Lüleburgaz'ın Meşhur Yemekleri

Lüleburgaz’ın meşhur yemekleri ile Kırklareli mutfağı oldukça benzer özellikler göstermektedir. Balkanlardan göç eden halkın yoğun olarak yaşadığı bir bölge olmasından dolayı Lüleburgaz mutfağında Balkan tatları sıklıkla yer almaktadır. 

Et ve süt ürünleri, Lüleburgaz yemeklerinin demirbaşıdır. Lüleburgaz yemekleri arasında hamur işleri ve bağcılığın gelişmesinden dolayı içki çeşitleri de sayılabilmektedir.

Lüleburgaz ilçesinin denenmesi gereken tatları arasında ilk sırada höşmerim bulunmaktadır. Türkiye’nin birçok yerinde üretimi yapılan bu tatlı Lüleburgaz’ın meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır. 

Lüleburgaz yemekleri denince akla ilk gelen yemekler ise bakla çorbası, yoğurtlu labada, tarla yemeği, manca, pilavlı dolma, papaz yahnisi, nohutlu ekmek, çimdik ve kuprivadır. Lüleburgaz ilçesinin hemen hemen her noktasında bu lezzetlerin tadılacağı restoranlar hizmet vermektedir. 

Lüleburgaz'da tarihi ve turistik mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Lüleburgaz otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Arzum Et Lokantası

Arzum Et Lokantası Arzum Et Lokantası

Lüleburgaz mutfağında et yemekleri oldukça önemli bir yerdedir. Bu geleneksel yemeklerin tadına bakmak için Arzum Et Lokantası, ilçenin en çok tercih edilen işletmeleri arasında yer almaktadır. 

Özellikle kuzu çevirmesi meşhurdur ve tavsiye edilen lezzetleri arasında yer almaktadır. 

Adres: İstanbul Edirne Yolu, 39750 Yenibedir Köyü/Lüleburgaz/Kırklareli

Lüleburgaz'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Lüleburgaz'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Kabalka

Kabalka Kabalka

Rakı – balık konsepti ile hizmet sunan işletmenin mavi beyaz dekorasyonu içerisinde misafirler kendilerini Ege kıyılarında gibi hissediyor. 

Mezeleri ve ara sıcakları da balık seçenekleri kadar beğenilen işletmenin fiyatları ise Lüleburgaz restoranlarının ortalamasının biraz üstündedir. İşletmede öğlen ve akşam yemeklerinin haricinde sabah kahvaltısı servisi de bulunmaktadır. 2 kişilik kahvaltının ücreti ortalama 100 -130 TL arasında değişmektedir. 

Adres: Edirne Bayırı No:17, 39750 Ayvalı Köyü/Lüleburgaz/Kırklareli

Lüleburgaz'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Lüleburgaz gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Birtat Köftecisi

Birtat Köftecisi Birtat Köftecisi

Lüleburgaz ilçe merkezinde bulunan Birtat Köftecisi, ilçenin en meşhur restoranları arasında yer almaktadır. 

Acı sos ve sirkeli piyaz eşliğinde servis edilen köfte kadar işletmede sunulan manda yoğurdu da misafirler tarafından beğenilmektedir. 

Fiyatları ise oldukça uygundur. 4 kişi tam porsiyon köfte, içecek, piyaz ve yoğurt tercih edilmesi durumunda ödenecek ücret 70 – 80 TL civarındadır. 

Adres: Özerler Mah. Kemal Kendi Cad. No:6 Lüleburgaz Merkez, Lüleburgaz, Türkiye

Lüleburgaz'da doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Lüleburgaz 3 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Aytaç Çorbacısı

Aytaç Çorbacısı Aytaç Çorbacısı

Çorbaları ile ünlü bu işletmede, köfte, salata ve tatlı servisi de bulunmaktadır. Geleneksel çorba çeşitleri arasında en meşhur olanı ise kelle paça çorbasıdır. 

Hem çorba çeşitlerinde hem de menünün diğer seçeneklerinde fiyatlar oldukça makuldür. Özellikle büyükşehirlerin restoranlarıyla karşılaştırıldığında yarı fiyatına buradaki lezzetleri tatma imkanı bulunmaktadır. 

Adres: Kocasinan Mahallesi, İstanbul Cad, Kubbeler Altı Sk. No:1, 39750 Lüleburgaz/Kırklareli

Lüleburgaz'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Lüleburgaz butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Balaban Dondurma Profiterol

Balaban Dondurma Profiterol Balaban Dondurma Profiterol

Lüleburgaz ilçesinin en ünlü dondurmacılarından biri olan Balaban Dondurma Profiterol, yılın her mevsimi misafirlerine farklı lezzetler sunmaktadır.

Meşhur dondurmalarının yanı sıra, profiterol, boza ve kefir çeşitleri misafirlerin favorileri arasında yer almaktadır. 

Adres: İstanbul Caddesi, Lüleburgaz, 39750, Kırklareli, Türkiye