Lüleburgaz'da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz, Trakya Bölgesi'ndeki Kırklareli ilinin tarihi ve turistik açıdan en gelişmiş bölgesidir. Son yıllarda belediyenin yaptığı çalışmalar sonrasında modern bir ilçe görünümüne kavuşan ilçe, bir yandan ziyaretçilerine konforlu konaklama imkanı sunarken bir diğer yandan tarihi geziler başta olmak üzere, doğa gezilerine ve sakin bir tatile olanak sağlamaktadır. Lüleburgaz gezilecek yerler arasında birçok mekan bulunmaktadır. Bu mekanlardan birçoğu ilçe merkezine yakın bir konumdadır.

Lüleburgaz'da günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden Lüleburgaz otelleri listemize uğramayı unutmayın.


Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Lüleburgaz Deresi üzerinde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, Mimar Sinan'a Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 84 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğinde olan köprünün yapım yılından günümüze kadar gelmesinin nedeni taştan yapılmış olmasıdır. Bu özellik bir diğer yandan dönemin tahta köprülerinden farklı olmasını sağlamıştır. 

Kervan ve posta yollarının üzerindeki suların aşılabilmesi için yapılmış olan köprü, Kırklareli iline bağlı Lüleburgaz ilçesinin gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.


Zindan Baba Türbesi

Zindan Baba Türbesi Zindan Baba Türbesi

Halk arasında farklı hikayeler ile anılan bu türbe, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Lüleburgaz ilçesine bağlı Kocasinan Mahallesi üzerinde bir konuma sahiptir. Halk dilinde günümüze kadar gelen hikayeleri ile meşhur olan bu Zindan Baba Türbesi, Lüleburgaz gezilecek yerler arasında, sıkça ziyaret edilen tarihi yerlerinden bir tanesidir. Bu yapı ilçe merkezine yakın olması sayesinde kolaylıkla ziyaret edilebilir.

Yıl boyu ziyarete gelen yöre halkı ve turistler, bu türbede dilenen dileklerin gerçekleştiğine inanmaktadır. Türbede hem yerel halk hem de ziyarete gelen turistler mum yakarak dua etmektedir. Bu tarihi yapı, Lüleburga ilçesinde gezilecek yerler içindeki, önemli eserlerden birisidir.


Sokullu Mehmet Paşa Hamamı

Sokullu Mehmet Paşa Hamamı Sokullu Mehmet Paşa Hamamı

Lüleburgaz ilçesine bağlı Kocasinan Mahallesi'nde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Hamamı, 1569 – 1570 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi içerisinde yer alan hamam, Lüleburgaz içindeki gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. 

Klasik Türk hamamı mimarisinde olan iki bölümlü hamamın etrafında 11 dükkan bulunmaktadır. Hamam, Lüleburgaz Belediyesi tarafından restore edilmiştir ve günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 


Lüleburgaz Şehitliği 

Lüleburgaz Şehitliği Lüleburgaz Şehitliği

Lüleburgaz gezilecek yerler arasındaki en önemli noktalardan biri Lüleburgaz Şehitliği’dir. Farklı görevlerde ve yerlerde şehit olan askerlerin anısına 1973 yılında yaptırılmıştır. Bu şehitlik, Lüleburgaz gezilecek yerler listesine eklenebilecek iyi bir yapıdır.

Anıtı bulunan şehitliğin bulunan üç süngü Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerini, çanak içerisinde bulunan ay ve yıldız, Lüleburgaz halkını sembolize etmektedir. Lüleburgaz Şehitliği, ulaşımı oldukça kolay bir noktadadır. Lüleburgaz Edirne Bayırı çıkışında sağda bulunmaktadır. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Kırklareli otelleri sayfasında listeledi.


Zafer Çeşmesi

Zafer Çeşmesi Zafer Çeşmesi

Lüleburgaz bölgesinde yer alan bir diğer eser ise Zafer Çeşmesi'dir. Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan çeşmenin 4 tarafında Osmanlıca yazılar yazmaktadır. Çeşme, 20 Temmuz 1913 tarihinde Lüleburgaz ilçesinin Bulgar işgalinden kurtuluşu anısına yapılan bir eserdir.

Dikdörtgen plana sahip olan Çeşme, küfeki taştan inşa edilmiştir. Temel gövdesi, alınlığı ve küçük bir kubbesi bulunmaktadır. 1990 yılında kamyon çarpması sonucu yıkılmış ve daha sonra yeniden inşa edilerek ziyarete açılmıştır. Çeşmenin Lüleburgaz gezilecek yerler arasında önemli bir değeri vardır.

Lüleburgaz'da doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Lüleburgaz gezi rehberi sayfasında listeledi.


Şadırvan

Şadırvan Şadırvan

Sokullu Mehmet Paşa Camii avlusuna yapılmış olan Şadırvan, Kırklareli ilinin simgesi haline gelmiştir. Şadırvanın üzerinde yer alan kitabede Sultan Mahmut Han tarafından yaptırıldığı ve 2. Abdülhamit Han döneminde tadilat geçirdiği yazmaktadır. 

Güzel bir eser olan bu şadırvan, mermer yapısı, 12 kenarlı Barok ahşap çatısı ve üzerindeki kalem işleri ile Sokullu Mehmet Paşa Cami’nin ihtişamını arttırmaktadır. Günümüze iyi bir şekilde gelmiş olması da Şadırvan'ı dikkat çekici kılmaktadır. Lüleburgaz içinde gezi planında bulunması gereken en önemli tarihi eserleri arasındadır. 

Lüleburgaz dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Kırklareli gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Evrensekiz Göleti Piknik ve Mesire Alanı

Evrsensekiz Göleti Piknik ve Mesire Alanı Evrsensekiz Göleti Piknik ve Mesire Alanı

Lüleburgaz ilçesine bağlı Kavakdere bölgesinde bulunan ve 75 dekarlık bu büyük alanda yapılan çalışmalar sonucu oluşturulan gölet ve çevresine toplamda 30000 ağaç ekilmiştir. Doğal alanı ve temiz havası ile Evrensekiz Gölet Piknik ve Mesire Alanı, hem yerel halkın hem de tatilcilerin tercih ettiği noktalar içinde bulunur.

Çam, çınar, atkestanesi, selvi çamı, salkım söğüdü, dişbudak ağaçları ile çevrili göleti gezi planına ekleyerek ziyaret eden misafirler, doğa ile iç içe bir gün geçirilebilmektedir. 

Lüleburgaz'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Lüleburgaz 4 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Lüleburgaz Günübirlik Gezilecek Yerler

Kırklareli ilinin önemli turistik yerleri ile bilinen Lüleburgaz ilçesinin çevresi de, gezilip görülmesi gereken yerler açısından, oldukça zengin olarak karşınıza çıkmaktadır. Gezilecek yerler, Lüleburgaz ile sınırlı değildir. Lüleburgaz ilçesini keşfettikten sonra Trakya Bölgesi'nin diğer illerinde de gezintiye çıkma şansınız bulunmaktadır.


Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi Rakoczi Müzesi

Tekirdağ bölgesinde yer alan Rakoczi Müzesi, Lüleburgaz ilçe merkezine yaklaşık 59 kilometre uzaklıktadır. Macar Prensi Rakoczi’nin ömrünün son yıllarını geçirdiği ev, müzeye dönüştürülmüştür. Klasik Osmanlı mimarisinin özelliklerine göre inşa edilmiş olan ev Macaristan Hükümeti tarafından satın alınmıştır ve günümüzdeki haline dönüştürülmüştür.

Günübirlik gezilecek yerler arasındaki önemli yapılardan bir tanesi Rokoczi Müzesi'dir.


Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Lüleburgaz ilçe merkezine yaklaşık 59 kilometre uzaklıktadır. Büyük bir yapı durumundaki Vali Konağı içerisinde Tekirdağ’da varlığını sürdürmüş olan medeniyetlerin eserleri ve eşyaları sergilenmektedir. Bizans Dönemi’nden kalma eserler de sergilenen parçalar içinde bulunur.

Lüleburgaz'da bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Lüleburgaz 3 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ Şehitler Abidesi Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ Şehitler Abidesi, Lüleburgaz ilçe merkezine yaklaşık 58 kilometre uzaklıktaki bir bölgesinde bulunur. Tekirdağ’ın fethedildiği zaman şehit düşen askerlerin anısına 1949 yılında yapılmıştır. Şehitlik büyük bir alana sahiptir ve etrafında iyi bakılan ağaçlar bulunur. Günübirlik gezilecek yerler listesinde bulunan Tekirdağ Şehitler Abidesi, geçmişi keşfetmek için görülmeye değerdir.