokut Yaylası’nda yaklaşık olarak 80 ev bulunmaktadır. Bu evlerden bazıları pansiyon olarak hizmet vermekte ve misafirlerine ilçe merkezine ulaşım olanağı sunulmaktadır. 

Eşsiz bir manzaraya sahip olan Pokut Yaylası, Kaçkar Dağları’nın terası olarak tanımlanmaktadır. Güneşin doğuşu ve batışı bu bölgenin meşhur manzaraları arasında yer almaktadır. Bir diğer yandan bölgedeki sis bulutları da özellikle fotoğraf sanatçılarının dikkatini çekmektedir. 


Gito Yaylası

Gito Yaylası Gito Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne 33, Hemşin’e 27 km mesafede yer alan Gito Yaylası, 2000 metre yüksekliktedir. Yaylaya ulaşım hem Çamlıhemşin – Zil Kalesi hem de Hemşin – Kantarlı yolundan sağlanmaktadır. 

Dağcıların, doğa yürüyüşü tutkunlarının ve fotoğraf sanatçılarının uğrak noktalarından biri olan Gito Yaylası’nda yaklaşık olarak 50 ev bulunmaktadır. 

Bu evlerin bir bölümü konaklama hizmeti vermektedir. Bu pansiyonların yanı sıra, bölge kamp için elverişli alanlara da sahiptir. 


Fırtına Deresi

Fırtına Deresi Fırtına Deresi

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde yer alan Fırtına Deresi, ilçe merkezine 19 km uzaklıktadır. Ardeşen’in 2 km batısından denize dökülen derenin toplam uzunluğu 57 km’dir. 

Türkiye’nin en önemli rafting parkuruna ev sahipliği yapan Fırtına Deresi, bu aktivite haricinde doğa yürüyüşü ve bitki gözlemciliği yapmak isteyenlerin de en çok tercih ettiği noktalar arasında yer almaktadır. 

Yıl boyunca rafting yapmaya uygun olan Fırtına Deresi’nin parkuru Çamlıhemşin’in 1 km güneybatısından başlamakta olup, 23 km uzunluktadır. Yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlamakta olan bir bölgedir. 


Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi Palovit Şelalesi

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde yer alan Palovit, bölgenin en yüksek debili şelalesi olma özelliğini taşımaktadır. İlçe merkezine 23 km mesafede yer alan şelalenin yüksekliği 15 metredir. 

Palovit Şelalesi, yaz aylarında yoğun ziyaret almaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde olduğundan özellikle doğa yürüyüşü ve bitki gözlemciliği yapmak isteyenler tarafından en çok tercih edilmektedir.  

Şelale yolu üzerinde bulunan kamp ve mesire alanları hem konaklamalı hem de günübirlik gezilere olanak sunmaktadır. 

Palovit Şelalesi’ne Çat Köyü yönünden Zil Kalesi’ni geçtikten sonra yol ayrımına girerek ulaşılabilmektedir. Yol ayrımına kadar araçla daha sonra ise yürüyerek ulaşım sağlanmaktadır. 


Anzer Yaylası

Anzer Yaylası Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere İlçesi’ne 35 km mesafede yer alan Anzer Yaylası, sadece Rize’nin değil, tüm Karadeniz Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen doğal güzellikleri arasındadır. 

Çeşitli endemik çiçek türlerine ev sahipliği yapan Anzer Yaylası, oldukça geniş bir alana sahiptir. Çiçekliköy ve Ballıköy sınırlarını oluşturan yayla, 1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. 

Doğal güzelliklerinin yanı sıra dünyaca ünlü Anzer Balı’nın üretim alanı olmakta, doğa tatillerinin yanı sıra trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları gibi sporlara da olanak sunan bölgeler arasında yer almaktadır. 


Elevit Yaylası

Elevit Yaylası Elevit Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne 55 km mesafede yer alan Elevit Yaylası, 1800 metre yüksekliğe sahiptir. Özellikle yaz aylarında turizmde önemli bir yere sahip olan Elevit Yaylası’nda tipik Karadeniz Evleri’nin örneklerine rastlanmaktadır. 

Bölge Karadeniz’in dağ keçilerine ve yabani hayvanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ağustos ayında düzenlenen şenliklerde yayla horonları ünlüdür. Bölgeye sadece horon oynamak için gelen halkın oranı %90’dır. 

Asfalt yolu bulunan Elevit Yaylası’na ulaşım oldukça kolaydır. Konaklama imkanı da bulunan yaylada, konaklama tesislerinin yanı sıra, bakkal, kahvehane, bal ve turistik eşya satan dükkanlar yer almaktadır. 


Ovit Yaylası

Ovit Yaylası Ovit Yaylası

Rize’nin İkizdere mevkiinde yer alan Ovit Yaylası, şehrin turizm açısından en önemli noktaları arasında yer almaktadır. İçerisinde yaklaşık olarak 50 ev bulunmaktadır. 

Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri olan Ovit Yaylası’nda her yıl çeşitli şenlikler düzenlenmektedir. Bu şenliklerde düzenlenen konserlerde ülkenin ünlü sanatçıları sahne almaktadır. 


Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize’nin Çamlıhemşin mevkiinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, ilçe merkezine 16 km mesafededir. 

1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilen bölge, 51.500 hektarlık alana sahiptir. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın içerisinde çayırlar, göller, buzul vadileri ve dereler bulunmaktadır. 

Milli park aynı zamanda birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tilki, domuz, sansar, yaban keçisi, ayı ve geyik bu hayvan türlerinin bir kısmıdır. Yüksekliği 3000 metreye ulaşan orman güllerine Türkiye’nin başka hiçbir bölgesinde rastlanmamaktadır. 

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın içerisinde 9 köy ve 33 yayla yer almaktadır. Parkın batısında oldukça zengin bir floraya sahip olan Fırtına Deresi, doğusunda ise Hemşin Deresi öne çıkan noktalardır. 

Rafting, dağcılık, helikopterle kayak, trekking gibi birçok spor olanağına sahip bölgede, kaplıcalar da bulunmaktadır. 


Çağrankaya Yaylası

Çağrankaya Yaylası Çağrankaya Yaylası

Rize’nin İkizdere mevkiinde yer alan yaylalardan biri de Çağrankaya Yaylası’dır. Yaz aylarında yerleşime uygun olan yaylada, kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle ziyaret mümkün olmamaktadır. 

İkizdere ve Çayeli’nden ulaşımın oldukça kolay olduğu Çağrankaya Yaylası özellikle sis çöktüğü zamanlarda muhteşem bir manzara sunmaktadır. 


Çat Vadisi

Çat Vadisi Çat Vadisi

Rize’nin meşhur yaylaları kadar bilinirliği olmayan Çat Vadisi, Ayder’in 15 km güneybatısında yer almaktadır. Bölgeye ulaşımın zor olması, az bilinmesine neden olmaktadır. 

Adını derenin üzerine kurulu Çat Köyü’nden alan vadi, yerel halk tarafından özenle korunmakta olan bölgeler arasındadır. Etrafı dağlarla çevrili çayır alanında Çat evleri bulunmaktadır. 

Çat evleri, asırlık ahşap konaklardır. Bu konakların bazıları pansiyon olarak hizmet vermektedir. Çat Vadisi aynı zamanda kamp kurmak için de elverişli bölgeler arasında yer almaktadır. 


Amlakit

Amlakit Yaylası Amlakit Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne bağlı olan Amlakit, Ayder Yaylası içerisinde ve 2050 metre yükseklikte yer almaktadır. Mayıs – Ekim ayları arasında yayla turizmine açık olan bölge Vartavor Şenliği ile ünlüdür. 

İlçe merkezine 80 km mesafede yer alan Amlakit’e merkezden ulaşım yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. 


Polakcur Yaylası

Polakçur Yaylası Polakçur Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde yer alan Polakcur Yaylası, Ayder’e 5.5, ilçe merkezine ise 25 km mesafededir. 2100 metre yüksekliğe kurulmuş olan yayla 3 mahalleden meydana gelmektedir. 

Milli park sınırlarının dışında kalan Polakcur Yaylası’na çıkışlar 30 Mayıs tarihinde başlamaktadır. Yaz boyunca nüfusu artan yaylada Ekim ayının üçüncü haftasında ziyaretler son bulmaktadır. 

Alt kısımları taş üst katları ise ahşap olan 23 sağlam, 14 metruk yapıya ev sahipliği yapan yaylada, elektrik bulunmamaktadır. Evlerin içerisinde su da bulunmayan yaylada doğal yaşam şartları hüküm sürmektedir.