Nilüfer Doğal Güzellikleri

Bursa’nın en kalabalık noktalarından biri olan Nilüfer ilçesi, tarihi kadar doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Şehrin en güzel ilçelerinden biri olan Nilüfer’de Gölyazı ve Misi Köyü popüler duraklar arasında yer almaktadır.

İlçe sınırları içerisinde yer alan doğal güzellikler konuklarını şehirde huzur dolu bir atmosfere davet etmektedir. Mağaradan gölete, eşsiz doğa manzaralarından kamp alanlarına kadar ziyaretçileri zengin seçenekler beklemektedir. 


Gölyazı

Gölyazı Gölyazı

Gölyazı, Uluabat Gölü üzerinde bulunan ve ince köprü ile ana karaya bağlanmış olan bir yarımadadır. Bu küçük yarımada hem tarih hem de doğa gezilerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Bu bölgede Uluabat Gölü ve çevresi doğal güzellikler açısından zengindir. Göl üzerinde 11 küçük ada daha bulunmaktadır. Bu adalara sandal ya da tekne ile ulaşım sağlanmaktadır. Göl aynı zamanda su kuşları ile ünlüdür. 

Gölyazı’da bulunan Zambak Tepe’ye çıkarak, köyün tamamını kuş bakışı olarak görme olanağı bulunmaktadır.  

Ağlayan Çınar ise Gölyazı’nın hem tarihi hem de doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. 745 yaşında olan çınar ağacı, Gölyazı’nın simgesi haline gelmiştir. 


Misi Köyü

Misi Köyü Misi Köyü

Orhaneli Yolu üzerinde bulunan Misi Köyü, yeni adıyla Gümüştepe Mahallesi, tipik bir Osmanlı Köyü olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihi gezilerin yanı sıra doğa gezileri için de tercih edilmektedir. 

Yemyeşil ağaçları ve doğası günümüze kadar bozulmadan gelmiştir. Bölgenin sit alanı ilan edilmesi ve imara açık olmaması özünü korumasını sağlamıştır. 

Burada dar sokaklarda bir gezintiye çıkarak rengarenk köy evlerini görme şansı elde edebilirsiniz. Köy meydanında dükkanlar, cami ve kahvehaneler bulunmaktadır.  

Misi Köyü’nin içerisinde bir de çay yer almaktadır. İçinde ördekler yüzen bu çayın etrafında çay bahçeleri ve piknik alanları misafirlerine doğanın kalbinde bir gün geçirme olanağı sunmaktadır. 

Nilüfer Belediyesi tarafından Misi Köyü ziyareti sırasında konaklamak isteyen ziyaretçiler için Misi Kamp ve Karavan Alanı açılmıştır. 

Tesis içerisinde 80 - 90adet araç kapasiteli karavan alanı ve çadır alanı bulunmaktadır. Misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için duş, lavabo, WC, sıcak ve soğuk su, mutfak, araç atık boşaltma alanı, çamaşır yıkama alanı, kaset boşaltma ünitesi, elektrik panosu ve her dört parsele iki su musluğu hizmet vermektedir. 

Sosyal tesis içerisinde, dere kenarı dinlenme terası, çocuk oyun alanı, çadır alanı da bulunmaktadır. 

Her parsel, bitkilerle ayrılmıştır. Tesisin etrafı çitlerde döşenmiş olup güvenlik bu şekilde sağlanmaktadır. Ana giriş haricinde acil durumlar için direkt caddeye açılan acil durum kapısı bulunmaktadır. Kamp alanında yer alan iki adet paratoner, yıldırım tehlikesine karşı konukları korumaktadır. 

Günlük konaklama fiyatları 5-10 TL, aylık konaklama fiyatları ise 30 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar her sene güncellenmektedir.

Bursa Kent Meydanı ile Misi Kamp Karavan Alanı arası yaklaşık olarak 10- 15 dakika sürmektedir. 

Toplu taşıma ile bölgeye gelmek isteyenler için en uygun rota, Acemler Durağı’ndan hareketle A20 ve B20 hatları ile sağlanmaktadır. 


Dağyenice Göleti

Dağyenice  Göleti Dağyenice  Göleti

Özellikle Trekking yapmak isteyenlerin dikkatini çekmekte olan bir bölgedir.

Misi Köyü meydanından başlayarak eski orman patikasını takip ederek, çam ormanı manzarası eşliğinde Dağyenice Göleti’ne ulaşabilirsiniz. Bu alanda toplamda 9 km olan bir yürüyüş parkuru mevcuttur. 

Yürüyüş parkurunun yanı sıra gölet alanında kamp, piknik, offroad, enduro motor, ATV turu gibi seçenekler konukları beklemektedir. 

Giriş 10 TL’dir. 


Ayvaini Mağarası

Ayvaini Mağarası Ayvaini Mağarası

Türkiye’nin en uzun 6. mağarası olma özelliğini taşıyan Ayvaini Mağarası, iki adet girişe sahiptir. Toplam uzunluğu 5.5 km olan mağaranın, bir girişi Doğanalan Köyü’nde bir girişi de Ayva Köyü’nde bulunmaktadır. 

Mağara içerisinde travertenler, damlataşlar ve sarkıtlar yer almaktadır. Fotoğraf çekmek serbest ve giriş ücretsizdir.

Ayvaini Mağarası’nı ziyaret etmek isteyen kişiler Bursa şehir merkezinden hareket eden Mustafa Kemal Paşa servisleri ile bölgeye ulaşım sağlamaktadır. 

İzmir ve İstanbul’dan özel aracı ile gelecek olan kişiler, Bursa Karacabey karayolunun 30. km’sinde bulunan Başköy yoluna saparak, Akçalar ve Fadıllı köylerini geçtikten sonra Ayvaini Mağarası’na ulaşabilmektedir. Ankara’dan özel aracı ile gelecek olan kişiler ise, Eskişehir- Bursa yolu sonrasında Bozuyük- İnegöl güzergahına geçmelidir.